George_o/c

MSI Fuzion Big Bang: H πολυαναμενόμενη μητρική με το Lucid Hydra 200 Chip

Recommended Posts

[NEWS_IMG=MSI Fusion Big Bang: H πολυαναμενόμενη μητρική με το Lucid Hydra 200 Chip]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649cdb839a8077.jpg[/NEWS_IMG]Προχθές σας μιλήσαμε για την MSI Trinergy Big Bang, μια μητρική με το nVIDIA NF200 chip και πρώτη εκπρόσωπο της νέας σειράς Big Bang των προϊόντων της MSI. Αυτή η μητρική σίγουρα ήταν εντυπωσιακή, αλλά όχι αυτό που όλοι περίμεναν, μιας και οι περισσότεροι νομίζαμε πως επρόκειτο για τη μητρική με το Lucid Hydra 200 Chip και όχι για μια ακόμα μητρική με 3-SLi x16 support. Τι γίνεται λοιπόν με την πολυαναμενόμενη μητρική με το Lucid Hydra 200? Θα βγει εν τέλει στην αγορά και με ποιο όνομα τελικά, εάν όχι Big Bang?

H MSI βλέποντας τη σύγχυση, έρχεται να ξεκαθαρίσει τα πράγματα: Πρώτον, η Big Bang είναι μια σειρά μητρικών όπως είναι η Republic Of Gamers της ASUS και όχι ένα και μοναδικό μοντέλο. Έτσι, το επόμενο μοντέλο της σειράς Big Bang, θα είναι και αυτό που θα φοράει το Lucid Hydra 200 Chip και που αναμένεται να αποτελέσει το κέντρο συζήτησης σε πολλούς διαδικτυακούς τόπους.

Ποιο θα είναι αυτό? Το όνομά του είναι MSI Fuzion Big Bang και σίγουρα, ακούγεται αρκετά εντυπωσιακό! Το bundle του αναμένεται να είναι και αυτό πλήρες, όπως και της Trinergy, ενώ κανείς δεν ξέρει το πότε θα βγει στις αγορές. Οι πληροφορίες μας, μιλούν για ανακοίνωσή του στο τέλος Δεκεμβρίου, αλλά περισσότερα δυστυχώς, κανείς δε γνωρίζει.

[img_ALT=MSI Fusion Big Bang: H πολυαναμενόμενη μητρική με το Lucid Hydra 200 Chip]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aebea561e5c1.png[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν πάνε να BEEEEEEEEEEEEEP. Που τα πουλάνε αυτά; Άχρηστοι. Μας πουλάγανε φύκια για μεταξωτές κορδέλες τελικά. Marketing για να προωθήσουν μητρικές " Big Bang ".

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς μέχρι τώρα αποδείχτηκε η δύναμή του στον τομέα του marketing και όχι στα 3D.

Είναι ειρωνεία μια εταιρία να στήνει ολόκληρο παραμύθι γύρω από αυτό το chip (αν δεν κάνω λάθος είχε και countdown στο site της) για να πουλήσει τελικά NF200 chips.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα λόγω του ότι θα αργήσει (αυτό είναι άλλο θέμα :P), αναφορικά με τις επιδόσεις του μίλησα. Δεν μπορώ όμως να πω παραπάνω γιατί θα με σφάξει ο TuanP :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα λόγω του ότι θα αργήσει (αυτό είναι άλλο θέμα :P), αναφορικά με τις επιδόσεις του μίλησα. Δεν μπορώ όμως να πω παραπάνω γιατί θα με σφάξει ο TuanP :hehe:

Τώρα την πάτησες. Οφείλεις να ενημερώσεις ΑΜΕΣΑ και ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ το forum :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η καλή μας η Nvidia φαίνεται να ευθύνεται για την ματαίωση ουσιαστηκά της μητρικής με το Fusion. Παρόμοια περίπτωση με το Assassin's Creed και το DX 10.1.

Αντιθέτως η MSI παρουσίασε μια άλλη μητρική(μιλάω προφανώς για την Trinergy που έχει αναφερθεί σε άλλο thread) στην θέση της με το... NF200(!) η οποία μάλιστα ίσως να μην υπάρχει καν ως μητρική αλλά να είναι αποτέλεσμα Photoshoping!

SemiAccurate :: Nvidia crushes MSI's Lucid based board

Ακούω σχόλια.

Υ.Γ. Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουν ένα "Marketing, Photoshop and Money department" στην Nvidia αν δεν το έχουν ήδη κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει φατσα blower τωρα, χωρις πλακα. Νομιζω οτι απλα λεει ΟΤΙ του κατεβει πλεον για traffic, δυστυχως...

Να στο πω ως εξης. Αν η nVIDIA λανσαρει τον Fermi το Δεκεμβρη και η MSI βγαλει τη Fuzion, απλα θα πρεπει ΟΛΟΙ μας να σταματησουμε να τον διαβαζουμε, αφου τον ΚΡΑΞΟΥΜΕ οσο δεν παει.

Ελεος πια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι ζει σε έναν κόσμο μαγικό όπου το μεγαλύτερό του όνειρο γίνεται πραγματικότητα, αλλά με υπαιτιότητα της ίδια της Nvidia.

Μετά την επιβεβαίωση της ψεύτικης κάρτας, της σταδιακής "απόσυρσης" από την αγορά των hi end μοντέλων της Nvidia και της όπως όλα δείχνουν καθυστέρησης διάθεση του Fermi μέχρι το 1ο τρίμηνο του 2010, έχω την εντύπωση ότι ναι μεν θα πρέπει να τον διαβάζουμε προσεχτικά και να περνάμε από κόσκινο αυτά που λέει, αλλά δεν θα πρέπει να τον απορρίπτουμε.

"Από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια" λένε και έχω την εντύπωση ότι ο τρελός εδώ τα έχει 400.

Υ.Γ. Αυτό ίσως να είναι το μόνο άρθρο του που το κατάπια με την μία και αμάσητο, ίσως λόγω του ότι περιμένω κάτι σαν το Lucid από πριν ακόμα αυτό παρουσιαστεί. Μακάρι να καταλήξουμε να γελάμε με τον Charlie.

Link to comment
Share on other sites

New pulled out of his ass :D

Μιλάμε για epic fail...

Το ότι το Hydra είναι γτπ καβάλα όταν βάζεις κάρτες mid-end & high end επάνω κλαττάρει δεν παίζει τον παραμικρό ρόλο... η nVIDIA η κακιά φταίει που τους απαγόρεψε να το βγάλουνε... :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ, άλλες φορές θάβουμε το Fud τώρα είναι έγκυρο.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η MSI είχε αντίστροφή μέτρηση στο site της για την Fusion. Αν δεν κάνω λάθος αυτή η αντίστροφη μέτρηση ήταν για την 29η Οκτωβρίου. Ξαφνικά μας προέκυψε Trinergy.

Από εκεί και πέρα η Big Bang μητρική που κατέληξε να είναι Big Bang μητρικές, είναι τόσο έτοιμες που η μία μπορεί να βγει στην αγορά κατά τον Δεκέμβρη (δεν λέω για μαγαζιά που την έχουν στο "Αναμένεται") και η άλλη ίσως τον Ιανουάριο.

Δεν υπάρχει ποιο εύκολο πράγμα από το να απορρίπτουμε και να χλευάζουμε τους άλλους. Βέβαια το εύκολο δεν είναι πάντα και το σωστό.

Bill ωραία τα λες όπως τότε που έλεγες χιμπατζή τον τυπά που έβγαζε την καρτούλα Fake. Και ενώ όλος ο κόσμος το είχε πάρει χαμπάρι εσύ τα δικά σου.

Για πες, κανένα memo σου ήρθε σχετικά με το θέμα ή ξεχάσανε να σου στείλουν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ, άλλες φορές θάβουμε το Fud τώρα είναι έγκυρο.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η MSI είχε αντίστροφή μέτρηση στο site της για την Fusion. Αν δεν κάνω λάθος αυτή η αντίστροφη μέτρηση ήταν για την 29η Οκτωβρίου. Ξαφνικά μας προέκυψε Trinergy.

Και στην τελευταία μέρα πήρε τηλέφωνο η nVIDIA και τους είπε ώπα, και η MSI σταμάτησε.

Βλέπεις είναι αποκλειστική και πολύ δυνατή σύμμαχος της nVIDIA η MSI :)...

Εγω ξέρω ότι άνθρωπος που είναι PM στο NCIX ήξερε εξ' αρχής ότι το countdown ητανε για την Trinergy.

Αν τώρα θες να βλέπεις παντού φαντάσματα της nVIDIA, be my guest :)

p.s. Μου ήρθε πάντως το memo για την τρομερή διαθεσιμότητα της 5870 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θαβω το Fud, τον FUAD θαβω. Οχι γιατι λεει μλκιες, εχει εγκυρες πηγες (πλεον). Απλα αναμασαει τα ιδια και τα ιδια για να κανει traffic, το στυλ του δε μ' αρεσει, οτι εχει κονε εχει και αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελευταία μέρα πήρε τηλέφωνο η nVIDIA και τους είπε ώπα, και η MSI σταμάτησε.

Βλέπεις είναι αποκλειστική και πολύ δυνατή σύμμαχος της nVIDIA η MSI :)...

Εγω ξέρω ότι άνθρωπος που είναι PM στο NCIX ήξερε εξ' αρχής ότι το countdown ητανε για την Trinergy.

Αν τώρα θες να βλέπεις παντού φαντάσματα της nVIDIA, be my guest :)

p.s. Μου ήρθε πάντως το memo για την τρομερή διαθεσιμότητα της 5870 :D

lol... OK, δεν περίμενα και κάτι το ουσιώδες.

Το θέμα είναι ότι πολλά που έχει πει έχουν αποδειχτεί. Το θέμα είναι ότι πολλά που έχεις πει δεν έχουν επαληθευτεί.

Μπορείς να περιμένεις στην γωνία πότε θα γράψει κάτι που θα αποδειχτεί @@ ξεχνώντας τις δικές σου ανακρίβειες από δήθεν εσωτερική πληροφόρηση με δήθεν memos της Nvidia για να χαρείς επιτέλους. Δεν διαφέρεις από τον Charlie όσο ίσως θα ήθελες να πιστεύεις.

Εγώ προσωπικά δεν απορρίπτω τίποτα. Τόσες συζητήσεις έχουμε κάνει για τις πρακτικές της Intel απέναντι στην AMD και πως πολλές εταιρίες καθυστερούσαν ή δεν έβγαζαν προϊόντα με hardware της δεύτερης.

Τώρα ξαφνικά μας φαίνεται αδιανόητο η Nvidia να έχει επιρροή σε εταιρίες όπως η MSI που έχουν δεκάδες προϊόντα με Nvidia hardware. Βέβαια. Αδιανόητο. Γελάμε και με την ιδέα και με αυτούς που δεν το θεωρούν απίθανο. Είπαμε είναι η εύκολη λύση.

BTW η 5870 υπάρχει σαν κάρτα και την ίδια στιγμή που εσύ φώναζες περί διαθεσιμότητας ο άλλος έδινε νούμερα από CF στο lab.

Link to comment
Share on other sites

lol... OK, δεν περίμενα και κάτι το ουσιώδες.

BTW η 5870 υπάρχει σαν κάρτα και την ίδια στιγμή που εσύ φώναζες περί διαθεσιμότητας ο άλλος έδινε νούμερα από CF στο lab.

Εδω εχεις λαθος ομως :( Εχει μεγαλα προβληματα, οχι απλα προβλημα. Δε θες να σου πω τους ρυθμους των παραγγελιων, ειναι γελοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες... Πλαίσιο = αναμένεται σύντομα

e-shop = αναμένεται σύντομα

newegg = αναμένεται σύντομα

ncix = αναμένεται σύντομα

mindfactory.de = αναμένεται σύντομα...

Ουδέν πρόβλημα...

Εγω βρήκα μετά από 2 εβδομάδες αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θαβω το Fud, τον FUAD θαβω. Οχι γιατι λεει μλκιες, εχει εγκυρες πηγες (πλεον). Απλα αναμασαει τα ιδια και τα ιδια για να κανει traffic, το στυλ του δε μ' αρεσει, οτι εχει κονε εχει και αρκετα καλα.

Και γέρνει και ολίγον προς Nvidia. Δεν το κάνει στον ακραίο βαθμό που το κάνει ο Charlie, αλλά λίγο γέρνει.

Η ουσία είναι να κοιτάμε αν υπάρχουν στοιχεία που μπορούν να στηρίξουν αυτά που γράφει. Αν υπάρχουν είμαστε λίγο ποιο open minded, δεν είναι ανάγκη να σταυρώνουμε τον άλλον με βάση πως τα λέει, αλλά να κοιτάμε τι λέει.

Εμένα δεν θα μου έκανε εντύπωση να είναι δάκτυλος της Nvidia η καθυστέρηση. Η Nvidia δεν έχει προϊστορία αγίας εταιρίας. Η MSI μπορεί υποχρεώθηκε απλά να βρει μια καλή δικαιολογία να καθυστερήσει το προϊόν. Είναι απλά ΕΝΑ προϊόν. Από το να έχεις μια εκνευρισμένη Nvidia δίπλα σου...

Και μην ξεχνάτε και αυτό. Η μητρική είναι για enthusiasts. Οι hi end κάρτες της Nvidia αυτή την περίοδο και μέχρι να εμφανιστεί το Fermi, θα είναι εξαφανισμένες με την 5870 να παραμένει η ταχύτερη single core κάρτα. Αν κυκλοφορούσε σήμερα η Fusion και το chip δούλευε σωστά, με ίδιας εταιρίας κάρτες γραφικών, ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα top scores θα γίνονταν με κάρτες της ATI.

Επιπλέον ο μόνος που χάνει από το Hydra είναι η Nvidia. Η ΑΤΙ χέστηκε διότι αν δεν κάνω λάθος το CF το χαρίζει και μάλιστα χωρίς κάποιο special chip όπως το NF200.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχεις λαθος ομως :( Εχει μεγαλα προβληματα, οχι απλα προβλημα. Δε θες να σου πω τους ρυθμους των παραγγελιων, ειναι γελοιο.

Ναι αλλά υπάρχει σαν κάρτα. Δεν μπορούμε να βάζουμε το Fermi στην ίδια κατηγορία με την 5870. 5870 μπορείς να βρεις έστω και περιμένοντας έναν μήνα. Για το Fermi δεν ξέρουμε πόσο θα περιμένουμε. Μπορεί να μην ξέρει ούτε καν η ίδια η Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες... Πλαίσιο = αναμένεται σύντομα

e-shop = αναμένεται σύντομα

newegg = αναμένεται σύντομα

ncix = αναμένεται σύντομα

mindfactory.de = αναμένεται σύντομα...

Ουδέν πρόβλημα...

Εγω βρήκα μετά από 2 εβδομάδες αναμονή...

Ναι αλλά βρήκες.

Επέτρεψε μου να αλλάξω λίγο το post σου σε... Fermi version

Μα τι λες... Πλαίσιο = του χρόνου

e-shop = του χρόνου

newegg = του χρόνου

ncix = του χρόνου

mindfactory.de = του χρόνου...

Ουδέν πρόβλημα...

Εγω βρήκα μετά από 6 μήνες αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Αφου το χουμε πει οτι ο Charlie ειναι ο μεγαλυτερος αυνανης μεσα στο χωρο αυτο, οτι του κατεβει λεει. Θα κανω ενα νεο με την επισημη απαντηση που μας εστειλε και μας η MSI (ιδια με αυτη που εστειλε παντου ειναι) να τελειωνουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχατε τόσο μεγάλη αγωνία στο να διαβάσετε την οποιαδήποτε (βολική) ανακοίνωση της μίας εκ των δύο εταιριών που εμπλέκονται στην όλη ιστορία.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι η ευκολία με την οποία απαξιώνετε, για να μην πω υβρίζετε, κάποιον ο οποίος έχει βγει πολλές φορές αληθινός. Αυνάνης.... προαγωγή από χιμπατζής να υποθέσω;

Όλα απαντήθηκαν. Η ανακοίνωση της MSI διαβάζεται ευλαβικά όπως το ευαγγέλιο. Alilouia!!!

...και βέβαια κανένα απολύτως σχόλιο για το κείμενο του άρθρου που δεν άλλαξε. Άραγε γιατί ο συντάκτης δεν αφαίρεσε το παρακάτω σχόλιο;

Because of that they(nvidia) have claimed they will break support for Lucidʼs chip at the driver level, and by unknown means coerced board makers Micro-Star International (MSI) into postponing their ʽBig Bangʼ motherboard, which features a Lucid Hydra 200 processor taking care of the PCI-Express graphics subsystem.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ο Charlie ΠΟΤΕ βγηκε αληθινος? Εδω πηγε στο IDF και τον κοροϊδευε ολη η Intel, τι λεμε τωρα?

Charlie demerjian "awful at gambling", intel ceo confirms - The Inquirer

Οτιδηποτε γραφοταν απο το Inquirer και το SA θεωρειτο σφαιρα της μυθολογιας, ελεος δλδ, θα καθομαι να πιστευω εναν ανθρωπο που για να πιασει κινηση, γραφει οτι τον συμφερει?

Και στο φιναλε εγω μιλουσα μαζι με τον Ακη πριν 3 μηνες για τη Lucid Hydra μητρικη με τους ανθρωπους της MSI στην Αθηνα και μας ειχαν πει Q1 2010, να πιστεψω αυτους ή τον Charlie?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now