Recommended Posts

ευχαριστω παιδια!το θεμα δεν ηταν τα χρηματα..αν πηγαιναν οπως ο 80αρης ηταν, γιατι ετσι και αλλιως 2 80αρηδες θα παρω λογικα..ελεγα για 3 η 4 40αρηδες..θα παρω αυριο τον εναν και βλεπουμε μεχρι το τελος των γιορτων για τον 2ο 80αρη τοτε..το τριμ βοηθαει γενικα?καταλαβατε διαφορα πριν και μετα?

Link to comment
Share on other sites

...όπως τα λέει ο george ειναι.. raid=no trim

...πιστεύω έχετε δει τα iops που βγάζει ο kingston-intel 40gb, απλά σας λέω ότι το νούμερο είναι διψήφιο :hehe: δεν αξίζει με την καμία!

2ψηφιο στις χιλιαδες?? :D

ευχαριστω παιδια!το θεμα δεν ηταν τα χρηματα..αν πηγαιναν οπως ο 80αρης ηταν, γιατι ετσι και αλλιως 2 80αρηδες θα παρω λογικα..ελεγα για 3 η 4 40αρηδες..θα παρω αυριο τον εναν και βλεπουμε μεχρι το τελος των γιορτων για τον 2ο 80αρη τοτε..το τριμ βοηθαει γενικα?καταλαβατε διαφορα πριν και μετα?

Ειναι η ετνολη TRIM..και χονδρικα βοηθαει στην αμμεση διαγραφη των αρχειων απο τα Cells του SSD.

Αν δεν υπαρχει αυτο..τα Cells γεμιζουν οποτε οταν πρεπει να γραψει ξανα τα σβηνει αναγκαστηκα..και προφανως πεφτουν και τα "νουμερα".

Βεβαια μετα απο καιρο μπορει να χοντρύνει η δουλεια και να εχεις hangs κτλ..αλλα σπανια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές,

διάβασα το thread με μεγάλη όρεξη και μπορώ να πω ότι επιτέλους βλέπουμε ένα μεγάλο βήμα στην εξέλιξη της τεχνολογίας των σκληρών δίσκων (ήμαρτον πια με το αγκομαχητο των hdd), καθώς βλέπουμε όχι μόνο μείωση του όγκου τους αλλά και των επιδόσεων παράλληλα. Θέλω μόνο να τονίσω ότι χάθηκα λιγάκι Με τις πολλαπλές ρυθμίσεις σας και τα tools που αναφέρετε συνεχώς.

Καλό θα ήταν κάποιο απο τα παιδιά που κατέχει το αντικείμενο σχετικά με τους ssd να μας κάνει ένα κατατοπιστικό οδηγό με quicksteps όσο αφορά το στήσιμο του (IDE, RAID, AHCI) τις διάφορες ρυθμίσεις (disable of indexing, write caching, defrag) έτσι ώστε να έχουμε ένα δίσκο στην πλέον βέλτιστη κατάσταση. Ξέρω είναι κάπως δύσκολο αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο.

ΥΓ: Ξέρω ότι ζητώ δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές,

διάβασα το thread με μεγάλη όρεξη και μπορώ να πω ότι επιτέλους βλέπουμε ένα μεγάλο βήμα στην εξέλιξη της τεχνολογίας των σκληρών δίσκων (ήμαρτον πια με το αγκομαχητο των hdd), καθώς βλέπουμε όχι μόνο μείωση του όγκου τους αλλά και των επιδόσεων παράλληλα. Θέλω μόνο να τονίσω ότι χάθηκα λιγάκι Με τις πολλαπλές ρυθμίσεις σας και τα tools που αναφέρετε συνεχώς.

Καλό θα ήταν κάποιο απο τα παιδιά που κατέχει το αντικείμενο σχετικά με τους ssd να μας κάνει ένα κατατοπιστικό οδηγό με quicksteps όσο αφορά το στήσιμο του (IDE, RAID, AHCI) τις διάφορες ρυθμίσεις (disable of indexing, write caching, defrag) έτσι ώστε να έχουμε ένα δίσκο στην πλέον βέλτιστη κατάσταση. Ξέρω είναι κάπως δύσκολο αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο.

ΥΓ: Ξέρω ότι ζητώ δύσκολα!

http://www.hwbox.gr/reviews/3745-partition-alignment-kante-ton-ssd-sas-alani.html

εχει γινει ηδη!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα αγόρασα αυτό το δίσκο INTEL X25-M SSDSA2MH080G2R5 2.5'' SSD , έβαλα στον υπολογιστή μου και του εγκατέστησα WINDOWS 7 ελληνικά.Επειδή δε ξέρω και με όσα διάβασα εδώ μέσα τρόμαξα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι ακριβώς πρέπει να κάνω αναλυτικά για να δουλέψει σωστά?

1.ΣΚΛΗΡΟΣ-INTEL X25-M SSDSA2MH080G2R5

2.ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ-COOLERMASTER RR-UV8-XBU1-GP V8

3.ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ-THERMALTAKE W0144 PUREPOWER RX 600W CABLE MANAGEMENT

4.ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -AMD PHENOM II X4 920 2.8GHZ QUAD-CORE BOX

5.ΜΝΗΜΗ RAM-KINGSTON KHX6400D2LLK2/4G DDR2 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ HYPERX DUAL

6.ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -ASUS M3A78-CM

7.ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ-SAPPHIRE RADEON HD4830 1GB GDDR3 HDMI PCI-E RETAIL

Υ.Γ.σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!!!!!!!!!!!!

(διορθώθηκε το μήνυμα σε παρακαλώ γράφε με μικρά, όχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ! :) )

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο θεμα ειπωθηκαν πολλα περι SSD γενικοτερα κ οχι μονο για τους Intel, θελω να ρωτησω και εγω κατι γενικοτερο .

Σε αρχαιο λαπτοπ με σκληρο IDE 5400 αξιζει να ψαξω να βρω IDE SSD?? η θα ειναι απο τους πρωτους με τους αθλιους controllers κ θα γινουν ακομα χειροτερα τα πραγματα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα postville για το λάπτοπ, παίζει σφαίρα, αλλά δε πάει παραπάνω από όσο φαίνεται παρακάτω στα 4Κ...

Θεωρητικά το trim παίζει, τρέχω win7 64bit σε μόμπο PM55. Έβαλα και τα 2 κλασσικά προγράμματα της Intel, matrix storage και toolbox για δοκιμές, αλλά τπτ. Έβαλα και το τελευταίο bios στο δίσκο, έκανα όλα τα κλασσικα tweaks. Στο 2ο jpeg φαίνεται πως τα βλέπει το device manager. Και εκεί δοκίμασα και άλλα αλλά τπτ.

Τον έχει βάλει κανείς σε λάπτοπ να συγκρίνουμε? Λέτε να έχω άλλου είδους προβλημα, πχ bottleneck από το λάπτοπ chipset κτλ?

Capture.JPG

Capture2.JPG

Capture.JPG

Capture2.JPG

Capture.JPG

Capture2.JPG

Capture.JPG.32edfb0a2b38a70e7cd2dfd51844

Capture2.JPG.444876b56c223472536ad698ef7

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισα το matrix storage και το σέρβις του, έβαλα πίσω τον κλασσικό ahci driver που φαίνεται στο screenshot και βγάζει τα ίδια νούμερα...Έβαλα σα powerplan max performance και ανέβηκαν μερικά mb τα readings, αλλά είναι 2-3 παραπάνω μόνο...

Η καλύτερη λύση για να μάθω είναι αυτή που είπε ο dentonite αλλά ίσως όχι σήμερα βαριέμαι να πιάνω κατσαβίδι πάλι! :P

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισα το matrix storage και το σέρβις του, έβαλα πίσω τον κλασσικό ahci driver που φαίνεται στο screenshot και βγάζει τα ίδια νούμερα...Έβαλα σα powerplan max performance και ανέβηκαν μερικά mb τα readings, αλλά είναι 2-3 παραπάνω μόνο...

Η καλύτερη λύση για να μάθω είναι αυτή που είπε ο dentonite αλλά ίσως όχι σήμερα βαριέμαι να πιάνω κατσαβίδι πάλι! :P

Με τους Drivers θα δεις διαφορα μονο στα Iops ..και στα γραφηματα του Sequential.

Γενικα ο stock ΜS δινει ποιο ομαλα γραφηματα απο οτι αυτος της Intel..

Επισης οσο γεμιζει ο δισκος τοσο θα πεφτουν και τα IOPS..

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, του έκανα update χωρίς να βάλω ata mode, πάντα ahci. Το πήρε κανονικά. Άλλωστε αν βάλω ata mode δεν αναγνωρίζει τα cd στο boot το λάπτοπ και θέλει άλλη φασαρία...Φυσικά αν bootάρω από ata mode θα κρασάρει το pc με ένα ωραίο μπλε οθονάκι...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν bootάρω από ata mode θα κρασάρει το pc με ένα ωραίο μπλε οθονάκι...

Αυτο ειναι αναμενομενο..αφου οταν κανεις Setup εγκαθίστανται ΑΗCI Drivers..και εσυ μετα του λες να ψαξει για ATA =BSOD.

Η λυση ειναι ευκολη ..αλλαζοντας μια τιμη στην Reg..

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αναμενομενο..αφου οταν κανεις Setup εγκαθίστανται ΑΗCI Drivers..και εσυ μετα του λες να ψαξει για ATA =BSOD.

Η λυση ειναι ευκολη ..αλλαζοντας μια τιμη στην Reg..

:D

Το ξέρω, το έψαξα, αλλά αυτό που δε βρήκα είναι αν έχει όφελος μια τέτοια αλλαγή γιατί θεωρητικά το ΑΗCI είναι καλύτερο...Φυσικά θα το ψάξω ακόμη περισσότερο...πάμε για δοκιμές πάλι!Μάλλον θα μπει και στο σταθερό αργότερα για να μου φύγει η περιέργια!

Link to comment
Share on other sites

πες την βρε παιδί κι εσύ! :P

Ατιμε με εβαλες και φόρτωσα τα παλια Βοοkmarks..:P

Post #10

Disabling AHCI BSOD - Vista Forums

How to enable AHCI in Windows 7 RC after installation | ithinkdifferent

@ergotelis

Οφελος υπαρχει οταν γυρνας πχ σε Stock..(κανεις CMOS) και το πρωτο Boot ειναι με IDE (εχεις ξεχασει δλδ να το αλλαξεις)..προς αποφυγης τις Ξενερας (BSOD).:D

Όφελος επισης θα υπαρχει αν κανεις restore (με Acronis κτλ) του λειτουργικού σου..σε συστοιχία δίσκων αυτή την φορα..

Κοινως δεν θα ξανα φας BSOD ..απο αλλαγη Controller Mode..

Link to comment
Share on other sites

*BUMP*

Πήγα χθες να περάσω ξανά τα Win7 στον X-25M, αλλά με AHCI, για να 'χω και το trim. Όταν έφτασα εκεί που μου λέει το setup να διαλέξω σκληρό, έλεγε ότι δε μπορώ να το περάσω στον SSD. Φαντάστηκα ότι ήταν λόγω έλλειψης drivers της MS για το AHCI.. ( ? ).

Αν περάσω τα 7 με IDE και κάνω το "κόλπο" με τη registry, θα είναι σαν να τα έχω περάσει με AHCI, δηλαδή θα έχω κανονικά trim, έλλειψη BSoDs κλπ; :P

Επίσης, τι γίνεται με δεύτερους, τρίτους κλπ σκληρούς; Λειτουργούν κανονικά με AHCI, έτσι; Μόνο IDE χρησιμοποιούσα τόσο καιρό και δεν ξέρω τι γίνεται.. :(

Link to comment
Share on other sites

*BUMP*

Πήγα χθες να περάσω ξανά τα Win7 στον X-25M, αλλά με AHCI, για να 'χω και το trim. Όταν έφτασα εκεί που μου λέει το setup να διαλέξω σκληρό, έλεγε ότι δε μπορώ να το περάσω στον SSD. Φαντάστηκα ότι ήταν λόγω έλλειψης drivers της MS για το AHCI.. ( ? ).

Αν περάσω τα 7 με IDE και κάνω το "κόλπο" με τη registry, θα είναι σαν να τα έχω περάσει με AHCI, δηλαδή θα έχω κανονικά trim, έλλειψη BSoDs κλπ; :P

Επίσης, τι γίνεται με δεύτερους, τρίτους κλπ σκληρούς; Λειτουργούν κανονικά με AHCI, έτσι; Μόνο IDE χρησιμοποιούσα τόσο καιρό και δεν ξέρω τι γίνεται.. :(

Σωστα τα λες, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορούσαν να γίνουν Setup με AHCI.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πολύ κουφή λύση, αλλά δούλεψε.. :D. Πώς μπορώ να τσεκάρω αν δουλεύει το trim;

Να γεμισεις τον δισκο και να τα ξανα σβησεις..:P

ΜΕ κανονικα αρχεια και οχι με εντολες τυπου fsutil filecreatenew που γραφουν στο partition table..

Αν εχεις AHCI Mode+ AHCI M$ Driver 2006 δεν χρειαζεται να τσεκαρεις κατι..απλα απολαυσε το συστημα ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

το HDD erase τρεχει απο bootable usb stick??? γιατι θελω να το δουλεψω αλλα δισκετα δν παιζει.

αν αφησουμε τον postville μονο με φορματ πειραζει? (κουμπωμα σε αλλο pc ->δεξι κλικ -> διαμορφωση και τελος)

Ξαφνικα μετα απο ενα reset ειχε χασει κατι αρχεια windows και λεμε να τον ξανακανουμε εργοστασιακο. Η ενα φορματ ειναι αρκετο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now