sstav

Κλοκάροντας ένα ι7 920 σε μια bloodrage X58

Recommended Posts

Ο γολγοθάς συνεχίζεται προσπαθώντας να κλοκάρω έναν 920 σε μια bloodrage...μνήμες corsair dominator gt 1600 (7-7-7-20)

Ακολουθώντας τις οδηγίες του billpeppas εκανα τα παρακάτω

1) Clear CMOS από το κουμπάκι και μετά πατάς και μια το κόκκινο Quantum Force button δίπλα στις μνήμες.

2) Διαλέγεις "force BIOS chip 1" από τα jumpers και flashάρεις το P08 BIOS.

3) Reboot, load BIOS defaults.

4) Διαλέγεις "force BIOS chip 2" από τα jumpers και flashάρεις το G25 BIOS.

5) Load BIOS defaults.

τωρα έχω και τα δύο bios με επιλογές από τα jumber

Στόχος είναι ένα αξιοπρεπές oc (θα ήθελα 4.2.για 24χ7)

Εχοντας το P09 bios αρχικά δοκιμάζοντας παρατηρούσα υπερβολική και ανεξέλεγκτη αύξηση του Vcore στην προσπάθεια να μείνει σταθερός ο επεξεργαστής (1,30 από bios και για τα 4.1 σε Linx στο 100% έφθασε τα 1,42V!!!). Επίσης ενώ χθες είχα Linx stable έστω και με 1.42 σήμερα δεν μπουταρε καν....ούτε στα 150 bclock...όλα τα παραπάνω στο P09

Edited by sstav
αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

PPM : Enabled

EIST : Enabled

CxE : Enabled

Execute Disable Bit : Disabled

Virtualization : Disabled

Hyper Threading : Disabled

Active Processor Cores : All

CPU QPI Latency ..............: Auto

IOH QPI Latency ...............: Auto

cPU QPI Drive Strength .......: Auto

IOH QPI Drive STrength .......: Auto

IMC Configuration : Enabled

Channel Congifuration : Independent

Channel Interleaving : 6 way

Rank Interleaving : 4 way

Extreme Memory Profile XMP : Disabled

Memory Profile Select :auto

Virtual XMP : Disabled

DRAM Timing Control : Manual

tCL (CAS Latency) : 7

tRCG (RAS to CAS Delay) : 7

tRP (RAS Precharge) : 7

tRAS (Precharge Delay) :21

CR (Command Rate) : 1T

tRFC 72T

tWR 8T

tWTR 15T

tRRD 4T

tRTP 8T

CPU Core Voltage : +10mV

CPU Target Core Voltage : 1,2875

CPU Vdroop Compensation : Enabled

CPU VTT (UnCore) Voltage : +10mV

1.8 PPL Voltage Setting : 1.8v

CPU Clock Amplitude Ctrl : 0.800v

DRAM Voltage : 1.65v

DIMM1 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM1 Vref DQ (Data) : .500

DIMM2 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM2 Vref DQ (Data) : .500

DIMM3 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM3 Vref DQ (Data) : .500

X58 IOH Core Voltage : 1.20

X58 IOH VCCA 1.1V : 1.116

X58 IOH VCCA 1.5V : 1.506v

ICH10 SB Voltage : 1.506v

CPU Turbo : Enabled

System Turbo : Enabled

CPU Bclock (FSB) : 133

QPI Link Fast Mode : Enabled

QPI Multiplier : x18

QPI Target Speed :

CPU Core Multiplier : 20

CPU Core Target Speed :

CPU Uncore Multiplier : x16

CPU Uncore Target Speed :

Memory Bus Multiplier : x8

Memory Bus Target Speed : 1600

CPU Clock Skew : 0ps

IOH Clock Skew : 0ps

PIC Express Bush Clock ..........: 100

Δοκίμασε αρχικά αυτά τα settings στο P08 και πες μου αν bootάρει OK.

Αν ναί, συνεχίζουμε για να κάνουμε και OC :)

Link to comment
Share on other sites

Στα cpu target core voltages δείχνει μόλις 0,94375 (P08) ενώ εδειχνε 1,2675 (P09) με επιλογή απο πάνω cpu core voltage default!

Eπίσης στο cpu vtt Voltage δείχνει βήματα τον +20mv

To PCI ex δεν υπάρχει στο P08....

δεν μπούταρε (λογικό με τόσο λίγο ρεύμα) ....αν δώσω +340mv πάμε στο 1,28375 (στα κόκκινα) πάλι δενμπουτάρει

Link to comment
Share on other sites

ενώ κάνω save and exit απλά δεν μπουτάρει ξανά με τίποτα...μήνυμα αποτυχίας oc και ξανά στην ιδια καρτέλα bios....to hardware monitoring δείχνει

CPU Core 1,24

VTT 1,12

DDR3 1,61

IOH 1,10

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω ότι είπε ο βασίλης +20mv από το αρχικό (default)...τώρα πόσο είναι αυτό το default ένας θεός ξέρει

Επίσης, γιατί με το P09 έδειχνε άλλο CPU Target Core Voltage (default)~ 1,26 και τώρα με το P08 δείχνει ~0,94375; Το vid (σταθερό)δεν θα επρεπε να δείχνει;

Μόνο με Load default bios settings μπουτάρει...Εκεί, στο cpuz το cpu multi αλλάζει συνεχως και ρεύματα 0.928-0,944 σε ιdle, ενώ σε load ανεβαίνει στο 1.248 (21 multi x133), όσο λέει και στο hardware monitor του bios

Eντάξει ...η μητρική θα μας τρελάνει...βάζοντας καρφωτά τα default settings (Vcore 1,24, multi 20, block 133, ram στα 1333) δεν μπουτάρειι.....

το P08 θεωρείται καλύτερο από το 09 ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα μια στο G25 και δοκίμασε τα εξής:

PPM : Disabled

EIST : Disabled

CxE : Disabled

Execute Disable Bit : Disabled

Virtualization : Disabled

Hyper Threading : Disabled

Active Processor Cores : All

CPU QPI Latency ..............: Auto

IOH QPI Latency ...............: Auto

cPU QPI Drive Strength .......: Auto

IOH QPI Drive STrength .......: Auto

IMC Configuration : Enabled

Channel Congifuration : Independent

Channel Interleaving : 6 way

Rank Interleaving : 4 way

Extreme Memory Profile XMP : Disabled

Memory Profile Select :auto

Virtual XMP : Disabled

DRAM Timing Control : Manual

tCL (CAS Latency) : 7

tRCG (RAS to CAS Delay) : 7

tRP (RAS Precharge) : 7

tRAS (Precharge Delay) :21

CR (Command Rate) : 1T

tRFC 72T

tWR 8T

tWTR 15T

tRRD 4T

tRTP 8T

CPU Core Voltage : +50mV

CPU Target Core Voltage : I will boot this time

CPU Vdroop Compensation : Enabled

CPU VTT (UnCore) Voltage : +100mV

1.8 PPL Voltage Setting : 1.898v

CPU Clock Amplitude Ctrl : 0.800v

DRAM Voltage : 1.67V

DIMM1 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM1 Vref DQ (Data) : .500

DIMM2 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM2 Vref DQ (Data) : .500

DIMM3 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM3 Vref DQ (Data) : .500

X58 IOH Core Voltage : 1.20

X58 IOH VCCA 1.1V : 1.116

X58 IOH VCCA 1.5V : 1.506v

ICH10 SB Voltage : 1.506v

CPU Turbo : Disabled

System Turbo : Enabled

CPU Bclock (FSB) : 133

QPI Link Fast Mode : Enabled

QPI Multiplier : x18

QPI Target Speed :

CPU Core Multiplier : 20

CPU Core Target Speed :

CPU Uncore Multiplier : x16

CPU Uncore Target Speed :

Memory Bus Multiplier : x8

Memory Bus Target Speed : 1600

CPU Clock Skew : 0ps

IOH Clock Skew : 0ps

PIC Express Bush Clock ..........: 100

Link to comment
Share on other sites

οκ μπούταρε ....εξακολουθεί στο bios να λέει ρευμα core 0.93v...στο cpu z σε idle δείχνει 1,28 , σε linx 100% δείχνει 1,312...Αυτό δεν μπορει να σταθεροποιηθεί με τίποτα σε αυτό που του δίνω αρχικά; γιατί έτσι δεν ξέρω τελικά πόσο του ρίχνω καθε φορά....

Λοιπόν, στο Hardware Monitor διαβάζω:

CPU Core Voltage= 1,28V (~1,23+ 50mV που δώσαμε....ΟΚ)

CPU VTT (Uncore Voltafe) =1,21V-1,23 (παίζει συνεχώς, ~1,10 +100mV που δώσαμε ...ΟΚ)

DDR3 Memory Voltage=1,68 (Ok)

X58 IOH core Voltage=1,20V (Ok)

H ενδειξη CPU Target Core Voltagε διαβάζει ότι ναναι

Τώρα γιατί σε load δίνει παραπάνω ρεύμα; (από 1,28 στο 1,312, +30mV);

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα BIOS τους δυστυχώς λένε ότι να 'ναι στο Target Voltage.

Το ρεύμα πάντα θα διαφέρει από idle σε full load.

Είτε έχεις το LoadLine Calibration ( Vdroop compensation ) enabled και σε load δίνει λίγο παραπάνω τάση από ότι σε idle ( καλό αυτό ) είτε disabled και έχεις χαμηλότερη τάση όταν παίζει load.

Το καλύτερο θα ήταν να επιβεβαιώσεις σαφώς την τάση του CPU με ένα πολύμετρο και χρήση των measurement spots που έχει πάνω από τις RAM ( DIMM Slots ).

Για ένα overclock τώρα, πάλι στο G25 δοκίμασε αυτά:

PPM : Disabled

EIST : Disabled

CxE : Disabled

Execute Disable Bit : Disabled

Virtualization : Disabled

Hyper Threading : Disabled

Active Processor Cores : All

CPU QPI Latency ..............: Auto

IOH QPI Latency ...............: Auto

cPU QPI Drive Strength .......: Auto

IOH QPI Drive STrength .......: Auto

IMC Configuration : Enabled

Channel Congifuration : Independent

Channel Interleaving : 6 way

Rank Interleaving : 4 way

Extreme Memory Profile XMP : Disabled

Memory Profile Select :auto

Virtual XMP : Disabled

DRAM Timing Control : Manual

tCL (CAS Latency) : 8

tRCG (RAS to CAS Delay) : 8

tRP (RAS Precharge) : 8

tRAS (Precharge Delay) :28

CR (Command Rate) : 1T

tRFC 80T

tWR 8T

tWTR 15T

tRRD 4T

tRTP 8T

CPU Core Voltage : +150mV - +200mV ( ξεκίνα από το +150 και ανέβαινε αν πετάει BSOD )

CPU Target Core Voltage : I will boot this time

CPU Vdroop Compensation : Enabled

CPU VTT (UnCore) Voltage : +300mV

1.8 PPL Voltage Setting : 1.898v

CPU Clock Amplitude Ctrl : 0.800v

DRAM Voltage : 1.70V

DIMM1 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM1 Vref DQ (Data) : .500

DIMM2 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM2 Vref DQ (Data) : .500

DIMM3 Vref CA (Addresses) : .500

DIMM3 Vref DQ (Data) : .500

X58 IOH Core Voltage : 1.24

X58 IOH VCCA 1.1V : 1.116

X58 IOH VCCA 1.5V : 1.506v

ICH10 SB Voltage : 1.506v

CPU Turbo : Disabled

System Turbo : Enabled

CPU Bclock (FSB) : 180

QPI Link Fast Mode : Enabled

QPI Multiplier : x18

QPI Target Speed :

CPU Core Multiplier : 20

CPU Core Target Speed :

CPU Uncore Multiplier : x16

CPU Uncore Target Speed :

Memory Bus Multiplier : x8

Memory Bus Target Speed : 1600

CPU Clock Skew : 0ps

IOH Clock Skew : 0ps

PIC Express Bush Clock ..........: 100

Δεν πιστεύω να έχεις την εργοστασιακή ψύκτρα στην CPU έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

την Ultra 120 έχω επάνω...τρέχω Linx τώρα (αλήθεια ποιια settings επιλέγεται στα memory; όλη την διαθέσιμη; και πόσες φορές; 10 είναι αρκετές πιστεύω)

Τώρα στα 3 λεπτά linx στο 100% με ρεύμα 1,328 εχω 72 βαθμούς

δεν το βλέπω να φθάνουμε 4.2 ....είδωμεν

Το Vtt uncore με +300mv=> 1,4Volt δεν είναι πολύ; Πρέπει η διαφορά Vram-Vtt <0,4; συνεπώς στο 1,65 μνήμες το Vtt πρέπει να είναι >1,25 σωστά;

Θα δοκιμάσω το vdroop disabled μπας και όσο δίνει παραπάνω σε load το χάνει από το vdrop....Thanx a lot bill

edit 1: Με τα ρεύματα αυτά (από bios 1,39 idle vcore, 1,4 Vtt & 1,898 Vpll) επαιξα 200χ20 όπου στο linx φθασαμε αισίως στο 1,46 ρεύμα και στους 87 βαθμούς....

edit 2: Με τα ρεύματα αυτά (από bios 1,39 idle vcore, 1,4 Vtt & 1,898 Vpll) επαιξα 210χ20 όπου στο linx φθασαμε αισίως στο 1,472 ρεύμα και στους 94 βαθμούς....

Nα κατεβάσω ρεύμα για να δούμε που κρασσάρει ή να ανεβάσω bclock για να δούμε που φθάνει.; Εις αύριον όμως γιατί ειμαι ξυπνιος απο το 06:30 και αυριο εχει εγερτήριο την ίδια ώρα...Καλό βράδυ και ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και πάλι....καποιες απαντήσεις όποιος ξέρει στις ερωτήσεις:

1) το Vtt uncore με +300mv (default 1.10)=> 1,4Volt δεν είναι πολύ; Πρέπει η διαφορά [Vram-Vtt <0,4]; συνεπώς αν στις μνήμες δίνουμε 1,65V, το Vtt πρέπει να είναι >1,25 σωστά [pure maths];

2) Στο LINX 0.6.4 τι settings επιλέγουμε στην μνήμη; Όλη την διαθεσιμη; και πόσες φορές το τρέχουμε

3) εχω δει ρεύμα μέχρι 1,472 (από μόνο του μη ελεγχόμενο)...δεν υπάρχει τρόπος να μην δίνει καθόλου παραπάνω; να του δίνω εγώ όσο χρειάζεται εξαρχής (vdroop enabled or disabled εξετάζεται)

4) μεχρι που έχει bclock η συγκεκριμμένη μητρική;

5) δεν βλέπω το PCIE με το bios G25....διαβάζοντας στο νετ βλέπω πως βοηθάει στα μεγάλα bclock. Πως και γιατί; Πόσο να δώσω όμως; Είδα καπου μια μοντα (με κολλήσεις) για να πάει πάνω το PCIe πάνω από 110....try and error κατάσταση μάλλον

6) ποίο είναι το καλύτερο bios; Υπάρχουν official P09, beta G30...

7) αν μείνω όπως είμαι 210χ20 και κάνω turbo mode on θα δωσει 210χ21->4410 όταν το χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι. Ακόμα και 1.7Vtt είναι safe για 24/7 ( συμφωνούνε και οι 3 i7 920 και ένας i7 965 και ένας i7 940 που βασανίζω/βασάνιζα για καιρό :D ).

Η σχέση Vtt ( UnCore ) & Vdimm έχει θέμα μόνο όσον αφορά την minimum απόσταση, δηλαδή να είναι 0.5V ή λιγότερο.

Δεν πρέπει αναγκαστικά να απέχουνε τόσο, μπορείς κάλιστα να έχεις και ψηλότερο Vtt από το Vdimm.

Επίσης η διαφορά είναι Vram - Vtt =< 0.5V ( με άλλα λόγια η διαφορά να είναι ίση ή μικρότερη από 0.5V )

2) Αν θες να stressάρεις και τις μνήμες RAM και τον IMC ( Integrated Memory Controller ) τότε βάζεις max memory. Εγω για full stability test παίζω 20 φορές στο μεγαλύτερο problem size που επιτρέπει ανάλογα την μνήμη RAM που βάζεις.

3) Το BIOS λαμακίζεται σε κάποια values, οπότε καλό θα ήταν με ένα πολύμετρο να κοιτάς τι τάση δίνεις, και να σημειώσεις γενικώς τις αντιστοιχίες του BIOS με την πραγματική τάση.

Αν έχεις ανοιχτά ( enabled ) το PPM, EIST, CxE τότε δικαιολογημένα λαμακίζεται αφού η Intel με το PPM έβαλε ένα νέο feature, το δυναμικά ελεγχόμενο VID ( "default voltage" ) το οποίο αλλάζει από τον ίδιο τον επεξεργαστή ανάλογα τον CPU Multiplier, την συχνότητα λειτουργίας, το BCLK και την θερμοκρασία.

4) Αυτό εξαρτάται πρωτίστως από τον επεξεργαστή και την συγκεκριμένη μητρική, δεν υπάρχει κάτι standard δηλαδή, αλλά επί το πλείστον τα 220MHz BCLK τα πιάνει με τους περισσότερους επεξεργαστές.

Αν θες παραπάνω κατά 95% θα χρειαστεί να κάνεις ένα mod ώστε να "ελευθερωθεί" το PCI Express BUS Clock για να ανεβάσεις το PCIe frequency και να πάρεις καμποσα MHz BCLK.

Αλλά για έναν i7 920 σε αερόψυξη δεν χρειάζεσαι καν 220MHz BCLK.

Επί το πλείστον σταματάνε κάπου στα 4 με 4.2GHz [ max stable frequency on air ] οπότε περιττό το να κοιτάς για παραπάνω από 210MHz BCLK.

5) Μόνο μέχρι τα 102MHz παίζει το PCIe δίχως το hardware mod.

6) P08 & G25 ( όποιο σου κάτσει καλύτερα ).

P09 = πολλά προβληματάκια

G29 = δουλεύει μόνο με Gulftown E.S.

G30 = δουλεύει μόνο με Gulftown E.S.

7) Χλωμό εώς χλωμότατο να πιάσεις 4410MHz stable on air με το παρών CPU αλλά και γενικώς, λίγοι εώς πολύ λίγοι 920 παίζουνε στα 4400MHz 24/7 stable on air cooling.

Link to comment
Share on other sites

Thumbnailed το thread, Bill δεν εκπλήσσομαι με τις γνώσεις σου γιατί ξέρω ότι γνωρίζεις πολλά, αλλά δίνεις ρεσιτάλ πάλι :drinks:

Μακάρι να μην ήσουν τόσο άτυχος γαμώτο... Άσχετο, είναι αλήθεια ότι η Bloodrage έχει το πιο σφιχτό DRAM layout στο 2ο και το 3ο channel σε σχέση με τα υπόλοιπα X58 boards;

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Η BloodRage πάει καλύτερα επί το πλείστον στο Memory Overclocking λόγω της κοντινότερης απόστασης των DIMM slots ( μικρότερες διαδρομές από τα Slots στο CPU socket ( IMC ) ) και των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν αυτά με την παρούσα θέση τους ( καλύτερο και καθαρότερο BUS, λίγο μανουβράρισμα των γραμμών για το σωστό signal timing ) συν ότι έχει ακόμα πιο περιορισμένο interference λόγω ότι δεν έχει 6 DIMM slots και τα παραπάνω traces που χρειάζονται για αυτά.

Έχει clockάρει καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη mobo ( όχι μόνο για X58 αλλά και από τις P35/P45/X48 ) όλες τις μνήμες μου, και συνήθως είναι και stable στα ίδια clocks με κάτι τις χαμηλότερη τάση.

Το πλεονέκτημα της στις μνήμες όμως ίσως να μην έρχεται μόνο από τα παραπάνω αλλά και από άλλες διαφορές ( π.χ. να έχει πολύ χαλαρά auto-assigned round trip latencies, χαλαρότατο B2B CAS Delay, και μεγαλύτερο signal strength.

Αν κάποια στιγμή βρω χρόνο θα το κοιτάξω το θέμα πιο λεπτομερώς και θα κοιτάξω και τα timings ( RTL, B2B ) να δω αν όντως τα παίζουνε χαλαρά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

thanx JC

παντως βολεύει αφάνταστα η δυνατότητα επιλογής 2 bios....για δοκιμές..

Το παραπάνω uncore (2xmem multi +2) δεν είναι καλύτερα; ή αυξάνεται η αστάθεια;

Στην θεωρία πάντως το Uncore ελέγχει L3 cache και ΙΜC, συνεπώς ελέγχει τον διαυλο CPU-RAM

To QPI ελέγχει την σύνδεση του CPU με τo X58 IOΗ (που μαζεύει τα PCI lanes)

to Vtt είναι διαφορετικό από το Vqi....Τα εχω καταλάβει σωστά; Yπαρχει Vqpi στην Bloodrage; και πως επηρεάζει [αν επηρεάζει] το σύστημα. Γιατι μόνο Qpi multi x18 και όχι χ24;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα κάθε φορά όταν είναι σβηστό όλο το βράδυ και το ανάβω γράφει οc failure....press del to enter bios κτλ...ενώ είναι stable στα 200χ20. Ξαναπερνάω settings στο bios και με διαδοχικά restart κάποια στιγμή μπουτάρει. 3 φορές ως τώρα σε firefox ενω περνάω τα plugins και μου ζητάει restart , πχ όταν αλλάζω theme, δεν μου επαναφέρει το firefox με το νέο theme....διπλό κλίκ στο εικονίδιο και μου βγάζει το παλιό theme...Κάνω restart και ΟΛΕΣ αυτές τις φορές μου γράφει oc failure...ενω προηγουμένως εχω τρεξει linx, 3dmark, games χωρίς πρόβλημα....Γενικά όταν κάνω Power on κάνω και τον σταυρό μου.....

Εdit ...αλλη μια φορά ....εγκαθιστώ daemon tools ζητάει restart--> oc recovery ...Aπογοητεύτηκα....

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥ!!!! ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ..... Επίσης , παρατηρώ και άλλα απίθανα πράγματα....εχοντας κουμπωμένο εξ.σκληρό σε USB πόρτα το mobo δεν μπουτάρει ....OC failuire ...βγάζοντας το USB στα ίδια settings μπουτάρει κανονικά!!!

Εγω μαμηθεί σε άπειρα ρεσταρτ!

Link to comment
Share on other sites

@sstav

Welcome to the Bloodrage World !!!

Από ρυθμίσεις δέν έχω να προσθέσω κάτι ... άλλωστε κάθε cpu έχει τις ιδιαιτερότητές του και παίζει διαφορετικά.

Η δικιά μου συμβουλή ... είναι να μείνεις και να ψαχτείς με το G25 bios.

Οταν έχεις συνδεμένο usb stick ή άλλο usb hd device .... η μητρική κολλάει στο "verifing dmi ...." (τουλάχιστον η δικιά μου).

Πάντως σε γενικές γραμμές η μητρική τα 200-214 bclk ... τα κάνει απροβλημάτιστα.

Γιά πάνω από 221-222 bclk ... είναι λαχείο.

Με low qpi .... φτάνεις +10 bclk (με setfsb)

Τρείς βδομάδες εγώ στο ψάξιμο και πονοκεφάλιασμα ... με ψύξη και άπειρες ρυθμίσεις και κόντρα ρυθμίσεις ... 233 bclk MAX

Πάω το cpu μου σε φίλο με EVGA Classy .... 1st boot από bios 235 !!!

No more comments.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now