sstav

Κλοκάροντας ένα ι7 920 σε μια bloodrage X58

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ Τάσο....αλλά με το G25 δεν ρυθμιζεται το PCIe.....ευτυχώς που έχω και το P08 Επάνω.....θα ψαχτώ για 210 bclokc (HT disabled, με PPM enabled και GPU Turbo enabled για τα 21χ210=4410) απλά για να το δώ όχι για 24χ7.. Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί ένα καλό σταθερό bios ; Η μητρική είναι από το λανσαρισμα των ι7 στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Τάσο....αλλά με το G25 δεν ρυθμιζεται το PCIe.....ευτυχώς που έχω και το P08 Επάνω....

Το G25 έχει ρύθμιση pci-e !!!

Εχω την εντύπωση ότι σου κάνει reset και μπουτάρεις συνέχεια με το P08.

Βάλε στο bios1 το G25 ... και στο bios2 το P09

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό enermax Revo 1250w ...ημαρτον πάντως...οι classified πρόβλημα με τα εν λόγω τροφοδοτικά...και η Βloodrage πρόβλημα;.

G25 σίγουρα , P09 ή P08 ;

Link to comment
Share on other sites

Το G25 έχει PCI Express Frequency ρύθμιση.

Προφανώς δεν κάνεις σωστά αυτό που σου είπα με τα jumpers.

υ.γ. Ναι, δυστυχώς με το Revolution 1250W έχουνε αναφερθεί προβληματάκια cold boot όπως αυτά που αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

ok...thanx anyway...με βοηθήσατε να της ¨παρω¨ τον αέρα ασχετα αν δεν δουλεύει όπως θα ήθελα... Εμείς οι απλοί χρήστες θα πρέπει να παίρνουμε σε ASUS και gigabyte για να μην ταλαιπωρούμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι απλοί χρήστες θα πρέπει να παίρνουμε σε ASUS και gigabyte για να μην ταλαιπωρούμαστε...

Tο έχω γράψει αρκετές φορές αυτό:P

H ASUS είναι plug n'play και μέχρι ένα όριο κάνεις ο/c χωρίς προβλήματα.

DFI και FOXCONN ακόμα και για καθημερινό o/c είναι δύστροπες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω ενα προβληματακι..και για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω εδω..μετα απο απετυχημενη προσπαθεια να κλοκαρω τις μνημες μου, και clear cmos μου βγαζει τωρα AHCI BIOS not installed!

CMOS checksum error-defaults loaded

_

(στην αρχη μου βγαζει την εικονα της foxconn)τι να κανω τωρα?ειμαι λιγο απειρος και ειπα να μπω στα βαθια..αλλα τωρα την πατησα..για βοι8ηστε με αν μπορειτε..:@

edit:τελικα bootαρε..αναρωτιεμε ομως τι εφτεξε με τις μνημες εβαλα ταση 1,5v απο τα 1,2 που ειναι κανονικα..μπορει να φταιει αυτο η τα clocks που ηθελα να βαλω??..(7-7-7-18)

Link to comment
Share on other sites

εντάξει...η οδύσσεια συνεχίζεται ...μη μπορώντας να ανεχθώ του χουνέρια της Bloodrage προχώρησα στην αγορά της κλασσικής ASUS P6T Deluxe v2 περιμένοντας να λυθούν πολλά προβλήματα....Αρκετά καλή πρώτη εντύπωση...

το multi επέλεγα 21 στο bios, 21 εβλεπα και στα w7, vdrοop μηδαμινό κτλ...

Έλα όμως που δεν μπορώ τα 4Ghz με νορμάλ συνθήκες....

Προσπαθώ για τα 4Ghz (με 20χ200) εχοντας δώσει...."ακούστε το Έλληνες"

CPU Voltage:1,3375 από bios, 1,336 σε load στο cpuz

QPI Dram Voltage: 1,35

CPU PLL: 1,84V

ICH : 1,2 V

ICH PCIex: 1,5V

IOH: 1,2V

IOH PCIex: 1,5V...

edit#1:Τελικά Linx unstable στο 3ο run....BSOD με error code: 0x0000124

CPU Voltage:1,34275 από bios, 1,34 σε load στο cpuz

QPI Dram Voltage: 1,36250

CPU PLL: 1,84V

ICH : 1,18 V

ICH PCIex: 1,5V

IOH: 1,2V

IOH PCIex: 1,5V...

waiting prime95 (smallftts)

edit#2: περασε το 8K αλλά στο linx κολλάει

O πιο "Lila θα κάνουμε banana" CPU 920 d0 που έχει υπάρξει....διαβάζω παντού για τους d0 που έχουν τα 4Ghz με 1,25-1,30 ρεύμα, ακόμα και λιγότερο στα καλά batch...Από τα 3,6Ghz του Q6600 αλλάξαμε πλατφόρμα για να δουμε λίγο τα 4.2 και δεν βλέπουμε ούτε τα 4 πλέον...

Μια βοήθεια βρε παιδιά....ενα 3845 batch κανείς;

Link to comment
Share on other sites

1,66Vram είτε στα 1400 είτε 1600 & 8-8-8-24-1Τ είτε 7-7-7-21-1Τ...εχω δοκιμάσει τα πάντα....θα το περιλούσω με ultrex

Keep burning

CPU Voltage:1,34275 από bios, 1,34 σε load στο cpuz

QPI Dram Voltage: 1,37250

CPU PLL: 1,84V

ICH : 1,18 V

ICH PCIex: 1,5V

IOH: 1,2V

IOH PCIex: 1,5V...

edit#3: BSOD error code 0x000000D1

Link to comment
Share on other sites

τo λοιπόν....χθες ήταν μια ασχημη μέρα...αύξησα το core και μείωσα τα QPI και το εβγαλε το Linx 10 φορές!

CPU Voltage:1,3500 από bios, 1,352 σε load στο cpuz

QPI Dram Voltage: 1,3000

CPU PLL: 1,84V

ICH : 1,18 V

IOH: 1,2V

1,35 για τα 4Ghz σε d0!!!! Χωριανοιιιι!!!! Τρεχάτεεεεε!!

Ο άρχοντας της μπανάνας...τα νεύρα μου #$@#$]

Link to comment
Share on other sites

και σημερα ηταν μια ασχημη μερα για μενα..σκ@τ@ γενεθλια..πηρα 2 scythe slipstream fans για το cpu cooler και τωρα δεν ανοιγει το pc..παιρνει ρευμα δουλευουνε ολα αλλα δεν βγαζει το bios..μπορειτε να μου πειτε τι φταιει??

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να το φτιαξω σε λιγο..δεν πειραξα τιποτα ομως απο καλωδια..απλα τα εβαλα στην mobo και αφου δεν αναβε τα συνδεσα με το τροφοδοτικο...τι να πω..απλα ελεος..

Link to comment
Share on other sites

χτες τελικα δεν εκανα τιποτα..το ανοιγω σημερα ολα καλα..κολαει κανω ρεσταρτ,μετα ξανανοιγει μπλε οθονη μολις ανοιξαν τα windows..ρεσταρτ load defaults στ bios και μεχρι τωρα δουλευει μια χαρα..αβυσσος η ψυχη της μητρικης..:P

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυυυυυυυυυυυυυύ καιρό, αξιώθηκα να ξανά πιάσω κολλητήρι στο χέρι μου και να κάνω το mod στην Bloodrage για το bclk

To mod είναι αυτό...

bloodragepciemod2.jpg

Πρέπει να μεταφέρεις την ψύρα smd από την μία θέση στην άλλη, παρ όλο που είχα 1++ χρόνο να πιάσω κολλητήρι μια χαρά πήγε η δουλειά.

dscn1699ss.jpg

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Άκη! :T:

Επιβάλλεται να μάθω και εγώ ρε γαμώτο να δουλεύω λίγο πιο σωστά το κολλητήρι... Μια απλή κόλληση πάω να κάνω και στάζω καλάι γύρω γύρω αντί για το σημείο που πρέπει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now