str1979

HD4890 CF τροφοδοτικο????

Recommended Posts

Καλημερα,

εχς μια ΗD4890 στο συστημα μου και σκεφτομαι να βαλω ακομη μια για CF.

Tο ερωτημα μου ειναι αν ειναι αρκετο το τροφοδοτικο μου ή αν χρειαζεται να το αλλαξω με ενα καλυτερο.

Το υπολοιπο συστημα ειναι της υπογραφης (+3 δισκους SATA).

DSCN3411b.jpg

DSCN3411b.jpg

DSCN3411b.jpg

DSCN3411b.jpg.0682fc1587f64b3d894f4d76a9

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζω σωστά την ετικέτα του PSU σου, δίνει max κάπου στα 430W στα 12V. Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για 750W+ ή να πας σε λύση μιας 5870 αντί για 4890 CF.

EDIT

Τρίχες! Προφανώς και δεν ξέρω να διαβάζω μια ετικέτα PSU! :P

Με βάση την σελίδα του κατασκευαστή δίνει μέχρι 576W στα 12V, οπότε υποθέτω ότι θα είσαι πολύ οριακά, έχοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου που ένας overclocked Phenom 9750 με μια 4870 ανεβαίνουν κοντά στα 400W κατανάλωση σε ταυτόχρονο full load cpu και gpu. Και πάλι θεωρώ την 5870 καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

απο θεμα χρηματων αποκλειω την σειρα 5000 οποτε θα προβω σε αγορα μετχ 4890.

τα αναλυτικα χαρακτηριστικα του PSU ειναι τα παρακατω

Τελικα τα 32Α που δινει στις 12ν εξοδους θα με καλυψουν ή θα με κρεμασουν?

333.jpg

333.jpg

333.jpg

333.jpg.e94a28d9c3ada49f1f20db1498ad6265

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση ειναι 1680χ1050 σε μια 22"

Τελικα την απαντηση την δινει το site της ΑΤΙ οποτε λογικα δεν νομιζω να εχω προβλημα αντιθετα με μια 5870 που δεν θα εφτανε σιγουρα (με βαση το site).

GAME.AMD.COM

www.jpg

www.jpg

www.jpg

www.jpg.126069546ac56216622472f80542345a

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα. Όπως μου είχε απαντήσει ο φίλος papatsonis στο thelab καθώς έλεγα ότι τα 600watt δεν είναι αρκετά για cf: "Kάποιοι πέρασαν τα watt για στραγάλια"....

Είσαι και στο sweet spot που αρχίζει να δίνει η 2η κάρτα... Όρμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά το να φτάσει στα όρια του το τροφοδοτικό είναι κάτι που μπορεί να έχει και δυσάρεστες συνέπειες μερικές φορές. Οπότε καλύτερα να είναι και λίγο μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε.. πάρε με το καλό την 2ερη καρτούλα σου, κούμπωσε την, και αν δεν φτάσει το τροφοδοτικό, τότε απλώς θα κρεμάει το pc,

μου είχε τύχει και εμένα με ένα 520w psu,

όλα δούλευαν normal, φόρτωνε και το παιχνίδι στο main screen, την ώρα όμως που φόρτωνε level και με το που πήγαινε να δείξει εικόνα.. απλώς έσβηναν όλα.

έκλινε όλο το pc.

απλώς καλό θα ήταν να μην κάνεις oc τις κάρτες.. μιας και τραβάνε πιο πολύ ρεύμα έτσι.

να φύγεις από το 600 να πάς σε 750 δεν πολύ αξίζει.

αν απόφασίσεις να πάρεις psu.. θα πρότεινα να πας σε 1kw καθαρά και μόνο

για futureproof.

imo psu δεν αλλάζεις συχνά, αν πάρεις, διάλεξε κάτι να σε βγάλει αρκετές αναβαθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο GRS για αγορά 1Kw, αλλά υπήρξε και περίπτωση να κλατάρει το τροφοδοτικό απο στιγμιαία υπέρταση που σήκωσε να κάψει την μητρική και την κάρτα γραφικών. Σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί. Εγω δεν θα ρίσκαρα. Η αγορά ενός μεγάλου τροφοδοτικού είναι πιο ασφαλής λύση και θα το έχεις και μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

στην παρουσα φαση 2 καρπουζια στην ιδια μασχαλη δεν χωρανε.

Οποτε βαζω πρωτα την 2η καρτα (μολις την βρω) και αν δω οτι δεν τραβαει τοτε κοιταζω και για καλυτερο PSU.

OC στις καρτες δεν κανω γιατι δεν νομιζω οτι εχεις τρομερα κερδη στην επιδοση (~5fps) παρα μονο περισσοτερη παραγωγη θερμοτητας.

Επισης θεμα για υπερταση-υποταση δεν παιζει διοτι το pc ειναι σε UPS.

Σε λιγο καιρο απο οτι βλεπω σχετικα με τα τροφοδοτικα θα πρεπει να κανουμε αιτηση την ΔΕΗ να μας κανει εγκατασταση τριφασικης παροχης προκειμενου να δουλεψει το PC.:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου πρόσεχε τι λέω... Δεν θα γίνει υπέρταση - υπόταση απο το ρεύμα της ΔΕΗ. Απο το τροφοδοτικό στα συστήματα μέσα μπορεί να γίνει. Αν σκάσει πυκνωτής του ή οτιδήποτε άλλο. Απλά έχε το στο νου σαν περίπτωση γιατί εχει γίνει σε αρκετές περιπτώσεις αν και λίγο σπάνιο. Δεν σημαίνει όμως οτι είναι ασφαλές να δουλευεις το τροφοδοτικό στα όρια. Good Luck όπως κι αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο forum ενας με hiper 580 ενα ο/c quad και 9800χ2 το ελιωσε το psu

αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και απόλυτο φιλε μου,απλα έτυχε, γιατι κανονικά σαν psu επρεπε να κλείσει λογο υπερφόρτωσης!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά ναι. Απλά για ένα τροφοδοτικό που βέβαια δεν λέω οτι είναι φτηνό. ρισκάρεις ολόκληρο μηχάνημα. Αφου έλιωσε μόνο το τροφοδοτικό πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now