sofos1990

Θερμοζεύγη;;;;

Recommended Posts

Που μπορεί κανείς να βρει θερμοζεύγη για θερμοκρασίες πολύ χαμηλές(π.χ cascade, LN2);

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά στην αγορά...σε τι διαφέρουν μεταξύ τους, ποια είναι τα καλύτερα; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγες να αγορασεις ???

Τι πηρες ? Αυτο το χυμα που πηρες ειναι απο τα καλυτερα ποιοτικα . Το δοκιμασες ?

Για χαμηλες θερμοκρασιες προτεινονται T-type και οχι Κ-type . Το παχος του συρματος παιζει ρολο επισης , γιατι στις χαμηλες θερμοκρασιες δουλευουν με μικροτερη ταση (millivolt) και παιζει ρολο η διατομη.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, Στέλιο πήρα:D

Έκανα το thread για να υπάρχει, γιατί κατά καιρούς πολλοί ενδιαφέρονται.

Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα! Περιμένω το θερμόμετρο!

Άμα μπορείτε ποστάρετε και καταστήματα(online και μη) που έχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Πηρες τα Κ ? Απο το συγκεκριμενο καταστημα που εχω δοκιμασει ειναι αψογα . Στο αζωτο χανουν 1-2 βαθμους το πολυ . Στο cascade δε μπορω να καταλαβω διαφορα σε συγκριση με την πιεση εξατμισης και τη θερμοκρασια στο evap .

Θα παω να παρω γιατι χρειαζομαι για την κατασκευη του cascade . Θα παρω ομως και Τ να δοκιμασω , γιατι σιγουρα ειναι καλυτερα στο κρυο . Ειναι και γειτονας μου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς....πως είναι το Κ-type και πως το J-type;

Μου έδωσε 2 καλωδιάκια, μου τα κόλλησε στην άκρη και πήρα και έναν κονέκτορα....

αυτα που πειραμε ειναι (Κ) και σου τα κόλλησε(argon) καλυτερα απο το να τα στριφογυρίσεις,δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο γιατη δουλεια που τα θελουμε εμεις!δεν συγρινεται με του φανου τα απλα!

Link to comment
Share on other sites

αυτα που πειραμε ειναι (Κ) και σου τα κόλλησε(argon) καλυτερα απο το να τα στριφογυρίσεις,δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο γιατη δουλεια που τα θελουμε εμεις!δεν συγρινεται με του φανου τα απλα!

Για αρνητικες θερμοκρασιες τα T ειναι καλυτερα . Εχουν μεγαλυτερη ακριβεια . Ειδικα στις χαμηλες θερμοκρασιες .

Καλα ... του Φανου αστα . Για δεματικα κανουν καλυτερα τη δουλεια τους .

Type K --- Chromel ( Nickel-Chromium Alloy ) / Alumel ( Nickel-Aluminium Alloy )

This is the most commomly used "general purpose" thermocouples. They are available in the ~ -200 °C to +1200 °C range. The characteristic of the thermocouple undergoes a step change when a magnetic material reaches its Curie point. This occurs for this thermocouple at ~ 352°C. Sensitivity is ~ 41 µV/°C. Type K and N are the most oxidation resistant base metal thermocouples. Not recommended for temperature of 1200C for long period.

Type T --- Copper / Constantan

Good for temperature in the ~ -200 to 350 °C range. Non-magnetic, type T thermocouples are a popular choice for strong magnetic fields and subzero environments. Type T thermocouples have a sensitivity of ~ 43 µV/°C. Most accurate base-metal thermocouple. Can be used in vacuum and in oxidizing, reducing, or inert atmospheres.

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermocouple

http://www.keyosens.com/thermocouples.php

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now