Recommended Posts

Γεια σας και πάλι μάγκες. Μετά από το ψάξιμο για sata raid controller τώρα παρουσιάστηκε ένα σοβαρό προβληματάκι. Αφού λοιπόν κατέληξα και παρήγειλλα τον παρακάτω ελεγκτή E-SHOP.GR: DAWICONTROL DC-310E SATA RAID CONTROLLER RETAIL ξεκινάω να στήσω ωραία και καλά το RAID-0 μου και στη συνέχεια να εγκαταστήσω τα Windows 7 64bit... Αμ δε!

Η συγκεκριμένη κάρτα φοράει το Sil 3132 όπως και πολλές άλλες και παρόλο που στην περιγραφή όντως δεν ανέφερε στα συμβατά λειτουργικά τα 7, θεώρησα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Κι' όμως υπάρχει. Στο site της Silicon Image δεν υπάρχουν drivers για Windows 7 σε RAID ούτε για 64 αλλά ούτε και για 32 bit εκδόσεις. Κάνω μια απόπειρα με τους οδηγούς για τα Vista 64, αλλά μου πετάει ένα ωραιότατο μήνυμα ότι το driver είναι unsigned και έτσι επίφοβο για τη χρήση και συμβατότητα με τα Windows άρα δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

Το προοσπερνάω και ξαναπάω στη σελίδα. Κατεβάζω drivers για 7 αλλά τα οποία είναι μόνο για non-raid disks αλλά λέω "δεν γαμ**ται" έτσι για τη δοκιμή να το ψάξω. Ξανά τα ίδια όταν πάω να ρίκω τα 64bit. Όταν προσπάθησα να ρίξω σε 32bit τα αντίστοιχα drivers δεν πετάει το μήνυμα αλλά απλά δεν γίνεται τίποτα. Παρομοίως τίποτα και όταν χαλάω το RAID 0 για να δοκιμάσω αν θα δει απλά τους δίσκους

Εννοείται ότι έχω ήδη ψάξει για drivers στο site της DAWICONTROL το οποίο να πω ότι είναι απαράδεκτο καθώς είναι ΜΟΝΟ στα γερμανικά (όπως και το manual ή handbuch αν θέλετε...) και φυσικά δεν υπάρχουν drivers για 7.

Μετά απόλα αυτά έχω απηυδήσει... Θέλω να πετάξω την κάρτα απτο παράθυρο αφού πρώτα την κάνω κομματάκια, :evil:αλλά λυπάμαι τα 55 μου ευρουλάκια...

Και ρωτώ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ;;;; Όποιος ξέρει κάτι να βοηθήσει ρε παιδιά, δεν την παλεύω άλλο, θα το πιάσω το γαμ***κοντρόλερ και θα το καρφώσω στον τοίχο! Μόνο εσείς μπορείτε να το σώσετε :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής. Πάντως στο site μπήκα και κατέβασα αντίστοιχα drivers και δεν έπαιξαν. Αυτό που μου προτέινεις λέει ότι είναι για το Sil 3112, ενώ ο ελεγκτής ο δικός μου είναι ο 3132. Λες να πάιξει; Κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Τον controller που εχει πανω η μητρικη γιατι δεν τον δοκιμαζεις?

Ακυρο. Μολις ειδα οτι δεν υποστηριζει raid.

Πηγαινε τον controller πισω απο εκει που τον πηρες και παρε καποιον που να υποστηριζει και win7 x64.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι σου βγάζει μήνυμα ότι ο driver δεν είναι υπογεγραμμένος δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει κιόλας... Το πιο πιθανό είναι να λειτουργεί κανονικότατα. Δοκίμασε το...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν είναι μια απλή προειδοποίηση όπως μέσα στα Windows που απλα την προσπερνας. Αυτό το error message το πετάει όταν πάω να κάνω καθαρή εγκατάσταση και συγκεκριμένα όταν πάει να φορτώσει τους drivers από το στικάκι και απλά μου το σταματάει μόνο του. Αν ήταν μόνο μια ειδοποίηση τα πράγματα θα ήταν απλά...

Επίσης ξέχασα να πω ότι τηλεφώνησα στο e-shop ρωτώντας αν υπάρχει κάποιος άλλος ελεγκτής για τα 7άρια και η απάντηση ήταν φυσικά, όπως το περίμενα, "δεν ξέρω"...

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά :

1) βάλε ΕΝΑ spare/κενο δίσκο πάνω στο ICH10 και κάνε εγκατάσταση εκει των 7

2) μην περάσεις τίποτα επάνω στο σύστημα από drivers

3) raid στο bios της SiI3132 και βάλε επάνω τους 2 δίσκους που είναι να κάνεις raid0

4) Μπες seven από τον spare-disk (βήμα 1) κάνε disable UAC και μετά με κάποιο tool (σαν Install Unsigned Drivers In Windows 7 , Install Unsigned Drivers on Windows 7 & Vista with Driver Signature Enforcement Overrider ) περνάς τους Vista64 drivers για το raid.

5) Το ξεσκίζεις το raid στις δοκιμές και αν όλα πάνε καλά τότε

6) (τελειώσαμε) με κάποιο acronis κάνεις image cοpy από το "spare - disk" στο raid-disk και bootάρεις από το raid (τον spare τον βγάζεις)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες φίλε, αλλά έχω μια ερώτηση: μέχρι το βήμα 4 όλα καλά και κατανοητά. Αν πέσουν τα drivers λογικά θα πρέπει να μπορώ να δω το raid array. Λίγες περισσότερες όμως λεπτομέρειες παρακαλώ σχετικά με το image copy. Θα πρέπει, για να το κάνω, να μπουτάρω κανονικά απτο spare disk ή θα πρέπει να φτιάξω με το acronis κάποιο bootable usb drive; Αν μπορείς να μου το πεις λίγο πιο αναλυτικά θα με βοηθούσες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

step 4) Το καλύτερο είναι να φτιάξεις ένα WindowsXP (PE) bootable CD (ή USB) που να έχει μέσα τους raid drivers για το SiI 3132 (WinXp 32bit drivers) και το Acronis TrueImage.

Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το True Image στα 7 του Spare και να το κάνεις το cloning από κεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει δουλεία και μπορεί να μην παίξει τελικά με Vista χ64 drivers, αλλά χειρότερα θα σε πρήξουν στο e-shop για αλλαγή του controller μιας και δεν γράφει πουθενά ότι υποστηρίζει Seven.

Link to comment
Share on other sites

Φόρτωσα τα drivers από την ενημέρωση προγραμμάτων οδήγησης και τα πήρε. Τώρα στη διαχείριση συσκευών μου λέει ότι η κάρτα λειτουργεί κανονικά. Ενθαρρυντικό αυτό. Τώρα αν συνδέσω επάνω τους δίσκους και φτιάξω raid "λογικά" πρέπει να δει το array... Μία τελευταία ερώτηση και συγγνώμη για το πρήξιμο, γιατί δεν το έχω ξανακάνει, κάποια βοήθεια για το πώς θα κάνω ένα bootable usb με τα drivers.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος τελικά με τα 7. Δοκίμασα έτσι για το πείραμα να ρίξω Vista και με τα drivers πέσανε κανονικά αλλά όταν μπούταρε και μπήκα, αφού με άφησε να εγκαταστήσω κάποιους drivers μετά μου πετούσε μήνυμα "c:\ hard disk corrupt" και άλλες διάφορες παπ***ιες. Έχει να κάνει αυτό με το RAID ή απλά το ISO των VISTA που κατέβασα είναι μούφα; Πάντως μέσα απτα 7 μου έβγαλε και στο update να ρίξει drivers για τον controller και βλέπω κανονικά το array...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now