stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

Ναι, προσπαθησα να το δοκιμασω χθες βραδυ...αλλα τιποτα δεν φαινεται να πηγαινει καλα.:(

Mετα απο κανα μισαωρο στους -65 αρχιζει και πιανει υγρασια και δεν ξερω τι εχω κανει λαθος και πως μπορω να την σταματησω.Τι αλλο μπορω να κανω (ειχα δυο ανεμιστηρια και φυσουσαν εκει κατω)?

Μετα ενω ο επεξεργαστης bootαρει κανονικα και δεν φαινεται να εχει coldbug δεν μου ανεβαινει ουτε εκει που ανεβαινε με αερα.:(

Πρεπει να εχεις ταυτοχρονα στο μυαλο σου χιλια πραγματα...μην πιασει υγρασια η μητρικη...τι με κοβει και δεν ανεβαινει ο επεξεργαστης...γιατι δεν μου βγαζει καλο σκορ...δεν ηξερα τι να πρωτοκοιταξω.

Και ενω παλευα με ολα αυτα κοπηκε και το ρευμα...μεχρι να ξεκολλησω το block απο τον επεξεργαστη πριν αρχισει να τρεχει νερα επανω στην μητρικη ειχα τρελαθει.

Oπως καταλαβαινεις η πρωτη μου εμπειρια ηταν μαλλον τραυματικη.:D

stealth

Για να μην χαλάσουμε το συγκεκριμένο θέμα, άνοιξε ένα καινούργιο και βάλε καμιά φωτογραφία από την μόνωση που έχεις κάνει στη μητρική. Λογικά η υγροποίηση σε τέτοιο βαθμό όπως αναφέρεις θα οφείλεται σε κακή μόνωση.

Μετα την προτροπη του dread λοιπον ανοιξα καινουργιο thread και οσοι πιστοι προσελθετε να δωσετε ενα χερι βοηθειας.:D

Να και μερικες φωτος.Εδω θα διευκρινισω οτι πανω απο την γομα εχω βαλει και αρμαφλεξ, θα σας δωσω φωτο αργοτερα.

stealth

DSCN1087.jpg

DSCN1089.jpg

DSCN1093.jpg

DSCN1087.jpg

DSCN1089.jpg

DSCN1093.jpg

DSCN1087.jpg

DSCN1089.jpg

DSCN1093.jpg

DSCN1087.jpg.334d01184458f3c19644d1316d3

DSCN1089.jpg.f348b4979347e61a0f134e688a7

DSCN1093.jpg.264d1c2d95c7e7b470e1f8d24e2

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλοδούλευτο και καλά σκόρια!!!!

Αφού είναι δουλειά του Στέλιου, το μηχάνημα θα σκοτώνει.

Η πίσω μεριά της μητρικής με τι είναι μονωμένη; Βερνίκι;;

edit: Τώρα είδα ότι είναι μονωτική ταινία...

Έχεις κάνει πλαστικοποίηση στη μητρική (γύρω από το σόκετ μπρος/πίσω);

Η γόμα τελικά αποδεικνύεται άψογη λύση, αλλά θέλει να την πιέσεις αρκετά για να πατήσει πολύ καλά στο pcb και μην υπάρχει κανένα κενό που να δημιουργεί θύλακα με αέρα.

Επίσης, βάλε και ένα κομμάτι αρμαφλέξ πάνω από τη γόμα και γύρω από το σόκετ ώστε να "βυθίζεται" το evap και να βεντουζάρει η μόνωση του με αυτή της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα διευκρινισω εδω οτι πανω απο την γομα εχω βαλει και αρμαφλεξ,

stealth

Κίμωνα απ' ότι λέει ο stealth έχει βάλει και αρμαφλέξ πάνω από τη γόμα....;)

Άρα κάτι άλλο παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση σωστή φαίνεται.

Μάλλον δεν σου είχε πατήσει καλά.

Κατέβασε την γόμα κάνα 2-3 χιλιοστά από το ύψος του επεξεργαστή, ώστε με το αρμαφλεξ

και το σφίξιμο να πατήσει καλύτερα.

Η P4C800 ειναι;

Link to comment
Share on other sites

εβγαλες τον επεξεργαστη απο το σοκετ καθολου να δεις αν εχει νερα εκει μεσα?

Οχι δεν τον εβγαλα, δεν πιστευω ομως οτι περασε νερο, δεν προλαβε.

Καταρχήν, καλοδούλευτο και καλά σκόρια!!!!

Έχεις κάνει πλαστικοποίηση στη μητρική (γύρω από το σόκετ μπρος/πίσω);

Επίσης, βάλε και ένα κομμάτι αρμαφλέξ πάνω από τη γόμα και γύρω από το σόκετ ώστε να "βυθίζεται" το evap και να βεντουζάρει η μόνωση του με αυτή της μητρικής.

Ευχαριστω.:)

Οχι δεν εκανα πλαστικοποιηση, δεν χρειαζεται για μονοβαθμιο μου ειπε ο Στελιος.

Εχω βαλει αρμαφλεξ πανω απο την γομα, δυο κομματια κατω, δυο πανω, κολλημενα μεταξυ τους.

Για να εξηγησω τι συμβαινει...μην φανταζεστε οτι ετρεχαν νερα παντου...δεν θα το αφηνα ποτε να γινει αυτο.

Το πλαστικο γυρω απο το block πιανει παγο και σιγα -σιγα δημιουργει υγρασια εκει που εφαπτεται το evaporator με την μονωση.Εβαζα χαρτι κουζινας διπλωμενο εκει κατω και εβγαινε υγρο, οχι να σταζει νερα αλλα παντως υγρο.Φανταζομαι οτι αν εμενε πολυ ωρα θα μουσκευε η μονωση και θα περνουσε μεσα στο socket.

δες και εδώ stealth. πέρα απο τις τρέλες του Hipro με τους πυκνωτές κλπ,δες τον τρόπο της μόνωσης, ίσως βοηθήσει.

Ευχαριστω θα το κοιταξω.

Sorry που αργω να απαντησω αλλα δουλευω, με εχουν τρελανει σημερα, δυο λεξεις καθε τεταρτο προλαβαινω να γραψω.

Η μόνωση σωστή φαίνεται.

Μάλλον δεν σου είχε πατήσει καλά.

Κατέβασε την γόμα κάνα 2-3 χιλιοστά από το ύψος του επεξεργαστή, ώστε με το αρμαφλεξ και το σφίξιμο να πατήσει καλύτερα.

Η P4C800 ειναι;

Ναι η P4C800 ειναι, θα το δοκιμασω και αυτο.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα ήταν να τσεκάρεις την μόνωση του ίδιου του evaporator μήπως παίρνει αέρα απο πάνω και σου δημιουργεί το πρόβλημα. Κανονικά σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν θα έπρεπε να έχεις κθόλου υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε μου λιγο τι πρεπει να κανω?Γιατι πραγματι ειδα νερο πανω απο το πλαστικο που βιδωνουν τα παξιμαδια που σφιγγουν το block.

Θα σας δωσω φωτο το απογευμα για να καταλαβετε που ακριβως εννοω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα ήταν να τσεκάρεις την μόνωση του ίδιου του evaporator μήπως παίρνει αέρα απο πάνω και σου δημιουργεί το πρόβλημα. Κανονικά σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν θα έπρεπε να έχεις κθόλου υγρασία.

Αρη ειναι ενταξει αυτο . Το εχω γεμισει τσιχλα μεσα ωστε να αποφυγουμε τετοια προβληματα .

Για εξηγησε μου λιγο τι πρεπει να κανω?Γιατι πραγματι ειδα νερο πανω απο το πλαστικο που βιδωνουν τα παξιμαδια που σφιγγουν το block.

Θα σας δωσω φωτο το απογευμα για να καταλαβετε που ακριβως εννοω.

stealth

Βασικη ερωτηση ...

Το πλαστικο του evaporator (enclosure) εχει ενα κομματι μονωσης απο armaflex σαν ροδελλα που μπαινει εξωτερικα .

Το εχεις βαλει αυτο ?????

Το γεγονος οτι δεν παιζει ο επεξεργαστης ουτε εκει που επαιζε με αερα , μαλλον μου κανει για ανεπαρκες σφιξιμο .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Βασικη ερωτηση ...

Το πλαστικο του evaporator (enclosure) εχει ενα κομματι μονωσης απο armaflex σαν ροδελλα που μπαινει εξωτερικα .

Το εχεις βαλει αυτο ?????

Το γεγονος οτι δεν παιζει ο επεξεργαστης ουτε εκει που επαιζε με αερα , μαλλον μου κανει για ανεπαρκες σφιξιμο .

Οχι δεν το εχω βαλει...δεν ξερω τι να κανω.Κοιτα την πρωτη φωτο που ειδα νερο, ακριβως εκει που δειχνουν τα βελη, και κατω απο την μονωση.

Aν το σφιξω παραπανω αρχιζει και στραβωνει η μητρικη.Κοιτα και στην δευτερη φωτο πως δειχνει το socket (λιγο ταλαιπωρημενο καθως αναγκαστηκα να ξεκολλησω το block).

stealth

DSCN1095.jpg

DSCN1096.jpg

DSCN1095.jpg

DSCN1096.jpg

DSCN1095.jpg

DSCN1096.jpg

DSCN1095.jpg.0c3ac1c267e172e3a6146366e3d

DSCN1096.jpg.e675f2dcee70b8e28a2841bd060

Link to comment
Share on other sites

Backplate για να μην στραβωνει η μητρικη δν εχεις?

Αν εννοεις αλλο backplate απο αυτο που δειχνω στο πρωτo post, στο δευτερο attachment...οχι δεν εχω αλλο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λυγιζει το backplate σου :o?!

ελα μωρέ σιγα backplate,κανενας δεν βαζει backplate ποια!

stealth εκει που δειχνεις ειναι λογικο να σου πιανει λιγο υγρασια !

η δικια μου γνωμη ειναι οτι τα βλεπω οτι ολα τα εχεις κομπλε απο εδω και περα θελει εξάσκηση και ολα θα πανε στη θεση τους φιλε απο μονα τους!και εγω στης αρχες γεμιζα νερα,υγρασιες ,ποταμια,τιναζοντουσαν μητρικες στον αερα τα παντα ,τωρα ας τολμήσει να μου κανει λαδιά και τα λεμε η ατιμη;P..,μετα ειναι θεμα πείρας θα τα κανεις ολα μηχανικα!(καθε αρχη και δύσκολη)

καλη συνεχεια!:T:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω βαλει...δεν ξερω τι να κανω.Κοιτα την πρωτη φωτο που ειδα νερο, ακριβως εκει που δειχνουν τα βελη, και κατω απο την μονωση.

Aν το σφιξω παραπανω αρχιζει και στραβωνει η μητρικη.Κοιτα και στην δευτερη φωτο πως δειχνει το socket (λιγο ταλαιπωρημενο καθως αναγκαστηκα να ξεκολλησω το block).

stealth

Βαλε τη μονωση αυτη . Απο εκει ειναι το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν λυγιζει το backplate η μονο η μητρικη, αυτο που ξερω ειναι οτι γινεται σαν σιγμα τελικο αν την σφιξω παραπανω.

Μπορω να σας δειξω φωτο το βραδυ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πως να το βαλω και πιο απο τα δυο?Εχεις βαλει ενα κοντο και ενα μακρυ.

stealth

Το κοντο βρε . Το ειχα κοψει για να ειναι ετοιμο για να το βαλεις.

Το μακρυ ειναι για να εχεις καβατζα εαν σου χαλασει .

Απλα φοριεται απο κατω εξωτερικα . :)

Καπως ετσι πρεπει να γινει ...

1166107835_126_FT0_img_0444.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κοντο βρε . Το ειχα κοψει για να ειναι ετοιμο για να το βαλεις.

Το μακρυ ειναι για να εχεις καβατζα εαν σου χαλασει .

Απλα φοριεται απο κατω εξωτερικα . :)

Καπως ετσι πρεπει να γινει ...

Ενταξει θα το βαλω και θα σου δειξω φωτο να μου πεις αν ειναι ενταξει.

stealth εκει που δειχνεις ειναι λογικο να σου πιανει λιγο υγρασια !

και εγω στης αρχες γεμιζα νερα,υγρασιες ,ποταμια,τιναζοντουσαν μητρικες στον αερα τα παντα ,...

καλη συνεχεια!:T:

Ευχαριστω ΤΟΝΥ,

Το θεμα ειναι οτι δεν μου περισσευουν μητρικες για καψιμο και πρεπει να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να αποφυγω ζημιες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως εκει που εχω κυκλωσει στη φωτο,το evaporator παταει πανω στο αρμαφλεξ.Βαλε μια λεπτη γραμμη παστας στο κεντρο του επεξεργαστη,σφιξε καλα το evaporator και ξαναβγαλτο να δεις αν απλωνει σωστα η παστα(πολυ λεπτο φιλμ).

DSCN1096.jpg

DSCN1096.jpg

DSCN1096.jpg

DSCN1096.jpg.e4554500590f91ed703f4021a1a

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now