stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

...πάει κόλλησες το μικρόβιο και συ :P

..τι cpu έχεις πάνω?

Μπα...το ειχα κολλησει εδω και χρονια.:P Αν φανταστεις οτι εχω benchαρει ολους αυτους τους επεξεργαστες με αερα...:D

Για την ωρα εναν Celeron 420 1.6GHz, πρεπει να παρω κατι superPi που ειχα προβληματα περυσι στο bot γιατι ηταν λεει low efficiency.:evil:

Αφου τρεξω τρεις - τεσσερις Celeron που εχω θα βαλω επανω τον Ε8600.

Ευχαριστω πολυ.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα εναν Celeron 420 1.6GHz, πρεπει να παρω κατι superPi που ειχα προβληματα περυσι στο bot γιατι ηταν λεει low efficiency.:evil:

Done:D και αφου ημουν εκει πηρα και το PCMark05:Q..

Mε αυτο το SuperPi να δουμε τι θα γινει, μου δινει efficiency 58.834k...ο Celeron την εχει δει τετραπυρηνος.LOL

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτο το SuperPi να δουμε τι θα γινει, μου δινει efficiency 58.834k...

Εκαναν report τα σκορ και στα δυο Pi...αντε να δουμε πως θα βγαλω ακρη παλι...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραsmile.gif

Λοιπον καταφεραμε και μονταραμε την GF8800GTX, τα πραγματα πηγαν μια χαρα και η καρτα δουλευει, εχω ομως ενα προβληματακι.

Στην GPU εβαλα ενα ποτενσιομετρο 500 Ohm και μου δινει 1.29V (default 1.3V οπως λεει το link της μοντας).

Στις μνημες εβαλα ποτενσιομετρο 20 kOhm ομως μου δινει 2.22V (με default γυρω στο 1.95V).Και ναι το ποτενσιομετρο το εβαλα στην μεγιστη αντισταση πριν το κολλησουμε.biggrin.gif

MADSHRIMPS - Hardware Reviews ,Crazy Projects, Modding Tutorials and Overclocking

Aποτελεσμα ειναι η καρτα να ψηνεται, ξερω βεβαια οτι δεν ειναι και η πιο κρυα καρτα του κοσμου αλλα μολις παω να βρω το max core χτυπαει 75+ βαθμους και παγωνει στα 639MHz.

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι πρεπει να κανω για να ριξω το ρευμα για τις μνημες στα κανονικα επιπεδα του 1.95V?Ποσα kOhm ποτενσιομετρο πρεπει να βαλω για να ελθει στα ισια του?

Mεχρι ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να ανεβαζει αυτη η καρτα?

stealth

DSCN1254.jpg

DSCN1254.jpg

DSCN1254.jpg

DSCN1254.jpg.7685e33edc85f022415b4fa9038

Link to comment
Share on other sites

Όσο θυμάμαι τα άπειρα runs που έκανες πέρισυ για να αποδείξεις ότι είσαι ok, τρελαίνομαι!

Να δουμε ποσα θα χρειαστει να κανω φετος...εχω ανοιξει καινουργιο thread...παντως ακομα δεν εχουν μπλοκαρει τα σκορ...

My Celeron's 420 Super Pi 1M & 32M...:D - hwbot.org

Για την καρτα ξερει να μου πει καποιος τι να κανω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραsmile.gif

Λοιπον καταφεραμε και μονταραμε την GF8800GTX, τα πραγματα πηγαν μια χαρα και η καρτα δουλευει, εχω ομως ενα προβληματακι.

Στην GPU εβαλα ενα ποτενσιομετρο 500 Ohm και μου δινει 1.29V (default 1.3V οπως λεει το link της μοντας).

Στις μνημες εβαλα ποτενσιομετρο 20 kOhm ομως μου δινει 2.22V (με default γυρω στο 1.95V).Και ναι το ποτενσιομετρο το εβαλα στην μεγιστη αντισταση πριν το κολλησουμε.biggrin.gif

MADSHRIMPS - Hardware Reviews ,Crazy Projects, Modding Tutorials and Overclocking

Aποτελεσμα ειναι η καρτα να ψηνεται, ξερω βεβαια οτι δεν ειναι και η πιο κρυα καρτα του κοσμου αλλα μολις παω να βρω το max core χτυπαει 75+ βαθμους και παγωνει στα 639MHz.

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι πρεπει να κανω για να ριξω το ρευμα για τις μνημες στα κανονικα επιπεδα του 1.95V?Ποσα kOhm ποτενσιομετρο πρεπει να βαλω για να ελθει στα ισια του?

Mεχρι ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να ανεβαζει αυτη η καρτα?

stealth

γιαννη βαλε ενα 10kohm(103) και οχι 20kohm(203) αλλα να ξερεις οτι εχω την ιδια καρτα και εγω επισης μονταρισμένη by hipro και με ocp mod ακομα και η καρτα ψηνεις μπιφτεκια πανω της κανονικα και χειρότερα απο εσενα αλλα δεν μασάει...

Link to comment
Share on other sites

γιαννη βαλε ενα 10kohm(103) και οχι 20kohm(203)...

Eγω ειχα την εντυπωση πως πρεπει να βαλω μεγαλυτερο trimmer (50 kohm) για να μειωσω την ταση...πριν κολλησουμε το trimmer δεν το βαζουμε στην μεγαλυτερη αντισταση για να εχουμε μια ταση κοντα στην default?

Aν λοιπον με το trimmer στα 20 kohm μου δινει ταση 2.22V, αν βαλω trimmer στα 10 kohm δεν θα μεγαλωσει η ταση αντι να πεσει?

Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα...με την λογικη το εβγαλα αυτο...δεν ξερω...

Καποιος που να ξερει σιγουρα παιδια?Μην ψησω τις μνημες τις καρτας.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα την εντυπωση πως πρεπει να βαλω μεγαλυτερο trimmer (50 kohm) για να μειωσω την ταση...πριν κολλησουμε το trimmer δεν το βαζουμε στην μεγαλυτερη αντισταση για να εχουμε μια ταση κοντα στην default?

Aν λοιπον με το trimmer στα 20 kohm μου δινει ταση 2.22V, αν βαλω trimmer στα 10 kohm δεν θα μεγαλωσει η ταση αντι να πεσει?

Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα...με την λογικη το εβγαλα αυτο...δεν ξερω...

Καποιος που να ξερει σιγουρα παιδια?Μην ψησω τις μνημες τις καρτας.

stealth

λες να τα βγαζω απο το μυαλο μου για να σε παρω στο λεμο μου βρε γιαννη...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα την εντυπωση πως πρεπει να βαλω μεγαλυτερο trimmer (50 kohm) για να μειωσω την ταση...πριν κολλησουμε το trimmer δεν το βαζουμε στην μεγαλυτερη αντισταση για να εχουμε μια ταση κοντα στην default?

Aν λοιπον με το trimmer στα 20 kohm μου δινει ταση 2.22V, αν βαλω trimmer στα 10 kohm δεν θα μεγαλωσει η ταση αντι να πεσει?

Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα...με την λογικη το εβγαλα αυτο...δεν ξερω...

Καποιος που να ξερει σιγουρα παιδια?Μην ψησω τις μνημες τις καρτας.

stealth

Σωστή εντύπωση έχεις Γιάννη... τουλάχιστον 50Κοhm πρέπει να βάλεις... Αν δεν ξέρεις γενικά τι πρέπει να βάλεις ξεκινάς με 200άρι ας πούμε και βλέπεις τι απόκριση έχει... αν απ' τις 10 πρώτες στροφές σου αλλάζει την τάση τότε είσαι εκεί που πρέπει... αν αλλάζει την τάση στις τελευταίες 10 στροφές του τότε μετράς την αντίστασή του εκεί που αρχίζει να σου αλλάζει την τάση και βάζεις το ανάλογο μικρότερο trimmer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now