stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

639 σου κρασάρει στα default?

Δεν κρασαρει...παγωνει το συστημα και θελει hard reset, ναι και στα defaults το ιδιο κανει, δεν θελει να παιξει πανω απο 639MHz.:(

π.χ βαλε ενα 06 και κοιτα μεχρι που σου ειναι stable..

Eιχα διαβασει οτι η καρτα εχει OverVoltage Protection και δεν ακουει ρευμα πανω απο 1.4V χωρις OVP Mod.Οι μνημες ανεβαινουν 1100 με 2.25V (stock μου εδειξε 2.17V).

Eδωσα λοιπον 1.41V στην GPU και δοκιμασα το 03 που ειναι πιο ελαφρυ, με 650/1070 παγωσε παλι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα ψηνεται η καρτα ?

Δεν ξερω...πως μπορω να τρεχω το 3D Mark και να βλεπω τις θερμοκρασιες?Mεχρι 85 βαθμους εχω δει στο AtiTool.

Παιζει να με κοβουν οι shaders?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...πως μπορω να τρεχω το 3D Mark και να βλεπω τις θερμοκρασιες?Mεχρι 85 βαθμους εχω δει στο AtiTool.

Παιζει να με κοβουν οι shaders?

stealth

περνα το evga precision tweaker και ενεργοποιησε το για να βλεπεις της θερμοκρασιες και οτι αλλο θες την ωρα του bench γιαννη.

προσπαθω να σου το ανεβασω απο εδω αλλα κατι γίνεται και πακετο.

στο στέλνω msn φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Fail...fail...fail...:mad:Με την μοντα για το OverVoltage Protection δεν δουλευει η καρτα...δεν μου δινει σημα στην οθονη, δεν ξερω τι πηγε λαθος...

Μολις εβγαλα το trimmer ολα ενταξει...σχεδον.

Μηπως απλα ψηνεται η καρτα?

Μολις εβγαλα το trimmer απο το OVP Mod ετρεξα ξανα το 03...οι θερμοκρασιες με 1.5V στην GPU και 2.35V στις μνημες δεν ανεβαινει πανω απο 75 βαθμους συμφωνα με το precision tweaker που μου εδωσε ο ΤΟΝΥ.

Μεχρι 637/1088 τρεχει μια χαρα, αν ανεβασω το core παραπανω κολλαει ασχετα που τρεχουν οι μνημες.:(

Οι shaders δεν πρεπει να με κοβουν...ειναι πολυ χαμηλα στα 640-650MHz, ασε που και unlinked να τους βαλω το ιδιο κανει...

Δεν ξερω τι αλλο να κανω...oποιος μπορει να βοηθησει...

@hipro5,

Can you help please...:P..

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κανεις βρε παιδια?:(

Damn, 550 ευρω καρτα και ουτε μια μοντα της προκοπης δεν μπορει να κανει κανεις επανω της...παει χαλασαν οι κατασκευαστες καρτων γραφικων.:P

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αλλαγή BIOS.

Ρϊχνω απλά μια ιδέα διότι θυμάμαι η 3850 αν δεν έβαζες το σωστό BIOS πάνω απο 860 δεν έπαιζε.

Επίσης δες κατά τη διάρκεια που τρέχει το τεστ με το πολύμετρο πως πάει απο τάσεις.Μπορεί να παίζει σε φορτίο η τάση και γι'αυτό να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αλλαγή BIOS.

Ρϊχνω απλά μια ιδέα διότι θυμάμαι η 3850 αν δεν έβαζες το σωστό BIOS πάνω απο 860 δεν έπαιζε.

Επίσης δες κατά τη διάρκεια που τρέχει το τεστ με το πολύμετρο πως πάει απο τάσεις.Μπορεί να παίζει σε φορτίο η τάση και γι'αυτό να το κάνει.

α ναι ο χρηστος εχει δικιο για την ταση το σκαμπανέβασμα γιαννη.

ας πουμε η δικια μου για να μου παιξει με 1,60 στο bench πρέπει να τις δινεις 1,64 για να κραταει το 1,60..εχουνε τρελα vdroop αυτες..

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα να τα κανω ολα αυτα...και αυτα που εχω κανει πολλα ειναι...μονο να ηξερα γιατι δεν μου δινει σημα με το OVP mod επανω...

Δεν θα το γλυτωσει το ταξιδι στην Αθηνα τελικα.

Ευχαριστω πολυ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα να τα κανω ολα αυτα...και αυτα που εχω κανει πολλα ειναι...μονο να ηξερα γιατι δεν μου δινει σημα με το OVP mod επανω...

Δεν θα το γλυτωσει το ταξιδι στην Αθηνα τελικα.

Ευχαριστω πολυ.

stealth

Γιάννη , για να περάσεις καινούργιο bios δεν είναι τίποτα... ψάχτο λίγο, αξίζει τον κόπο και είναι απλό... επίσης και να αλλάξεις το original bios γίνεται (τάσεις-timings)... google it... αν δεν βρείς τίποτα πές μου να σου στείλω links...

Link to comment
Share on other sites

I can take care of her if you want ;)

Sure, why not?

Ενας-ενας ομως ειναι τρυφερη ακομα...μολις τελειωσει ο Στελιος μπορεις να την περιλαβεις εσυ.:P

Αν ο Στελιος δεν μπορει θα σου πω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βρε, αφου σου ειπα οτι στην αρχη ηταν ενταξει...μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας το ειδα ξαφνικα στο -150 χωρις να πειραξω τιποτα.

Εδειξε και -220/-230 καποια στιγμη αλλα βαρεθηκα να παρω φωτο.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι περιεργο να φυγει νομιζω αν το ακουμπησεις και το ψιλοβγαλεις αλλα δεν ειμαι ο καταληλλος για περεταιρο βοηθεια μιας και δεν εχω ακομα θερμομετρο

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα ηδη μια και θα το δοκιμασω μολις παω σπιτι.Παντως αυτο το μονοβαθμιο εχει φιλοδοξιες...απο cascade και πανω θελει να γινει μολις μεγαλωσει...:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Στελιο αποψε δοκιμασα να αλλαξω το hold down στο μονοβαθμιο και απο 775 να βαλω επανω το 1366...ακολουθωντας οσο πιο πιστα γινοταν τις οδηγιες που μου εδωσες.

Το enclosure μεσα ειχε τσιχλα και χρειαστηκε αρκετο ζεσταμα για να μαλακωσει και καμποση προσπαθεια για να βγει.

Το προβλημα μου ηταν οτι δεν ειχα τσιχλα για να το μονωσω παλι οταν το ξαναβαλα, χρησημοποιησα γομα που την πιεσα οσο καλυτερα μπορουσα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο δεν υπαρχουν κενα και αερας εκει μεσα.

Αν εχει κρατησει αερα μεσα τι θα συμβει και ποσο θα επηρεασει αυτο την σωστη ψυξη του evaporator?

Στις φωτο βλεπεις πως ειναι με την γομα και πως οταν το μονωσα με αρμαφλεξ.

stealth

DSCN1557.jpg

DSCN1560.jpg

DSCN1557.jpg

DSCN1560.jpg

DSCN1557.jpg

DSCN1560.jpg

DSCN1557.jpg.ecb679eb203f5e3276ddc1fb71b

DSCN1560.jpg.4850f3c15bf516a7ea5ee4b9c6c

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αψογος εισαι ! Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει αερας μεσα , αμα την πιεσες .

Ακομη και να εχει μεινει λιγο , απλα δε σε νοιαζει . Το αποκλειω να εχει μεινει , αλλα λεμε μια στο εκατομμυριο μηπως.

Μπορουσες να ξαναβαλεις την παλια τσιχλα , αλλα η γομα κανει την ιδια δουλεια και δε βγαινει τοσο δυσκολα .

Προχωρα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι stealth...;)

Και μεις που χρειάστηκε να αλλάξουμε το hold-down βγάλαμε την παλιά αυτή μαύρη τσίχλα που

είχε βάλει ο Στέλιος και την αντικαταστήσαμε με ίδια...2 ράβδους μαύρο τσίχλα και έναν θερμόπίστολο θες...:D

Από τότε φυσικά και δεν είχαμε πρόβλημα ούτε από θέμα υγρασίας ούτε απωλειών θερμοκρασίας....;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now