stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

Μπραβο βρε Γιαννη . Σιγα-σιγα θα ξεμπλοκαρεις και θα δεις οτι ειναι παιχνιδακι .

Το θερμομετρο δε μετραγε celsius αλλα fahrenheit . Φαινεται και στην οθονη οτι ειναι "F".

Υπαρχει ενα κουμπακι που το γυρναει σε "C" . Το κατω δεξια πρεπει να ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είχα ακούσει κι εγω, και στην αρχή είχα δοκιμάσει και νόμιζα ότι είχε βελτιωθεί όντως το score αλλά τελικά δεν.

Τις τελευταίες 5 μέρες έκανα δοκιμές κάποιων benchmarks σε σχεδόν όλα τα OS, και τα XP x86 βγήκανε τα γρηγορότερα, με περίπου 3s διαφορά στο 1024m.

Link to comment
Share on other sites

Γαμωτο...ελπιζα οτι με τα Vista θα εβγαζα καλυτερα σκορ, αυτο το bench δεν με πηγαινε ποτε, ακομα και στα ιδια ρολογια με τους αλλους εβγαζα χειρωτερα σκορ.

Παιζουν τιποτα tweaks?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Γαμωτο...ελπιζα οτι με τα Vista θα εβγαζα καλυτερα σκορ, αυτο το bench δεν με πηγαινε ποτε, ακομα και στα ιδια ρολογια με τους αλλους εβγαζα χειρωτερα σκορ.

Παιζουν τιποτα tweaks?

stealth

Θελει πιο σταθερα ρολογια.Πχ μπορει να το βγαζει στα 5750 αλλα στα 5720 να δινει καλυτερο σκορ:$..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...η Rampage Extreme στην πισω πλευρα ακριβως πισω απο το socket εχει ενα πραγμα σαν τσιπακι.

Αυτο το κλεινω μεσα στην μονωση?Επισης το backplate θα ακουμπαει επανω του και απο το σφιξιμο μπορει να σπασει, τι πρεπει να κανω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το μονώνεις και απο πάνω βάζεις το backplate.Δεν θα πάθει τίποτα.(Πιο πιθανό είναι να τινάξει λόγω ρεύματος και FSB παρά σφιξίματος)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μονωσε το.

Μπορεις να κανεις μια τρυπα στην 1η στρωση αυτοκολλητης μονωσης ισα-ισα για να εξεχει ο πυκνωτης. Η 1η στρωση δηλαδη ερχεται σε υψος οσο το αρμαφλεξ .

Στη 2η στρωση τα καλυπτεις ολα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα.:)

Μιας και εχω λιγο ελευθερο χρονο σημερα ειναι να ασχοληθω λιγο με το overclocking, εχω ομως ενα προβληματακι.

Η μητρικη ειναι η P4C800 και μολις της δωσω πανω απο 1.6V δεν bootαρει και στο επονενο boot μου βγαζει το μηνυμα "CPU Over Temperature Error".

Μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω για να μπορεσω να δωσω πανω απο 1.6V?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Damn.:mad:Καταφερα και πηρα το 32Μ και ειμαι δευτερος στο 1Μ οχτω δεκατα πισω απο τον πρωτο, πρεπει να βρω τροπο να δωσω παραπανω ρευμα απο 1.6V και να bootαρει.

Ξερει κανεις αν με το VCore mod bootαρει πανω απο 1.6V?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αναψει...

πιο cpu einai?

Αν εχεις μνημες bh5 θα τον σκισεις :'(....

Celeron 320 2.4GHz Prescott.

Eχω BH-5 αλλα δεν bootαρουν με 2.85V που ειναι το ανωτερο που μπορει να δωσει η μητρικη, θελουν 3.2+V.:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Damn.:mad:Καταφερα και πηρα το 32Μ και ειμαι δευτερος στο 1Μ οχτω δεκατα πισω απο τον πρωτο, πρεπει να βρω τροπο να δωσω παραπανω ρευμα απο 1.6V και να bootαρει.

Ξερει κανεις αν με το VCore mod bootαρει πανω απο 1.6V?

stealth

Απο οσο θυμαμαι εαν κανεις vcore και ovp mod , κατι κερδιζες . Οχι σπουδαια πραγματα , αλλα τουλαχιστον εδινε κατι .

Σχετικα με τις μνημες τωρα ...

Για τις μνημες θα μπλεξεις , γιατι ακομη και το vdimm να γινει , θα σε περιορισει στα 3.2V λογω της 3.3v γραμμης του τροφοδοτικου σου. Βλεπεις ... η μητρικη παιρνει απο την 3.3V ταση για τις μνημες και ειναι λογικο να μη μπορει να δωσει παραπανω απο 3.25V (οταν το τροφοδοτικο σου δινει 3.3V) .Χρειαζεται vsense mod το τροφοδοτικο σου.

Eαν το τροφοδοτικο σου πχ δινει 3.36V , τοτε θα μπορεσεις να παρεις μεχρι 3.3V περιπου .

Εναλλακτικα , για τις μνημες παντα , πας σε hiprotech maximizer και χωνεις οσο γουσταρεις μεχρι να ξεκολλησουν τα τσιπακια απο τις μνημες ! :hehe:

Παιξε οσο ειναι ... και στειλτη μου πακετο να στη συμμαζεψω.

Εαν θελεις και maximizer , μπορουμε να βρουμε σε καλη τιμη .

Link to comment
Share on other sites

σε καποια cpu, prescott νομιζω η P4C800 δεν παιζει πανω απο 1.6:loveliness:..

παθων!

H ΑΒΙΤ παιζει μεχρι 1.74 κατι

3.2E + Asus P4P800 = No boot over 1.6vcore - XtremeSystems Forums

Prescott 478 - What's your max stable vcore? - XtremeSystems Forums

H Αbit παιζει αμονταριστη μεχρι εκει ... αλλα μπορει να παει και παραπανω .:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now