stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

Off: Αυτές οι 2 ήταν οι καλύτερες μητρικές για 478; :)

Ναι . Απλα η asus ειχε αυτα τα ασχημα με τους περιορισμους τασης .

Ειχε βεβαια το πλεονεκτημα του ct479 adapter .

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι εαν κανεις vcore και ovp mod , κατι κερδιζες . Οχι σπουδαια πραγματα , αλλα τουλαχιστον εδινε κατι .

Σχετικα με τις μνημες τωρα ...

Για τις μνημες θα μπλεξεις , γιατι ακομη και το vdimm να γινει , θα σε περιορισει στα 3.2V λογω της 3.3v γραμμης του τροφοδοτικου σου. Βλεπεις ... η μητρικη παιρνει απο την 3.3V ταση για τις μνημες και ειναι λογικο να μη μπορει να δωσει παραπανω απο 3.25V (οταν το τροφοδοτικο σου δινει 3.3V) .Χρειαζεται vsense mod το τροφοδοτικο σου.

Eαν το τροφοδοτικο σου πχ δινει 3.36V , τοτε θα μπορεσεις να παρεις μεχρι 3.3V περιπου .

Εναλλακτικα , για τις μνημες παντα , πας σε hiprotech maximizer και χωνεις οσο γουσταρεις μεχρι να ξεκολλησουν τα τσιπακια απο τις μνημες ! :hehe:

Παιξε οσο ειναι ... και στειλτη μου πακετο να στη συμμαζεψω.

Εαν θελεις και maximizer , μπορουμε να βρουμε σε καλη τιμη .

Παραλιγο να την σπασω...ολη μερα παιδευομουν και δεν καταφερα σχεδον τιποτα.:( Δοκιμασα ολες τις τασεις απο 1.625-1.8V μηπως και bootαρει σε καποια αλλα τιποτα...ακομα και 0.1V να δινει η μοντα κατι ειναι.

Μετα τις γιορτες θα στα στειλω ολα πακετο.

Για τις μνημες...οι Corsair που εχω παιζουν απο 2.85-3.1V οποτε το VMem ειναι ενταξει για αυτες, τις BH-5 μαλλον πρεπει να τις ξεχασω...στην A8N32 SLI Deluxe που τις δοκιμασα και με 3.2V που μπορει να δωσει...μεχρι 230MHz με το ζορι πηγαν.

Τοσο απελπιστηκα που τωρα το βραδυ καθησα και φορτωσα Vista να δω αν κανουν τιποτα στο wPrime...αλλα ουτε εκει ημουν τυχερος...μολις παω να το ανοιξω μου βγαζει error:loveliness:.....υπαρχει wPrime για Vista η παιζει κατι αλλο?

stealth

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.5082a62855fe94ff36710dc4e18

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε καινουργια, αποψε τα φορτωσα και μου βγαζει το error που δειχνω στο attachment...δεν εχω φορτωσει ουτε drivers ουτε τιποτα αλλο.

Aυτο σκεφτομαι να κανω...θα βαλω καποιον Northwood επανω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραsmile.gif

Παιδια εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει τι παιζει.

Εχω δυο κοπιες ΧΡ που θα χρησημοποιησω για bench, τις εχω εγκαταστησει και προσπαθω μια εβδομαδα περιπου τωρα να τις ενεργοποιησω αλλα μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση με τον διακομιστη και να τσεκαρω την συνδεση μου.

Ομως η συνδεση με το net ειναι ενταξει οπως μπορειτε να δειτε στο attachment με το μηνυμα που μου βγαζει.

Τα windows ειναι γνησια και το μονο που θελω να κανω ειναι να τα ενεργοποιησω για να μην κλειδωσουν σε τριαντα μερες.Ξερει κανεις τι συμβαινει?

btw, τα Vista κανουν την διαφορα στο wPrime σε s478, κατι τσιμπισα με τον Celeron 320 σε πολυ χαμηλοτερα clocks απο τους αλλους.biggrin.gif

stealth

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

57fd0760c7953_.JPG.22f45c8761d986bc72103

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χθες βραδυ επανω εναν Celeron 330 2.66GHz. Eνω η μητρικη τον αναγνωριζει κανονικα και του εχω δωσει 1.9V το hardware monitor μου λεει 1.136V και δεν ανεβαινει πανω απο τα 150MHz FSB.

Edit:Eπισης πολλες φορες δεν καταφερνει να μπει στα windows, αλλα και να τα καταφερει με το που παω να τρεξω κατι κλεινει, πραγμα που ισως σημαινει οτι το bios δειχνει την σωστη ταση και για καποιον λογο ο επεξεργαστης δεν παιρνει αρκετο ρευμα για να δουλεψει.

Mηπως ξερει καποιος τι γινεται?

Να πω οτι αμεσως μετα εβαλα επανω εναν P4 3.2GHz και το hardware monitor εδειχνε το σωστο ρευμα.

stealth

DSCN1184.jpg

DSCN1185.jpg

DSCN1184.jpg

DSCN1185.jpg

DSCN1184.jpg

DSCN1185.jpg

DSCN1184.jpg.1694271472ab041047ee2f6bfd5

DSCN1185.jpg.e88926189ef86bea7cc2c1e02f0

Link to comment
Share on other sites

Να μετρησω αν δινει το σωστο ρευμα η μητρικη?

Μα αν δεν εδινε το σωστο ρευμα δεν θα δουλευε κανενας επεξεργαστης, ετσι δεν ειναι?

Ασε που δεν ξερω που και τι να μετρησω.:D

Οπως εγραψα στο προηγουμενο post (το εκανα edit πριν λιγο:D), πολλες φορες δεν μπορει

να μπει καν στα windows, αν τα καταφερει και μπει μολις παω να τρεξω κατι κλεινει η μητρικη,

που ισως σημαινει οτι το bios διαβαζει σωστα και για καποιον λογο δεν παιρνει το σωστο ρευμα

ο επεξεργαστης.

Aμεσως μετα εβαλα εναν P4 3.2GHz, του εδωσα μεχρι 1.6V που bootαρει η μητρικη και ολα ηταν ενταξει.

Μαλλον κατι τρεχει με τον επεξεργαστη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμιζει αυτο ..Νομιζω πως το ειχα συναντησει και εγω με την asus.

Εχω την εντυπωση πως το λανθασμενο vcore στο bios ειναι λογω του οτι ξεπερνιεται καποιο οριο . Κατι κανει η μητρικη ...

attachment.php?attachmentid=39805&stc=1&d=1131894798

Παιρνεις ενα πολυμετρο και το βαζεις να μετραει DC ταση .

Ο μαυρος ακροδεκτης παει σε γειωση ... πχ σε ενα molex του τροφοδοτικου (σε μαυρο καλωδιο ! )

Ο κοκκινος ακροδεκτης παει πανω στις κολλησεις ενος απο τα πηνια (ή στο σημειο που δειχνει η φωτογραφια) που βρισκονται στη δεξια πανω μερια στη φωτογραφια οπως φαινεται διπλα απο τον επεξεργαστη.

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...μαλλον ευρηκα που ειναι το προβλημα αλλα δεν ξερω γιατι.

Αν δειτε τα specs του επεξεργαστη λεει στο VID Voltage Range 1.287V-1.4V.

Intel? Celeron? Processor Family 330 - SL7NV

Αυτος ο επεξεργαστης ειναι prescott στα 90nm και δουλευει μεχρι 1.4V, εμενα οι επιλογες που μου ειχε στο bios ηταν

απο 1.75- 1.95V, μαλλον δεν ειχε αναγνωρισει σωστα τον επεξεργαστη η μητρικη παρολο που φορτωσα set-up defaults,

αλλα δεν ξερω γιατι.

stealth

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

57fd076118f7a_1.JPG.e387172dc0bf8be023fa

Link to comment
Share on other sites

Εχει prescott πυρηνα ? Μηπως τοτε δε μπορει να παιξει πανω απο τα 1.6V στην Asus ,

οπως ολοι οι Prescott ??

Σιγουρα δεν μπορει να παιξει πανω απο 1.6V, το θεμα ειναι οτι το bios μου ειχε επιλογες σαν να ηταν

Northwood 130nm, δεν ειχε επιλογες κατω απο 1.75V, ειχε απο 1.75-1.95V.

Δεν αναγνωρισε τον επεξεργαστη σωστα η μητρικη για καποιο λογο, παντως καταφερε και μπηκε στα windows

μερικες φορες αλλα μαλλον του ειχε κοψει το ρευμα στο 1.136V που ελεγε το hardware monitor.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.:)

Επειδη απελπιστηκα με την P4C800 και μεχρι να την μονταρει ο Στελιος δεν προκειται να την ξαναπιασω στα χερια μου,

καθησα και μονωσα την Rampage Extreme (τουλαχιστον προσπαθησα) και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.

Εδω δεν ειχα περιθωριο να κατεβασω την γομα 1-2 χιλιοστα κατω απο τον επεξεργαστη και αναγκαστηκα να ανοιξω

στρογγυλη τρυπα στο αρμαφλεξ για να πατησει το evaporator.

Πως τα βλεπετε?

stealth

DSCN1198.jpg

DSCN1194.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1198.jpg

DSCN1194.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1198.jpg

DSCN1194.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1198.jpg.c28ac47d2406d90415d81733a85

DSCN1194.jpg.4f05d926badb6021af17b1a2b98

DSCN1197.jpg.105c7635814fd4ab1845a478385

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now