stealth

Πρωτη Φορα Με Phase Change Cooling (SS)

Recommended Posts

ΤΟΝΥ sorry φίλε αλλά δεν του τα είπες καλά...

γιατη ρε κωστα τι του ειπα λαθος..

εχει λεει 20 Kilo trimmer και του δινει 2,22 default εαν βαλει 10 kilo τοτε το τριμμερ θα θελει πιο πολλες στροφες για να ακουσει .το 20κ απλα θα ειναι πιο πικ θα ακουει πιο γρηγορα ας πουμε στη μια βολτα.

μοντα χ 20 = τριμερ, κωστα δεν υπαρχει ξεκινάς απο κατι και οτι σου κάτσει γιατί θα παρεις φωτια φιλε..

π.χ 10kilo μοντα, χρειαζομαστε 200 κιλο τριμερ(204) εαν εμεις του βαλουμε 400 κιλο τριμμερ με το που θα το βαλουμε στη πρωτη βολτα θα ακουει σαν παλαβό και δεν θα κανεις δουλειά.ισως δεν εγινα κατανοητός ετσι οπως το περιγράφω..

.παντα οποτε βάζουμε τριμερ ειναι λογικο να ανεβαίνει η ταση λιγο.εμενα στην ιδια καρτα που εχω ο γιώργος μου εχει βαλει 10κιλο..

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να το εξηγησω.

Η μοντα ελεγε οτι στις μνημες επρεπε να βαλω 20kohm trimmer, επισης εκει λεει οτι το default ρευμα για τις μνημες ειναι 1.95V.

MADSHRIMPS - Hardware Reviews ,Crazy Projects, Modding Tutorials and Overclocking

Eβαλα λοιπον 20kohm trimmer και μολις μετρησα το ρευμα μου δινει 2.22V αντι για 1.95V που θα επρεπε να δινει.

Τι trimmer πρεπει να βαλω για να ελθει το ρευμα στο 1.95V που ειναι το default?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να το εξηγησω.

Η μοντα ελεγε οτι στις μνημες επρεπε να βαλω 20kohm trimmer, επισης εκει λεει οτι το default ρευμα για τις μνημες ειναι 1.95V.

MADSHRIMPS - Hardware Reviews ,Crazy Projects, Modding Tutorials and Overclocking

Eβαλα λοιπον 20kohm trimmer και μολις μετρησα το ρευμα μου δινει 2.22V αντι για 1.95V που θα επρεπε να δινει.

Τι trimmer πρεπει να βαλω για να ελθει το ρευμα στο 1.95V που ειναι το default?

stealth

γιαννη αυτο εξηγώ με κανενα μα κανενα trimmer δεν πρόκειται να δεις το defalut ρεύμα τον μνήμων σου δηλαδη το 1,95 γιατη ειναι λογικό να ανεβει η ταση...απο την στιγμη που εβαλες trimmer ανεβαινει και η ταση ασχετα με το αν θα το πειράξεις η όχι..

Link to comment
Share on other sites

γιατη ρε κωστα τι του ειπα λαθος..

εχει λεει 20 Kilo trimmer και του δινει 2,22 default εαν βαλει 10 kilo τοτε το τριμμερ θα θελει και πιο πολλες στροφες για να ακουσει και θα ξεκιναει απο πιο χαμηλα.το 20κ απλα θα ειναι πιο πικ θα ακουει πιο γρηγορα ας πουμε στη μια βολτα.

μοντα χ 20 = τριμερ, κωστα δεν υπαρχει ξεκινάς απο κατι και οτι σου κάτσει γιατί θα παρεις φωτια φιλε..

π.χ 10kilo μοντα, χρειαζομαστε 200 κιλο τριμερ(204) εαν εμεις του βαλουμε 400 κιλο τριμμερ με το που θα το βαλουμε στη πρωτη βολτα θα ακουει σαν παλαβό και δεν θα κανεις δουλειά.ισως δεν εγινα κατανοητός ετσι οπως το περιγράφω..

Αντώνη πιστεύω σκέφτεσαι λάθος... αλλά για να μην κρεμάσουμε τον Γιάννη κι αν υποθέσουμε οτι δεν είμαστε σίγουροι τι μπορούμε να κάνουμε; Παίρνουμε ενα trimmer 50 Κohm... Το ρυθμίζουμε στα 20 kohm(που ήδη δουλευει) και σημειώνουμε απο ποιά πλευρά όταν το γυρίζουμε αυξάνει η αντίσταση κι απο ποιά μεριά μειώνεται... bootάρουμε και βλέπουμε πως συμπεριφέρεται αυξάνοντας-μειώνοντας αντίσταση πολύ προσεκτικά... Το 50kohm γίνεται 10 Kohm... Συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πιστεύω σκέφτεσαι λάθος... αλλά για να μην κρεμάσουμε τον Γιάννη κι αν υποθέσουμε οτι δεν είμαστε σίγουροι τι μπορούμε να κάνουμε; Παίρνουμε ενα trimmer 50 Κohm... Το ρυθμίζουμε στα 20 kohm(που ήδη δουλευει) και σημειώνουμε απο ποιά πλευρά όταν το γυρίζουμε αυξάνει η αντίσταση κι απο ποιά μεριά μειώνεται... bootάρουμε και βλέπουμε πως συμπεριφέρεται αυξάνοντας-μειώνοντας αντίσταση πολύ προσεκτικά... Το 50kohm γίνεται 10 Kohm... Συμφωνείς;

ναι βρε κωστα αλλα ο άνθρωπος θελει να κανει αλλο πράγμα τελικα που δεν γινεται θελει να πιάσει το defalut ρευμα τον μνημων το 1,95 με τριμερ πανω,πραγμα το οποιο δεν γινεται απο τη στιγμη που εχει βαλει οτιδήποτε τριμμερ πάνω ασχετα με τα κιλο..

Link to comment
Share on other sites

γιαννη αυτο εξηγώ με κανενα μα κανενα trimmer δεν πρόκειται να δεις το defalut ρεύμα τον μνήμων σου δηλαδη το 1,95 γιατη ειναι λογικό να ανεβει η ταση...απο την στιγμη που εβαλες trimmer ανεβαινει και η ταση...

Ενταξει το καταλαβαινω αυτο, απο 1.95V να μου δινει 2.0V ειναι οk, αλλα εδω μου δινει σχεδον 0.3V παραπανω απο το default που ειναι πολυ.

Aν βαλω 50kohm timmer η ταση θα ελθει πιο κοντα στο default η θα μεγαλωσει?

stealth

Link to comment
Share on other sites

γιαννη αυτο εξηγώ με κανενα μα κανενα trimmer δεν πρόκειται να δεις το defalut ρεύμα τον μνήμων σου δηλαδη το 1,95 γιατη ειναι λογικό να ανεβει η ταση...απο την στιγμη που εβαλες trimmer ανεβαινει και η ταση ασχετα με το αν θα το πειράξεις η όχι..

Σ'αυτό είσαι σωστός... έστω και λίγο ανεβαίνει, ανάλογα με την default αντίσταση του chip προς την γείωση...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το καταλαβαινω αυτο, απο 1.95V να μου δινει 2.0V ειναι οk, αλλα εδω μου δινει σχεδον 0.3V παραπανω απο το default που ειναι πολυ.

Aν βαλω 50kohm timmer η ταση θα ελθει πιο κοντα στο default η θα μεγαλωσει?

stealth

τοσο πρεπει να δίνει περιπου γυρω στο 0,3 με 0,4 μην σου φαίνεται παράξενο φιλε..

@λογικα μεγαλυτερο τριμερ λιγοτερο defalut γιατη μεγαλωνει η αντίσταση αλλα μετα να ξερεις οτι το τριμμερ θα εχει πιο γρηγορη ανταπόκριση..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το καταλαβαινω αυτο, απο 1.95V να μου δινει 2.0V ειναι οk, αλλα εδω μου δινει σχεδον 0.3V παραπανω απο το default που ειναι πολυ.

Aν βαλω 50kohm timmer η ταση θα ελθει πιο κοντα στο default η θα μεγαλωσει?

stealth

Θα έρθει πιο κοντά... αλλά για να είσαι καλυμένος 100% κάνε αυτό που σου πρότεινα πριν...

Link to comment
Share on other sites

τοσο πρεπει να δίνει γυρω στο 0,3 με 0,4 μην σου φαίνεται παράξενο φιλε..

Mηπως θες να πεις 0.03-0.04V παραπανω?Αν μου δινει 0.4 τοτε 1.95+0.4=2.35V... θα ψηθουν οι μνημες βρε ΤΟΝΥ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mηπως θες να πεις 0.03-0.04V παραπανω?Αν μου δινει 0.4 τοτε 1.95+0.4=2.35V... θα ψηθουν οι μνημες βρε ΤΟΝΥ.

stealth

ναι ξεχασα ενα μηδενικο αυτο ενοουσα 0.03,0.04

γιαννη ποσα ohm σου δινει η μοντα εχεις μετρηση?μπορεις να μετρήσεις και να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολληστε το trimmer και μετρηστε την αντισταση αναμεσα στα δυο καλωδια (γειωση δηλαδη και vmem mod) .

Μετα πολλαπλασιαστε Χ 20 και θα βρειτε την αντισταση που χρειαζεται ωστε να ξεκιναει απο χαμηλα η ταση.

Λογικα οπως τα λες Γιαννη , θα χρειαστει περιπου 50Κ .

Το μεγαλο trimmer απλα θα εχει πολυ πιο αποτομες μεταβολες (και πιο αποτομη αυξηση στην ταση) οσο κατεβαινεις σε αντισταση .

Link to comment
Share on other sites

ναι ξεχασα ενα μηδενικο αυτο ενοουσα 0.03,0.04

γιαννη ποσα ohm σου δινει η μοντα εχεις μετρηση?μπορεις να μετρήσεις και να μας πεις?

Ωραια συνεννοηθηκαμε τωρα, εμενα λοιπον με τα 20kohm μου δινει 2.22V που σημαινει οτι δινει σχεδον 0.3V παραπανω.

Τι trimmer πρεπει να βαλω για να ελθει πιο κοντα στο default?

Στελιο ακους...

Edit:Με προλαβες:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωραια συνεννοηθηκαμε τωρα, εμενα λοιπον με τα 20kohm μου δινει 2.22V που σημαινει οτι δινει σχεδον 0.3V παραπανω.

Τι trimmer πρεπει να βαλω για να ελθει πιο κοντα στο default?

Στελιο ακους...

stealth

Να συμπληρωσω κατι που μολις θυμηθηκα.

Υπαρχουν δυο revision 8800gtx .

To πρωτο , φοραει samsung μνημες και εχει ταση 1.95V

Tο δευτερο , ομως, φοραει hynix και εχει default 2.2V .

Οποτε , μετρα ποση ταση σου δινει DEFAULT χωρις το τριμμερ επανω και μετα προχωρα .

Θελω να πιστευω οτι εχεις hynix .

Link to comment
Share on other sites

Ωραια συνεννοηθηκαμε τωρα, εμενα λοιπον με τα 20kohm μου δινει 2.22V που σημαινει οτι δινει σχεδον 0.3V παραπανω.

Τι trimmer πρεπει να βαλω για να ελθει πιο κοντα στο default?

Στελιο ακους...

stealth

μετρας μοντα χ20 και σου βγαινει το τριμερ που πρεπει να ειναι αντιστηχω..

ας πουμε σου δινει η μοντα 1 κιλο το τριμερ ειναι 20 κιλο..

για αυτο σε ρώτησα ποσο σου δινει η μοντα..όπως ειπε ο στελιος βγαλε το τριμερ και μέτρα τη μοντα και μετα αυτο που θα σου δωσει πολλαπλασίασε το χ 20..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα μετρησα...και μαλλον ο Στελιος εχει δικιο, πρεπει να εχει hynix επανω.Aυτο ειναι καλο η κακο τωρα?

Εβγαλα το trimmer και μετρησα την αντισταση και ειναι 485ohm, αρα και με ενα 10k trimmer θα ημουν ενταξει.Θα βαλω ενα 20k παλι.

Μετα μετρησα τι ταση δινουν οι μνημες default και μου εδειξε 2.17V, αρα σωστο ηταν το 2.22V που μου εδειχνε με την μοντα.

Μετρησα και την GPU και μου δειχνει 1.348V, το προβλημα ειναι οτι οταν παω να βρω το max core μου παγωνει στα 639MHz.Ποσο ρευμα μπορω να δωσω σε αυτην την GPU?

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.:)

stealth

DSCN1257.jpg

DSCN1260.jpg

DSCN1261.jpg

DSCN1257.jpg

DSCN1260.jpg

DSCN1261.jpg

DSCN1257.jpg

DSCN1260.jpg

DSCN1261.jpg

DSCN1257.jpg.e5bb9ab8cddcb9c4d81533470e1

DSCN1260.jpg.ec689a00b2a07c124ccd66c3647

DSCN1261.jpg.95a1275c1492cc1183caa7e6f96

Link to comment
Share on other sites

αμα θες σου δινω και το ovp mod Που εχω κανει και εγω και μου ακουγε μεχρι 1,79v ταση στο άζωτο και γύρω στο 1,60V με αερα ..και αερατα μου επαιζε κανα 660-670 core νομίζω...

οσο γιατο ποσο ταση να δώσεις γιαννη στο core ριχτης οσο ακουει ,το πολλή πολλή να σου κλείσει και χαμήλωσε την λιγο μετα..

Link to comment
Share on other sites

αμα θες σου δινω και το ocp mod Που εχω κανει και εγω και μου ακουγε μεχρι 1,79v ταση στο άζωτο και γύρω στο 1,60V με αερα..

Για λεγε, για λεγε.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Για λεγε, για λεγε.:D

stealth

επειδη εχει πέσει το site του γιωργου δεν βρηκα καλύτερη φοτο γιαννη.

εκει που δειχνει το καλώδιο που παει βάζεις ενα τριμερ ας πουμε 10κιλο και το ρυθμίζεις στα "5,1 κιλο ακριβώς" και το άλλο σε μια γείωση και εισαι κομπλε και μετά δω στης να καταλαβει τις άτιμης..

στη δεύτερη φοτο φαίνεται πιο καλα ,εκει που έχει το 100 κιλο ειναι το οvp και το ρυθμίζεις οπως σου είπα στα "5,1κιλο"..

attachment.php?attachmentid=3662&stc=1&d=1263413577

attachment.php?attachmentid=3663&stc=1&d=1263414315

καλο σκισιμο φιλε...

images.jpg

Picture001.jpg

images.jpg

Picture001.jpg

images.jpg

Picture001.jpg

images.jpg.b663b0637412a3c3202e16600e9b0

Picture001.jpg.ab4dc2e4f6deedd9981314281

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι?Αν βαλω ενα 10kohm trimmer πειραζει?

Ρυθμιζω το trimmer στα 5.1kohm πριν το κολλησω και βαζω το ενα ποδαρακι εκει που δειχνει η φωτο και το αλλο στην γειωση ετσι?

stealth

OCP Mod.JPG

OCP Mod.JPG

OCP Mod.JPG

57fd07650184b_OCPMod.JPG.19b7f1923460cde

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι?Αν βαλω ενα 10kohm trimmer πειραζει?

Ρυθμιζω το trimmer στα 5.1kohm πριν το κολλησω και βαζω το ενα ποδαρακι εκει που δειχνει η φωτο και το αλλο στην γειωση ετσι?

stealth

ακριβως..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωστηση...αυτη η μοντα ειναι ΟVP Mod (OverVoltage Protection) η OCP Mod (OverCurrent Protection) η δουλευει και για τα δυο?

To προβλημα που εχω ειναι οτι μολις παω να βρω το max mem με το AtiTool στα 639MHz μου παγωνει ασχετα ποσο ρευμα εχω δωσει στην GPU, οποτε αυτο που μαλλον χρειαζομαι ειναι OverCurrent Protection Mod.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωστηση...αυτη η μοντα ειναι ΟVP Mod (OverVoltage Protection) η OCP Mod (OverCurrent Protection) η δουλευει και για τα δυο?

To προβλημα που εχω ειναι οτι μολις παω να βρω το max mem με το AtiTool στα 639MHz μου παγωνει ασχετα ποσο ρευμα εχω δωσει στην GPU, οποτε αυτο που μαλλον χρειαζομαι ειναι OverCurrent Protection Mod.

stealth

αυτο ειναι το ovp mod και μου το εχει βαλει ο γιωργος και μου ειπε οτι δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο σε αυτην την καρτα.

και οσο για το ati tool που λες παρατα το βρε γιαννη και δινε της σιγά σιγά απο riva tuner μεχρι να βρεις εκεί που σου παίζει.π.χ βαλε ενα 06 και κοιτα μεχρι που σου ειναι stable..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now