WebHunter

Swiftech MCR Drive: Η νέα λύση για πιο εύκολη υδρόψυξη…

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Swiftech MCR Drive: Η νέα λύση για πιο εύκολη υδρόψυξη…]http://reviews.hwbox.gr/news/swiftech.jpg[/NEWS_IMG]Το θέμα του στησίματος μιας λύσης ψύξεως με την κυκλοφορία υγρού κεντρίζει το ενδιαφέρον ολοένα και περισσότερων φίλων των υπολογιστών, ωστόσο το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, ή μάλλον είναι απλά χρειάζεται άλλη διαδικασία σε σχέση με μια αερόψυκτη μορφή. Το τέλος στην ταλαιπωρία ήρθε να δώσει σήμερα η Swiftech δημιουργώντας την πρώτη all-in-one (ή παραπλήσιο προϊόν) εκδοχή της με το MCR Drive που πλέον θέτει τέλος στο δίλημμα επιλογής αντλίας και εναλλάκτη θερμότητα (ψυγείο), και φυσικά στην πλήρωση του υγρού στο σύστημα. Το μόνο μέλημα του υποψήφιου αγοραστή είναι τα βάλει αρμονικά στο chassis του υπολογιστή.

H ιδέα του MCR Drive προέρχεται από την ανάγκη για πολλαπλές συνδέσεις εν σειρά αντικειμένων, όπως αντλία, εναλλάκτης και δοχείο υγρού, που δημιουργούσαν ένα μπέρδεμα στον καταναλωτή. Πλέον αυτό λύνεται, μιας και μπορεί κανείς να προμηθευτεί ένα διπλό ή τριπλό ψυγείο, με σημείο πλήρωσης υγρού και αντλία την MCP350 με μέγιστο παραγόμενο θόρυβο τα 26 dBA, ώστε να καλύψει τις βασικές του ανάγκες. Στο μέλλον ίσως δούμε και υλοποιήσεις με άλλες αντλίες. Από εκεί και πέρα στον χρήστη παραμένει η επιλογή της σωλήνωσης και των block που θα χρησιμοποιήσει, μιας και το σύστημα διαθέτει ρακόρ 3/8” και 1/2".

Οι υπαινιγμοί για αυτό το νέο προϊόντα έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο, μιας και αποτελεί μια πλήρως υψηλών επιδόσεων λύση υδρόψυξης που είναι ασφαλής, με εύκολη τοποθέτηση στον υπολογιστή και με διαχρονική λειτουργική αξία,” λέει ο Gabriel Rouchon, Swiftech's Chairman and CTA. “Η σχεδίαση αυτή δίνει λύσεις σε πολλαπλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τελικοί καταναλωτές, αλλά και κατασκευαστές OEM προτάσεων σε μια αναζήτησης μιας αξιόπιστης και αποτελεσματικής λύσης υδρόψυξης.

Τo ΜCR Drive βρίσκεται άμεσα διαθέσιμο στην τιμή των $134.95 (για την λύση του διπλού εναλλάκτη δίχως αντλία), και στα $209.95 για το πλήρες πακέτο (τριπλό ψυγείο και αντλία). Καλές και εύκολες συναρμολογήσεις…

[img_ALT=Swiftech MCR Drive: Η νέα λύση για πιο εύκολη υδρόψυξη…]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b2d61d169793.jpg[/img_ALT][img_ALT=Swiftech MCR Drive: Η νέα λύση για πιο εύκολη υδρόψυξη…]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b2d61d17c3e7.jpg[/img_ALT][img_ALT=Swiftech MCR Drive: Η νέα λύση για πιο εύκολη υδρόψυξη…]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b2d61d18fc65.jpg[/img_ALT]

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λέει ποσα λίτρα είναι η αντλία...

Μάλλον είναι μονο για cpu block ε..δεν νομίζω να μπορείς να συνδέσεις κιάλα block?

Πάντως έξυπνη η ιδέα της swiftech all in one νοικοκυρεμένα:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αντρέα και εγώ κομμάτια είμαι.

Εδώ γραφει τον θόρυβο και όχι τα λίτρα.Αν το έγραφε στην είδηση έχει καλός αλλα είμαι τόσο κο μμά τια που δεν μπορώ ψάχνω μέσα στην swiftech για κάτι που δεν θα αγοράσω :P:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ιδέα!!αλλά έχει και αυτό τους περιορισμούς του.

την κοιτούσα χθες το πρωί και δεν καταλάβαινα τι είναι :P

Edited by AMDnord
είναι πρωί ακόμα :D
Link to comment
Share on other sites

καλη λυση, ευκολη τοποθετηση, ευκολη εξαερωση του ψυγειου, αλλα βαση τηs φωτογραφιαs εκει που εχουν τοποθετηση το ψυγειο βγαινουν τα ντουμανια απο τηs καρτεs γραφικων και λογικα θα επηρεαζετε . παντωs εξυπνη λυση

Link to comment
Share on other sites

450 l/h αλλα 3,3m!!!

Rebranded της laing ειναι οπως και αυτη της alphacool (που εχω κι εγω) και μαμαει!

Επισης οπως την εχουν τοποθετησει η εισοδος της αντλιας ειναι απο πανω πραγμα που βελτιωνει τα παραπανω χαρακτηριστικα. Δειτε aftermarket tops που πουλανε για τις laing για να παρετε μια γευση για το ποσο βελτιωνονται

Γενικα ωραια λυση για all in one αλλα περιοριζει το γεγονος οτι πρεπει να τοποθετηθει καθετα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now