stealth

Overclocking & SuperPi Instability Errors

Recommended Posts

Οπως ηδη ξερετε τεσταρω το μονοβαθμιο τις τελευταιες μερες.Το συστημα που εχω επανω αυτη την στιγμη ειναι:

P4C800

Celeron s478 320 2.4GHz

2X1GB Corsair 3500LL Pro DDR400 2-3-2-6

Eτρεξα PC Mark05 στα 4410MHz (attach.1) χωρις προβλημα, ομως οταν δοκιμασα να τρεξω superPi 1M μου βγαζει τα συνηθισμενα errors (not exact in round κ.λ.π.) και αναγκαστηκα να κατεβασω αρκετα χαμηλοτερα τον επεξεργαστη για να βγουν.

Ειμαι αρκετα κοντα στις πρωτες θεσεις και στα δυο Pi και πιστευω οτι αν μπορεσω να τα τρεξω στις ιδιες συχνοτητες που ετρεξα το PC Mark θα τους φτασω.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν αυτα τα errors ειναι ασταθεια του επεξεργαστη η των μνημων.Και πως γινεται να βγαζει PC Mark05 στα 4410 αλλα oχι SuperPi 1M?

Να πω οτι οι μνημες μπορουν να τρεξουν πολυ παραπανω και εχουν βγαλει το 32αρι στα 273MHz (attach.2) με 2.85v και 3-3-3-6 στο AMD συστημα μου (μεχρι 284MHz βγαζουν suprerPi με το ιδιο ρευμα).

Aν αυτα τα errors ειναι λογω ασταθειας του επεξεργαστη θα την βρω την λυση, αν ειναι ασταθεια των μνημων τοτε...η μητρικη θελει μοντα μιας και μονο μεχρι 2.85V μπορει να δωσει στις μνημες και εδω αρχιζουν τα προβληματα...:(

Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει?

stealth

PCmark05-C320b.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

PCmark05-C320b.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

PCmark05-C320b.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

PCmark05-C320b.JPG.7ef499628aa8df3422a36

57fd075db81d1_.JPG.dfc014ce3a8119efca0f5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΤΟΝΥ.

Αν ειναι μνημες δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα...οπως ειπα δεν μπορει να δωσει παραπανω ρευμα η μητρικη και χρειαζεται μοντα.

Το προβλημα ειναι οτι αυτος που θα μου εκανε τις κολλησεις δεν το εχει ξανακανει και επειδη ειναι πολυ λεπτες κολλησεις και επανω σε τσιπακια φοβαται να τις κανει...δεν ξερω τι αλλο να κανω.:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΤΟΝΥ.

Αν ειναι μνημες δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα...οπως ειπα δεν μπορει να δωσει παραπανω ρευμα η μητρικη και χρειαζεται μοντα.

Το προβλημα ειναι οτι αυτος που θα μου εκανε τις κολλησεις δεν το εχει ξανακανει και επειδη ειναι πολυ λεπτες κολλησεις και επανω σε τσιπακια φοβαται να τις κανει...δεν ξερω τι αλλο να κανω.:(

stealth

Δεν είναι μόνο μνήμες. Μπορεί να είναι οποιαδήποτε ρύθμιση. Τις περισσότερες φορές αφορά μνήμες, αλλά μπορεί να οφείλεται στο ότι θέλει περισσότερη τάση το ΝΒ, VTT...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάω κανένα, ας το γράψω όμως. Στο LGA1156 έχω παρατηρήσει τα εξής:

NOT EXACT IN ROUND = μνήμες. Δίνεις παραπάνω ρεύμα ή τις χαλαρώνεις λιγάκι, κάνεις restart και μετά όλα καλά.

NO CONVERGMENT IN SQR05 ή NO CONVERGMENT: Θέλει παραπάνω ρεύμα ο IMC. Οπότε αυξάνουμε το VTT.

Επίσης αν πετάξει NOT EXACT IN ROUND κλείνουμε τελείως το SPi και το ξανανοίγουμε, ή κάνουμε μια και καλή reboot. Γιατί αν στο καπάκι βάλουμε να τρέξουμε οποιοδήποτε test του SPi, πετά NO CONVERGEMNT IN SQR05. Αυτό δεν αφορά μόνο το 1156, ισχύει γενικά :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now