siakattack

μια VGA για 2d !!

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και παλι. :handshake...

ο αδερφος μου ειναι μηχανολογος μηχανικος και θελει μια καρτα γραφικων η οποια να ειναι καλη για 2d εφαρμογες.χρησιμοποιει το προγραμμα 4Μ και autocad .Ποια/Ποιες καρτα/ες προτεινετε για τετοια χρηση??:que:...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανει ΠΟΛΥ μεγαλα σχεδια στο autocad δεν ειναι αναγκη να παει για quadro. Οπως επισης αν δεν κανει 3d μοντελα.

Αν τη θελει μονο για τη δουλεια μια quadro nvs 290 με ~80-100e θα τον υπερκαλυψει! Αν το pc το εχει στο σπιτι και θελει να παιζει και κανενα παιχνιδακι ας παρει μια gaming καρτα καλυτερα :P

@DIM1000 αυτες που λες ειναι για βαρβατα 3d

Link to comment
Share on other sites

Στο autocad δεν κανει μεγαλα σχεδια,αλλα κανει στο 4Μ.οπως ειπαμε δεν τον ενδιαφερει να ειναι γρηγορη στο 3d αλλα στο 2d.Και ενταξει δεν ειπαμε να σπερνει(ουτως η αλλως εχω βαλει πλαφον στα λεφτα ~200ευρω) αλλα να μην σερνεται οταν πχ ειναι να κανει paste ενα μεγαλο κομματι στο 4Μ

Link to comment
Share on other sites

Στο autocad δεν κανει μεγαλα σχεδια,αλλα κανει στο 4Μ.οπως ειπαμε δεν τον ενδιαφερει να ειναι γρηγορη στο 3d αλλα στο 2d.Και ενταξει δεν ειπαμε να σπερνει(ουτως η αλλως εχω βαλει πλαφον στα λεφτα ~200ευρω) αλλα να μην σερνεται οταν πχ ειναι να κανει paste ενα μεγαλο κομματι στο 4Μ

Ουτε το autocad ουτε προιοντα της 4M ( To fine υποθετω χρησιμοποιει? ) εχουν τρελες απαιτησεις σε vga οταν προκειται για 2d. Αν προκειται το pc να χρησιμοποιηθει αυστηρα για τη δουλεια του, οπως ειπα και πριν μια φθηνη quadro ειναι οτι πρεπει. Δεν χρειαζεται κατι παραπανω γιατι ακριβως δεν θελει 3d render.

Αν θελει top επιδοσεις ας επενδυσει στο υπολοιπο συστημα: cpu, ram κτλ

Link to comment
Share on other sites

δεν καταληξαμε ακομα.να σας πω τι γινεται:

ο αδεφος μου περιμενει να εγκριθει το προγραμμα αυτο που επιδοτουνται οι μηχανικοι και κατι αλλες κατηγοριες.εγω εφτιαξα εναν ι7 με rampage ii extreme,6gb ram 1600 dominator κλπ κλπ,δηλαδη καλο συστηματακι.για καρτα γραφικων εβαλα μια gtx260.Απλα του ειπε καποιος γνωστος του οτι h gtx 260 μπορει να μην παιζει καλα με 2d και οτι υπαρχουν καρτες οι οποιες δινουν εμφαση μονο στο 2d και προοριζονται για τετοιου ειδους χρηση.αλλα ενταξει δε λεει να δωσει 400-500(quadro) για μια τετοια καρτα...χιλιες φορες να ειναι τουμπανακι το υπολοιπο συστημα και ας εχει λιγο κατωτερες επιδοσεις στο 2d.

εσεις πιστευετε οτι με μια gtx260 η καποια αλλη εστω ρε παιδι μου θα μπορει να ανταπεξελθει για την δουλεια που το θελει?Το πι-σι το θελει καθαρα επαγγελματικα ξαναλεω

αυτα τα ολιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now