braes

Βοήθεια για αγορά PSU

Recommended Posts

Μάγκες μου έχει καεί το τροφοδοτικό :cussing:

Έχω ένα παλιό pentium4 που μέχρι τώρα δούλευε με τροφοδοτικό των 250 W max 300 W.Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε τίποτα..Απλή χρήση κάνω.

Αφού θα το αλλάξω επι της ευκαιρίας λέω να πάω στα 400-450 W .Σωστά σκέφτομαι ή δε χριάζετε?

Βασικά ήχα αλλάξει πρόσφατα την πεπαλαιωμένη ψύχτρα κι έχω την εντύπωση ότι η νέα χριάζεται περισσότερο ρεύμα .Άν χριάζεται πείτε μου να σας αναλύσω το ιστορικό

Απλά επειδή είμαι γεννικά άσχετος και επειδή χρήμα δεν παίζει θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτήνει μια καλή και φτηνή λύση! Ούτε καν ποιές μάρκες είναι καλές δε ξέρω

Βλέπω στο πλαίσιο ότι υπάρχουν τροφοδοτικά απο 12 ευρο αλλά έχω σκοπό να διαθέσω μέχρι και 50 (βρήκα σπόνσορα :big_boss: ) για κάτι πιο αξιόπιστο και φυσικά αθόρυβο ;)

Οι διαστάσεις πρέπει να είναι :

15 * 14 * 8.6

Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία στη σελίδα.Διαβάζω προσεχτικά αν και τα περισσότερα μου φαίνοντε κινέζικα.Όλο και κάτι θα μάθω,σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνε edit το post σου και γράψε το με ελληνικούς χαρακτήρες, δεν επιτρέπονται τα greeklish εδώ.

Δεύτερον, στο θέμα μας τώρα.

Η ψύκτρα ουδεμία σχέση έχει με την κατανάλωση ρεύματως του PC ( μόνο ο ανεμιστήρας τραβάει ρεύμα, και αυτό είναι αμελητέο ).

Για το μηχάνημα αυτό όπως μας τα λες ένα καλό 350άρι είναι παραπάνω από αρκετό.

Ένα τέτοιο πάρε

Link to comment
Share on other sites

μην κάνεις το λάθος και πας σε φτηνό τροφοδοτικό, εγώ είχα ένα 420 βατ ονομαστική ισχύς και πρόσεξα από ένα μετρητή κατανάλωσης ρέματος 295-444-home.jpg που αγόρασα ότι τραβούσε 300 βατ, εν πάση περίπτωσή, κάηκε εκείνο και μετά αγόρασα ένα corsair 520w (επώνυμο) όπου, εκτός από τον θόρυβο που πλέων δεν κάνει το τροφοδοτικό (είναι αθόρυβο), εκτός από τις τεχνολογίες που έχει για να προστατεύει την υπολογιστή, μέτρησα και την κατανάλωση στο ίδιο μηχάνημα όπως και παραπάνω και η κατανάλωση είναι 170-200 βατ ανάλογα το τι κάνω... όπως καταλαβαίνεις είμαι πολλαπλά κερδισμένος, γιατί και ποιότητα έχω και οικονομία (ο υπολογιστής μου δεν σβήνει ποτέ.)

αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει απόδοσή 80% και πάνω (efficiency 80%+) δεν σου λέω για μάρκα γιατί αυτά που έχουν τέτοια απόδοση είναι όλα Μάρκα. τα ανώνυμα έχουν τυπική απόδοση 50%-65% ανάλογα πόσο μάπα είναι.

και θα σου πρότεινα το Silverpower 400W PSU By Seasonic (SP-SS400)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό pentium4 που μέχρι τώρα δούλευε με τροφοδοτικό των 250 W max 300 W.Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε τίποτα..Απλή χρήση κάνω.

Α

Σιγουρα ενα επωνυμο τροφοδοτικο δεν μπορει να συγκριθει με ενα noname ιδιας ονομαστικης ισχυς αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση για την χρηση που το θελει το pc κ εφοσον δεν προκειται να προβει σε καποια αναβαθμιση στο μηχανημα και το πιο φτηνο να παρει παλι θα ειναι υπερκαλυμενος.

Τωρα οσο αφορα το θεμα καταναλωσης, αν δεν προοριζεται να λειτουργει 24/7 τοτε δεν τιθεται θεμα

Την μαρκα που του προτεινα δεν την γνωριζω αλλα απο την στιγμη που την βαζει το καταστημα σε ετοιμες συνθεσεις του,τοτε δεν πρεπει να ειναι κ τοσο μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έτυχε και μου ψήθηκε ένας σκληρός δίσκος και αχρηστέυτηκε η μητρική γιατί είχαν λιώσει τα καλοδιάκια απο το 24πινό που κουμπόνει στην μητρική και έγινε ένα σώμα, ΠΕΤΑΞΑ την μητρική και τον σκληρο δίσκο του οποίου ευτυχώς είχα πάρει αντίγραφα απο τις φωτογραφίες μου.... αν δεν έπερνα αντίγραφα, θα είχα χάσει πράγματα που δεν τα ξαναέβρισκα. Απο τότε εγώ φτηνό τροφοδοτικό.... ποτε, καλύτερα να είναι μάπα όλα τα άλλα στον υπολογιστή άλλα όχι το τροφοδοτικό.

Ποιότητα φίλε μου, ποιότητα, αυτό πρέπει να είναι το ζητούμενο. Φιλικά πάντα, καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι δεν πρέπει να τσιγκουνευόμαστε όταν έρχεται η στιγμή αγοράς νέου τροφοδοτικού, γιατί αποτελεί επένδυση για το μέλλον. Αγοράζεις ένα δυνατό τροφοδοτικό που θα δώσει ζωή και στο επόμενό σου σύστημα. Το Innovator κουτάκι όμως μαζί με το τροφοδοτικό σε αυτά τα χρήματα, είναι μούρλια νομίζω, γιατί όπως είπε και ο str θα τσιμπήσει και το καινούριο κουτάκι που ίσως το χρησιμοποιήσει κάπου αλλού.

Εμένα ο P4 3GHz λειτουργεί εδώ και 6 χρονάκια απροβλημάτιστα με τροφοδοτικό Premier 350W...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έτυχε και μου ψήθηκε ένας σκληρός δίσκος και αχρηστέυτηκε η μητρική γιατί είχαν λιώσει τα καλοδιάκια απο το 24πινό που κουμπόνει στην μητρική και έγινε ένα σώμα, ΠΕΤΑΞΑ την μητρική και τον σκληρο δίσκο του οποίου ευτυχώς είχα πάρει αντίγραφα απο τις φωτογραφίες μου.... αν δεν έπερνα αντίγραφα, θα είχα χάσει πράγματα που δεν τα ξαναέβρισκα. Απο τότε εγώ φτηνό τροφοδοτικό.... ποτε, καλύτερα να είναι μάπα όλα τα άλλα στον υπολογιστή άλλα όχι το τροφοδοτικό.

Ποιότητα φίλε μου, ποιότητα, αυτό πρέπει να είναι το ζητούμενο. Φιλικά πάντα, καλημέρα.

φιλε μου συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις αλλα οπως προανεφερα η προταση μου ηταν για το συγκεκριμενο pc του φιλου μας και οχι γενικα.

Αν εγραφε οτι θελει να το βαλει σε ενα SUPER DUPER quadcore tri SLI file server με 5 δισκους Η/Υ σιγουρα δεν θα του το προτεινα.

απο την αλλη μερια εχω κ εγω ενα δευτερο pc που δουλευει με ενα 300w τροφοδοτικο εδω και 6 χρονακια περιπου δεν δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο οποτε πιστευω οτι η περιπτωση σου ειναι η εξαιρεση κ οχι ο κανονας οπως το ιδιο μπορει κ σε πολυ ακριβα τροφοδοτικα απο ελατωματικο κομματι η παρτιδα.

Περισσοτερο κινδυνευει ενα pc απο την ΔΕΗ και τις υπερτασεις-υποτασεις της παρα απο το τροφοδοτικο για αυτο κ η χρηση UPS ειναι σχεδον απαραιτητη.

Link to comment
Share on other sites

MGU PROTECTION CENTER 500 ---> πολύπριζο με 8 πρίζες από τις οποίες οι 4 είναι συνδεμένες με μπαταρία οπότε και να πέσει το ρεύμα ο υπολογιστής δεν σβήνει. (το πήρα 29,90 από μουλτιράμα παλιός κωδικός καραστόκ αλλά δουλεύει σαν ρολόι και συνδέετε στον υπολογιστή με usb)... το πήρα μετά το κάψημο.. :)...:)...

Πάντος δεν έχει τόσο σημασία σε τι μηχάνημα δουλέυει όσο τι δουλειά έχει στο μηχάνημα, αν ειναι για ιντερνετ μόνο και να καει δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν είναι σε κάποιο γραφείο και αποθηκεύει δικηγορικά εγγραφα... τότε αυτό το μηχάνημα δεν πρέπει να χαλάσει. συνήθος σε παλιά μηχανήματα δουλεύουμε στην έλλάδα Τι να το κάνεις το 8πύρινο με τις 3κάρτες γραφικών και τα 24γίγαμπάιτ μνήμη αν θέλεις εναν υπόλογιστή σε λογιστικό γραφείο????

Τέσπα...... χαχαχαα το τρολάραμε το τόπικ....

Συμβουλή μου είναι πάρε ένα τροφοδοτικό 80%+. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now