hammerd

QX6800 EXTREME

Recommended Posts

παιδες καλησπερα...

εχω εναν INTEL QX6800 QUAD EXTREME B3 2,93GHz...

θα ηθελα να μου προτεινετε την καλυτερη μητρικη που πρεπει

να παρω προκειμενου να την ανεβασω μεχρι και τα 3,6GHz...

δεν με ενδιαφερει να ειναι περσινο η φετινο μοντελο, αρκει να τον

ξεζουμιζει... ^^

Link to comment
Share on other sites

...στα 3.6 θα πάει και με μια μητρική των ~60?

..αν όμως θες κάτι καλό και σχετικά οικονομικό σου προτείνω κάποια απο τις P5Q series της ASUS.

πχ. έχω πολυ καλές εντυπώσεις απο την P5Q PRO TURBO, έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για o/c και είναι πολύ σταθερή :T:

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τα 3.6 δεν το λες και ξεζούμισμα :D

ακόμα και με p5k θα πας 3.6 ;)

τον εχεις δοκιμασει τον συγκεκριμενο επεξεργαστη ? ειναι b3 και απο οτι εχω ψαξει δεν παει παραπανω...για αυτο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

...στα 3.6 θα πάει και με μια μητρική των ~60?

..αν όμως θες κάτι καλό και σχετικά οικονομικό σου προτείνω κάποια απο τις P5Q series της ASUS.

πχ. έχω πολυ καλές εντυπώσεις απο την P5Q PRO TURBO, έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για o/c και είναι πολύ σταθερή :T:

μνημες εχω 2 x 2gb mushkin 44412 τις κραταω ? ψυκτρα xigmatek achilles...την πεταω ??

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις δοκιμασει τον συγκεκριμενο επεξεργαστη ? ειναι b3 και απο οτι εχω ψαξει δεν παει παραπανω...για αυτο το λεω...

τον συγκεκριμένο τον δικό σου όχι :P

με τον δικό μου επαιζε και 4 αλλά ηταν g0

Link to comment
Share on other sites

παλευω ακομα ..τωρα ειμαι σταθερος στα 3300mhz...τωρα τον εχω σε μια EVGA 780i SLI FTW...

αλλα ενω δεν ανεβαζει πανω απο 80 βαθμους με μια achiles xigmatek που εχω πανω απο τα 3,4 δεν ειναι σταθερος στο OCCT !

να ρωτησω κιολας..

το monitoring του occt ειναι αξιοπιστο ? η να χρησημοποιησω real temp / core temp /from everest ?

dsc00050.th.gif

dsc00048.th.gif

dsc00047.th.gif

dsc00049.th.gif

dsc00051.th.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη ειναι λογω του 790i - και παλι βεβαια, δεν ειναι Η καλυτερη για 4πυρηνους. Ψαξτη βεβαια εσυ, μπορει να βρεις οτι ειναι ακριβως οτι σου ταιριαζει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι εχω στα χερια μου παλι εναν QX6800

με μια Asus Striker II Extreme

και 2 σετακια μνημες Corsair DDR3 4GB 1600Mhz 9-9-9-24

αφου εκατσα και τεσταρα τις μνημες και με 6 pass στο memtest αποφασισα να ασχοληθω ξανα

με το overclocking του συγκεκριμενου συνδυασμου..

μπορει καποιος να με βοηθησει να το κανουμε μαζι βημα βημα ? ξερω καποια βασικα πραγματακια , δεν ξεκιναω απο το 0..

μπορω να ανεβασω οτι θελετε απο screenshots , φωτογραφιες κτλ. για να μην ψαχνομαστε..

Link to comment
Share on other sites

Τα Chipset της nVidia ήταν πολυ ζεστά τότε και δεν ήταν ότι καλύτερο σε OC.

Ψύκτρα ακόμα την Xigmatek Achilles έχεις?

Default είναι 11x266 FSB ε?

M.O. με αερόψυξη εδώ είναι 3861MHz. Οπότε ο δικός σου λίγο πολύ θα πάιζει κάπου εκεί κοντά.

Όταν ήσουν στα 3600 πως το είχες κάνει? Είχες ανεβάσει πολλαπλασιαστή(11) ή FSB(266)?

Μπορείς να το ξανακάνεις και να δεις τι ρευμα θέλει για τα 3600MHz?

Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις τι γινεται..

με ολες τις προσπαθειες που εχω κανει ειτε με αυξηση του fsb , ειτε μονο του multiplier (max 12)

το μονο που καταφερνα ηταν να μπω windows (xp τοτε 7 τωρα) και με το που ξεκιναω prime η occt αμεσως bsod..!

Ναι ακομα αυτην εχω αλλα τις εχω βαλει και εναν ακομα ανεμιστηρα απο πισω..

full load στα default δεν ξεπερναει πλεον τους 55 βαθμους...τον ειχα 11 ωρες σε prime large fft

στα defaults μεχρι σημερα το πρωι..

εγω αυτο που θελω ειναι να αρχισω απο το 0 να τον ανεβαζω και ψαχνω μια διαδικασια με την οποια θα το κανω βημα βημα...

μου ειχαν πει καποτε ας πουμε ξεκινας με fsb και ανεβαζεις ανα 10mhz και κανω 12h prime !

ε μου φανηκε λιγο τρελο ! με αυτον το ρυθμο δεν θα τελειωσω ουτε σε 1 χρονο !

ναι default ειναι 11 x 266 FSB και δινει στο auto vcore 1,5v !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανοίξεις ένα CPU-Z ή να δεις τι λέει επάνω το CPU να δούμε τι έιναι?

Νομίζω το 1.5V είναι πολύ μεγάλο VCore. Αυτοί έιχαν από την μάνα τους εάν δεν κάνω

λάθος VID στο 1.1 με 1.372.

Λογικό να κρασάρει στο prime ή το occt εάν έχεις αφήσει όλα τα ρευματα στο auto ή η ψύκτρα

δεν τον αντέχει.

Πρώτα απ'όλα όταν ξεκινάς την διαδικασία να βρείς τα όρια του έιναι να κλείνεις όλα τα Power Saving

Modes από το BIOS. Και γενικά να έχεις σαν αρχή ότι κάνεις να το κάνεις απο BIOS και όχι από άλλα

πράγματα/προγράμματα σε περιβάλλον windows. Αφου τα κλέισεις πας στο 2o βήμα.

Το 2ο βήμα είναι να σετάρεις όσα περισσότερα μπορεις manual.

Συνήθως αυτά έιναι η τάση στις μνήμες και τα timings καθώς και η συχνότητα/διαιρέτη τους.

Μετά βάλε για να ξεκινήσεις τάση 1.372 άντε 1.380 (εάν διαβάζει κανεις που τον είχε ας πέι τα ρευματα

γιατι δεν τα ξέρω). Άνοιξε το PC, δες θερμοκρασίες και τρέξε ένα SuperPi 32M να δεις αν το βγάλει

ή εάν βγάλει σφάλματα.

Βάλε για αρχή 11x300 και κάνε το. Μετά γύρνα πίσω εδώ και πές τι έγινε.

Εάν το PI βγάλει σφάλμα, κάνε print screen ή τράβα καμιά pic να μας πέις τι έγραψε.

Κάθε σφάλμα έχει την λύση του. Κάποιες φορές κάτι χρειάζεται παραπάνω ταση (μνήμες πμ ή CPU).

Εάν βγεί το PI, restart και δοκίμαζε με βήμματα των 50 ή 100MHz μέχρι τα 3600MHz.

Λέω τόσο μεγάλα βήμματα γιατι πάνε μέχρι εκεί αυτά τα CPU έυκολα.

Εν συνεχεία, εάν κρασάρει, βήμα βήμα τσιμπάς τα Volt προς τα πάνω και μικραίνεις τα βήμματα.

ΠΧ εαν τρώς συνέχεια crash, μάλλον τα βήμματα θα πρέπει να γίνουν των 5MHz και λιγότερο όσο πλησιάζει

στο όριο του.

Μπακαλίστικα για να καταλάβεις αυτή είναι η διαδικασία. Αφού βρούμε που πάει το CPU, δοκιμάζουμε

αντίστοιχα αλλάζοντας διαιρέτη που πάνε οι μνήμες κ.ο.κ.

Κάνε ότι είπαμε και όπου έχεις απορία ή ρωτάς ή εικόνα και συνεχίζουμε :D

Άντε, welcome to the club :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μην ταλαιπωρουμαστε θα βγαλω screenshots απο bios για να δεις πως ειμαι τωρα και τι και που να πειραξω..

θα σου βαλω και ss στο cpu-z να δεις και εκει τι vcore βαζει μονο του..

και μετα μου λες βημα βημα που να παω και τι να πειραξω..γινεται ενας πανικος μεσα..

παντα δουλευω μεσα απο bios..μεχρι να βγαλω τις φωτο του, αν δεν σου κανει κοπο στειλε μου links για οτι s/w θα χρειαστουμε για το στρεσσαρισμα θερμοκρασιες κτλ κτλ...να τα κατεβασω ολα να τα χω ετοιμα να μην ψαχνω..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτα το cpu-z που ζητησες εχω βαλει με το χερι 1,3550v..στο auto διχνει 1,52v και μαυριζει η οθονη μετα login στα windows...

cpuztemp.jpg

πες μου ποιο απο τα realtemp coretemp και hwinfo64 να κρατησω που διχνει

καλυτερα τα temps...

και τωρα με την σειρα απο αριστερα προς τα δεξια με υπομενου το bios...

extremtwk.jpg

001mhz.jpg

005psb.jpg

002ill.jpg

003zfp.jpg

004pk.jpg

006ldt.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω με 309x11 η μνημες πηγαν 1588,9 παρολο που τις εχω παντα unlinked και απο πανω λεει 1600..

με 1,37500v (το cp-z εδειχνε 1,488v)με το που τελειωσε το superpi και μπηκα σε ενα excel που περναω τις δοκιμες ,

και αφου τις περασα ανοιξα μια firefox , το pc παγωσε...

ανεβαζω 1,38125v (και παλι εδειχνε στο cpu-z 1,488v)και ειπα να δοκιμασω την ωρα που τρεχει το superpi να ανοιξω firefox ,

παλι παγωσε..

ανεβαζω 1,38750v (και παλι εδειχνε στο gpu-z 1,488v) ετρεξα μονο το 32M , μπηκα ps να φτιαξω τα sshots τα ανεβασα ολα οκ και ποσταρω...

643536234092343.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια διορθωση..

για καποιο διαβολεμενο λογο το nb core voltage ειχε παει στα 1,60v !!!

επρεπε να ειναι στα 1,36v..

μικρο το κακο..το εφτιαξα και συνεχιζουμε...θα ποσταρω συνεχεια οτι κανω και οποιος

εχει διαθεση βοηθαει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now