jason83

Ρεύμα σε i7 920

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους!!!!!!!

Έχω μια ερωτησούλα!!

Έχω έναν i7-920 Revission D0 και τον έχω και παίζει στα 3,00 με 6GB Corsair Dominator GT 1600(μαμα) που τις έχω στα 1800.

Πόσο ρεύμα χρειάζεται ο i7. Όταν το είχα στο auto τον έπαιζε με 1,33V (VCore) το οποίο μου φάνηκε πολύ και τον έβαλα στα 1.2687V.

Επίσης QPI/Vtt Voltage: 1.235V από 1.175(μαμα)

Εκεί έβγαλε prime μια χαρά και από θερμοκρασίες IDLE: 40-37-40-36 και σε FULL LOAD μέχρι 65.

Μπορεί και με λιγότερο ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα μας πεις.Αν του δωσεις λιγοτερο και παιζει με λιγοτερο σταθερα τοτε ναι μπορει

Σωστός αλλά είπα να ρωτήσω μήπως και το έχει κάνει κανένας για να ξέρω που κοντά μπορώ να κινηθώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρευμα δινεις για τα 3.

Λογικα τα 3 πρεπει να τα εχεις με ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το default.

Το ρευμα που δινεις (1.2687) λογικα σου φτανει σιγουρα για μεχρι 3.6-3.7GHz. Αν ο επεξεργαστης σου ειναι καλο κομματι με αυτο το ρευμα θα παιξεις και στα 4.

Εγω για τα 4,04GHz δινω 1.2625 απο BIOS και κανονικα παιρνει ο επεξεργαστης 1.256.

Και το κομματι μου ειναι μετριο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρευμα δινεις για τα 3.

Λογικα τα 3 πρεπει να τα εχεις με ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το default.

Το ρευμα που δινεις (1.2687) λογικα σου φτανει σιγουρα για μεχρι 3.6-3.7GHz. Αν ο επεξεργαστης σου ειναι καλο κομματι με αυτο το ρευμα θα παιξεις και στα 4.

Εγω για τα 4,04GHz δινω 1.2625 απο BIOS και κανονικα παιρνει ο επεξεργαστης 1.256.

Και το κομματι μου ειναι μετριο.

Ψάχνω τώρα στο internet να βρω πιο είναι το default Vcore και έχω δει από 1.08 μέχρι και 1.28!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικά πόσο είναι το default?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το γραφει πανω στο κουτι του επεξεργαστη σου.

Πρεπει να ειναι 1.2.

Δυστυχώς το κουτί όπως καταλαβαίνεις πήγε βόλτα!!!!!!!!!!!!!!!:)...

Τώρα τον έβαλα στ 1.2 και τρέχει prime στο 3ο test με 57 βαθμούς max.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται την τρέλα μου μέσα?!!???!!??!?!?

Τον έβαλα στα 1.05V και παίζει κανονικα. Με max θερμοκρασία 50 βαθμούς full load.

Μήπως αμα το βγάλω και από την μπρίζα συνεχίζει να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Καθησα σημερα να παιξω λιγο με τον επεξεργαστη.Να δω σε τι κομματι εχω πεσει τι ρευματα χρειαζεται για τα 2.66 3.0 4.0 και σε τι θερμοκρασιες λειτουργει στης αντιστοιχες συχνοτητες και εχψ μια απορια.Εχω ξεκινησει και ψαχνω τι vcore voltage πρεπει να εχω για να λειτουργησει στα 2.66(133χ20).Στο βιος δοκιμαζω τωρα το 1.10v αλλα μπαινοντας στο cpu-z και ενω τρχω prime95 βλεπω το vcore να παιζει απο 1.04- 1.056ν.

Πιο δειχνει την πραγματικη ταση που χρειαζεται ο επεξεργαστης??

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο ρευμα, μονο το πολυμετρο δειχνει. Απο προγραμματα τωρα, γενικα και το CPU-z και το BIOS (στην καρτελα PC Health ή οπως αλλιως τη λεει) δειχνουν "σωστες" τασεις, αλλα οχι 100% αληθινες.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο ρευμα, μονο το πολυμετρο δειχνει. Απο προγραμματα τωρα, γενικα και το CPU-z και το BIOS (στην καρτελα PC Health ή οπως αλλιως τη λεει) δειχνουν "σωστες" τασεις, αλλα οχι 100% αληθινες.

Εχεις δικιο.Λαθος διατυπωση δικη μου.

Ηθελα απλα να πω πια ταση απο τις 2 ειναι πιο κοντα στην ταση λειτουργιας του επεξεργαστη??

Τωρα ας πουμε εχω βαλει στο bios 1.05ν και το cpuz μου δειχνει καθως τρεχω prime95 0.992- 1.008v.

Οποτε κοιταω την ταση του cpu-z η για να βλεπω την ταση που χρειαζεται περιπου ο επεξεργαστης μου για να πιασει καποια συχνοτητα ή το 1.05 ανταποκρινεται καλυτερα στην πραγματικη τιμη??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι λογικο το cpuz σε idle κατασταση να μου δειχνει core voltage 1.248 και σε full load 1.216 v και ενω στο βιος εχω βαλει 1.28..??

ναι ετσι γινεται συνήθως!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα μου ειναι θεμα Mb.Διαβασα και αλλους που εχουν το ιδιο θεμα με την Ud5.Einai θεμα V-droop της μητρικης και εκτος αυτου ειχα κανει και την βλακεια να εχω το load line calibration κλειστο με αποτελεσμα οταν εδινα στο bios 1.30 vcore και ετρεχα πριμε σε full load ο επεξεργαστης επαιρνε 1.216v λογω vdroop.Ανοιξε και το load line calibration και μειωθηκε κατα πολυ η διαφορα που εβλεπα.Απο 1.30 σε 1.264.Σε αλλες μητρικες απο οτι διαβασα δεν παιζει τετοιο θεμα.Με load line κλειστο εχουν vdroop περιπου 0.03 ενω η ud5 εχει 0.07-0.09 και με ανοιχτο οι αλλες μηδενιζουν σχεδον το φαινομενο ενω η ud5 παιζει γυρω στο 0.04-0.05.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του vdroop ειναι μια παλια και πονεμενη ιστορια για ολους τους overclocker. Γενικα εχει να κανει με το ποσο καλα αντιμετωπιζει το κυκλωμα τροφοδοσιας του επεξεργαστη (PWM) τις αλλαγες στο φορτιο που ζητα ο επεξεργστης. Το ιδανικο θα ηταν να μην υπαρχει διαφορα απο idle 0% CPU load σε 100% αλλα ακομα και στις καλυτερες μητρικες μια μικρη διαφορα υπαρχει. Στην περιπτωση της P6T Deluxe που εχω εγω η διαφορα ειναι 0.012V-0.018V που ειναι ισως το μικροτερο Vdroop που εχω δει σε overclock κατασταση (Ι7 920 C0 @ 4.24Ghz 1,4V) απο τοτε που ασχολουμε με το αθλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρευμα δινεις για τα 3.

Λογικα τα 3 πρεπει να τα εχεις με ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το default.

Το ρευμα που δινεις (1.2687) λογικα σου φτανει σιγουρα για μεχρι 3.6-3.7GHz. Αν ο επεξεργαστης σου ειναι καλο κομματι με αυτο το ρευμα θα παιξεις και στα 4.

Εγω για τα 4,04GHz δινω 1.2625 απο BIOS και κανονικα παιρνει ο επεξεργαστης 1.256.

Και το κομματι μου ειναι μετριο.

Οντως ειναι πολυ. Με 1.28150 ειναι στα 4. Αν και απο κομματι σε κομματι παιζουν καποιες διαφορες. Πανω απο τα 4 ειναι που θελω πολυυυυυυ ρευμα εγω... Στα 4.2 θελει 1.4 :victory:...κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now