c3p0

Slim down Windows 7 Professional

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές,

Θα θέσω ένα απλό ερώτημα το οποίο έχει υποθεί millions times στο net και ζητώ συγνώμη αν έχει ανοίξει παλαιότερο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Λοιπόν μόλις πρόσφατα έκανα install το νέο os windows 7 professional 32bit σε ένα δίσκο wd raptor 36GB (μέχρι τώρα έτρεχε win xp sp3 32bit), αυτό που παρατήρησα αμέσως μετά την εγκατάσταση ήταν το τεράστιο μέγεθος του γύρω στα 10GB WOW!!!

Θύγω το θέμα διότι ο λόγος για τον οποίο στύνω το pc είναι καθαρά επαγγελματικός δλδ, θα εγκατασταθούν μόνο προγράμματα όπως adobe cs4 και 3d rendering εφαρμογές (aka 3ds max), ούτε καν antivirus δε θα έχει όλη η ισχύς και μνήμη για μένα. Επομένως δεν χρειάζομαι κάθε τι πρόσθετω των windows όπως πχ το media center καθώς και επιπλέον drivers τους οποίους και δεν χρειάζομαι. Σημειώνω ότι έχω απεμεργοποιήσει ακόμα και το aero theme style στο παλαιό και πολυαγαπημένο μου windows clasic theme.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ένα πρόγραμμα το nlite με το οποίο κόβεις ότι δεν χρειάζεσαι από τα windows...;)

Έχει φτιάξει έναν οδηγό ένα παιδί από το φόρουμ ο οποίος ελπίζω να σε βοηθήσει παρόλο που

είναι για xp...:D:D

http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/4417-guide-dimiourgiste-mia-light-ekdosi-ton-xp-me-nlite.html

Link to comment
Share on other sites

γιατη δεν βάζεις ενα αλλο λειτουργικό μικρότερο?ας πούμε xp!

βασικα δεν εχω καταλάβει ακριβως τι ζητάς!

Ακριβώς αυτό θα σου πρότεινα!

Γιατί 7; Μια χαρά είναι τα XP για επαγγελματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Τέσταρα την adobe cs4 και στα δυο λειτουργικά και είδα ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στα win 7. Καλύτερο respond time. Για όσους δεν κατάλαβαν με το slim down εννοώ, ακριβώς ότι κάνει το nlite στα win xp, απλώς δεν υπάρχει το αντίστοιχο tool για win 7, και λέω μήπως υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι παράπανω.

Απλώς όποιος μπορεί να μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση, πόσο μέγεθος πιάνει η εγκατάσταση των win 7 στον σκληρό του δίσκο, σε μένα πιάνει 10GB, απλώς αυτό μου φαίνεται παράξενο, και θεωρώ ότι η Microsoft προσθέτει επιπλέον πράγματα τα οποία είναι χρήσιμα μόνο για έναν χρήστη o οποίος ασχολείται με gaming, surfing, dvd.

Πάντως παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας, να είσται καλά όπως και να έχει,.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ένα πρόγραμμα το nlite με το οποίο κόβεις ότι δεν χρειάζεσαι από τα windows...;)

Έχει φτιάξει έναν οδηγό ένα παιδί από το φόρουμ ο οποίος ελπίζω να σε βοηθήσει παρόλο που

είναι για xp...:D:D

http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/4417-guide-dimiourgiste-mia-light-ekdosi-ton-xp-me-nlite.html

Να σαι καλά φίλε μου, anyway το χρειάζομαι και αυτόν τον guide!

Link to comment
Share on other sites

1) Mπορεις να βρεις κατι ετοιμο σε "tiny" με λιγο ψαξιμο....:Q..

2) Το Vlite οπως προηπαν αλλα δεν υποστηριζει πληρως τα 7. Δουλεια παντως κανεις και αρκετοι εχουν αξιολογα αποτελεσματα αλλα θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο! Δες στα παρακατω link για το πως:

vLite

Link to comment
Share on other sites

1) Mπορεις να βρεις κατι ετοιμο σε "tiny" με λιγο ψαξιμο....:Q..

2) Το Vlite οπως προηπαν αλλα δεν υποστηριζει πληρως τα 7. Δουλεια παντως κανεις και αρκετοι εχουν αξιολογα αποτελεσματα αλλα θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο! Δες στα παρακατω link για το πως:

vLite

thanks, να σαι καλά φίλε, χρήσιμες συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

για τα windows 7 υπαρχει το vlite αμα θες να κουρέψεις το λειτουργικό!

και οσο για την ερώτηση ποσο πιανει ειναι γύρο στα 8,5 giga!

To Vlite δεν υποστηρίζει τα 7.

Αν παρακοψεις μερικα που σου φαίνονται φυσιολογικά πχ φάκελος Games,ΙΕ8,το Crush Dump Support,Welcome Center κτλ χτυπάει το Setup.

Ειχα ασχοληθεί ενα φεγγάρι εδώ...για το 24/7 λειτουργικο μου.

OutOfSpecs.gr - Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος - Windows 7 και vLite

Μπορεις να απενεργοποιησεις και το hibernate θα γλυτωσεις αλλα ~2GB

Aν εχεις πανω απο 4GB δοκιμασε να κλεισεις και το Pagefile αν και δεν ενδείκνυται για την χρηση που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

To Vlite δεν υποστηρίζει τα 7.

Αν παρακοψεις μερικα που σου φαίνονται φυσιολογικά πχ φάκελος Games,ΙΕ8,το Crush Dump Support,Welcome Center κτλ χτυπάει το Setup.

Ειχα ασχοληθεί ενα φεγγάρι εδώ...για το 24/7 λειτουργικο μου.

OutOfSpecs.gr - Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος - Windows 7 και vLite

Μπορεις να απενεργοποιησεις και το hibernate θα γλυτωσεις αλλα ~2GB

Aν εχεις πανω απο 4GB δοκιμασε να κλεισεις και το Pagefile αν και δεν ενδείκνυται για την χρηση που κανεις.

Να σται καλά παίδες, για τις συμβουλές σας, όντως το hibernate πιάνει 2gb. Το σύστημα πάει καλά, απλώς θα περιμένω στο μέλλον μήπως και βγει τίποτα αντίστοιχο σε Lite για win7.

Link to comment
Share on other sites

Να σται καλά παίδες, για τις συμβουλές σας, όντως το hibernate πιάνει 2gb. Το σύστημα πάει καλά, απλώς θα περιμένω στο μέλλον μήπως και βγει τίποτα αντίστοιχο σε Lite για win7.

Θα αργήσει το λιτε για τα 7..

Γιατί οι δημιουργοί του νλιτε και του νλιτε τα παρατησανε

κάνουνε κάτι προσπάθειες στο msfn αλλά ακόμα είναι.. Λίγες

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ βολικό και χρήσιμο απο πλευράς microsoft προς τους καταναλωτές της, να τους δίνει την δυνατότητα για περισσότερο customizable εγκατάσταση ή αν είναι δυνατόν να βγουν διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού, όπως για gamers, developers κτλ.

Όλα αυτά τα πρόσθετα που υπάρχουν στο os μετά την εγκατάσταση όπως media center, movie maker, games, unusual drivers, hibernations κ.α. δεν έχουν να προσφέρου τπτ παρα μόνο καταναλώνουν πόρους απο το σύστημα είτε hd είτε ram και cpu ως services.

ΥΓ: Πάντως κατα γενική ομολογία πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια της microsoft, αρκετά αξιόλογο το νέο της προϊόν καμία σχέση με το μεταβατικό vista, ιδιαίτερα καλό respond time ακόμα και με full visual effects.

Σημειώνω ότι είμαι ορκισμένος εχθρός της Microsoft, κυρίως για την καταδιναστευτική πολιτική της.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα Windows Vista δεν τα θεωρώ το μεταβατικό βήμα από XP σε 7, άλλος ήταν ο σκοπός τους. Ο κόσμος θεοποίησε τα XP γιατί απλά ήταν τραγικά καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις, οπότε με τα Vista περίμενε το κάτι παραπάνω (όχι πάνω στον τομέα της εμφάνισης μόνο). Τα Vista δεν δημιούργησαν τις καλύτερες εντυπώσεις, αντιθέτως εκνεύρισαν ορισμένους, παρόλο που ήταν αξιόλογο λειτουργικό και πολύ πιο user-friendly από τα XP (ειδικά με την προσθήκη του SP2). Έτσι φτάσαμε στα 7, που διόρθωσαν πολλές από τις ατασθαλίες των Vista, με αποτέλεσμα να κλέψουν την παράσταση ;)

Η Microsoft παίζει πολύ έξυπνα, τίποτα δεν είναι τυχαίο :)

Link to comment
Share on other sites

ο θειος απο το αμερικα μου ειπε οτι καπου ακουσε κατι για

Windows Tiny7 Rev01 Unattended CD 700 mb (x86)

με αυτα τα χαρακτηριστικα

- ISO File Size.............................. 699 Mb

- RAM Usage On First Installation............ 185 Mb (VMware, 256Mb RAM)

- Entire Installation Size................... 1.64 Gb

- WINDOWS Folder Size........................ 1.55 Gb

- Running Processes.......................... 25

- Install Time (In VirtualBox, 512Mb RAM).... 11 minutes

Link to comment
Share on other sites

ο θειος απο το αμερικα μου ειπε οτι καπου ακουσε κατι για

Windows Tiny7 Rev01 Unattended CD 700 mb (x86)

με αυτα τα χαρακτηριστικα

- ISO μέγεθος αρχείου.............................. 699 Mb

- RAM Usage On First Installation............ 185 Mb (VMware, 256Mb RAM)

- Entire Installation Size................... 1.64 Gb

- WINDOWS Folder Size........................ 1.55 Gb

- Running Processes.......................... 25

- Install Time (In VirtualBox, 512Mb RAM).... 11 minutes

Εντυπωσιακά χαρακτηριστικά, παίζει και να το δοκιμάσω!

Πάντως καλό είναι να βγει ένα εργαλείο για βγάζεις αυτά που εσύ θέλεις κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ βολικό και χρήσιμο απο πλευράς microsoft προς τους καταναλωτές της, να τους δίνει την δυνατότητα για περισσότερο customizable εγκατάσταση ή αν είναι δυνατόν να βγουν διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού, όπως για gamers, developers κτλ.

Όλα αυτά τα πρόσθετα που υπάρχουν στο os μετά την εγκατάσταση όπως media center, movie maker, games, unusual drivers, hibernations κ.α. δεν έχουν να προσφέρου τπτ παρα μόνο καταναλώνουν πόρους απο το σύστημα είτε hd είτε ram και cpu ως services.

ΥΓ: Πάντως κατα γενική ομολογία πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια της microsoft, αρκετά αξιόλογο το νέο της προϊόν καμία σχέση με το μεταβατικό vista, ιδιαίτερα καλό respond time ακόμα και με full visual effects.

Σημειώνω ότι είμαι ορκισμένος εχθρός της Microsoft, κυρίως για την καταδιναστευτική πολιτική της.

Mια χαρα δυνατοτητες δινει η M$.Αρκει να ξερεις να τα χρησιμοποιείς..

Download details: Windows Automated Installation Kit (AIK)

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en

Βασικά τα Windows Vista δεν τα θεωρώ το μεταβατικό βήμα από XP σε 7, άλλος ήταν ο σκοπός τους. Ο κόσμος θεοποίησε τα XP γιατί απλά ήταν τραγικά καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις, οπότε με τα Vista περίμενε το κάτι παραπάνω (όχι πάνω στον τομέα της εμφάνισης μόνο). Τα Vista δεν δημιούργησαν τις καλύτερες εντυπώσεις, αντιθέτως εκνεύρισαν ορισμένους, παρόλο που ήταν αξιόλογο λειτουργικό και πολύ πιο user-friendly από τα XP (ειδικά με την προσθήκη του SP2). Έτσι φτάσαμε στα 7, που διόρθωσαν πολλές από τις ατασθαλίες των Vista, με αποτέλεσμα να κλέψουν την παράσταση ;)

Η Microsoft παίζει πολύ έξυπνα, τίποτα δεν είναι τυχαίο :)

Εμενα μου φανηκαν πολυ ποιο σταθερα απο τα XP παντως..ta Vista.

Σε πολλα θεματα.

Τα ΧP παντα ειχαν ημερομηνια ληξης..

ο θειος απο το αμερικα μου ειπε οτι καπου ακουσε κατι για

Windows Tiny7 Rev01 Unattended CD 700 mb (x86)

με αυτα τα χαρακτηριστικα

- ISO μέγεθος αρχείου.............................. 699 Mb

- RAM Usage On First Installation............ 185 Mb (VMware, 256Mb RAM)

- Entire Installation Size................... 1.64 Gb

- WINDOWS Folder Size........................ 1.55 Gb

- Running Processes.......................... 25

- Install Time (In VirtualBox, 512Mb RAM).... 11 minutes

Καλη ειναι την εχω δοκιμασει..αλλα ειναι 32bit..

Και εχει και καποια θεματα με Sharing Files κτλ..

...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now