George_o/c

HWBOT: Μηνιαία Overclocking Challenges για όλο το 2010!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=HWBOT: Μηνιαία Overclocking Challenges για όλο το 2010!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aea815eebedc.jpg[/NEWS_IMG]Μερικές δεκάδες ώρες έμειναν μέχρι την αλλαγή του χρόνου και το HWBOT αποφάσισε να ανακοινώσει επισήμως την ιδέα που γνωστοποιήθηκε μερικές βδομάδες πριν. Μηνιαία Overclocking Challenges για όλο το 2010! Σε αντίθεση με τους διαγωνισμούς του παρελθόντος, ο συγκεκριμένος θα βασίζεται σε low-end και old-school high-end hardware. Έτσι, δίνεται η ευκαιρία στους overclockers να διασκεδάσουν με την ψυχή τους, χρησιμοποιώντας hardware που βρίσκεται εύκολα και κοστίζει λίγο.

Το πρώτο challenge του 2010 έχει να κάνει με την φημισμένη GeForce4 σειρά καρτών γραφικών της NVIDIA. Οι κάτοχοι των καρτών αυτών καλούνται να χρησιμοποιήσουν το 3DMark03, ενώ ο στόχος τους είναι απλός: Όποιος κάνει καλύτερο score κερδίζει τον διαγωνισμό. Όσοι ενδιαφέρονται, να πούμε ότι τα rankings θα είναι ανοιχτά από τις 1 μέχρι τις 31 Ιανουαρίου.

[img_ALT=HWBOT: Μηνιαία Overclocking Challenges για όλο το 2010!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b3a8ad26b305.png[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Το setup που χρειαζεται ειναι ενα και συγκεκριμενο .

QX9650 .... asrock 775Dual-VSTA

Καρτουλες και μητρικη υπαρχουν . Eνας qx9650 που να παιζει καλα σε subzerο λειπει . :hehe:

Τερμα μοντες στη μητρικη και την καρτα για να παρουν τα πανω τους ... και LN2 κατα προτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι σκέτη κόλαση. Παλιότερα είχα δοκιμάσει την VSTA, τώρα δοκίμασα και την SATA II R2.0 και τα προβλήματα συνεχίζονται ακόμα :P

Τα πιο σταθερά BIOSes που έπαιξα ανθρωπινά ήταν τα v2.0 και v2.2.

Το Memset δεν λειτουργεί. Ότι καταφέρετε από BIOS με τις μνήμες... Τώρα πως κατέληξα να παίζω στο 1:1 τις DDR2 μνήμες @ 267MHz @ 3-2-2-5, μην με ρωτήσεις :D.

Όταν ζορίζεται πολύ το FSB μου έχανε το ένα channel στις μνήμες. 267MHz FSB - dual channel, 277MHz FSB - single channel :hehe:, 285MHz FSB - πότε πότε ίσως και να έμπαινε :hehe:

Χρειάζεται ολικό lifting με νέους πυκνωτές. Για τετραπύρηνο εκτός από τα απαραίτητα Vcore και Vdroop, καλό θα ήταν να μπορούσε κανείς να προσθέσει έξτρα phases. Πως... δεν ξέρω :P. To Vfsb δεν χρειάζεται και τόσο, γιατί με τους QX έχεις τα τεράστια multipliers. Το Vagp νομίζω είναι απαραίτητο δεν το συζητάμε.

Το BIOS είναι αρκετά εύκολο, εξοικειώνεσαι γρήγορα.

Χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα ωραιότατο hipro DDR Maximizer, να δώσεις στις DDR2 ένα 2.6V - 2.65V να παίξουν ΣΩΣΤΑ με CL3.

BH5 και DDR νομίζω δεν χρειάζονται. Εκτός αν δοκιμάσετε με τον Μπάμπη τίποτα TCCD @ 3.8V και πάει καλά με CL3, αλλά και πάλι δεν νομίζω να ξεπεράσουν τις DDR2. Μήπως να κοπούν τελείως οι DDR slots; :D

Σκέφτηκε κανείς να βάλετε πάνω κάνα Celeron-ι με 25x multi στα 270 x 25 να τους πάρετε τα σώβρακα; :hysterical:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Απο ολα εχουμε . Και maximizer ... και BH5 ... και fatbody ... και GKX ...και TCCD

Οι μοντες παλευονται και εχω και μερικες εξτρα ιδεες .

Τι θα κερδισεις εαν κοψεις τα DDR slot ??? Δεν εχει jumper που να διαλεγεις με ποιες θα δουλεψεις ???

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω 'γω λέω μήπως. Ούτε καν κοίταξα για jumper - απλά έβαλα πάνω τις Cellshock και ξεκίνησα. Απελπισμένος είμαι και εγώ μην νομίζεις... :D Τουλάχιστον να έδινε λίγο Vcore, θα είχε ενδιαφέρον :( Θα το ψάξω όμως κι άλλο μετά το πιστωτικό :D

Για όσους ψάχνουν, ΕΔΩ όλα τα mods για ASRock 4CoreDual-SATA2 :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι . Δωστου να καταλαβει . :)

Μώρε ξέρεις αυτός ο alibabar πόσες φορές με πέρασε μ'αυτόν τον επεξεργαστή? Κι έλεγα πως το έκανε ο άτιμος... ρε θα του τα πάρω όλα τώρα!!! Αρκεί να βρω έναν qx9650 πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Μώρε ξέρεις αυτός ο alibabar πόσες φορές με πέρασε μ'αυτόν τον επεξεργαστή? Κι έλεγα πως το έκανε ο άτιμος... ρε θα του τα πάρω όλα τώρα!!! Αρκεί να βρω έναν qx9650 πρώτα...

πουλαει εναν ο βαγγος κωστα ο kintaro και δεν ξερουμε στο κρυο καν τι κανει!

τον εχει βαλει στις αγγελιες μπες να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ε5400 που έχω ανεπίσημα υποστηρίζεται :) Και από κάρτες γραφικών, εκεί να δεις τι παίζει... Σχεδόν όλες λειτουργούν, άσχετα με το τι γράφει το site.

Κουμπώνεις πάνω QX, κάνεις Vcore mod, 18x multi και you are good to go. Αυτός είναι ο εύκολος δρόμος :D Απλά θες και ψύξη μετά :P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε για το 03 δεν χρειάζεται quad επεξεργαστής... ένας ξεκλείδωτος διπύρινος θα κάνει την ίδια δουλειά... νομίζω? ο quad κάνει διαφορά στο 06 & vantage... Σωστά?

Και κάτι άλλο... η geforce4 σειρά έχει πολλά μοντέλα... η mx440 και η Ti-4200 θα συναγωνίζονται μαζί στον ίδιο διαγωνισμό ή καθε μια στην κατηγορία της με άλλες ίδιες? γιατι ή σειρά "GF4 Ti-4xxx" είναι άπιαστη... το ξέρω γιατί είχα και τις δύο παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή παίζουν ΟΛΕΣ οι κάρτες της σειράς, χρειάζεται από Ti4200 και πάνω για τον πρώτο γύρο. Εγώ με την MX4000 τους βλέπω από χιλιόμετρα... :hehe: Αλλά θα λάβω συμμετοχή έτσι για το γ@μώτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος εισαι ... αλλα πες μου τι cpu θα βρεις με πυρηνα wolfdale που να εχει ξεκλειδωτο multi ... και να μην ειναι ES .

Μου 'ρθε στο μυαλό κάτι σε conroe (X6xxx) ή kentsfield (QX6xxx) όχι σε wolfdale... εξίσου δυσεύρετοι βέβαια αλλα στη μισή τιμή των QX9xxx και νομίζω για 03 θα έκαναν δουλειά... έχω έναν X6800 αλλά είναι δυστυχώς ES... και τον πήρα γιατί δεν ήξερα τότε τι θα πει ES... τι να το συζητάμε όμως... κυρίως χρειαζόμαστε Ti 4600... αν κάποιος έχει αυτή θα το πάρει το 03 ανεξάρτητα τι cpu θα παίξει... αλήθεια ο celeron D 360 (533fsb/26 multi) που αράζει στο συρτάρι μου θα αποτελούσε bottleneck για μια Ti 4xxx?

Link to comment
Share on other sites

Καρτες βρισκονται . Μονταρισμα , αζωτο και παει λεγοντας.

Ηδη στην κατηγορια εχουν ψαχτει ατομα .

Ο Ε6ΧΧX ειναι καμμια 500αρα mhz κατω σε δυναμη απο εναν E8XXX . Θα πρεπει να φτασεις 5500+ τον Ε6ΧΧΧ . Πιστευω οτι ειναι δυσκολο πραγμα με την asrock

Link to comment
Share on other sites

Επεισης καλη φαση 8α ηταν να υπηρχε στην Ελλαδα ο 6500Κ που τον εχει παρει το ματι μου στα φορουμς του xtremesystems.... αλλα που!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο μητρικη καλα ειμαι

g10's 3Dmark 2003 score - hwbot.org

και λογικα μια μχ καπου 8α την βρω οποτε απλα για την ιστορια λεω να παρω μερος!

Μωρέ και 'γω απο μητρική καλά είμαι... 300fsb, 1:1 μνήμες με 3αρια... και επεξεργαστή θα βρίσκαμε εύκολα... αλλά χωρίς μια Ti 4xxx έχει έννοια να πάρουμε μέρος; οι mx δεν πάνε βήμα... χώμα μιλάμε! Όσο και να μονταριστεί η mx δεν θα πιάσει ποτέ μια Ti4200... πόσο μάλλον την Ti4600... σας λέω είναι άνισος αγώνας...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δοκίμασε τους όλους.

Ευκαιρία είναι να δοκιμάσουμε τα vista του billpeppas

Η Σφαγή θα γίνει την τελευταία μέρα με τα backup

edit

και η πρωτιά σίγουρα κάτω από 1λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now