Roland

Server mοbο για gaming

Recommended Posts

Παιδια γεια!

Εχω εδω και 3 χρονια αυτο το motherboard

Super Micro Computer, Inc. - Aplus Products | Motherboards | H8DA8-2

με 2 επεξεργαστες AMD-FX70 kai 4 gb ram sta 800.

Το μηχανημα το χρησιμοποιω για τη δουλεια μου,που εχει να κανει με βαρια επεξεργασια audio.

Ηρθε ο καιρος να αλλαξω μηχανημα για τη δουλεια μου,οποτε αυτο θα μεινει...

και μιας και ειμαι φανατικος αρρωστος gamer,θελω να ρωτησω,αν στο συγκεκριμενο μβ οπως ειναι με τους 2 cpu πανω και τα 4 ram,χωσω 2 κορυφαιες καρτες στο sli,θα σταθει το μηχανημα επαξια και σημερα?

Η ειναι πολυ πισω το mb και θα φρεναρει και τις καρτες γραφικων?

ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση...

p.s

Εχω την καινουργια τηλεοραση της PHILIPS που τρεχει στα 200hz.

Μπορω να χρησιμοποιησω το 3d stereoscopic της ΝVIDIA?

βλεπω οτι χρειαζετε μονιτορ 120hz τουλαχιστον....η tv μου που τρεχει στα 200hz θα παιξει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα απο πλευρας CPU δε θα εχεις και "τραγικο" προβλημα για bottleneck, ειδικα αν παιζεις σε 1080p τα παιχνιδια. Το θεμα βεβαια ειναι ποιες καρτες θες να βαλεις πανω - αν μιλαμε για 2x 260 π.χ., θα εισαι μια χαρα, αν θες τπτ του στυλ 2x 295 ομως, εκει μαλλον θα σου πουν ολοι να περιμενεις πρωτα και μετα :D

Γενικα, σιγουρα ενας Core i5 στα 4GHz π.χ., θα ειναι πιο γρηγορος ακομα και απο τους FX70 στα παιχνιδια, λογω "ωμης δυναμης". Βεβαια, η διαφορα θα ειναι πολυ μικρη κατ' εμε, ωστε να κατσεις να αλλαξεις ολοκληρη πλατφορμα μονο για ορισμενα FPS.

Τωρα για το 3D, δε νομιζω να εχει προβλημα η 200αρα να το παιξει σωστα. Βεβαια, δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν το χω δοκιμασει, αλλα εαν και εφοσον μπορει να παιζει σταθερα στα 120Hz, νομιζω θα ειναι οκ για το Stereo 3D.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω τη γνωση σε τεχνικες λεπτομερειες,ενας που ειναι γνωριζει ας απαντηση please,στο εαν η μβ,λογω παλιοτερων προδιαγραφων φρεναρει τις επιδοσεις στις καρτες γραφικων !

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα απο πλευρας CPU δε θα εχεις και "τραγικο" προβλημα για bottleneck, ειδικα αν παιζεις σε 1080p τα παιχνιδια. Το θεμα βεβαια ειναι ποιες καρτες θες να βαλεις πανω - αν μιλαμε για 2x 260 π.χ., θα εισαι μια χαρα, αν θες τπτ του στυλ 2x 295 ομως, εκει μαλλον θα σου πουν ολοι να περιμενεις πρωτα και μετα :D

Γενικα, σιγουρα ενας Core i5 στα 4GHz π.χ., θα ειναι πιο γρηγορος ακομα και απο τους FX70 στα παιχνιδια, λογω "ωμης δυναμης". Βεβαια, η διαφορα θα ειναι πολυ μικρη κατ' εμε, ωστε να κατσεις να αλλαξεις ολοκληρη πλατφορμα μονο για ορισμενα FPS.

νομίζω πως αυτό το ποστ απαντάει σε όλα τα ερωτήματα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με τους δύο FX 70 για gaming. Δεν θα σε φρενάρει η μητρική σου, όχι, σε καμία περίπτωση. Αν θες να περιμένεις πρώτα λιγάκι να δούμε τι θα γίνει τον Μάρτη με το NVIDIA Fermi... Αν είσαι ανυπόμονος, δες για μεταχειρισμένες GTX295 που φεύγουν σε πολύ καλές τιμές τον τελευταίο καιρό, ή τίποτα GTX260 με 1792MB μνήμης που θα βοηθήσει τρομερά στις μεγάλες αναλύσεις :T:

Link to comment
Share on other sites

nice! thanks dudes! Θα περιμενω μαρτιο για Fermi! θα sκοτωνει εφοσον δεν με κολαει η μβ....

σχετικα με την TV για το 3d stereoscopic το ρωτησα γιατι βλεπω οτι η nvidia ζηταει 120hz μονιτορ,και στις τηλεορασεις απο οτι διαβαζω ουσιαστικα κανουνε overcloking το πανελ της tv και κανουνε τα 100 να φαινονται 200hz....δηλαδη υπαρχει πσιλοταρζανια στη μεση απο πλευρας philips

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now