George_o/c

MaxxMem: Νέο Benchmark στο HWBOT

Recommended Posts

Memory Tweaking Freaks συσπειρωθείτε και ελάτε να γιορτάσουμε όλοι μαζί :D Πολύ φάση το benchmark... απλό, εύκολο... αλλά για να πας μπροστά πρέπει να τα δώσεις όλα στις μνήμες :D

Προς το παρόν δεν βαθμολογείται γιατί είναι σε testing phase, ανεβάστε όμως τα αποτελέσματά σας στο HWBot. Όσα πιο πολλά, τόσο πιο γρήγορα θα περάσει το benchmark από το πειραματικό στο κανονικό στάδιο ;)

Εδώ το 24/7 rig με τις Kingston Value Ram τέζα στα 2-3-2-5 με stock voltage. Το τελικό score μετριέται σε MaxxMem Marks (δείτε το κουτάκι). Κατεβάστε το από εδώ. Για να θεωρείται ok το screenshot πρέπει να περιλαμβάνει το παράθυρο του MaxxMem, το μικρό κουτάκι με τα MaxxMem Marks (εμφανίζεται αν πατήσετε submit) και τα CPU-Z CPU & Memory Tabs ;)

4614b4223c5eb83f.png

(κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερη ανάλυση)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Να κι ενα απο μένα από το pc που χρησιμοποιώ τώρα στις γιορτές....

[ATTACH]3564[/ATTACH]

Μη χάσεις εσύ...:P:p

Τι σόι είναι αυτό το benchmark?

Link to comment
Share on other sites

Μη χάσεις εσύ...:P:p

Ε για το καλό μωρέ :D

Παίδες, αφού έχει τρέξει το benchmark να πατάτε στο κουμπάκι "submit" έτσι ώστε να σας εμφανίζει το νέο παράθυρο που λέει το σκορ σας.

Link to comment
Share on other sites

@Trabakoulas: Ahem... Ahem... Ahem... AHEEM... (όχι δεν μουγκρίζω, απλά υπενθυμίζω :hehe:)

Για να θεωρείται ok το screenshot πρέπει να περιλαμβάνει το παράθυρο του MaxxMem, το μικρό κουτάκι με τα MaxxMem Marks (εμφανίζεται αν πατήσετε submit) και τα CPU-Z CPU & Memory Tabs ;)

@Boton: Memory Tweaking Benchmark είναι... :) Δες τα παρακάτω screenshots, πιστεύω θα καταλάβεις πολλά. Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι είναι παλιό το σύστημα, το ξέρω...

3 x 512MB Kingston ValueRam @ 200MHz @ 3-3-3-8 (stock sub-timings) @ single-channel

thum_4614b4287ad08895.png

3 x 512MB Kingston ValueRam @ 200MHz @ 3-3-3-5 (stock sub-timings) @ single-channel

thum_4614b4287acdde5d.png

2 x 512MB Kingston ValueRam @ 200MHz @ 3-3-3-8 (stock sub-timings) @ dual-channel

thum_4614b4287acb4a58.png

2 x 512MB Kingston ValueRam @ 200MHz @ 2-3-2-5 (full tweaked sub-timings) @ dual-channel

thum_4614b42215689f94.png

Δυστυχώς πέρα από την D865Perl και μια P4i65G της ASRock δεν έχω άλλο S478 mobo που να ζει ακόμα, οπότε no bh5 fun :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Και λέγοντας memory tweaking είναι μέσα και κάποια από τα 54 registry tweaks που έχεις....:whistling:?

Λέγοντας memory tweaking εννοούμε το να βρεις πια είναι τα καλύτερα settings στις μνήμες σου. Δεν αναφερόμουν σε windows tweaks, ούτε πρόκειται να τα ψάξω Γιώργη :D Η όλη πλάκα ήταν να βρω στα συγκεκριμένα MHz, ποια είναι τα πιο tight sub-timings που μπορώ να έχω και το βρήκα :)

Είδα π.χ ότι η διαφορά από 2-3-2-5 σε 3-3-2-5 δεν είναι και τόσο μεγάλη που να αξίζει. Λίγο πολύ γνωστά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

@Psofo...Δεν είναι χωριό ρε π@π@ρ@ πόσες φορές θα σου το πω? Ο Ορχομενός είναι πόλη που ανήκει στο νομό Βοιωτίας (Στο νομό μου Κίμωνα) και είναι γνωστός από την αρχαιότητα. Γύφτο ε γύφτο!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Psofo...Δεν είναι χωριό ρε π@π@ρ@ πόσες φορές θα σου το πω? Ο Ορχομενός είναι πόλη που ανήκει στο νομό Βοιωτίας (Στο νομό μου Κίμωνα) και είναι γνωστός από την αρχαιότητα. Γύφτο ε γύφτο!! :hehe:

Ψαροχώρι ειναι μαλιστα με τοσες πεστροφες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σε nforce ανεβαιναν πιο ευκολα τα BH5/6, οπως επισης και ακουγανε περισσοτερη ταση . Σε 865/875 πανω απο 3.55V δεν ακουνε λογω καποιoυ limitation/protection του chipset . Παλι καλα που υπαρχει και το maximizer στην ακρη .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες. Έχω στη ντουλάπα ένα κιτάκι 2*256ΜΒ mushkin black... 280+ 2-2-2-5

..χεχε..και γω τις έχω και πηγαιναν σαν τις δικές σου...γενικα μνήμες δεν πουλάω ποτέ μόνο αγοράζω :P

Γιωργακη ... :D

Νομιζω οτι σε εχω . Ηρθε ο θειος απο το Αμερικα ! :'(....

attachment.php?attachmentid=3575&stc=1&d=1262694922

..τι βλέπω mister σαρώσαμε το ebay :D

Link to comment
Share on other sites

Ψαροχώρι ειναι μαλιστα με τοσες πεστροφες :hehe:

Σόρρυ για το off topic αλλά εσύ που ξέρεισ για τις πέστροφες ρε τσοπάνη?!!!!! Έχεις βοσκίσει τα πρόβατα στα μέρη μας? :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 x 512MB Kingston ValueRam @ 200MHz @ 2-3-2-5 (full tweaked sub-timings) @ dual-channel

thum_4614b42215689f94.png[/b]

Δυστυχώς πέρα από την D865Perl και μια P4i65G της ASRock δεν έχω άλλο S478 mobo που να ζει ακόμα, οπότε no bh5 fun :(

Ίσα παραπέρα μικρέ.

Κατεβαστήρι. 24/7 σταβλος(προφανώς)

A64 X2 4200+ @ 3025 @ stock voltage...μπορεί και παρακάτω αλλά δεν μας παίρνει να κάνει reboot το κατεβαστήρι(amdnord από εσένα δεν τον είχα πάρει?)

DFI Ultra-D@SLi-D

2*1GB

2*512MB ραμ

Vista με up time 2 μέρες τώρα και όλα τα processes να τρέχουν

Α64 powah

maxmem.jpg

maxmem.jpg

maxmem.jpg

maxmem.jpg.dd67e8f4376783d0164a47707a16e

Link to comment
Share on other sites

Ίσα παραπέρα μικρέ.

Κατεβαστήρι. 24/7 σταβλος(προφανώς)

A64 X2 4200+ @ 3025 @ stock voltage...μπορεί και παρακάτω αλλά δεν μας παίρνει να κάνει reboot το κατεβαστήρι(amdnord από εσένα δεν τον είχα πάρει?)

DFI Ultra-D@SLi-D

2*1GB

2*512MB ραμ

Vista με up time 2 μέρες τώρα και όλα τα processes να τρέχουν

Α64 powah

ναι Άκη :) και αναρωτιόμουν αν υπάρχει ακόμα ο 4200 γιατι ο 3200 κάπου χάθηκε :S

Α64 powah

edit: από το σπίτι όπως τρέχει 24/7 εδω και κανα 3-4 μερες

th_asd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην με τσιτώνετε να πάρω καμιά P4P800 πάλι να βάλω τα bh5 πάνω :hehe:

Άκη για να καταλάβω... Μου πας κόντρα S478 με nForce 4 ??? Μπ@σταρδε :P

βσκ σε πάω κόντρα P4 vs A64.

Έχεις @@?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now