c3p0

Δημιουργία Raid 0 Striping

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θέτω το παρακάτω απλό ερώτημα,

για την δημιουργία μίας απλής συστοιχίας δύο δίσκων σε raid 0 Striping

απαιτούνται δύο ΚΑΙΝΟΥΡΓΟΙ δίσκοι ή μπορώ να αγοράσω έναν ίδο με αυτό που έχω και να κάνω την συστοιχία. Έχω τον εξής δίσκο WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAKS ως data(slave) και σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακόμη ώστε να κάνω το raid 0. Αν γίνεται κάτι τέτοιο, προφανώς πρέπει να πάρω backup απο τον υπάρχον δίσκο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Έναν ίδιο να πάρεις και είσαι οκ :T:

Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να κάνεις backup τον άλλον, όλα τα δεδομένα θα σβηστούν όταν δημιουργηθεί το RAID.

Αν θες μάλιστα ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες, θα σου πρότεινα και σπαστό RAID-0, με ένα μικρό partition για το λειτουργικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Έναν ίδιο να πάρεις και είσαι οκ :T:

Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να κάνεις backup τον άλλον, όλα τα δεδομένα θα σβηστούν όταν δημιουργηθεί το RAID.

Αν θες μάλιστα ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες, θα σου πρότεινα και σπαστό RAID-0, με ένα μικρό partition για το λειτουργικό ;)

Για εξήγησε μου τι ακριβώς εννοείς με το σπαστό :), διότι είμαι αδαής απο raid, όχι όμως απο υπολογιστές. Βασικά έχω σκοπό να κάνω raid 0 του 2 δίσκους και να βάλω εκει μόνο το λειτουργικό (raid 0 - 2*640GB=1,280TB), τώρα αυτο που μου λες με μπέρδεψε λίγο. Για data έχω δίσκους στην άκρη.

ΥΓ: Θέλω να τρέχουν άνετα εφαρμογές όπως photoshop και netbeans ide (development).

Link to comment
Share on other sites

Tπτ βρε,

η διαδικασια ειναι πανευκολη - απλα την ωρα που δημιουργεις το RAID μεσα απο το BIOS (στην ουσια του controller το BIOS), βαζεις τη χωρητικοτητα που εσυ επιθυμεις και τα κανει ολα αυτοματα, βαζοντας το πρωτο partition που θα δημιουργησεις στο εξωτερικο τμημα.

Μετα, βαζεις ολο το υπολοιπο που μενει στο 2ο και εισαι ready ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το διάβασα με πολύ όρεξη,

έχω λοιπόν την εξής αποροία, για να στηθεί ένα σπαστό raid 0 με δύο δίσκους wd6400AAKS

αυτό που πρέπει να κάνω είναι αρχικά

1) να τοποθετήσω τους δίσκους στους silicon image raid controllers (asus P5AD2 D),

2) να ξεκινήσω το bios utility του silicon image,

3) να επιλεξω την δημιουργία raid 0 με πιθανό strip size 16KB, και τέλος

4) όταν εγκαταστήσω το λειτουργικό (πχ win xp pro sp3) να δημιουργήσω ένα μικρό partition 40-60 GB (εδώ είναι το σπαστό!!!).

Έχω ψηθεί πολύ, inlight me!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, κάτι έλεγε στο manual της mobo για εξωτερικό και εσωτερικό partition. Άρα δημιουργώ και τα δυο partition στο raid utility του bios, δλδ το 1ο γύρω στα 40GB στο εξωτερικό τμήμα και το υπόλοιπο στο εσωτερικό. Δε μου λές όσο μεγαλύτερο γίνει το partition του os τόσο θα πέσουν οι επιδόσεις, παίζει ρόλο ε?

Φυσικά επιλέγω για εγκατασταση του os το μικρο partition και το 2o το κρατό για data.

OK σχεδόν κατάλαβα, παραγγέλνω τεστάρω και ποστάρω in time. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JC_Denton,

μόλις παρέλαβα τον δίσκο και διαπίστωσα ότι είναι ο WD6400AAKS Caviar Blue, εγώ όμως έχω τον WD6400AAKS Caviar SE16. Τι γίνεται τώρα υπάρχει πρόβλημα? Εγώ παράγγειλα αυτό E-SHOP.GR: WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAKS CAVIAR SE16 SATA και μου ήρθε caviar blue!!!

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now