Ποια κάρτα γραφικών προτιμάτε;  

36 members have voted

  1. 1. Ποια κάρτα γραφικών προτιμάτε;

    • NVIDIA 8400GS 512MB GDDR2 (~30?)
      6
    • Radeon HD 4350 512ΜΒ/1GB GDDR2 (30-40?)
      2
    • Radeon HD 4550 512MB/1GB GDDR3 (40-50?)
      10
    • NVIDIA GT210 512MB GDDR2 (35-45?)
      16
    • Άλλη κάρτα - πείτε μας ποια
      2


Recommended Posts

.

4614b57b420ae1ad.jpg

Το HWBOX.gr σας καλωσορίζει στον δεύτερο διαγωνισμό Cheapazchips. Μετά την επιτυχία του Φθινοπωρινού Διαγωνισμού, το HWBOX.gr αποφάσισε να συνεχίσει την διοργάνωσή του. Έχοντας πλέον μάθει αρκετά από τα λάθη του παρελθόντος και σκεπτόμενοι από μια εντελώς ανανεωμένη οπτική γωνία τα πράγματα, αισθανόμαστε έτοιμοι για ακόμα δυνατότερες συγκινήσεις.

Για όσους δεν γνωρίζουν, στόχος του διαγωνισμού είναι χρησιμοποιώντας μία φθηνή κάρτα γραφικών να βελτιωθούμε στο benchmarking, να μυήσουμε ακόμα περισσότερους νέους στο άθλημα, αλλά πάνω από όλα να διασκεδάσουμε με την ψυχή μας! Αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που bench-άρατε έτσι για την πλάκα, χωρίς να ενδιαφέρεστε αν η κάρτα είναι δυνατή ή αν θα σας δώσει πόντους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα overclocking που διοργανώνεται στο hwbot.org - Home. ? Εκεί λοιπόν που ήσασταν έτοιμοι να τα παρατήσετε, έρχεται το HWBOX.gr να αναπτερώσει το ηθικό σας και να γεμίσει τις ελεύθερες ώρες σας με περίσσιο πάθος για το overclocking.

Όπως βλέπετε μαζί με το thread ανοίχτηκε μία δημοσκόπηση για να αποφασιστεί με ποια κάρτα γραφικών θα bench-άρουμε. Μπορείτε να επιλέξετε μία εκ των 8400GS 512MB (~30?), 4350 512ΜΒ/1GB (30-40?), 4550 512MB/1GB (40-50?), GT210 512MB (35-45?) ή να προτείνετε κάποια άλλη. To poll θα παραμείνει ανοιχτό για 15 μέρες.

Να σας γνωστοποιήσουμε ότι σε αντίθεση με την προηγούμενη φορά που χρησιμοποιήθηκαν τα 3DMark05 και AquaMark3, τώρα οι συμμετέχοντες θα διαγωνιστούν στα 3DMark2001 SE και 3DMark03. Γνωρίζετε πολύ καλά ότι ειδικά το 3DMark2001 SE, απαιτεί λεπτομερειακό tweaking και γερά νεύρα!

Αναφορικά με τις κατηγορίες, θα κινηθούμε στα ίδια standards με αυτά που ορίστηκαν στον πρώτο, με μόνο κάποιες μικρολεπτομέρειες διαφορετικές. Για να δούμε πιο αναλυτικά:

1η Κατηγορία - Low Clock CPU @ air/h2o + VGA on air

Intel Core i5/i7 @ 3.4GHz για το 3DMark03 και Intel Core i5/i7 @ 3.6GHz για το 3DMark2001 SE

Intel C2D/C2Q @ 3.6GHz για το 3DMark03 και Intel C2D/C2Q @ 3.4GHz για το 3DMark2001 SE

AMD Phenom II @ 3.8GHz _______________ AMD Phenom II @ 3.8GHz

2η Κατηγορία - CPU + VGA on air/h2o no Limits

3η Κατηγορία - Anything Goes (Ό,τι ψύξη θέλετε)

Πάμε στους Κανόνες τώρα.

1) Χρησιμοποιείτε μόνο τα default settings κάθε benchmark. (Επιτρέπεται η αλλαγή του running order στο 3DMark2001 SE).

2) Το screenshot πρέπει να περιλαμβάνει το benchmark (η ανάλυση του ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται οπωσδήποτε), CPU-Z CPU tab, CPU-Z Memory Tab, GPU-Z.

3) Επιτρέπεται η χρήση software που συμβάλλει στην αλλαγή των ρυθμίσεων της κάρτας γραφικών, όπως τα ATi Tool, Ati Tray Tools και Riva Tuner. Φυσικά και μπορείτε να αλλάζετε το Level of Detail (LoD).

4) Απαγορεύεται το mipmap tweaking.

5) Απαγορεύεται κάθε είδους software που κάνουν το benchmark να νομίζει ότι ο χρήστης το έτρεξε σε υψηλότερα clocks CPU ή VGΑ.

6) Απαγορεύονται τα Wireframe Hacks. Με λίγα λόγια οποιοδήποτε software ή drivers που εμποδίζουν το benchmark να κάνει σωστό rendering των textures.

3) Στα 3DMark2001 SE και 3DMark03 πρέπει να έχετε ανοιχτό και το tab του benchmark που παρουσιάζονται τα αποτελέσματα του κάθε game test κανονικά.

7) Υποχρεωτική η ύπαρξη compare link από την Futuremark για το 3DMar2001 SE (δεν χρειάζεται χρήματα, απλά account στην Futuremark).

8) Παράδειγμα screenshot για 3DMark2001 SE και 3DMark03.

9) Σε περίπτωση ισοβαθμίας, επωφελείται ο χρήστης που είχε μικρότερα CPU clocks.

10) Μαζί με screenshot από το score, απαιτείται η ύπαρξη link από το hwbot.

11) Αν στο 3DMark03 για οποιοδήποτε λόγο το score ξεφεύγει αρκετά σε σχέση με το σύνολο, δεν θα ληφθεί υπόψη μέχρι να διευθετηθεί αν είναι bugged high ή όχι.

Σε περίπτωση που δεν τηρούνται οι παραπάνω κανόνες, έχω το δικαίωμα να μην δεχτώ το score σας μέχρι να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις. Και να θυμάστε. Τιμιότητα, ειλικρίνεια, εντιμότητα ... "Ψυχρές" λέξεις για μερικούς, τρόπος ζωής για άλλους ! :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα η συνέχεια του πρωταθλήματος και ειδικά η ακόμα πιο οικονομικές κάρτες που έχουν τεθεί. Υποστηρίζω, και λογικά είμαι μέσα (μετά την εξεταστική) και εγώ. Για κάρτα την ATi 4550, κυρίως λόγω DDR3, αλλιώς ας πάμε και στο άλλο στρατόπεδο με την (δήθεν) καινούρια GT210!

Τα benchmarks νομίζω είναι καλύτερη επιλογή, αλλά δεν είμαι και ειδήμων για να ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Στα benchmarks θα γίνει σφαγή. :D Από τη μία το 3DMark2001 SE επωφελείται από τους Core 2 Duo/Quad, ενώ το 3DMark03 από τους Core i5/i7.

Όσο για τις κάρτες, μου άρεσαν πάρα πολύ σαν επιλογές όλες τους και ακόμα δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Τείνω προς καμιά NVIDIA, αλλά όσο θυμάμαι και τα εξαιρετικά Nature FPS των ATi τρελαίνομαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική λεπτομέρεια κατ' εμε... Πότε θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός και ποια θα είναι η διάρκειά του;

Όσο για κάρτα προτείνω την πιο φτηνή... Cheapazchips είναι... κάρτα που κοστίζει 60? είναι ασύμφορη οικονομικά ειδικά για τους μικρότερους που θέλουν να πάρουν μέρος και θα θυσιάσουν το χαρτζηλίκι τους για να την αγοράσουν... Ο διαγωνισμός γίνεται για την προσέλκυση νέων παιδιών (νομίζω) και όχι για πρωταθλητισμό... και η εμπειρία απ τον τελευταίο διαγωνισμό είναι οτι πρώτοι χρειάστηκαν αρκετές κάρτες για να φτάσουν στην κορυφή... όπότε ας είναι η φτηνότερη κι όχι η καλύτερη... γνώμη μου πάντα... οπότε 8400 απο μένα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα:)

Πρωτα να πω συγχαρητηρια στους νικητες του προηγουμενου διαγωνισμου.

Τωρα η επιλογη καρτας για τον επομενο ειναι αρκετα δυσκολη υποθεση, οπως ειπε ο JC_Denton μια 8800GT σε λογικη τιμη θα ηταν οτι πρεπει, ομως με μια ματια που εριξα στα μεγαλα μαγαζια δεν υπαρχει ουτε για δειγμα.Ουτε που μπορουμε να τις βρουμε ξερουμε, ουτε σε τι τιμη.

Τα κριτηρια για την επιλογη καρτας κατα την γνωμη μου πρεπει να ειναι:

1. Tιμη, εως 50 ευρω για να μπορουν να την αγορασουν οσο περισσοτεροι γινεται.

2. Να ειναι μια καρτα που να την εχουν benchαρει πολλοι στο hwbot, αλλο να βγαινεις πρωτος και να παιρνεις 8-10 ποντους και αλλο να παιρνεις 2, πιστευω ειναι και αυτο ενα κινητρο.

3. Να υπαρχει μοντα για την συγκεκριμενη καρτα σε GPU και Mem.

4. Συνεπεια του προηγουμενου και αφου λογω μοντας θα πεσουν τρελα ρευματα η καρτα πρεπει να εχει κουλερακι.π.χ. οσες 4350 εχει το e-shop εχουν παθητικη ψυξη και θα πρεπει να κανουμε πατεντες.

Χωρις να ειναι απαραιτητα κακο αυτο δεν ειμαι σιγουρος οτι ολοι εχουν τα καταλληλα υλικα και την γνωση να το κανουν.Το αποτελεσμα θα ειναι να εχουμε δυο ταχυτητες διαγωνιζομενων, αυτους που ξερουν και μπορουν και αυτους που δεν...

Εγω δεν μπορω να αποφασισω ακομα ποια ειναι η ιδανικη καρτα για τον επομενο διαγωνισμο.

Ριξτε ιδεες.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

αυτο τον συνειρμό έκανα κι εγώ Σάκη ;)

Στο Πλαίσιο ενδεικτικά σχεδόν στην τιμή που παίρναμε τισ 4670 παίρνουμε 2. Μια Asus και μια Evga :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν και κολλημένος με την ati θα προτιμούσα να ασχοληθούμε αυτή τη φορά με nvidia...:P

Από τη μια η 8400gs έχει πολλά αποτελέσματα στο bot σε σχέση με τις άλλες και τα vmod

υπάρχουν ήδη αναλυτικά στο xs, ενώ από την άλλη η gt210 είναι νέας τεχνολογίας και λογικά θα

αποδίδει περισσότερα....;)

Όσο για την τιμή, για όσους έχουν σκοπό να αγοράσουν 1 κάρτα οι τιμές είναι μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Αν και κολλημένος με την ati θα προτιμούσα να ασχοληθούμε αυτή τη φορά με nvidia...:P

Από τη μια η 8400gs έχει πολλά αποτελέσματα στο bot σε σχέση με τις άλλες και τα vmod

υπάρχουν ήδη αναλυτικά στο xs, ενώ από την άλλη η gt210 είναι νέας τεχνολογίας και λογικά θα

αποδίδει περισσότερα....;)

Όσο για την τιμή, για όσους έχουν σκοπό να αγοράσουν 1 κάρτα οι τιμές είναι μια χαρά....

Πόσοι πήραν μονο μια κάρτα στον προηγούμενο διαγωνισμό? οι περισσότεροι πήραν τουλάχιστον τρείς... Άλλοι κόντεψαν διψήφιο αριθμό!!! :stars:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ.....και μάλιστα ήταν και χωρίς εγγύηση....;)

Ο Χρήστος (crio) που παίζαμε την 1η κατηγορία και αυτός μια είχε....

Προσωπικά δεν ξέρω άλλους, αλλά λογικά θα υπάρχουν...

Τεσπα, ας αποφασίσουμε την κάρτα του επόμενου διαγωνισμού και βλέπουμε.....:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι η G98 8400GS Γιάννη, το τελευταίο revision που κυκλοφορεί δηλαδή.

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις σου. Οι πιο κερδοφόρες κάρτες στο hwbot από αυτές που βλέπετε στην παραπάνω λίστα, είναι η 8400GS G98 και η 4350. Μόντες για την 8400 υπάρχουν άπειρες στο internet για το λόγο του ότι είχε πρωταγωνιστήσει στον πρώτο Cheapazchips διαγωνισμό του XS 2 χρόνια πριν, ακόμα και πατέντες για external Vgpu feeding είχαν κάνει ορισμένοι. Για την 4350 δεν έχω ψάξει, αλλά βρίσκονται σίγουρα (μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, κάποιος τις ζητούσε στο xs κάμποσους μήνες πριν).

Όσο για μια 8800GT και εγώ συμφωνώ ότι θα ήταν προτιμότερη (ακόμα καλύτερα καμιά 7300GT που έχει απίστευτο overclocking potential και πολλούς contestants στο hwbot), όμως δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια και δεν λέει να καταλήξουμε σε αγορές μεταχειρισμένων.

Και εγώ είμαι λιγάκι διχασμένος για το τι να αποφασίσω πάντως. :) Σίγουρα κλείνω προς NVIDIA... Και σίγουρα δεν με νοιάζουν καθόλου οι λίγοι HWBOT πόντοι που παίρνεις από την GT210... ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εγώ.....και μάλιστα ήταν και χωρίς εγγύηση....;)

Ο Χρήστος (crio) που παίζαμε την 1η κατηγορία και αυτός μια είχε....

Προσωπικά δεν ξέρω άλλους, αλλά λογικά θα υπάρχουν...

Τεσπα, ας αποφασίσουμε την κάρτα του επόμενου διαγωνισμού και βλέπουμε.....:P

Κι' εγώ μια :P

4550 ψήφισα πάντως αλλά δεν έχω prob

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now