Ποια κάρτα γραφικών προτιμάτε;  

36 members have voted

  1. 1. Ποια κάρτα γραφικών προτιμάτε;

    • NVIDIA 8400GS 512MB GDDR2 (~30?)
      6
    • Radeon HD 4350 512ΜΒ/1GB GDDR2 (30-40?)
      2
    • Radeon HD 4550 512MB/1GB GDDR3 (40-50?)
      10
    • NVIDIA GT210 512MB GDDR2 (35-45?)
      16
    • Άλλη κάρτα - πείτε μας ποια
      2


Recommended Posts

Για τους AMD δεν μπορώ να κάνω τίποτα στην 1η κατηγορία... Και στα 4.2GHz να τους έβαζα πάλι δεν θα έφταναν τους υπόλοιπους.

Στο 2k3 οι i5/i7 είναι καλύτεροι από τους C2D. Στο 2k1 οι C2D είναι ΠΟΛΥ καλύτεροι από τους i5/i7 (το Nature και το Dragothic Low με LGA1156/LGA1366 CPUs για κάποιο ανεξήγητο λόγο είναι τρομερά χαμηλά, σε σχέση με τους C2D/C2Q). Οπότε για να είναι δίκαιο το contest, στο 2k1 θα παίξουν λίγο πιο χαμηλά οι C2D/C2Q και στο 2k3 λίγο πιο χαμηλά οι i5/i7.

P.S. By the way, ενδεικτικά αναφέρω ότι οι συχνότητες για το 2k1 βρίσκονταν στο πρώτο post από τις 19 Ιανουαρίου, μία μέρα δηλαδή μετά που ανοίχτηκε το thread. Του 2k3 προστέθηκαν προχθές. Διαβάζετε λοιπόν καλά το πρώτο post, για να γνωρίζετε τους κανόνες και τις λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε george τοσο κατω οι 775 στο 2κ1?

Μια φορα ειπαμε και μεις να κοπανησουμε τους Core i5/i7 και δεν μας αφηνει...σε λιγο θα μας πει...to underclock them...για να μην περασουμε τους γιωταδες.:P:p

stealth

Link to comment
Share on other sites

Για τους AMD δεν μπορώ να κάνω τίποτα στην 1η κατηγορία... Και στα 4.2GHz να τους έβαζα πάλι δεν θα έφταναν τους υπόλοιπους.

P.S. By the way, ενδεικτικά αναφέρω ότι οι συχνότητες για το 2k1 βρίσκονταν στο πρώτο post από τις 19 Ιανουαρίου, μία μέρα δηλαδή μετά που ανοίχτηκε το thread. Του 2k3 προστέθηκαν προχθές. Διαβάζετε λοιπόν καλά το πρώτο post, για να γνωρίζετε τους κανόνες και τις λεπτομέρειες!

Για το πρώτο μακάρι οι AMD-ακιδες να παίξουν για να δούμε τι γίνεται παρόλο που είναι έτσι όπως τα λες....No performance...:(

Όσο για το δεύτερο εγώ βλέπω τα τελευταία μηνύματα κάθε φορά και σήμερα έτυχε να δω το αρχικό ποστ....oups...:P

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δώσω να καταλάβετε τι συμβαίνει με το 2k1. Πείτε ότι έχουμε δύο συστήματα και τα δύο στα 3.6GHz:

E8600 @ 6 x 600MHz FSB ... RAMs @ 900MHz 7-6-5-15 ... GT210 @ 600/800MHz

i7 950 @ 18 x 200MHz FSB ... RAMs @ 1000MHz 7-8-7-20 ... Uncore @ 4000MHz ... GT210 @ 600/800MHz

Αν γίνει σωστό και λεπτομερές tweaking το σύστημα με τον i7 μπορεί να νικήσει. Αν δεν γίνει, τότε ο C2D έχει το πλεονέκτημα. Αν αυτός με τον i7 αυξήσει το uncore πολύ ψηλά (πάνω από τα 4.8GHz - πράγμα που δεν γίνεται χωρίς καλή ψύξη στον επεξεργαστή) θα βγάλει πολύ καλύτερο score από τον C2D. Ουσιαστικά αν τα ρολόγια μείνουν στην ίδια συχνότητα, εξαρτάται από το πως θα tweak-άρει ο καθένας ;) Αν τα ρολόγια δεν είναι ίδια (όπως για παράδειγμα τα έχω βάλει εγώ στην πρώτη κατηγορία), πάλι εξαρτάται από το tweaking του καθενός, τις συχνότητες που θα παίξει η κάρτα κ.α.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καλή ψύξη στον επεξεργαστή βρε Σόφο εννοώ κάτι εξεζητημένο, όπως μονοβάθμιο, ξηρό πάγο και λοιπά και λοιπά.

Μάχη θα γίνει... ειδικά στο 2k3 που δεκάρα δεν δίνει στον επεξεργαστή, αλλά επικεντρώνεται κατά κόρον στην κάρτα γραφικών... :) Για να δούμε ποιοι θαρραλέοι θα τα ξεψαχνίσουν...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μηπως προσπαθεις να κλοκαρεις την 210 σου, και το riva tuner δεν την βλεπει???

Μηπως προσπαθεις να αλλαξεις το LOD, και καποιες αλλες (δικιες σου, κρυφες) ρυθμισουλες μηπως βγει κανα καλυτερο σκορακι αλλα ματαια???

Μηηηηην παιδευεσαι αδικα...

Ο nikose εχει τη λυση....

Ανοιγεις το rivatuner.cfg με το notepad.

Στις παρομοιες στηλες (που ξεκιναν με DEV δηλαδη) συμπληρωσε αυτο.. DEV_0A65 = "Nvidia GT210", και στην στηλη G100 = 5E0h-5FFh απλα προσθεσε διπλα αυτο... ,A65h

Σωζεις το τροποποιημενο rivatuner.cfg.........και viola!!!!!!;)

Για ολα τα παιδια που θα διαγωνιστουν!!

Πολλα ευχαριστω στον Stelaras!!

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι ο Στέλιος θα ήξερε ;):T:

Θα παίξω και εγώ σε αυτόν τον διαγωνισμό. Στην πρώτη κατηγορία (Low Clock) βέβαια με ένα φίλο μου μαζί... Αυτός θα βάλει μητρική, E8200, dvd drive και εγώ θα βάλω μνήμες DDR2, κάρτα γραφικών, δίσκους, ψύκτρες, ανεμιστήρες και τα συναφή. No money :(

Άντε και μετά τον διαγωνισμό θα δείξω ένα ωραίο tweak στο 2k3 που δίνει λιγάκι παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξεις 4800 uncore κατά το πλείστο στους i7 θες αρνητικές temps!

Τέσπα μην το σκαλίζουμε.....όπως είναι και ότι βγει.

Τα tweaks σου δεν τα λεςςςςς εεεεεε??????

Sexοπορνοδιαστροφικε υπολογιστακια....;P..

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η LCC κατηγορία οι επεξεργαστές έτσι και αλλιώς έχουν περιορισμό ψύξης (αέρας/νερό). Αν δεν υπήρχε περιορισμός, τότε ο κύριος Σόφος για παράδειγμα θα μπορούσε να χώσει το F1 EE και λίγο πάγο, να παίξει 4.8GHz+ uncore και να τα ξεπαστρέψει όλα στο 2k1.

Το μυστικό για καλές επιδόσεις με i7 στο 2κ1, είναι το υψηλό uncore. Εντάξει δεν λέω και οι μνήμες να παίζουν στα 1000MHz με 9άρια... :P Όλα θέλουν το ψάξιμό τους ;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν λέω και οι μνήμες να παίζουν στα 1000MHz με 9άρια... :P Όλα θέλουν το ψάξιμό τους ;

Βρε και με 8αρια ακόμα καλύτερα !! Άντε να τελειώσει αυτή η εξεταστική να χαλαρώσουμε με τα μαθήματα να ασχοληθούμε με τα συστήματα :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοούσα ότι δεν συστήνω και καλά να παίζουν οι μνήμες στα 1000 με 9άρια. Πρέπει να τις σφίξεις όσο πιο πολύ μπορείς ;) Βρίσκεις τα maximum timings και μετά παίζεις ένα ένα τα sub-timings μέχρι να πιάσεις τον πάτο - όλα να είναι όσο πιο σφιχτά γίνεται. Αυτό εννοούσα :T:

Link to comment
Share on other sites

Κι εκει που ελεγα οτι στα 45 μου τα εχω δει ολα.......

Αμ δε!!!!!! (Μυτιληνιωτικο ιδιωμα)

Η sparkle 210 παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες μου περι το 5ωρο, αρνειται να εκκινησει χωρις την μαμισια ψυκτρουλα της!!!!!!!:stars:

Μου εχει σπασει τα νευρα λεμε!!

Οχι τιποτα, αλλα εχει κι ενα περιεργο ατσουμπαλο κουμπωμα και δεν μπορω να την συνδιασω με κατι αλλο.

Δεν καταφερα τιποτα τελικα!!

Με 1.04 στον πυρηνα κραταει idle 38-41 βαθμους στο μπαλκονι παρακαλω, και δεν μπορω να την παω αρκετα ψηλα.

Ε ρε τι θα δουν τα ματια μου ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

Η sparkle 210 παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες μου περι το 5ωρο, αρνειται να εκκινησει χωρις την μαμισια ψυκτρουλα της!!!!!!!:stars:

Τι εννοείς ακριβώς...? Ότι βάζεις άλλη ψύκτρα και δεν ξεκινάει...? Αυτό είναι κουλό,

πολύ όμως....:P

Μήπως θέλει να βλέπει ότι λειτουργεί το φουρφουρι της μαμίσιας ψύκτρας...?

Edit....Τώρα είδα κατάλαβα ότι δεν μπορείς να βάλεις άλλη ψύκτρα....Πως το δοκίμασες λοιπόν...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε ερωτίλε μην σπαμμάρεις τόσο :hehe:

Ti λένε τα Γιάννενα;

σοφε αστα σπαμ και ελα να ψηφίσουμε και εμεις για την καρτα να τελειώνουμε φιλε...:que:...

τι λες τελικά ποια?

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο λογικό από το να έχει ο καθένας μας μια 5970! :hehe:

Θα ψηφίσω 4550 έτσι...γιατί δεν μου αρέσουν οι NV haha

Επίσης έχω μια 6600GT μια 2400HD μια 3450 μια 8800GT και μια 5870 :P...μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς...? Ότι βάζεις άλλη ψύκτρα και δεν ξεκινάει...? Αυτό είναι κουλό,

πολύ όμως....:P

Μήπως θέλει να βλέπει ότι λειτουργεί το φουρφουρι της μαμίσιας ψύκτρας...?

Edit....Τώρα είδα κατάλαβα ότι δεν μπορείς να βάλεις άλλη ψύκτρα....Πως το δοκίμασες λοιπόν...?

Οχι οχι.. Αυτο που λεω ειναι οτι το πισι ΔΕΝ ξεκιναει αν η καρτα δεν φοραει την δικη της ψυκτρα .

Κανει το γνωστο, ενα μακρυ μπιπ - τρια συντομα, οτι δηλαδη δεν ''βλεπει'' την καρτα γραφικων!!!!

5 Ωρες μπαινοβγαζα την ψυκτρα της χτες το βραδυ.

Μου εσπασε τα νευρα λεμε. Ειναι παραλογο.

Δοκιμασα και να βγαλω την ψυκτρα αλλα να αφησω το φουρφουρι της στην πριζουλα!!!

Ουτε ετσι ποσταρει!!!!

Αφου αρχιζω να σκεφτομαι μηπως η ψυκτρα της, στις τεσσερις ακρες που παταει, μηπως βραχυκυκλωνει τιποτα επαφες, αλλα δεν εχει νοημα αυτο.

Γιατι να το κανουν σε μια καρτα των 30 ευρω??

Το θεατρο του παραλογου σου λεω!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now