George_o/c

Η ASUS στοχεύει το shipping 25.000.000 motherboards μες στο 2010!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η ASUS στοχεύει το shipping 25.000.000 motherboards μες στο 2010!]http://reviews.hwbox.gr/news/asus.jpg[/NEWS_IMG]Η Asustek Computer, ευρέως διαδεδομένη με το όνομα ASUS, εκτιμά ότι οι πωλήσεις μητρικών καρτών της θα αγγίξουν τα 25.000.000 μες στο 2010, 20% αύξηση σε σχέση με τα 21.000.000 που έκανε το 2009. Όλα αυτά σύμφωνα πάντα με τις δηλώσεις του Chewei Lin, Αντιπροέδρου της ASUS. Πιο συγκεκριμένα, το εξωφρενικό νούμερο των 25.000.000 motherboard units προήλθε από την εξής λογική: Το Q1 2010 η ASUS θα κάνει 5.000.000 πωλήσεις, το Q2 2010 6.000.000 πωλήσεις (11.000.000 πωλήσεις στα μέσα της χρονιάς δηλαδή), ενώ τα υπόλοιπα 14.000.000 αναμένονται να γίνουν στο δεύτερο μισό του χρόνου.

Ο Chewei εμφανίζεται αρκετά αισιόδοξος, αφού δήλωσε ότι μες στο 2009 η ASUS κατείχε το 33% της αγοράς μητρικών καρτών και αισιοδοξεί να κατακτήσει το 50% της αγοράς μέχρι το 2014. Όμως δεν έχει καταλήξει τυχαία στα παραπάνω στατιστικά στοιχεία. Λαμβάνοντας υπόψην μελέτες που έγιναν στην ASUS, βγήκε το συμπέρασμα ότι ανερχόμενες αγορές όπως αυτές της Κίνας ή της Βραζιλίας έχουν τρομερές δυνατότητες. Μόνο στην Κίνα, αναμένεται αύξηση της τάξεως του 6% στο motherboards market.

Τέλος και αναφορικά με τις USB 3.0 μητρικές κάρτες, ο κύριος Lin τόνισε ότι θεωρεί πολύ δύσκολο το να βελτιωθεί η συγκεκριμένη αγορά πριν το τέλος του Q3 2010, πράγμα που οφείλεται στο υψηλό κόστος των υλικών. Παρόλα αυτά, πιστεύει ότι μέχρι τότε οι USB 3.0 μητρικές κάρτες θα κάνουν 2.000.000 κομμάτια το μήνα, από τα οποία η ASUS θα ευθύνεται για το 25%.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην επιτευχθούν οι στόχοι για το 50% της αγοράς. Η gigabyte ανεβαίνει ΠΟΛΥ δυναμικά με καταπληκτικές mobo εδώ και 2-3 χρόνια. Και άλλοι κατασκευαστές όμως, έχουν αξιοπρεπέστατες προτάσεις. Ο ανταγωνισμός κάνει καλό και μια "μοιρασμένη" αγορά θα κρατήσει τις τιμές χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το θεμα των τιμων ειναι σχετικο. Εξαρταται παντα απο την υλοποιηση του chipset ή αλλιως απο τις τιμες της Ιντελας και της AMD.

Γι'αυτο δεν μπορουσαμε να βρουμε μητρικη με X58 κατω απο 200? οταν πρωτοβγηκαν, σε αντιθεση με το P55 το οποιο ειχε μητρικες των 70-80? με το λανσαρισμα του.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην επιτευχθούν οι στόχοι για το 50% της αγοράς. Η gigabyte ανεβαίνει ΠΟΛΥ δυναμικά με καταπληκτικές mobo εδώ και 2-3 χρόνια. Και άλλοι κατασκευαστές όμως, έχουν αξιοπρεπέστατες προτάσεις. Ο ανταγωνισμός κάνει καλό και μια "μοιρασμένη" αγορά θα κρατήσει τις τιμές χαμηλά.

+1 και από εμένα. αν δεν είναι 3-4 μεγάλοι κατασκευαστές μέσα στο παιχνίδι, τότε θα μας τα παίρνει χοντρά η ASUS άμα θέλουμε κάτι ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

off/ Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η Intel αλλάζει τόσο συχνά sockets. Για τους i7 είχαμε το 1366 και, τώρα, για τους i5 πήγαμε στο 1156.

Έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν. Αυτό το thread όμως αναφέρεται στις πωλήσεις της ASUS, όχι στα Intel policies.

Μην ξεχνάτε και την MSI παιδιά. Και αυτή έχει ανέβει υπερβολικά πολύ τα τελευταία δύο χρόνια. Γενικά καλό είναι να επικρατεί μια ισορροπία στην αγορά, όμως όλοι γνωρίζουμε τις βλέψεις που έχει κάθε σωστή εταιρεία... να αυξήσει το μερίδιό της περισσότερο... Δεν ξέρω πολλές που θα πουν: "Δεν θέλω άλλες πωλήσεις προς το παρόν, ίσως αργότερα" :)

Link to comment
Share on other sites

MSI, GB, EVGA(όσον αφορά τα mobos δεν νομίζω να ήταν ψηλά) έχουν ανέβει....η Foxconn είχε πέσει πολύ, πριν ακόμα κλείσει...

Η ASUS αν και στο extreme o/c δεν τα πήγε πολύ καλά με το 1366, νομίζω ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που για κάθε μέρα έχουν ASUS mobos...

Την DFI ψιλοέχασα...

Κατά τα άλλα ψηφίζω AsRock :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now