parar

ASUS P5Q3 και πρόβλημα εκκίνησης (Double Boot)

Recommended Posts

Έχω έναν υπολογιστή που αποτελείται από τα παρακάτω:

Μ/Β: Asus P5Q3 (BIOS 0806)

CPU: Core 2 Quad 9550 (E0) 2,83 MHz ->3,77 GHz (FSB: 443)

Μνήμη: 2 x 2 GB Corsair CL7 DHX 1600 - τρέχει CL6 1477 MHz (TWIN 3X4096-1600C7DHX)

Σκληροί δίκοι: 3 Seagate SATA (7200.12 500 GB, 7200.12 750 GB, 7200.11 500 GB) και 1 Maxtor PATA 80 GB

DVD-RW: Samsung 16x SATA

Graphics: Gigabyte 8800GT με ψύκτρα Zalman

Κάρτα SCSI: Initio 9090U (PCI)

Ψύκτρα: CPU Zalman CNPS9700NT

Τροφοδοτικό: Zalman ZM850-HP

Λειτουργικά: Windows XP Pro SP3 32bit, OpenSuse 11.2 64bit, Ubuntu 9.10 64bit, Windows 7 32bit & Windows 7 64bit (όλα ενημερωμένα).

Στο BIOS οι τάσεις είναι ρυθμισμένες στο auto (εκτός από μνήμη=1,94V και Vcore=1,2875V, που είναι και η ονομαστική του επεξεργαστή μου).

Μετά το overclocking που έκανα (μόνο σε FSB και τάση μνήμης - οι μνήμες τρέχουν πιο κάτω από την ονομαστική τους ταχύτητα με CL6 και είναι τοποθετημένες στις πορτοκαλί βάσεις του Μ/Β) διαπίστωσα ότι κατά την εκκίνηση (τα πάντα τελείως σβησμένα - UPS κλπ.) ξεκινά για 1-2 δευτερόλεπτα, μετά σταματά για 3-4 δευτερόλεπτα και ύστερα ξεκινά κανονικά χωρίς πρόβλημα (όλα τα λειτουργικά τρέχουν σωστά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα). Όταν το UPS είναι ανοιχτό και κάνω τερματισμό και κατόπιν εκκίνηση δεν υπάρχει αυτή η καθυστέρηση.

Έχω τρέξει 6 ώρες Memtest, 8 ώρες Prime95, 2 ώρες Furmark και όλα είναι Ο.Κ., επομένως κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα με το overclocking.

Έστειλα e-mail στην τεχνική υποστήριξη της ASUS και η απάντηση που πήρα ήταν:

"Dear customer

The issue of the "dual boot" is caused from the non perfect compatibility of the DDR. You must wait a new version of BIOS to resolve the issue "dual boot" and the issue of the voltage of the CPU.

Asus Help Desk"

Όταν τους ρώτησα πότε θα βγάλουν νέο BIOS μου απάντησαν ότι δεν είναι προγραμματισμένο κάτι τέτοιο προς το παρόν ("At the moment, we have not a date for the new version of Bios").

Μήπως ξέρει κάποιος-α αν αυτό αποτελεί πρόβλημα ή είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου Μ/Β ώστε να ρυθμίζει τις τάσεις κατά την εκκίνηση (όπως είπα είναι στο auto, εκτός από Vcore και μνήμες);

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ από την στιγμή που κλείνεις την οποιαδήποτε παροχή ρεύματος στην μητρική.

Το P45 chipset όπως και τα P965, X38, X48, G31, P35, G41, X58, P55 κάθε φορά που "πρωτοανοίγει" έπειτα από διακοπή της παροχής ρεύματος, ή αλλαγή κάποιων ρυθμίσεων στο BIOS κάνει ένα "boot & turn off" γρήγορο κατά το οποιο το chipset κάνει το initialization & preconfiguration κάποιων παραμέτρων ( timings & resistance ).

υ.γ. Το τεχνικό τμήμα της Asus είναι ΓΤΠ καβάλα όπως πάντα :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ από την στιγμή που κλείνεις την οποιαδήποτε παροχή ρεύματος στην μητρική.

Το P45 chipset όπως και τα P965, X38, X48, G31, P35, G41, X58, P55 κάθε φορά που "πρωτοανοίγει" έπειτα από διακοπή της παροχής ρεύματος, ή αλλαγή κάποιων ρυθμίσεων στο BIOS κάνει ένα "boot & turn off" γρήγορο κατά το οποιο το chipset κάνει το initialization & preconfiguration κάποιων παραμέτρων ( timings & resistance ).

υ.γ. Το τεχνικό τμήμα της Asus είναι ΓΤΠ καβάλα όπως πάντα :D

Ευχαριστώ πολύ. Θέλω όμως να ξέρω αν αυτό το διαρκές "double boot" εγκυμονεί κάποιους κινδύνους για τα συστατικά του υπολογιστή (κατά κύριο λόγο τους σκληρούς δίσκους). Ο λόγος είναι ότι κλείνω τα πάντα όταν δεν είμαι σπίτι.

Η προηγούμενη μητρική που είχα (Gigabyte GA-EP35-DS3R - με τα ίδια συστατικά) δεν το έκανε (κρατούσε άραγε τα πάντα στη CMOS;). Επίσης δεν το κάνει ούτε η P5Q3 όταν δεν υπάρχει κανένας υπερχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now