Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Athlon II & Phenom II: Πέντε ακόμα επεξεργαστές...]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Παρόλο που η AMD τα πήγε αρκετά καλά το 2009, κυκλοφορώντας επεξεργαστές που τιμήθηκαν από πολλούς extreme overclockers και mainstream/enthusiasts αγοραστές, η Intel ήρθε να της καταστρέψει τα σχέδια για το 2010 με την κυκλοφορία των Clarkdale. Ωστόσο η AMD δεν το βάζει κάτω, αφού σήμερα ανακοίνωσε πέντε καινούριους επεξεργαστές για τις σειρές Athlon II και Phenom II. Αρχικά, έχουμε τον τετραπύρηνο Phenom II X4 910e με συχνότητα λειτουργίας 2.6GHz, TDP 65W (χαμηλή κατανάλωση, εξού και το "e" στο όνομα) και 8MB μνήμης cache, o οποίος κοστολογήθηκε στα $169. Έπειτα ακολουθεί ο μικρότερος Phenom II X2 555 Black Edition - διπύρηνος επεξεργαστής, συχνότητα λειτουργίας 3.2GHz, 7MB μνήμης cache, 80W TDP και ξεκλείδωτο bus multiplier. Η τιμή του ανέρχεται στα $99.

Συνεχίζουμε με τα μικρότερα μοντέλα. Ο τετραπύρηνος Athlon II X4 635 "τρέχει" στα 2.9GHz, διαθέτει συνολικά 2MB μνήμης cache, ενώ το TDP του ισούται με 95W. Ο τριπύρηνος Athlon II X3 440 λειτουργεί στα 3GHz και έρχεται με 1.5MB μνήμης cache και 95W TDP. Τέλος, έχουμε τον Athlon II X2 255 στα 3.1GHz, με 2MB cache και 65W TDP - στον οποίο αναφερθήκαμε εκτενέστερα. Οι τιμές των παραπάνω Athlon ανέρχονται στα $119, $84 και $74 αντίστοιχα.

Όλοι οι επεξεργαστές υποστηρίζουν πλήρως το socket AM3, είναι backwards compatible και με το socket AM2+ και μπορούν να λειτουργήσουν απροβλημάτιστα τόσο με DDR2 όσο και με DDR3 μνήμες RAM.

Link to comment
Share on other sites

ο μι τζι μεγαλωσε το ιντερνετ μαλλον ε?

Περα παντως απο την πλακα η πρασινη αρχιζει και βγαζει αρκετα μοντελα μικρης ( ? ) κατηγοριας

και αποψη μου καλα κανει.Αρκετοι σε δυσκολη οικονομικη κατασταση θα μπορεσουν να κανουν

ενα αρκετα αξιοπρεπεστατο συστημα με χαμηλο κοστος .

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τιμία η amd προσφέρει καλές επιδόσεις με μικρό κόστος , σε μια και μόνο πλατφόρμα με αυτήν την δυνατή τιμοπωλιακη πολιτικοί και με την έλευση τον εξαπυρινον θα κόψει μεγαλύτερο κομμάτι από την πίτα του 2010

Link to comment
Share on other sites

μερικοί νομίζω δεν το νιώθουν ΚΑΘΌΛΟΥ όμως 2cpu , δλδ

σε χαλάει που υπάρχει τεράστια (75%) πιθανότιτα να αγοράσεις χ2(διπύρηνο) και να σου βγεί χ4(τετραπύρηνος),

σε χαλάει που οι μητικές τις ΑΤΙ ξεκινάν απο 50 ευρό,

σε χαλάει που δεν ΑΠΑΙΤΕΙ καινούρια μητρικη απο 755 σε 1156 ή 1366 και θέλει και καινούριες μνήμες ddr3 (Πλήρωσε καινούριες και ας ήσουν ικανοποιημένος με τις ddr2 στα 1066)

και τέλος σε χαλάει ότι είναι ότι καλύτερο σε ΚΟΣΤΟΣ/ΑΠΟΔΟΣΗ....

μήπως τα παίρνεις απο ΙΝΤΕΛ.???????

junior.

τέλος.

Link to comment
Share on other sites

μερικοί νομίζω δεν το νιώθουν ΚΑΘΌΛΟΥ όμως 2cpu , δλδ

σε χαλάει που υπάρχει τεράστια (75%) πιθανότιτα να αγοράσεις χ2(διπύρηνο) και να σου βγεί χ4(τετραπύρηνος),

σε χαλάει που οι μητικές τις ΑΤΙ ξεκινάν απο 50 ευρό,

σε χαλάει που δεν ΑΠΑΙΤΕΙ καινούρια μητρικη απο 755 σε 1156 ή 1366 και θέλει και καινούριες μνήμες ddr3 (Πλήρωσε καινούριες και ας ήσουν ικανοποιημένος με τις ddr2 στα 1066)

και τέλος σε χαλάει ότι είναι ότι καλύτερο σε ΚΟΣΤΟΣ/ΑΠΟΔΟΣΗ....

μήπως τα παίρνεις απο ΙΝΤΕΛ.???????

junior.

τέλος.

όλα αυτα είναι κάποια από τα "καλά" της amd αλλά δεν είναι αρκέτα για να την ανεβάσουν, όπως είπε και ο Γιώργος τώρα με τα clarkdale μας τελείωσε η amd για φέτος.μακάρι να οι thuban να μπόρούσαν να κάνουν το "μπαμ" αλλά δεν προβλέπεται....δυστηχως θα περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

τιμες ανακοινωσε δηλαδη!!!!ο phenom 2 x4 965 τρωει στα αυτακια του απο τον ι5 750 πολλες φαπες κ εχουν 10 ευρω διαφορα,κ μην λεμε οτι θελουμε τωρα η ιντελ με τους ι3 πλεον εχει κ επιδοσεις κ ποικιλια κατι που δεν εχει η amd,τα ιδια κ τα ιδια σε αλλα ρολογια κ μικροτερο tdp,το να φτιαξεις μια πλατφορμα με τον φθηνοτερο ιντελ κ με τον φθηνοτερο amd ειναι 100 ευρω διαφορα, το θεμα ειναι κ τι διαφορα βλεπεις σε επιδοσεις οποτε καποια πραγματα δεν ειναι τυχαια,αντε του χρονου παλι οπως ειπε κ ο george

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλακα το spamming τελικα :hehe:

Εμείς το πήραμε από το techPowerUp, που το πήρε από το TechConnect Magazine, που το πήρε από το Press Release της AMD :D

Κατσε να δω προς τα που πεφτει η Κρητη για να σου στειλω τη μουτζα :hehe:

Παιδιά η AMD τελείωσε για το 2010, τώρα που κυκλοφόρησαν οι Clarkdale :)

Για 2011 πάμε πάλι... Ούτε οι Thuban θα κάνουν κάτι :)

Double-μουτζα :P

Για εναν απλο χρηστη, η AMD ειναι μια χαρα.

Για εναν gamer, επισης ειναι μια χαρα.

Για εναν overclocker ειναι επισης μια χαρα, βγαζει και γουστα.

Για εναν επαγγελματια, θα ειναι και παλι μια χαρα να παιρνει 6πυρηνο με 1/3 της τιμης σε σχεση με τον Intel.

Για αυτον που θελει το 5-10% παραπανω των Intel, δεν ειναι καλη, οκ. Αλλα μην λεμε οτι "τελειωσε" η AMD, ελεος ρε συ. Λες και τα λεφτα της η Intel τα εβγαλε απο τους i7 ή θα τα βγαλει απο τους δισεκατομμυρια i3/i5 που θα πουλησει...

Οχι οτι κανει κατι τρελες συμφωνιες με τους mobile i3/i5...:P

Μην τα βλεπετε μονοπλευρα ρει, μια χαρα παρουσια θα εχει στην αγορα η AMD + συγχρονα chipsets (μολις βγουν τα 8xx).

μερικοί νομίζω δεν το νιώθουν ΚΑΘΌΛΟΥ όμως 2cpu , δλδ

σε χαλάει που υπάρχει τεράστια (75%) πιθανότιτα να αγοράσεις χ2(διπύρηνο) και να σου βγεί χ4(τετραπύρηνος),

σε χαλάει που οι μητικές τις ΑΤΙ ξεκινάν απο 50 ευρό,

σε χαλάει που δεν ΑΠΑΙΤΕΙ καινούρια μητρικη απο 755 σε 1156 ή 1366 και θέλει και καινούριες μνήμες ddr3 (Πλήρωσε καινούριες και ας ήσουν ικανοποιημένος με τις ddr2 στα 1066)

και τέλος σε χαλάει ότι είναι ότι καλύτερο σε ΚΟΣΤΟΣ/ΑΠΟΔΟΣΗ....

μήπως τα παίρνεις απο ΙΝΤΕΛ.???????

junior.

τέλος.

Ρε καμενε κι εσυ :D:hehe:

Πλακα κανει ο 2cpu, δουλευει το Γιωργακη :hehe:

Για μενα ειναι μια χαρα οι AMD σημερα, ΝΑΙ ΜΕΝ χανουν σε Clock-2-Clock αλλα αν τους κλοκαρεις ειναι μια χαρα και φυσικα, πολυ πιο φτηνοι. Τη δουλεια τους την κανουν και με το παραπανω - απλα το θεμα ειναι οτι καποιοι, προτιμουν τους Intel και αλλοι τους AMD.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω σε ότι είπε ο jc denton και να προσθέσω κάτι ακόμα ποιος θα φανταζόταν τι εποχή που η nividia έβγαζε την 8800 ότι θα έτρωγε πίτες από την ati amd σήμερα την πελέκισε όχι με της επιδόσεις αλλά με της καλές τιμές . σήμερα αν και όλα ρόδινα για την ιντελ εξακολουθεί να μην μπορεί να βγάλει μια κάρτα γραφικών της προκοπής, για μένα που πεζο στο pc παιχνίδια , ίντερνετ φτιάχνω cd ,dvd τι νόημα έχει να πάρω i7.:que:... το χειρότερο είναι ότι έχει ένα σωρό επεξεργαστές i7,i5,i3 σε ένα σωρό μητρικές 13χχ,11χχ κτλ και αν πχ πήρα χθες έναν ι3 και θέλω να χώσω ένα εξαπυρινο αύριο τι αναβάθμιση χρειάζεται να ξανακάνω ? :lol τέλος πάντων όλα σε ένα νοικοκυρεμένα ( AMD 3):)...

Link to comment
Share on other sites

μερικοί νομίζω δεν το νιώθουν ΚΑΘΌΛΟΥ όμως 2cpu , δλδ

σε χαλάει που υπάρχει τεράστια (75%) πιθανότιτα να αγοράσεις χ2(διπύρηνο) και να σου βγεί χ4(τετραπύρηνος),

σε χαλάει που οι μητικές τις ΑΤΙ ξεκινάν απο 50 ευρό,

σε χαλάει που δεν ΑΠΑΙΤΕΙ καινούρια μητρικη απο 755 σε 1156 ή 1366 και θέλει και καινούριες μνήμες ddr3 (Πλήρωσε καινούριες και ας ήσουν ικανοποιημένος με τις ddr2 στα 1066)

και τέλος σε χαλάει ότι είναι ότι καλύτερο σε ΚΟΣΤΟΣ/ΑΠΟΔΟΣΗ....

μήπως τα παίρνεις απο ΙΝΤΕΛ.???????

junior.

τέλος.

Αν και με καλυψε ο jc

1)Δες την υπογραφη

2)Δες τi απαντησα στον George

3)Φυσικα και κανω πλακα με τον George και δεν εβαλα κανενα emoticon καθαρα

λογω βιασυνης.

4){xavale mode on} Ναι με πειραζει γιατι οχι μονο πηρα μετοχες της

Ιντελ και εχασα τα λεφτα μου αλλα το χειροτερο? Μας εχωσαν και αυτο το προστιμο και πανω που πηραμε κεφαλι δωσαμε τα λεφτα μας ..που? στην AMD?

WAAAAAAAAAAAAAAAAA αισχος {xavale mode off}

roger out

Link to comment
Share on other sites

Στους επεξεργαστές όμως η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη!

Και JC, για μένα η AMD στις επιδόσεις έχει τελειώσει πλέον για το 2010... They are in the SH1T.

Ναι παιδι μου οτι πεις, απο την τεραστια και ενδελεχη εμπειρια που εχεις με Phenom II X4 :hehe: :hehe:

Στο ξαναλεω, οι AMD ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για το 90% των πραγματων που θελει να κανει καποιος, ακομα κι αν ειναι Gamer. Τι παραπανω δηλαδη θα του δωσει ο Clarkdale?

Το μονο ΣΟΒΑΡΟ διλημμα ειναι ενα:

Phenom II X4 965 BE + ASUS/MSI 790FX

ή

Intel Core i5 750 + MSI GD65

Και οι δύο πάνε στα 4.0GHz, με τον i5 να μπορει να παει ψηλοτερα τις μνημες. Για μενα, ο i5 συμφερει γιατι οντως, θα ειναι λιγο καλυτερος (5-10% βαρια δλδ). Αλλα για εναν που παιζει στα 1920x1200, και οι δυο την ιδια δουλεια θα κανουν ακριβως.

Ολοι ξερουμε οτι η Ιntel παει για full dominance αλλα δεν ειναι ανυπαρκτη η AMD!

Και λες και για τον Thuban δλδ, ο οποιος σιγουρα θα παταει κατω οποιον i7 υπαρχει σε αληθινα multicore σεναρια, εκτος απο τον Gulftown! Ο οποιος θα κανει 3x σε τιμη!

Ειναι αληθινα radical δηλωση το να λες: "για μένα η AMD στις επιδόσεις έχει τελειώσει πλέον για το 2010... They are in the SH1T."

Σπουδαζεις και οικονομικα δλδ ρε, δεν γινεται να τα βλεπεις τοσο μονοπλευρα, επειδη η Intel ειναι καλυτερη στα benches.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι επιβάλλεται να υφίσταται υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα σε οποιεσδήποτε εταιρείες ενός συγκεκριμένου τομέα, γιατί έτσι οι τιμές παραμένουν σε φυσιολογικά επίπεδα και εν τέλει επωφελείται το αγοραστικό κοινό. Πάνω στο θέμα των benchmarks εντάξει δεν χρειάζεται να αναφερθώ, όλοι γνωρίζουμε το ότι η Intel είναι πολύ μπροστά.

Από εκεί και πέρα όμως. Κατανοώ πλήρως αυτά που μου γράφεις και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω. Ο κύριος λόγος που "φαίνεται" ότι βλέπω τόσο μονόπλευρα το θέμα είναι ότι παλιότερα άκουγα: Όχι η AMD είναι καλύτερη γιατί στα ίδια λεφτά στήνεις πολύ πιο φθηνό σύστημα, όχι η AMD είναι πολύ cool γιατί κρατά τις τιμές σε χαμηλά επίπεδα ενώ η Intel θέλει να μας σφάξει κ.τ.λ. Ε λοιπόν και εγώ αγανάκτησα...

Κατά βάθος συμπαθώ πολύ την AMD. Και όλα αυτά τα in the sh1t μπλα μπλα, τα γράφω γιατί όντως ισχύουν εκεί που επικεντρώνουμε αρκετοί από το hwbox το ενδιαφέρον μας - benchmarks.

P.S. Όχι δεν έχω εμπειρία πάνω στους Phenom II X4. Δεν γίνεται να έχεις άποψη μόνο πάνω σε ότι ήδη διαθέτεις. ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

P.S. Όχι δεν έχω εμπειρία πάνω στους Phenom II X4. Δεν γίνεται να έχεις άποψη μόνο πάνω σε ότι ήδη διαθέτεις. ;)

Επειδη εγω εχω μεσω ενος φιλου, ο οποιος ειναι και τρελαμενος Gamer, το συστημα δεν εχει καμια διαφορα με εναν Ιntel. Το μονο που εχει Intel πανω ειναι ενας SSD βεβαια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, υπαρχει κανεις που εχει παει τον 955 στα 4GHz σε 64bit λειτουργικό;

εγω δεν φτανω μεχρι εκει γμτ.

Πάρα πολύ δύσκολο.... Ο c3 έχει αρκετές πιθανότητες όμως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now