TheoVeR

Cpu Pot

Recommended Posts

Λοιπόν, θέλω να φτιάξω ένα ποτ για τον επεξεργαστή μου. Τώρα θ αρχίσω να ασχολούμαι με τέτοια κόλπα και θέλω να φτιάξω κάτι απλό για αρχή. Επικοινώνησε ο πατέρας μου με κάποιους σχετικούς που έχουν εργαλεία και απλά του ζήτησαν σχέδιο. Τι σχέδιο να φτιάξω για να τους δώσω? Πέρα απ την βάση που βρήκα ένα thread, τι θα πρέπει να τους δώσω στον σωλήνα? :S

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω ηθελα να φτιαξω αλλα για να φτιαξεις κατι καλο παει πολυ το μαλλι.Παρε κατι ετοιμο κατα την γνωμη μου μεταχειρισμενο αν βρεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω κάτι τόσο καλό προς το παρόν μιας που θα είναι η πρώτη μου φορά. Δηλαδή απλά να μάθω για αρχή. Όταν λες πολύ το μαλλί? Πόσο πολύ? Btw δεν ψαχνω την τελειότητα προς το παρόν! :)

Link to comment
Share on other sites

150 ευρα περιπου. Δες αυτο το θρεντ .Παντος ο george oc ειχε πει οτι σαν βαση μπορεις να βαλεις αυτο για παγο.Μπορει τωρα να μην ψαχνεις την τελειοτητα ομωςθα ηταν καλυτερο να παρεις ενα κανιστρο και να το κρατησεις αμα δεις οτι σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι προτινω για βαση.Αν και οπως διαβασες θα πρεπει να εχει την μεγαλυτερη δυνατη επιφανεια. Εδω βαζεις την φαντασια σου η παιρνεις κατι ετοιμο αλλα πρεπει να εχεις και τα καταλληλα εξαρτηματα.με τορνο θα το κανεις η με cnc?

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ εύκολη και καλή λύση είναι η εξής.

Πάτος από χαλκό (ένα τετράγωνο κομμάτι ~3εκ χοντρό το οποίο θα σου κάνουνε μερικές τρύπες στον πάτο όπως π.χ. στην εικόνα πιο κάτω γύρω στο 1-1,5 εκατοστό βάθος) και μια χαλκοσωλήνα κολλημένη απο πάνω για ύψος (να είναι τόσο η διάμετρος της ώστε να μπούνε μέσα όλες οι τρύπες που θα σου ανοίξουν).Κόστος γύρω στα 30-40? max.

4824a40d02e9f411.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μη μπλεξεις με τετραγωνα κομματια χαλκου.Λιγα μηχανουργεια θα μπορεσουν να το πιασουν πανω στον τορνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει διαστάσεις? Πάχος, διάμετρο, μήκος (ύψος) σωλήνα και διαστάσεις του χάλκινου τετραγώνου που θα γίνει η βάση (μήκος,πλάτος, ύψος)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι και εγω σε περίπου δυο μήνες. Να αρχίσω να παίζω με Dry Ice για αρχή.

Μπορείτε να μου πείτε μερικά μηχανουργεια για να ρωτήσω...

Ή να μου πείτε τιμές (ισχύει το 150 ευρο?)

Ή απο που μπορω να αγοράσω έτοιμο, καινούριο / μεταχειρισμένο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Pot αγοράζεις μια και καλή κατ' εμέ, οπότε είτε PM στον χρήστη GoriLLakoS είτε kingpincooling.com & F1EE.

Γύρω στα 150 ευρώ οι τιμές.

Δεν σε συμφαίρει το μηχανουργείο τζάμπα ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Pot αγοράζεις μια και καλή κατ' εμέ, οπότε είτε PM στον χρήστη GoriLLakoS είτε kingpincooling.com & F1EE.

Γύρω στα 150 ευρώ οι τιμές.

Δεν σε συμφαίρει το μηχανουργείο τζάμπα ασχολείσαι.

Ακριβώς!!! Το κάνιστρο είναι το μοναδικό που μπορεί να σου μείνει για χρόνια και πρέπει να είναι ΠΟΛΥ καλό.

Gorillakos, Kingpin @XS και ρίξε μια ματιά εδώ. Η δουλειά αυτού του τύπου σχεδιαστικά είναι απίστευτη. Τα κάνιστρα του έχουν επαρκή μάζα και από ότι ξέρω έχουν άριστη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now