George_o/c

NVIDIA GeForce GTX 480 και GTX 470: Οι ονομασίες των πρώτων Fermi GF100;

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GeForce GTX 480 και GTX 470: Οι ονομασίες των πρώτων Fermi GF100]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Μέσω του Twitter account ενός υπαλλήλου της NVIDIA, μαθεύτηκαν επιτέλους τα πολυ-αναμενόμενα ονόματα των επερχόμενων GF100 Graphics Processor Units της "πράσινης": GeForce GTX 480 και GTX 470. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι υπάρχουν ήδη 300 series desktop και mobile VGAs που βασίζονται στην τρέχουσα ή σε προηγούμενη γενιά, τα πρώτα Fermi προϊόντα της NVIDIA θα κυκλοφορήσουν απευθείας ως μέλη μιας νέας οικογένειας, της 400. Παρόλο που ορισμένοι θεωρούν ότι η κίνηση αυτή της NVIDIA θα ξεκαθαρίσει ελάχιστα το σφοδρά θολωμένο "renaming" τοπίο, δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν ότι μπερδεύει περισσότερο τα πράγματα.

Νομίζω, δεν χρειάζεται καν να αναφέρουμε ότι δεν έχουν δημοσιευτεί ακόμα τα παραμικρά χαρακτηριστικά σχετικά με τις συχνότητες λειτουργίας, τον αριθμό επεξεργαστών CUDA και τις μνήμες των GeForce GTX 480 & GTX 470. Ωστόσο αυτό που γνωρίζουμε σίγουρα είναι ότι και οι δύο κάρτες θα υποστηρίζουν DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.x, CUDA, PhysX και 3D Vision Surround Technology για 3D απεικόνιση σε τρεις οθόνες. Αναμένεται επίσης οι κάρτες να διαθέτουν dual DVI και HDMI θύρες εξόδου και να υποστηρίζουν πλήρως την τεχνολογία SLi. Αυτά προς το παρόν, η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.

[img_ALT=NVIDIA GeForce GTX 480 και GTX 470: Οι ονομασίες των πρώτων Fermi GF100]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b67c5fbd0172.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το "πολυαναμενόμενο" όνομα τα υπόλοιπα πάνω κάτω τα γνωρίζαμε,πότε θα ψηθουν να πουν αυτά που όλοι μας περιμένουμε? Αλλιώς βλεπω το επόμενο νέο για το φερμι να είναι του τυπου: οι συσκευασίες των καρτων θα είναι απο 100% ανακυκλωμένο χαρτι αλλά ακόμη δεν μάθαμε τα specs των καρτων.....

με το καλό να βγούνε τα φέρμια, μπας και κάνουμε και καμιά αναβάθμιση. :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν βγει πατατα το fermi θα ειναι η οικονομικη καταστροφη της Nvidia δεν νομιζω να μπορεσει να ορθοποδησει μετα απο αυτο αρα λογικα κατι καλο θα ετοιμαζει...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έγραψες, δε νομίζω να ισχύει τίποτα. Ούτε τόσο εύκολα χρεοκοπεί μια εταιρία τέτοιου βεληνεκούς, ούτε βγάζοντας ένα προιόν πατάτα δε μπορεί να ξανασταθεί στα πόδια της. Αλλά, δε μπορούμε να αποκλεισουμε και το ενδεχόμενο να βγάλει κάτι πολύ σούπερ και να το ρίξει στη αγορά σε πολύ καλή τιμή (για τα δεδομένα της nvidia πάντα) και να κάνει τρελό πάταγο. Που νομίζω ότι το χρειάζεται τώρα, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.

Το παραπάνω θα το ήθελα σκεπτόμενος σαν καταναλωτής, κολλημένος με την nvidia, αλλά δεν είναι και παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή κίνηση από την NVidia, σίγουρα υπέρ των καταναλωτών. Για πόσο να τους κορόιδευε ακόμα άλλωστε;

Προσωπικά αν έβλεπα τα πρώτα Fermi να έρχονται με κωδικό 3ΧΧ θα ήμουν απολύτως σίγουρος ότι είναι πατάτες και κρατάει το 4ΧΧ για αργότερα. Από την στιγμή που πάει στο 4ΧΧ σημαίνει, για μένα τουλάχιστον, ότι η αρχιτεκτονική είναι αρκετά καλή ώστε να βασιστούν σε αυτή και τα μικρά μοντέλα που θα έρθουν αργότερα. Αν ήταν μούφα θα βλέπαμε μόνο δύο hi end κάρτες με κωδικούς 3ΧΧ και θα έπρεπε να περιμένουμε το επόμενο rev για μια πλήρη σειρά καρτών, από low end μέχρι την κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκέφτηκα και εγώ yanni. Συν του ότι είμαι σε εκείνους που υποστηρίζουν ότι έκανε καλά που άλλαξε ονοματολογία στις Fermi, από την άποψη του ότι ο end user δεν θα μπερδεύεται με τις 300 series. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν βγει πατατα το fermi θα ειναι η οικονομικη καταστροφη της Nvidia δεν νομιζω να μπορεσει να ορθοποδησει μετα απο αυτο αρα λογικα κατι καλο θα ετοιμαζει...:cool:

Holy mother of God...:loveliness:..

Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο.

Αν κλείνανε φίλε μου έτσι εταιρίες τότε θα είχαμε μονοπώλειο σε όλους τους κλάδους...

"Αν σταματήσει να φέρνει coca cola ο Σκλαβενίτης θα κλείσει"... :)...

Αυτή είναι η αναλογία αυτού που είπες...

Link to comment
Share on other sites

Να αναλυσω το σκεπτικο μου.

Η NVIDIA εχει δαπανησει αρκετα εκατομυρια δολαρια στην αναπτυξη του fermi σε μια περιοδο τεραστιας οικονομικης κρισης.Η ati εχει βγαλει εδω και πολλους μηνες το δικο της προιον, το οποιο παρα τα αρχικα προβληματα διαθεσιμοτητας (τα οποια τωρα εχουν λυθει κατα μεγαλο ποσοστο) πουλαει τρελα και χωρις αντιπαλο.Εαν το fermi δεν ειναι αρκετα δυνατο δηλαδη >35% απο την 5870 τοτε η ati εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα.Κανοντας μια πτωση τιμων θα κανει κινηση ματ και η nvidia πιστευω δεν θα μπορει να ακολουθησει στον πολεμο τιμων γιατι θα μπαινει μεσα.Εξαλλου πιστευω να θυμαστε την αλλοτε παντοδυναμη 3dfx τι επαθε βγαζοντας το τελευταιο της τσιπακι μετα απο απανωτες καθυστερησεις ηταν παρα πολυ αργα πλεον...

my two cents...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον panos.Εξαλλου δεν ειπε οτι θα κλεισει,ειπε οτι θα ειναι οικονομικη καταστροφη για την nv αν δεν βγαλει ενα ακρως ανταγωνιστικο προιον.Κατι που θα κανει αισθηση.

off topic:

Ελπιζω οταν βγαλουν αυτο το ανταγωνιστικο προιον,να μην κανουν την μαμακια και το πουλησουν στην τιμη του Apollo 11,γιατι τοτε πιστευω θα βγουν πιο χαμενοι απο ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν βγει πατατα το fermi θα ειναι η οικονομικη καταστροφη της Nvidia δεν νομιζω να μπορεσει να ορθοποδησει μετα απο αυτο αρα λογικα κατι καλο θα ετοιμαζει...:cool:

Στη γκλαρα της το FERMI της NVIDIA....Το TEGRA θα της αποφερει ολα τα λεφτα μαζι και την χασουρα απο το fermi...

Link to comment
Share on other sites

Να αναλυσω το σκεπτικο μου.

Η NVIDIA εχει δαπανησει αρκετα εκατομυρια δολαρια στην αναπτυξη του fermi σε μια περιοδο τεραστιας οικονομικης κρισης.

Παίζει να έχει ξοδέψει καμμιά 5αρα τρις...

Μα καλά, σκέφτεστε τι λέτε ?

Η ati εχει βγαλει εδω και πολλους μηνες...πουλαει τρελα και χωρις αντιπαλο.

Πουλάει τρελλά ποιά ? H 5970 των 700 dollars ?

Η 5870 ? Κάτι κάνει εκεί, αλλά και πάλι το ποσοστό καρτών που φύγανε από τα ράφια ουδεμία σχέση έχει με το νούμερο που έδωσε η AMD το οποίο είχε να κάνει με τις κάρτες που απεστάλησαν από το εργοστάσιο, όχι πωλήσεις δηλαδή.

Η 5850 ? Κάπως καλύτερα από τις 5870, αλλά προσωπικά δεν θα τις έλεγα και πολλές.

55xx / 56xx 57xx ? Μικρού κέρδους low end κάρτες ( σαν να λέμε πουλάει αβέρτα η Intel επεξεργαστές γραφικών... Intel GMA 500 :D )

Πέραν αυτού... στο μερίδιο των πωλήσεων πάλι συνολικά ( και όχι μετρώντας μόνο τις πωλήσεις των latest gen καρτών ) υστερεί σε σχέση με την nVIDIA & την Intel.

Εαν το fermi δεν ειναι αρκετα δυνατο δηλαδη >35% απο την 5870 τοτε η ati εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα.Κανοντας μια πτωση τιμων θα κανει κινηση ματ και η nvidia πιστευω δεν θα μπορει να ακολουθησει στον πολεμο τιμων

Πόσο νομίζεις ότι είναι το περιθώριο της AMD για τις 5850/5870/5970 ?

Δεν πιστεύω να ονειρεύεσαι τίποτα.... 5870 @ 200? :D

Θα κάνει μείωση τιμών ή απλά θα ρίξει τις 5830 & 5890 στην αγορά ?

η nVIDIA γιατι θα μπαινει μεσα

Η nVIDIA μπορεί ΆΝΕΤΑ να πουλάει την GF100 με χασούρα και να μην της καίγεται καρφάκι.

Γιατί οι πηγές εσόδων της είναι τόσο μεγάλες στις Tesla & Quadro που αρκούνε για να πουλήσουνε όλες τις GF100 που θα παράγουν στα 100?.

Σαν οικονομικό μέγεθος δε, η nVIDIA αγοράζει άνετα την AMD/ATi και έχει και ρέστα να φτιάξει υπερπολυτελές mall στην Santa Barbara...

Συμφωνω με τον panos.Εξαλλου δεν ειπε οτι θα κλεισει,ειπε οτι θα ειναι οικονομικη καταστροφη για την nv αν δεν βγαλει ενα ακρως ανταγωνιστικο προιον.Κατι που θα κανει αισθηση.

Απάντηση από πάνω στα quote από τον panosk.

Epic fail η σταση της nvidia με το Fermi :(....

ευχομαι να ζησει παλι εμπορικα στιγμες οπως με τις 5600/5800 ;P..

Πολύ ώριμη και σωστή άποψη.

Αν γίνει αυτό, ετοιμάσου να σκάσεις 750? για μια 5970 και 600? για μια 5870...

Συγχαρητήρια τις απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Πουλάει τρελά ποιά ? H 5970 των 700 dollars ?

2) Η nVIDIA μπορεί ΆΝΕΤΑ να πουλάει την GF100 με χασούρα και να μην της καίγεται καρφάκι.

Γιατί οι πηγές εσόδων της είναι τόσο μεγάλες στις Tesla & Quadro που αρκούνε για να πουλήσουνε όλες τις GF100 που θα παράγουν στα 100?.

1) Πότε ήταν που μιλούσαμε στο τηλέφωνο και πετύχαμε 5970 @ $789; Χαχαχαχα, ακόμα γελάω με εκείνη την τιμή που είδαμε :D

2) Εντάξει εδώ έχεις δίκιο, εν μέρη όμως. Γιατί πίστεψέ με Βασίλη η NVIDIA δεν πρόκειται να πουλά τις Fermi με χασούρα... Κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της κυνηγά το κέρδος και όχι να καλύψει απλά το συνολικό κόστος.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι το παραθέτεις σαν παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει ξοδέψει καμμιά 5αρα τρις...

Μα καλά, σκέφτεστε τι λέτε ?

Πουλάει τρελλά ποιά ? H 5970 των 700 dollars ?

Η 5870 ? Κάτι κάνει εκεί, αλλά και πάλι το ποσοστό καρτών που φύγανε από τα ράφια ουδεμία σχέση έχει με το νούμερο που έδωσε η AMD το οποίο είχε να κάνει με τις κάρτες που απεστάλησαν από το εργοστάσιο, όχι πωλήσεις δηλαδή.

Η 5850 ? Κάπως καλύτερα από τις 5870, αλλά προσωπικά δεν θα τις έλεγα και πολλές.

55xx / 56xx 57xx ? Μικρού κέρδους low end κάρτες ( σαν να λέμε πουλάει αβέρτα η Intel επεξεργαστές γραφικών... Intel GMA 500 :D )

Πέραν αυτού... στο μερίδιο των πωλήσεων πάλι συνολικά ( και όχι μετρώντας μόνο τις πωλήσεις των latest gen καρτών ) υστερεί σε σχέση με την nVIDIA & την Intel.

Πόσο νομίζεις ότι είναι το περιθώριο της AMD για τις 5850/5870/5970 ?

Δεν πιστεύω να ονειρεύεσαι τίποτα.... 5870 @ 200? :D

Θα κάνει μείωση τιμών ή απλά θα ρίξει τις 5830 & 5890 στην αγορά ?

Η nVIDIA μπορεί ΆΝΕΤΑ να πουλάει την GF100 με χασούρα και να μην της καίγεται καρφάκι.

Γιατί οι πηγές εσόδων της είναι τόσο μεγάλες στις Tesla & Quadro που αρκούνε για να πουλήσουνε όλες τις GF100 που θα παράγουν στα 100?.

Σαν οικονομικό μέγεθος δε, η nVIDIA αγοράζει άνετα την AMD/ATi και έχει και ρέστα να φτιάξει υπερπολυτελές mall στην Santa Barbara...

Απάντηση από πάνω στα quote από τον panosk.

Πολύ ώριμη και σωστή άποψη.

Αν γίνει αυτό, ετοιμάσου να σκάσεις 750? για μια 5970 και 600? για μια 5870...

Συγχαρητήρια τις απόψεις σου.

φιλαρακι ΒP οταν ζητησω την αποψη σου να μου την παραθεσεις,.

μεχρι τοτε κρατα την για τον εαυτο σου και τα σχολια σου μετρημενα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει ξοδέψει καμμιά 5αρα τρις...

Μα καλά, σκέφτεστε τι λέτε ?

Δηλαδη μου λες οτι η συνολικη αναπτυξη του fermi κοστισε στην nvidia 500 με 600 χιλιαδες δολαρια?αντε στην χειροτερη 900 χιλιαρικα?

Για το παραδειγμα της 3dfx δεν μου απαντησες τιποτα γιατι?Εγω δεν εχω προβλημα εαν η καρτα μου θα ειναι nvidia η ατι απλα γραφω οτι μου φαινεται λογικο με βαση συγκεκριμενες κινησεις που εχουν γινει.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Όσο πούλαγε η Nvidia τις 200άρες με ζημιά άλλο τόσο θα πουλάει και το Fermi. Εντάξει καλό και άγιο το Tegra, θα βγάλει λεφτά με την σέσουλα η Nvidia, αλλά όχι και να την βαφτίσουμε ξαφνικά φιλανθρωπικό ταμείο που θα παίρνει λεφτά από τους πλούσιους (Tesla) και θα τα μοιράζει στους φτωχούς (όλους εμάς).

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ΒP οταν ζητησω την αποψη σου να μου την παραθεσεις,.

μεχρι τοτε κρατα την για τον εαυτο σου και τα σχολια σου μετρημενα.

Ότι πείς εσύ αφεντικό...

Δηλαδη μου λες οτι η συνολικη αναπτυξη του fermi κοστισε στην nvidia 500 με 600 χιλιαδες δολαρια?αντε στην χειροτερη 900 χιλιαρικα?

Για το παραδειγμα της 3dfx δεν μου απαντησες τιποτα γιατι?Εγω δεν εχω προβλημα εαν η καρτα μου θα ειναι nvidia η ατι απλα γραφω οτι μου φαινεται λογικο με βαση συγκεκριμενες κινησεις που εχουν γινει.:cool:

Sorry για την καθυστέρηση, έψαχνα στους κανόνες του HWbox αν υπάρχει κάποιος κανόνας που να μας αναγκάζει να απαντάμε σε όλες σας τις ερωτήσεις.

Τελικά δεν υπάρχει :o..

Την 3Dfx δεν την έφαγε η καθυστέρηση, καλό θα ήταν να ξανακοιτάξεις το θέμα της 3Dfx αν θες.

Link to comment
Share on other sites

ευτύχως που δεν κλείνουν/χρεωκοπούν έτσι οι εταιρίες.... την amd την είχαν για λουκέτο από το 2006..

και όπως είπε και ο Γιώργος,δεν πιστευω πως θα κάνει πίσω στις τιμες των gf100 η πρασινη μαζεύοντας λεφτά από το tegra,για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν relax αποκριές έχουμε!Η άποψη του καθενός είναι σεβαστή αρκεί να μη προσβάλλει κανέναν! :D

Κατά δεύτερον καλό είναι να δείξει επιτέλους H NVIDIA τα προϊόντα της να τονωθεί ο ανταγωνισμός(ε να πέσουν οι τιμές δηλαδή!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now