George_o/c

Η Furmark 1.8.0: Hot Like Hell Edition - Απολαύστε Υπεύθυνα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Furmark 1.8.0: Hot Like Hell Edition - Απολαύστε Υπεύθυνα]http://reviews.hwbox.gr/news/overclocking.jpg[/NEWS_IMG]Ήρθε η ώρα να κάνετε την πολυαγαπημένη κάρτα γραφικών σας να μετανιώσει την ώρα και την στιγμή που της προσφέρατε στέγη στον υπολογιστή σας! Κυκλοφόρησε η νέα, ανανεωμένη έκδοση του Furmark... Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για το διασημότερο stress testing και benchmarking utility, που χρησιμοποιείται ευρέως από enthusiasts και overclockers προκειμένου να δοκιμάσουν την σταθερότητα της κάρτας γραφικών τους σε υπερχρονισμένες (κυρίως) συχνότητες. Η έκδοση 1.8.0 λοιπόν, υπόσχεται να σπρώξει στα όρια ακόμα και την ισχυρότερη VGA της αγοράς, εφόσον είναι εξοπλισμένη με τα εξής features:

=> Πλέον όλα οι επιλογές του benchmarking mode είναι διαθέσιμες: Xtrem Burning, postfx (FX) και displacement mapping (DM)

=> Προστέθηκε νέο effect (displacement mapping) στο fur rendering

=> Η μετάφραση του GUI γίνεται μέσω των XML files στον localization folder

=> Προστέθηκαν hotkeys, με το P ενεργοποιείται/απενεργοποιείται το fx rendering και με το T το temperature graphs rendering

=> Η θερμοκρασία του πυρήνα της VGA γίνεται export όχι μόνο σε xml αλλά και csv format

=> Μπορείτε να ανεβάσετε τα αποτελέσματα στο twitter μέσω του αντίστοιχου κουμπιού

=> Αυξήθηκε το fur rendering workload για ακόμα πιο βάναυσο/εξαντλητικό testing

=> Αυξήθηκε δραματικά η αξιοπιστία των θερμοκρασιών

=> Έγινε update με την τελευταία έκδοση του ZoomGPU για καλύτερο graphics hardware detection

=> Νέα background εικόνα

Η Furmark 1.8.0 - Hot Like Hell Edition είναι διαθέσιμη εδώ.

Φαίνεται λοιπόν πως η MSI πρέπει να κάνει καλύτερη δουλειά με το Kombustor...

[img_ALT=Η Furmark 1.8.0: Hot Like Hell Edition - Απολαύστε Υπεύθυνα]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b69cb0dee5b7.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Η Furmark 1.8.0: Hot Like Hell Edition - Απολαύστε Υπεύθυνα]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b69cb0e0ac14.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Respect ρε παλικαρια...Μακραν το πιο εγκυρο και αμμεσα ενημερομενο site... Οποτε μπαινω λιωνω με τις ωρες να διαβαζω τα φοβερα αρθρα και τισ κριτικες για τα νεα προιοντα.. αυτα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

"Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για το διασημότερο stress testing και benchmarking utility, που χρησιμοποιείται ευρέως από enthusiasts και overclockers..."

Eγώ γιατί δεν το 'ξερα;

Tεσπα... Θα το δοκιμάσω και θα δούμε αν είναι το linpack των vgas...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να ευθυμισουμε λιγο:

[ATTACH]3832[/ATTACH]

:hehe::hehe::hehe:

εκεινο το option με το gpu-z πως το κανω να αλληλεπιδρα??

edit:την πετυχα την αλληλεπιδραση, απλα επρεπε να το τρεξω κ το gpu-z :P Αλλα γιατι δειχνει συνεχεια κατα τη διαρκεια του benchmark αλλα και στα results τον idle core freq της καρτας?? ~250Mhz δλδ και οχι τον κανονικο @950 ??

furmark.jpg

furmark.jpg.ccc3f0a4780678898f9f00a16f33

Link to comment
Share on other sites

ok man! περιμενα απο χτες την απαντηση γιαυτο ξαναποσταρα :P

Αν ξερει κανεις αλλος ας μας διαφωτισει.. Υποψιαζομαι τους σαπιο-catalyst 10.1 που το συστημα μου τους βλεπει ακομα 9.9 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Έχουμε και λέμε...

ATI 5770 Vapor-X 1GB with Asus Bios πάνω της.

Clockαρισμένη όπως θα δείτε και στην εικόνα και το furmark στα settings της εικόνας... Αντέχει μια ώρα που την έχω δοκιμάσει χωρίς πρόβλημα! θερμοκρασίες περίπου 66c

Το ερώτημα μου είναι το εξής, πως γίνεται με μικρότερο o/c να μου έβγαζε 80+ fps στο Modern Warfare 2 με settings 1920x1200 4x AA και τώρα με το ζόρι πάει 40fps 1920x1200 0xAA :/

i7 920 @ 4ghz 6gb ram ddr3 16xxMHz

Εκεί που ήμουνα Host, τώρα δεν μπορώ ούτε εγώ να παίξω γιατί δεν είναι μόνο ότι πιάνει με το ζόρι 40fps, freezάρει όλο το παιχνίδι διαρκώς!

Δεν έχω ανεβάσει ρεύμα διότι υποθέτω ότι το furmark αν δεν ήταν σταθερή η κάρτα θα μου crashαρε το pc. Άρα από την στιγμή που συνεχίζει μια ώρα ασταμάτητα το θεωρώ σταθερό...

20538858.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now