WebHunter

WD Blue & Black Caviar Line update: SATA III included

Recommended Posts

[NEWS_IMG=WD Blue & Black Caviar Line update: SATA III included]http://reviews.hwbox.gr/news/western_digital.jpg[/NEWS_IMG]Η Western Digital, γνωστή για τους ταχύτατους δίσκους της, Velociraptor, αλλά και τις σειρές Caviar, ετοιμάζει πυρετωδώς την ανανεωμένη έκδοση των τελευταίων. Οι κύριες αλλαγές θα γίνουν σε δίσκους 3.5 ιντσών μεγάλων χωρητικοτήτων 1-2 TB, τόσο στην σειρά Blue, όσο και στην Black Caviar. Στην μπλε γωνία θα αποσυρθεί ο υπάρχων δίσκος 1 ΤΒ και θα αντικατασταθεί από νεότερο, με κωδικό WD10EALS, ο οποίος περιλαμβάνει 32 mb cache memory και ταχύτητες της τάξεως των 126 MB/sec συνεχόμενης εγγραφής.

Στην μαύρη γωνία, θα γνωρίσουμε τους WD1002FAEX και WD1001FALS στην χωρητικότητα του 1 TerraByte. Ο πρώτος εκ των δυο αποτελεί και τον πρώτο μηχανικό δίσκο με σύνδεση Sata III (6.0 Gbps), 64 mb, cache αποδίδοντας 126 MB/sec σε σχέση με τον δεύτερο που διαθέτει 32 mb cache memory, Sata ΙΙ και καταφέρνει μόλις 106 MB/sec συνεχόμενης εγγραφής. Επιπλέον, θα δούμε και το μοντέλο των 2 TB, WD1002FAEX, με 64 mb cache ο οποίος εκτινάσσει τις επιδόσεις στα 138 MB/sec. Οι δίσκοι Black Caviar διατίθενται με 5 χρόνια εγγύησης και την νέα τεχνολογία με δυο actuators, για ακόμα πιο εύκολες αναζητήσεις, συνεπώς και χαμηλότερα access times, ενώ οι Blue έχουν μόλις 3 χρόνια και διατίθενται και με διασύνδεση PATA. Εσείς τι επιλέξετε για να αποθηκεύετε ταχύτατα μεγάλο όγκο δεδομένων;

[img_ALT=WD Black Caviar series]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b69f120ed0dc.jpg[/img_ALT]

.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χαλαραααα. Μάλιστα πριν 2-3 χρόνια η Seagate με τους Barracuda και το Native Command Queuing είχε πάρει την πρωτιά. Αλλά λίγο τα σάπια Firmware, λίγο τα προβλήματα με πολλά μοντέλα, έπεσε στις προτιμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και σε SATA II controller να παίξουν, ίδιες επιδόσεις θα έχουν. Δεν φαίνεται να ξεπερνούν τα όρια του sata II οι επιδόσεις τους (έστω και θεωρητικά, γιατί αυτές τις ταχύτητες σε real life δεν τις βλέπουμε από τους μηχανικούς δίσκους παρά μόνο σε becnhmarks)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα αποθηκες ειναι αν κ ζαχαρωνω το 1,5 τερας με τα 64 κασερια!!πολυ καλη τιμη μονο 101 γιουρια κ σιγουρα πολυ καλη αποδοση για αχυρωνα-αποθηκη!!

WESTERN DIGITAL WD15EARS 1.5TB CAVIAR GREEN SATA2 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι οι καινούριοι που τελειώνουν σε ΕARS έχουν sectors των 4KB και όχι τους κλασσικούς 512bytes. Πηγή

Εγώ έχω 2 1001FALS και έναν 6400AAKS. Έχουν αρκετή διαφορά μεταξύ τους.

Δεν έιναι κάτι κρυφό, Advanced Format Technology λέγεται και μπορεί οι 5400RPM να έιναι το ίδιο αποδοτικές με τις 7200RPM και λιγότερο ενεργοβόρες.

http://www.wdc.com/wdproducts/library/whitepapers/en/2579-771430-A00.pdf

Τα Platter που ρώτησε κάποιος έιναι απλά πιο μεγάλα.

Φαντάσου πώς οι 400άρηδες, είναι οι απλοί 320 και γίνετε το ίδιο που είχε γίνει πριν απο χρόνια που η WD απο 300GB πήγε στα 320 !

Οι τιμές δεν νομίζω να πέσουν με την έλευση των 2 αυτών δίσκων, ίσα ίσα συμπληρώνουν την σειρά, αλλά μπορεί να πέσουν με την έλευση των 3TB και 4TB στο τέλος του χρόνου :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και σε SATA II controller να παίξουν, ίδιες επιδόσεις θα έχουν. Δεν φαίνεται να ξεπερνούν τα όρια του sata II οι επιδόσεις τους (έστω και θεωρητικά, γιατί αυτές τις ταχύτητες σε real life δεν τις βλέπουμε από τους μηχανικούς δίσκους παρά μόνο σε becnhmarks)

Μια χαρα τις βλεπουμε ρε. Σε αντιγραφες μεγαλων αρχειων (πχ καμια ταινια HD) οι 6400AAKS μου παντως γραφουν με ~95MB/s. Φανταζομαι το ιδιο θα γινεται με ολους.

Link to comment
Share on other sites

To Sata ΙΙΙ ειναι αχριστο σε μηχανικους δισκους. Καμια ουσιαστικη διαφορα. Βγηκε μονο για τους SSD που συντομα θα τους περνουμε με Sata ΙΙΙ. Σε μαγνητικο ειναι για να τους περνουν τα θυματα περιμενοντας οτι θα δουνε διαφορα... Με εναν baracuda και εναν WD Black που εχω χτυπαω 96MB/s real life και μονο σε stress φτανω τα 120MB/s, τα 6MB/s παραπανω δεν θα μου κανουν την διαφορα... Στην τιμη παντως σιγουρα θα την κανουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για WD, πιο γρηγορους δισκους απο τους Samsung F3 παντως δεν νομιζω να δουμε και τοσο συντομα :P

Δεν ξέρω, μήπως οι F3 πεθάινουν συχνά και γρήγορα?

εχω εναν νεο wd black , κανει κρρρρρρρρρρρρρρρ ειναι λογικο ?

Ναι λογικό έιναι, ψάχνει τα αρχεία σου ο καημένος :P

Link to comment
Share on other sites

εχω εναν νεο wd black , κανει κρρρρρρρρρρρρρρρ ειναι λογικο ?

Αν ακουγεται χωρις να τον χρησιμοποιεις, δες αν τρεχει κανενα scheduled scan απο το antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now