jazzman

Πρόβλημα με hyper x

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα για άλλη μια φορά ..Έχω ένα θέμα με μνήμες και ξέρω ότι μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε .Μίλησα και με άτομα από forum asus αλλά δεν έβγαλα άκρη .

Λοιπόν για να μπω στο θέμα πριν από λίγες μέρες πήρα τις παρακάτω μνήμες .

Kingston Hyperx 4GB DDR2-1066 Ram Kit (PC2 8500, KHX8500D2K2/4G)

Οι μνήμες από default δουλεύουν στα 800 5-5-5-18 και 1,8v

Επειδή όμως οι μνήμες δουλεύουν στα 1066.

Έτσι και άρχισα να κάνω κάποιες αλλαγές .'Οπως θα δείτε και στις παρακάτω εικόνες έβαλα τα παρακάτω .

dram frequency 1066

cas latency 5 dram

ras to cas delay 5 ram

ras active time 15 dram

dram voltage in 2,02 v

http://i243.photobucket.com/albums/ff1/fuzzjo/DSC00082.jpg

http://i243.photobucket.com/albums/ff1/fuzzjo/DSC00083.jpg

Μετά από πολλές δοκιμές είδα ότι όταν δεν τις βάζω σε 1066 mode και με τις παραπάνω ρυθμίσεις μπαίνουν κανονικά στα windows .ΆΛΛΑ όταν τις βάζω στα 1066 δεν Bootarei ...Το θέμα είναι ότι οι παλιότερες μου οι trancent axe ram 2x1 μπορούσα να τις βάλω στα 1066 οπότε δεν είναι θέμα ότι η μητρική δεν μπορεί να τις δει ...

Όταν τις δουλεύω εργοστασιακά (default ) δηλαδή 800 , 5-5-5-18 και 1,8 v

το cpu Μου βγάζει τα παρακάτω αποτελέσματα .

http://i243.photobucket.com/albums/ff1/fuzzjo/no1.jpg

http://i243.photobucket.com/albums/ff1/fuzzjo/no2.jpg

το pc μου είναι το παρακάτω .

maximus formula (907 bios)

e8400

2x2 kingston hyper x

8800gt xfx 640

ελπίζω να βρούμε κάποια λύση γιατί όλοι αυτές τις μνήμες τις δουλεύουν στα 1066

Σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά και sorry για τον αν είναι πολύ μεγάλο το Post απλά να τα πω όλα για να μην σας κουράζω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα το λινκ από το πλαίσιο και λέει 2.3v

Άρα υποθέτω ότι για να δουλέψουν στα 1066 με 5-5-5-15 θέλουν 2.3v....;)

Όταν λες σωστό τι εννοείς...?

Link to comment
Share on other sites

αν δείτε και στις εικόνες που έχω βάλει η μητρική μου δεν έχει 2,3V έχει 2,03V η 2,30V Ποιό από τα δύο είναι το σωστό .Μήπως πρέπει να πειράξω και το north bridge ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το 2,03 πόσο είναι στη ουσία .Το θέμα είναι ότι όταν βάζω τις μνήμες στα 1066 εκεί δεν bootarei Οι άλλες ρυθμίσεις μπορώ να τις βάζω όπως να ναι ....

Link to comment
Share on other sites

πολλοι αντιμετωπιζουν προβλημα με τις 1066 kingston.. Αλλοι απλα με χειροκινητες ρυθμισεις τα ξεπερνουν, αλλοι οχι! Ελπιζω να εισαι τυχερος! ;)

Καλά πλάκα θα κάνεις ...έχω διαβάσει άπειρα άρθρα ότι είναι οι πιο σταθερές μνήμες και ίσως γι αυτό είναι και ακριβές .110 ΕΥΡΏ είχαν ...δεν είναι και λίγο ...Εαν δεν δουλέψουν με την μια πίσω .Αν είναι να μην τις αναφέρουν για 1066 .Ένα παλικάρι από το foroum της asus μου είχε πει ότι γενικά η asus σαν εταιρία προτείνει συνήθως kingston .Τώρα αν έχουν κάποιο πρόβλημα αυτό είναι άλλο θέμα .Θα κάνω μια απόπειρα να κάνω τις ρυθμίσεις που μου είπαν τα παιδιά .Πάντως εσείς από τα screnshot βλέπετε ότι τα βήματα μου είναι σωστά ;;;

Φίλε μου George_o/c έβαλα τις ρυθμίσεις που μου είπες ( Δώσε 1.35V στο northbridge και 2.30V στις μνήμες) και δεν είχα καμία επιτυχία .Το μηχάνημα δεν bootare καν .Αλλά το παράξενο είναι ότι ενώ κάνω save and exit όταν πάει να Bootarei η κάρτα γραφικών δουλεύει στο full σαν να τρέχει κάποιο παιχνίδι .Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να bootarei και να αναγκάζομαι να το κλείσω από το POwer button

Edited by jazzman
έκανα τις ρυθμίσεις αλλά δεν είχε επιτυχία
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λίγο τα εξής:

DRAM Frequency: DDR2-1066MHz

DRAM Command Rate: 2T

DRAM Timing Control: Manual

5, 5, 5, 15, 3, 52, 6, 3 (τα timings)

1.35V Northbridge Voltage, 2.30V DRAM Voltage, 1.25V - 1.30V FSB Termnination Voltage, Loadline Calibration Disabled... και πες μου λίγο τι επιλογές έχει διαθέσιμες στις DDR2 Voltage επιλογές και το CPU GTL.

Link to comment
Share on other sites

φίλε george γιατί αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα .Όλα τα παιδιά που έχουν αυτές τις μνήμες απλά βάζουν τα κλασικά χρονισμό timing και ξεμπερδεύουν .όλες αυτές η ρυθμίσεις μπορεί να προκαλέσουν κάτι στο pc .Όταν δεν bootarei κανονικά από το Power button ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε δεν δοκιμάζεις αυτά που σου είπα; Ωραία και να μην boot-άρει θα κάνεις load τα fail safe defaults, θα βάλεις τις μνήμες με το μικρότερο διαιρέτη (που είπες ότι λειτουργούν έτσι) και όλα ok. Αλλιώς, τι να πω... πήγαινέ τις για RMA.

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζω τα default παίζει κανονικά .Οκ θα κάνω αυτά που μου είπεσ .αλλά rma τι είναι .Να σου πω αν στείλω mail στην Kingston υπάρχει περίπτωση να μου πουν τις ρυθμίσεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

RMA σημαίνει ότι όταν δεν σου δουλεύει αυτό που αγόρασες, το πηγαίνεις πίσω στο κατάστημα και τους λες να σου κάνουν αντικατάσταση. Πρέπει βέβαια να έχεις την απόδειξη αγοράς για να συμβεί αυτό. Μπορείς αν θες να στείλεις ένα email στην Kingston και να τους πεις το πρόβλημα που έχεις, αλλά δεν νομίζω να σου πουν κάτι διαφορετικό. Απλά θα σου δώσουν ρυθμίσεις και θα πρέπει να κάνεις ότι κάνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τζίφος δεν κατάφερα τίποτα .Μου έβγαλε το boot screen αλλά δεν bootare .Δεν ξέρω τι παίζει ...έβαλα ότι μου είπες ...Το θέμα ξέρεις ποιο είναι ότι στις τιμές που βάζω στα timmings 5-5-5-15 χειροκίνητα στο primary info από πάνω μου λεεί 5-5-5-18 μήπως αυτό είναι το πρόβλημα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now