mortisboy

The EVGA P55s & Clarkdale O/C testing thread

Recommended Posts

...χεχε παίζουν και οι retail φίλε το βασικό είναι να μην έχει χαμηλά coldbug και να έχει bclck ;)

...εε υπήρξε μια ψυχολογική υποστηριξη απο tsan όταν έχασα το πρώτο καλό :P...αλλα βασικά έχω πάρει 5x 670 για να τον βρώ :D

@crio thanks βρέ ...εε κάπου στα 6.4 παίζει

...άντε δώσε δώσε :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ την δική μου P55 FTW...:D:D

Πριν ξεκινήσουν οι δοκιμές θα ήθελα να μου πείτε, όσοι ξέρετε, τι κάνουν τα παρακάτω jumpers..;)

11004be17ad5cbc21.jpg

11004be17ad5dbce1.jpg

11004be17ad5ec38f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα I-LIM μην τα πειράξεις και να θυμάσαι τις αρχικές θέσεις τους ( σε περίπτωση που βγούνε καταλάθως ) γιατί είναι jumper που ρυθμίζουνε το OCP ( Over Current Protection )

Τα άλλα δεν ξέρω τι και πως, ελάχιστες ώρες έχω παίξει με την P55 200 Classy του Σοφοκλή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και γω το ψάξιμο της p55 ftw...;)

Δε λέω άλλη κλάση σε σχέση με την msi gd65...:D

Αφού πέρασα το Α68 bios (δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο :P ), έβαλα τις ρυθμίσεις του πρώτου ποστ,

κατευθείαν 1.37vtt και μετά δοκιμές bckl, μνήμες....

Μέχρι στιγμής:

860 @ 20x200 @ 1.3500vcore

vtt 1.425

cpu pll 1.90

ich 1.200

Domi gt @ 2000 8-8-8-24 @ 1.80 (για να μην με κόβουν :hehe:) με διαιρέτη 2:10....

pci freq 105

Το θέμα είναι ότι έχω πρόβλημα να πάω πάνω από 200 bckl, αλλα θα το βρω...Υποψιάζομαι ότι

είναι θέμα διαιρέτη μνημών....Νομίζω με τον 2:8 και με τον 2:6 ανεβαίνει καλύτερα το bckl...ή όχι..?

Edit ^

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

...εε ναι βρέ λογικό είναι, ο 2:10 έιναι ζόρικος divider για τον imc ;)

..βασικά βάλε για αρχή τον 2:6 για να βρέις τι bclk έχει ο cpu σου σε αυτό το mobo και μετά θα δεις για τον καλύτερο συνδιασμό όλων μαζί :T:

Link to comment
Share on other sites

Με την msi gd 65 είχα φτάσει 245 bckl οπότε δεν έχει αν'αγκη ο 860 μου...:D

Ξεκίνησα με τον 2:8, όπου οι μνήμες ήταν γύρω στα 1600mhz και μου έσπασαν τα νεύρα γιατί με

με 8-8-8-24 και στα 1600, χαλαρά δλδ, δεν μπορούσα να βρω με τι ρεύμα μπαίνουν....:hehe:

έτσι τα πήρα τις έβαλα στον 2:10 έδωσα και απο την αρχή 1.80vdimm και εστρωσαν...:P

Edit...Πωωω αρχίζω τα παίρνω...Μπαίνω bios, βρίσκω ρυθμίσεις, μπαίνει κανονικά, τρέχει spi32m κανονικά, παταώ restart και κολλάει....:o..:o..

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now