George_o/c

Corsair: Δύο νέα 4GB & 6GB Dominator GT 1600MHz DDR3 kits!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Corsair: Δύο νέα 4GB & 6GB Dominator GT 1600MHz DDR3 kits!]http://reviews.hwbox.gr/news/corsair.jpg[/NEWS_IMG]Η Corsair ανακοίνωσε την επίσημη κυκλοφορία δύο νέων Intel Core i5 & Core i7 Dominator kits, που ακούν στο όνομα CMT4GX3M2A1600C7 και CMT6GX3M3A1600C7. Μετά την τεράστια επιτυχία των γρηγορότερων εκδόσεων, η Corsair πήρε την μεγάλη απόφαση να κυκλοφορήσει ακόμα δύο kits που απευθύνονται σε ευρύτερο κοινό μιας και ικανοποιούν καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα τις mainstream απαιτήσεις. Χρονισμένα στα 1600MHz με timings 7-7-7-20, προσφέρουν ασύγκριτες επιδόσεις, απαράμιλλη ποιότητα Corsair και εγγυημένο overclockability!

Επιπλέον, με την χρήση της τεχνολογίας Dual-path Heat Xchange (DHX) και του διάσημου Airflow Fan, μπορείτε πια να απολαμβάνετε χαμηλές θερμοκρασίες και απροβλημάτιστη λειτουργία, μιας και η απομάκρυνση της παραγόμενης θερμότητας γίνεται πολύ πιο αποτελεσματικά. Ακόμα κι αν βγάλετε τις DHX ψύκτρες όμως τα Dominator GT υπόσχονται ότι δεν θα σας απογοητεύσουν, όντας αψεγάδιαστα σε ακατάπαυστη 24/7 λειτουργία.

Λάβετε επίσης υπόψη σας και την υποστήριξη Intel eXtreme Memory Profiles (XMP). Έτσι δεν αναγκάζεστε να αφιερώνετε χρόνο στο BIOS προκειμένου να βρείτε τα σωστά settings και να ανοίξετε το συστημά σας επιτυχώς.

Corsair Dominator GT 4GB DDR3 1600MHz @ 7-7-7-20 Intel Core i5 kit

[img_ALT=Corsair: Δύο νέα 4GB & 6GB Dominator GT 1600MHz DDR3 kits!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b76c74283ff9.png[/img_ALT]

Corsair Dominator GT 6GB DDR3 1600MHz @ 7-7-7-20 Intel Core i7 kit

[img_ALT=Corsair: Δύο νέα 4GB & 6GB Dominator GT 1600MHz DDR3 kits!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b76c7428d928.png[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον,

βασικά εκτός από το xmp, μιλώντας για το kit των 6gb, τι άλλες διαφορές έχει από αυτές εδώ ? Corsair Dominator GT 6GB DDR3-1600 Intel Core i7 Ram Kit (3 x 2GB, PC3-12800, 7-7-7-20,CMG6GX3M3A1600C7) - Μνήμες RAM - plaisio.gr ?

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρω αυτές που δεν έχουν xmp και να μην παίξουν στα 7-7-7-20 @1600Μhz ακόμα και μετά από manual fix των τιμών?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο το ότι υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργήσουν στα 1600MHz @ 7-7-7-20 αν κάποιος δώσει τα timings από BIOS, όσο το ότι πολλοί δεν ξέρουν να μπουν στο BIOS και να τις φτιάξουν. Μπορεί ας πούμε να χρειαστεί και λίγο πιο χαλαρό tRFC (λέμε τώρα) και ένας άπειρος χρήστης να μην γνωρίζει περί τίνος πρόκειται. Για αυτό και λέμε ότι είναι πιο mainstream οι μνήμες - Plug'n'Play ;)

Ναι η διαφορά τους είναι το XMP ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές θα εξαφανιστούν. Δές το πώς βγήκαν οι νέες και τους κοτσάρανε XMP.

Τίποτα άλλο :)

Δεν ξέρω μόνο αν έχουνε καμιά καλύτερη συσκευασία απο την άθλια οπτικά αλλά τέλεια εργονιμική άσπρη κούτα .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέω να την κάνω την κίνηση να τις πάρω , αυτές από το πλαίσιο, μιας και έχω μερικούς ?υρ?ους στην άκρη και με τρώνε.... έλεος...arghhhh τι να κάνω να περιμένω τπτ καλύτερο? τα νεύρα μου, κυρίος γιατί έχω βαρεθεί να περιμένω το k@l0fermi, τον 930 , και την rampage 3... και το χειρότερ είναι ότι δεν ακούγεται και τπτ... ελεος ήμαρτον :(....:hug:..

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδιά εγώ με τις corsair 6gb στα 1866mhz με XMP δεν κατάφερα να τις κάνω να παίξουν σε αυτήν την συχνότητα με τον ic7 920 και με asus P6X58D Premium....

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποια θεματάκια η asus με τα bios και τις μνήμες. Εμένα με μνήμες πάνω από 1700κάτι δεν ήθελε να μπει σε λειτουργικό. περασα 3-4 βιος πίσω και τώρα δουλεύει κανονικά με τις 2000αρες που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now