Recommended Posts

να αδραξω την ευκαιρια να ρωτησω κι εγω τι διαφορα εχουν αυτες που ειναι στα 1.65ω και αυτες που γραφουν 1.9-2v. η ΜΟΒΟ P55 μπορει να δωσει μεχρι και 2.5v αλλα εκτος απο την καταναλωση υπαρχει καμια αλλη επιδραση στο συστημα?

φιλε μου οσο για την ερωτηση σου, θα κανεις καθολου OC? αλλιως παιρνεις τις πιο φθηνες, τα timings μου φαινονται ιδια σε επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

στα 1800 κλοκαρουν με τα ιδια timmings που εχουν και οι δυο και χωρις ρευματα.απλα δεν ξερω ποιος απο τους 4 ειναι ποιο σημαντικος αριθμος στα timings=cas read,cas delay κλπ

Link to comment
Share on other sites

1.9 και 2 βολτ ειναι για σ775

ναι αυτο το εχω ξαναδει αλλα δεν ξερω γιατι στο ιδιο προτυπο DDR3 να υπαρχει αυτος ο διαχωρισμος με τις τασεις για τα διαφορετικα sockets. θα παθει κανα κακο το s1156 με τετοιες μνημες δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

στα 1800 κλοκαρουν με τα ιδια timmings που εχουν και οι δυο και χωρις ρευματα.απλα δεν ξερω ποιος απο τους 4 ειναι ποιο σημαντικος αριθμος στα timings=cas read,cas delay κλπ

τα 2 πρωτα ειναι σημαντικα, αλλα διαφορες μεταξυ 6-8 και 7-7 δυσκολο να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εχω ξαναδει αλλα δεν ξερω γιατι στο ιδιο προτυπο DDR3 να υπαρχει αυτος ο διαχωρισμος με τις τασεις για τα διαφορετικα sockets. θα παθει κανα κακο το s1156 με τετοιες μνημες δηλαδη?

Θα μείνεις με το cpu στο χέρι... O ελεγκτής μνήμης στα 1156 και 1366 είναι πλέον στον επεξεργαστή μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνεις με το cpu στο χέρι... O ελεγκτής μνήμης στα 1156 και 1366 είναι πλέον στον επεξεργαστή μέσα.

αυτο δεν ειναι το vtt? καπου τα εχω μπερδεψει μαλλον :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για καποιον που θα προσπαθησει και o/c ποιο ειναι καλυτερο kit απο τα δυο; εχω και εγω το ιδιο θεμα με τις μνημες τωρα που το Kit g.skill 17066 6gps εξαντληθηκε απο παντου

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω πηρα τελικα τις gt,γιατι οι mushkin θα ερθουν απο 19 μαρτιου+.

στο site εδω και 2 εβδομαδες μας ειχαν στην αναμονη με το αναμενονται συντομα.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω πηρα τελικα τις gt,γιατι οι mushkin θα ερθουν απο 19 μαρτιου+.

στο site εδω και 2 εβδομαδες μας ειχαν στην αναμονη με το αναμενονται συντομα.

περιμένουμε εντυπώσεις ε? γιατί και εγώ τις έχω αλλά , no mobo... οπότε αν κάνεις κανα ο/c κτλπ gieeffff us data!!!

Link to comment
Share on other sites

απο τις πιο δυστροπες για ενα οχι και τοσο μπασμενο στο oc οπως εγω.αρνειται να μπουταρει στα 3600 με 1.31 ρευμα,στα 1520 οι μνημες,1.66 το ρευμα τους,1.35 το qpi.

ολα αυτα με ενα ι7 920 και gigabyte x58 ds4

Link to comment
Share on other sites

δεν κοιτας τον οδηγο του JC Denton με την UD5 μιας και έχεις Gigabyte?

δεν μπορω να το βρω=μονο για την extreme βρισκω

ειναι στα reviews η στο παρουσιασεις μελων?

Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz.html

ναι μεν είναι με την extreme αλλά πολλά πράματα είναι παρόμοια όχι μόνο απο gigabyte se gigabyte αλλα και με άλλες εταιρίες.

θα βρεις πολλά πράγματα εκει μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και εγω κατεληξα στις gt σε gigabyte ud7 και εναν 940 και μεχρι στιγμης ολα μια χαρα....Δεν τον εχω ανεβασει ιδιαιτερα αλλα μεχρι τα ορια του 3.6 πηγε πολυ ευκολα ακομη και με auto ρυθμισεις σε μνημες.

Οσο για τον οδηγο δεν μου επιτρεπει να δω τις ρυθμισεις του bios αλλα λογικα θα εχει να κανει με το οτι ειμαι νεος στο forum.

Link to comment
Share on other sites

στο review λεει βαλτε το qpi/vtt στο 1,51. σε εμενα στην μητρικη μου δεν υπαρχει πανω απο 1,49 και στα 1,35 ειναι στα κοκκινα.

anyway ακομα και τις ρυθμισεις αρνειται τα 3.6

Link to comment
Share on other sites

1.36 ρευμα ,160 bclk

το θεμα ειναι οτι παλια ειμουν σταθερος στα 3600 με adata 1600 αρες στα 1520 9-9-9-24 με 1,30 ρευμα.συμπαιρενω μεγαλη δυστροπια των dominator gt

Link to comment
Share on other sites

βασικά έλεος ελπίζω οι δικές μου να είναι καλύτερες , αλλίως πρέπει να βρω τρόπο να τις στείλω rma, btw, ποιό mobo έχεις? έχεις περάσει το lastest bios? ίσως να υπάρχει θέμα συμβατότητας με το mobo... απλά έχω απορία να δω πως θα τα πάνε με την classi... βασικά.... 1520 με 9-9-9-24 είναι epic fail, κάτι δεν πάει καλά , δεν παίζει να είναι τοσο μπανάνες!

edit: στα fora της evga πάντως λένε ότι δουλεύουν γενικά όλες οι corsair GG στα Χ58 της evga, μακάρι μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

gigabyte x58ds4 με το πρωτο bios

ενα αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχοντας λειτουργικο τα 7 ultimate 64 bit μου γραφει

εγκατεστημενη μνημη 6 gb (4gb ειναι δυνατη η χρηση):crack:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι έχει το εργοστασικό bios, δεν το έχεις πειράξει.

Βασικά εντάξει κάνε την παλικαριά και βάλε το ποιο καινούριο bios που έχει βγάλει η GB για αυτό το mobo , δεν χάνεις τπτ για δες εδώ ... GA-EX58-DS4 (rev. 1.0) - GIGABYTE - Support&Download - Motherboard - BIOS

Το latest bios version για την μητρική σου είναι το F11 , αν δεις παρακάτω το F9 για παράδειγμα, με ημερομηνία 2010/02/06 έχει description Enhanced Memory capability (!) . Το F11 φυσικά περιέχει και το F9. Κρίμα είναι να δώσεις περισσότερα χρήματα στη Ram από οτι στη μητρική, και να μην παίζει σωστά! Τσέκαρετο πάντως αυτό με το Bios, δεν χάνεις και τπτ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον ft.θα βαλω το latest bios

με το εγκατεστημενη μνημη 6 gb (4gb ειναι δυνατη η χρηση) μηπως υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now