stealth

Μητρικη s1366 Για Overclocking

Recommended Posts

Θελω να παρω μια μητρικη s1366 για ενα αξιοπρεπες οverclocking, δηλ. οσο μπορω η οσο παει.:P:D

Γι'αυτην τι λετε?

Gigabyte GA-EX58-UD5 (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Αξιζει η λετε να παω σε κατι καλυτερο?

Βασικα δεν θελω να αγορασω τωρα Extreme μητρικη μιας και εχω σχεδιασει αναβαθμιση με το επομενο μεσογειακο προγραμμα μαζι με εναν Core i9.Ασε που φοβαμαι οτι μπορει να αλλαξει το socket στους Gulftown.

Eυχαριστω.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω μια μητρικη s1366 για ενα αξιοπρεπες οverclocking, δηλ. οσο μπορω η οσο παει.:P:D

Γι'αυτην τι λετε?

Gigabyte GA-EX58-UD5 (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Αξιζει η λετε να παω σε κατι καλυτερο?

Βασικα δεν θελω να αγορασω τωρα Extreme μητρικη μιας και εχω σχεδιασει αναβαθμιση με το επομενο μεσογειακο προγραμμα μαζι με εναν Core i9.Ασε που φοβαμαι οτι μπορει να αλλαξει το socket στους Gulftown.

Eυχαριστω.:)

stealth

Gulftown = Core i7 Extreme Edition 980X = 6 cores, 12 threads, socket LGA1366

Και σχεδόν 100% οι i9 ( 8 cores 16 threads ) θα μείνουνε στην LGA1366 platform.

Η Gigabyte που linkάρεις είναι αρκετά καλή μητρική, αλλά για να πιάσεις BCLK θα πρέπει να κάνεις ένα mod ( δεν είμαι σίγουρος, μπορεί στις φρέσκες παρτίδες να έβγαλαν νέο revision με τις αλλαγές έτοιμες, ώστε να μην χρειάζεσαι να κάνεις το mod ).

Εγω θα πήγαινα πάντως μια και καλή σε μια X58 Classified ( είτε E760 είτε E762 )

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα πάντως μια και καλή σε μια X58 Classified ( είτε E760 είτε E762 )

Aχχ...θα με κανεις να χαλασω καμια 450αρια ευρω για μητρικη...

Καποιο link απο plaisio, multirama, e-shop (με σειρα προτερεoτητας παρακαλω:P), γιατι δεν τις γνωριζω, υπαρχει?Και τι διαφορες εχουν αυτες οι δυο?

stealth

Link to comment
Share on other sites

eVGA X58 Classified SLI ( E762 ) - EVGA SLI Classified V (s1366, X58) - Motherboards - plaisio.gr

eVGA X58 Classified 4-way SLI ( E762 ) - EVGA X58 Classified 4 Way (1366, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Αν δεν πρόκειται να παίξεις με άζωτο ή έστω ξηρό πάγο σε CPU + τουλάχιστον 3 VGAs δεν αξίζει η 4-way τα λεφτά της.

Edit: Asus Rampage II Extreme ? no thanks! απλά ξέχνα τη. Κάτω από όλες τις απόψεις/τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα...wallbash.gif...οτι η Classified ειναι μονοδρομος γι'αυτη την δουλεια...απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

Well...μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει...

Ευχαριστω πολυ.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα περίμενα...

Να βγουν πρώτα τα cpus και να δούμε τι mobos θα παίξουν...

Δεν νομίζω πως κάποιες εταιρείες δεν θα βγάλουν καινούργια mobos...

...μαζί σου και γώ...στάνταρ θα βγουν διάφορες καινούριες...αλλά βεβάια μια classified δεν χάνει εύκολα την αξία της :D

...άσε που έχουν και το step up program...οπότε χαμένη δεν πάει με τπτ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι αυτο?

stealth

Παίρνεις π.χ μια E760 και θες εντός 3 μηνών να πάρεις μια άλλη mobo π.χ μια E762. Πληρώνεις στην EVGA την διαφορά τιμής που έχουν οι 2 mobos αυτές, δίνεις την παλιά στην EVGA και παραλαμβάνεις την καινούργια.

Αν έχω καταλάβει σωστά κάπως έτσι πάει...δεν είμαι απολύτως σίγουρος...

EDIT: Έχει και κάποιους περιοσρισμούς όμως.

http://www.evga.com/stepup/default.asp?switch=2

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι...

Κοίτα όμως αυτή... Asus P6T6 WS Revolution (s1366, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr

πολύ καλή για κλόκια και σταθερή...

Αλλα και αυτή...Gigabyte GA-X58A-UD7 (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Επίσης σταθερή αλλά και καινούργια σαν μητρική...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Έχει και κάποιους περιοσρισμούς όμως.

EVGA | Support | Step-Up Program

Μαλιστα...μονο για το ιδιο socket...αν παρεις μια Χ58 Classified σημερα και αυριο βγουν οι i9 σε αλλο socket δεν...επισης λεει οτι μονο οι authorized resellers η retailers μπορουν να το κανουν αυτο.Ποιοι ειναι οι authorized resellers και retailers της EVGA στην Ελλαδα?

Tελος παντων...λιγη σημασια εχουν ολα αυτα εκτος και αν βγαλει ενα Χ58 board που να σκοτωνει, π.χ. να μπορει να κανει 350-400MHz FSB...

Thanks.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι για την EVGA δεν το ήξερα.... Πραγματικά άψογη κίνηση. Και σου βάζουν συγκεκριμένο χρονικό όριο ή ανα πάσα στιγμή. Εννοώ έστω οτι αυτό ίσχυε και για τις 680sli που είναι παλιές. Θα μπορούσε να πάρει μια Χ58? ΚΑι η τιμή που σου παίρνουν την παλιά πως καθορίζεται? Βάσει απόδειξης αγοράς την ημερομηνία που την πήρες? Γιατί αν κάποιος πάρει μια Χ58 400? και μετά απο 3 χρόνια βγει η Χ158 (λέμε τώρα) πάλι στα ίδια λεφτά, τότε ουσιαστικά σου την κάνουν δώρο. Αν λοιπόν κάποιος ξέρει και θέλει να το εξηγήσει λίγο καλύτερα θα με ενδιέφερε και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαθέσει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Και σου βάζουν συγκεκριμένο χρονικό όριο ή ανα πάσα στιγμή.

Τρεις μηνες...

Εννοώ έστω οτι αυτό ίσχυε και για τις 680sli που είναι παλιές. Θα μπορούσε να πάρει μια Χ58?

Oχι..μονο ιδιο socket και συγκεκριμενα boards.

680i → 780i : YES (Same CPU socket)

790i Ultra → X58 3X SLI : NO (Different CPU socket)

X58 3X SLI → X58 Classified : YES (Same CPU socket)

EVGA | Support | Step-Up Program

ΚΑι η τιμή που σου παίρνουν την παλιά πως καθορίζεται?

Φανταζομαι πληρωνεις την διαφορα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως αυτή... Asus P6T6 WS Revolution (s1366, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr

πολύ καλή για κλόκια και σταθερή...

Αλλα και αυτή...Gigabyte GA-X58A-UD7 (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Επίσης σταθερή αλλά και καινούργια σαν μητρική...

Εγω μονο Asus ειχα μεχρι τωρα αλλα δεν τα παει καλα με το Χ58, αν ειναι να δωσω 350 ευρω για αυτην...δινω αλλα 50 και παιρνω την Classified που ειμαι σιγουρος.

Edit:

The overclocking with the P6T6 WS Revolution was a bit tricky in terms of getting the memory dialed in correctly.I took the Core i7 920 processor to a cool 4.0GHz. At that speed, I was using the based 20x CPU multiplier, a 200MHz base clock speed, and a 1200MHz memory speed. That’s the only odd thing, the system refused to boot while overclocked at any memory speed above 1200-1300MHz. Yet it ran at the default 133MHz base clock speed with a 1600MHz memory clock with no issues whatsoever.

Overclocking and Conclusion - ASUS P6T6 WS Revolution | [H]ard|OCP

No good at all...

Αυτοι που ξερουν λενε οτι η GA-X58-UD5 ειναι καλυτερη απο την X58-UD7 στο overclocking.

Το θεμα ηταν να ευρισκα κατι καλο κατω απο 300 ευρω...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...μονο για το ιδιο socket...αν παρεις μια Χ58 Classified σημερα και αυριο βγουν οι i9 σε αλλο socket δεν...επισης λεει οτι μονο οι authorized resellers η retailers μπορουν να το κανουν αυτο.Ποιοι ειναι οι authorized resellers και retailers της EVGA στην Ελλαδα?

Tελος παντων...λιγη σημασια εχουν ολα αυτα εκτος και αν βγαλει ενα Χ58 board που να σκοτωνει, π.χ. να μπορει να κανει 350-400MHz FSB...

Thanks.:)

stealth

Το step up είναι απλό.

Μπαίνεις στο evga.com και συμπληρώνεις την φόρμα ( στοιχεία, φωτογραφία της απόδειξης αγοράς, κλπ ).

Σου στέλνουνε authentication code & shipping info.

Την στέλνεις και πληρώνεις την διαφορά σε αυτούς.

Αυτή την παραλαμβάνουνε, την ελέγχουνε, και σου στέλνουνε την νέα που διάλεξες.

Μέχρι τους i9 δεν ξέρω αν θα έχει βγεί τελικά το X68, αλλά και πάλι δεν περιμένω να δούμε τίποτα τρελλές διαφορές σε θέμα BCLK overclocking μπορεί και καθόλου.

Πέραν αυτών άντε να έχει καλύτερο SATA-RAID Controller ( ICH11R με SATA 3 ) και υποστήριξη USB 3.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα, αλλά το ψήνω για την classified, γνωρίζει κάποιος αν η γομαρόψυχτρα που έχει η classified μπορεί να αφερεθεί ? (ενοώ μόνο το κομάτι της ψύχτρας , αυτό που έχει πάνω του ένα ε που φωτίζεται ή πρέπει να φύγει όλο το σύστημα από εκεί? και το λέω αυτό, γιατί βασικά ψάχνω κάποιο waterblock για να μπεί εκεί, είδα κάτι τεράστια full cover waterblocks της ΕΚ , αλλά δεν νομίζω να κάνουν στην περίπτωση μου , αφού το w/c που θα χρεισιμοποιηθεί είναι αυτό που έχει το armor plus lcs ένα big water δλδ, το οποιό πιστεύω ότί είναι αρκετό για το

ΝΒ μόνο. Κάνω λάθος? είμαι καπως άσχετος πάνω σε αυτό...

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει, και αποχωρίζεται και από την ψύκτρα του SB μάλιστα.

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να του βάλεις watercooling στο NB εκτός και αν πας για εφφέ ή για extreme overclocking ( Dry Ice, Liquid Nitrogen, Cascade, etc )

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει, και αποχωρίζεται και από την ψύκτρα του SB μάλιστα.

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να του βάλεις watercooling στο NB εκτός και αν πας για εφφέ ή για extreme overclocking ( Dry Ice, Liquid Nitrogen, Cascade, etc )

φοβάμαι, ότι είναι μόνο για εφφέ... ειλικρινά τον τελευταίο καιρό ψάχνω τρόπο για το πως να το αξιοποιήσω....σε cpu δεν λέει γιατί είναι πολύ weak για o/c οπότε θα μπει κάπου, όπου δεν χρειάζονται τραγικές απαιτήσεις για ψύξη, πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα μου έκανε απολύτος [Koolance] EVGA X58 Classified Waterblock - Overclock.net - Overclocking.net αλλά που να βρω ? ιδέες?

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει, και αποχωρίζεται και από την ψύκτρα του SB μάλιστα.

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να του βάλεις watercooling στο NB εκτός και αν πας για εφφέ ή για extreme overclocking ( Dry Ice, Liquid Nitrogen, Cascade, etc )

Βασίλη είσαι σίγουρος ότι βοηθάει έστω και λίγο σε extreme overclocking; Γιατί δεν έχω δει να το κάνουν ποτέ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για ποια Classified μιλάμε. Η 760 δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι περισσότερο από ένα delta να την βαράει.

Η 762 όμως είναι ΠΟΛΥ ζεστή λόγω των δυο NF200 τσιπ που έχει πάνω, τα οποία βρίσκονται σε πολύ άκυρα σημεία με αποτέλεσμα η μοναδική λύση να είναι αυτά τα μονομπλόκ που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη είσαι σίγουρος ότι βοηθάει έστω και λίγο σε extreme overclocking; Γιατί δεν έχω δει να το κάνουν ποτέ :confused:

High BCLKs + Disabled B2B CAS Delay = high NB Voltages required

Και επειδή είναι αρκετά ζεστά τα περισσότερα X58 NBs, θες κάποια ψύξη καλή.

Με την Swiftech και 1.35V @ 220MHz BCLK + B2B disabled είχα 70C και όταν σκαρφάλωνε κατά την μέση του bench @ 75C κόλλαγε.

Μόλις έκανα την πατέντα με τον ξηρό πάγο στο swiftech όλα μια χαρά, και έπαιξε και 240MHz BCLK με B2B disabled @ 1.4Vnb.

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι, ότι είναι μόνο για εφφέ... ειλικρινά τον τελευταίο καιρό ψάχνω τρόπο για το πως να το αξιοποιήσω....σε cpu δεν λέει γιατί είναι πολύ weak για o/c οπότε θα μπει κάπου, όπου δεν χρειάζονται τραγικές απαιτήσεις για ψύξη, πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα μου έκανε απολύτος [Koolance] EVGA X58 Classified Waterblock - Overclock.net - Overclocking.net αλλά που να βρω ? ιδέες?

Για δες αυτο ...

http://www.hwbox.gr/sales/6736-kit-idropsiksis.html

Μιλα με τον Aριστειδη για το block εαν σε ενδιαφερει . :)

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο ...

http://www.hwbox.gr/sales/6736-kit-idropsiksis.html

Μιλα με τον Aριστειδη για το block εαν σε ενδιαφερει . :)

βασικά το block φαίνεται πολύ καλό, αλλά το big Water , θα το αντέξει? εννοώ μήπως χρειάζεται καλύτερο ο/c kit ? γιατί αν χρειάζεται καλύτερο ο/c kit, το ξεχνάμε αυτό =/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now