stealth

Μητρικη s1366 Για Overclocking

Recommended Posts

βασικά το block φαίνεται πολύ καλό, αλλά το big Water , θα το αντέξει? εννοώ μήπως χρειάζεται καλύτερο ο/c kit ? γιατί αν χρειάζεται καλύτερο ο/c kit, το ξεχνάμε αυτό =/

Πιστευω οτι θα παιξει μια χαρα και θα σε καλυψει.

Τα block του north δε φημιζονται για το restriction τους . Εχουν αρκετα ελευθερη ροη , οποτε δε θα ζοριστει το kit που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα παιξει μια χαρα και θα σε καλυψει.

Τα block του north δε φημιζονται για το restriction τους . Εχουν αρκετα ελευθερη ροη , οποτε δε θα ζοριστει το kit που εχεις.

Χμμ, μακάρι έστειλα και μνμ και βλεπουμε,

άραγε είναι αυτό? [Koolance] EVGA X58 Classified Waterblock - Overclock.net - Overclocking.net

Link to comment
Share on other sites

Εαν ηταν ετσι ... τοτε το 80% των highend vga και motherboard της αγορας δε θα ειχαν εγγυηση.

Με προσεκτικο ξεβιδωμα και αλλαγη ψυκτρας δεν εχεις καμμια εννοια .

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, λοιπόν thanks to aris :-) πήρα το [Koolance] EVGA X58 Classified Waterblock - Overclock.net - Overclocking.net για την classified μου.

Όπως έιχα πει σε προηγούμενο post έχω αυτό εδώ το έτοιμο w/c kit Thermaltake Global > Product > LiquidCoolingSystem > DIYL.C.S > Bigwater780 > CL-W0186 και σκοπεύω να το συνδυάσω με το παραπάνω water block.

Το πρόβλημα είναι ότι oι σωλήνες του Big Water είναι 3/8. (Tube Dimension : 9.5mm ID(3/8”) ) Τι βίδες πρέπει να αγοράσω? και πως θα τις ζητήσω? κάποιο on line site ?

Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites

Βιδες ή ρακορ ψαχνεις ??? Με μπερδεψες ...

εμ ναι... εγώ τώρα γιατί έχω την εντύπωση πως και τα δύο είναι το ίδιο πράγμα? :)...

Βασικά θέλω 2 "πράγματα" (sorry δυσκολεύομαι να πω τον σωστό όρο, καθώς είμαι άσχετος στο w/c) τα οποία μπαίνουν μέσα σε αυτές τις 2 τρύπες που έχει το water block έτσι ώστε πάνω σε αυτά τα δύο πράγματα να μπουν οι 3/8 σωλήνες, βασικά μήπως να πήγαινα σε κανένα μαγαζί με υδραυλικά και τέτοια ?

βασικά αν έχω καταλάβει καλλά, το ρακορ είναι αυτό που ναι μεν, βιδώνει ..αλλά περναέι και νερό από μέσα του. Λογικά κάτι τέτοιο θέλω, καλά τα λεω?.

Άσχετο πρέπει σε αυτά τα ρακορ στο ενδιάμεσο να μπει κάποιο λαστιχάκι ή κάτι τέτοιο ώστε να μην υπάρξει διαρροή?

thanks :-)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες . Ρακορ ψαχνεις.

Το ενδιαμεσο λαστιχακι αναφερεται και ως o-ring .

Θα δυσκολευτεις να βρεις σε υδραυλικα , γιατι ψαχνεις για ιντσες (Αμερικανικα).

Στο block της classified , νομιζω οτι εχει επανω τα ρακορ . Σωστα ??? Ειναι για 1/2 ιντσα σωληνα.

Αρα θα χρειαστει να το αλλαξεις με καποια που βγαζουν 3/8 ιντσα . Το σπειρωμα που χρησιμοποιει το block, ειναι το γνωστο G1/4 .

Οποτε ... ή ψαχνεις να βρεις τετοιο , ή εαν μπορεις να βγαλεις ενα ρακορ απο καποιο block του bigwater που δε χρησιμοποιεις .

Αυτο ψαχνεις για την ακριβεια ..."EK G1/4 to 3/8" Hose Tail Barb"

Metal Barbs - Coolercases UK

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπράβο αυτό ακριβώς θέλω , σε ελληνικά μαγαζιά παίζει να το βρω ή μπα? πως το ζητάω από ελληνικό μαγαζί? το e-shop που λες, στέλνει Ελλάδα?

Edit: http://www.ekwaterblocks.com/shop/fitting-3-8-id.html το ίδιο με αυτό που μου πρότεινες δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που δειχνεις ειναι . Στελνει η EK Ελλαδα .

Ισως το βρεις στο multirama extreme στον Πειραια .

Ψαχνεις για ρακορ με σπειρωμα G1/4 για σωληνα 3/8 ιντσας . Eτσι να το ψαξεις/ζητησεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα σκευτόμουν κάτι άλλο... Εαν για παράδειγμα πιέσω δυνατά το σωλήνα 3/8 ίντσας πάνω στο ρακόρ 1/2 ίντσας μέχρι να μπει, και μετά να το ασφαλίσω με τα κλιπς που έχει, θα είναι οκ ή είναι παρακινδυνευμένο για κάποιο λόγο? (μήπως ανοίξει απότομα και κοπεί η σωλήνα, παίζει κάτι τέτοιο?) .

Link to comment
Share on other sites

Ο 3/8 ειναι μεγαλυτερος απο τον 1/2 . Αρα αυτο που γραφεις δε μπορει να γινει.

Το να βαλεις στα 3/8 ρακορ , 1/2 ιντσα σωληνα ειναι δυσκολο .

Ψαξε για 2 ρακορ καλυτερα . Ειναι το πιο σωστο και ακινδυνο .

Δεν εχεις αχρηστα εξαρτηματα απο την υδροψυξη σου ωστε να βγαλεις τα ρακορ απο εκει ???

Link to comment
Share on other sites

Nαι τελείως λάθος.... το είδα και το ακύρωσα, βασικά παρήγειλα ήδη από EK-waterblocks τα ρακορ που χρειάζομαι. Απλά ελπίζω να μην κάνουν ένα αιώνα να μου τα στείλουν... άραγε έχει κανένας σας εμπειρία με την Ek σχετικά με το πως τα στέλνει, και πόσο καιρό κάνει ? γιατί από τη στιγμή (σήμερα κατά τις 12:20, δλδ 11:20 δική τους ώρα) που έκανα την παραγγελία, ακόμα processing λέει.. lol φαίνεται είναι αετοί εκεί στην EK ... αχαχ...

Link to comment
Share on other sites

Καμμια εβδομαδα να υπολογιζεις . Εχουμε αγορασει αρκετες φορες απο εκει .

Χμμ, κατάλαβα υποθέτω πως τα στέλνουν Ελλάδα με ξένες μεταφορικές και μετά τα πηγαίνουν στο καθορισμένο μέρος (μιλάω για έκτος Αθήνας ), μέσω ελτα ή κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου έφεραν τα ρακορ σήμερα, μια χαρά μπαίνουν πάνω στο water block...

Βασικά 2 πράγματα θέλω να πω / ρωτήσω .

Σχετικά με τα ρακορ που μου έστειλαν, αυτό που παρατήρησα σε σχέση με τους σωλήνες, μπαίνουν πάααρα πολύ δύσκολότερα από ότι μπαίνουν οι ίδιοι σωλήνες στo έτοιμo waterblock της thermaltake το οποίο έχει ενσωματομένα τα ρακορ (δεν ξεβιδώνουν). Δηλαδή αν (λέω υποθετικούς αριθμούς) τα rakor της thermaltake είναι 11mm αυτά που πήρα εγώ είναι 12mm έτσι το καταλαβαίνω, και για αυτό δυσκολεύουν στο να μπει ο σωλήνας πάνω τους. Πάντως με λίγο ζόρισμα μπαίνει.

Η ερώτηση είναι απλή, είναι κακό που ζορίζεται ο σωλήνας να μπει? παίζει να κόψει κάποια στιγμή και να έχουμε πλημμύρες ή δεν παίζει κάτι τέτοιο? (εννοείται ότι θα έχει και κλιπάκι που να συγκρατεί καλύτερα το σωλήνα πάνω στο ρακορ)

Και μια δεύτερη χαζή ερώτηση...τα ρακορ να τα βιδώσω με το χέρι ή να χρησιμοποιήσω κλειδί για max προστασία ...

Ναι δεν θέλω πλημμύρες χχαχαχαχ....

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις . Δεν κοβεται ο σωληνας . Πολυ περισσοτερο οταν μιλαμε για 3/4" !

Απο τη στιγμη που μπαινει το λαστιχο σφικτα ειναι ΟΚ .

Τα ρακορ σφιξτα με κλειδι . Μην τα τερματισεις , γιατι εαν εχουν λαστιχο (oring) μπορει να το χαλασεις .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now