Recommended Posts

το aquamark είναι υποτίθεται single thread αλλα έχω δει ότι με 2 cores πάει καλύτερα. πάνω από 2 cores δεν είδα διαφορες. οποτε τι συμπέρασμα να βγάλουμε?

Το AM3 είναι κατά 90% CPU έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Δώσε του i5/i7 με affinity και στους 4 πυρήνες και θα το δεις να πηγαίνει μαμιόντας λέμε!

Άκου την εμπειρία μου:

P4 640 @ 4650MHz + 8800GTS 320 @ 690/1060MHz + μετονομασία σε xontros.exe + LOD + real time priority-affinity (prioaff.exe) + 135MHz PCIe + 3D XP 156MB = 107k

Core i5 750 @ 4140MHz + 8800GTS 320 @ 690/1060MHz + μετονομασία σε oblivion.exe + LOD + real time priority-affinity (PriFinnity.exe) + 103MHz PCIe + 3D XP 156MB = 270k

:) :)

Επίσης του αρέσει όταν παίζεις ψηλά τις μνήμες με σφιχτά timings... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το AM3 είναι κατά 90% CPU έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Δώσε του i5/i7 με affinity και στους 4 πυρήνες και θα το δεις να πηγαίνει μαμιόντας λέμε!

Γι'αυτο ειπα και εγω οτι κατι δεν παει καλα με την εγκατασταση μου στα 7αρια, θα επρεπε να ειναι πιο γρηγορο με τον 950 και οχι να ειναι πισω 50k.

Μολις μπορεσω να το τρεξω στα ΧΡ θα φανει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπα είναι με XP επειδή έκανα δοκιμές. Όταν έρθει η στιγμή θα μπουν και τα 7άρια που κόβω... :D

@zen3: Ναι είναι δυνατόν. Έχω video με την Gigabyte X38 DQ6, που boot-άρω στα 136MHz PCIe με SATA W/D Raptor... Απλά στο BIOS μέσα, βάζεις τον controller σε IDE mode και αυξάνεις λίγο το ρεύμα για το PCIe... Σε 2k1, 2k3, 2k5 & AM3 το υψηλό PCIe δίνει πάρα πολύ! :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχες δικιο Bill για το aquamark, δεν ξερω τι σκαλωμα ειχε φαει χθες και δεν μπορουσα να το τρεξω πανω απο 200k.Σημερα με το δευτερο run ηλθε στα ισια του.:D

Παντως το 03 δεν μπορω να το τρεξω πιο γρηγορα απο τα ΧΡ, πεφτει πολυ στο GT2 και GT3.

Eχεις καμια ιδεα?

stealth

HD 4670-Aquamark.JPG

HD 4670-Aquamark-b.jpg

HD 4670-Aquamark.JPG

HD 4670-Aquamark-b.jpg

HD 4670-Aquamark.JPG

HD 4670-Aquamark-b.jpg

57fd0776ddafe_HD4670-Aquamark.JPG.5df1bc

57fd0776e5e41_HD4670-Aquamark-b.jpg.2251

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα τα 7αρια (χ64) του Πεππα για κανα 3d bench.

Οταν παω να περασω το Windows Media Encoder μου ζηταει να βαλω πρωτα Microsoft NET Framework 4.

Oταν παω να το περασω η εγκατασταση σταματαει και μου λεει ''class not registered''

Οταν παω να περασω το Framework3 μου λεει ''You must use TURN WINDOWS FUTURES ON AND OFF in the Control Panel to install or configure Net Framework 3.0

Mε λιγα λογια ουτε framework ουτε WME μπορω να περασω!!

Κατι αλλο που προσεξα ειναι οτι κατα την εγκατασταση μετα την εντολη με το /ΟΟΒΕ/msoobe που βαζεις την ωρα, η οθονη μαυριζει και το μονο που φαινεται ειναι ο κερσορας του ποντικιου.

Μετα απο λιγο το συστημα κανει restart, και ετσι δεν μπορεις να δωσεις την αλλη εντολη με το /ΟΟΒΕ/audit.

Mετα απο το restart λεει οτι δεν μπορεσε να κανει καποια updates, και στο επομενο μπαινει κανονικα στα windows.

Oχι και τοσο κανονικα βεβαια γιατι πρωτα βγαινει το γνωστο παραθυρο που λεει οτι τα windows δεν ειναι γνησια και ζηταει ενεργοποιηση...

Για να μην το κουραζω ηθελα να ρωτησω αν τα εχει βαλει κανεις και αν δουλευουν κανονικα.

Εδω να προσθεσω οτι με το raid0 που εχω καποια θεματα εγκατεστησα τα 7χ64 του Peppas απο χτες 4 φορες και μου κανουν παντα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Win7 x64 & PC Mark = crappy score

Για PC Mark05 θα παίξεις σε Windows Vista x86/x64.

Τα δικά μου που έχω ανεβάσει δεν παίζει το PC Mark05 αν θυμάμαι καλά.

Για τις εντολές τώρα, δεν θα έπρεπε να σου μαυρίζει η οθόνη, και να μπορείς να βάλεις κανονικά το OOBE\audit

Κάτι δεν πάει καλά με το δισκάκι σου ή το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζουμε τα συγκεκριμένα και μάλιστα με πολύ καλές επίδοση...;)

Μπορώ να σου απαντήσω για την 2η εντολή που λες ότι δεν μπορείς να βάλεις. Αφού βλέπεις στην μαύρη

οθόνη τον κέρσορα να κινείται, κανονικά αχνοφαίνεται και το παράθυρο που σου λέει να πατήσεις

ΟΚ για να σου βγάλει πάλι το cmd παράθυρο.

Για τα 2 πρώτα που λες, δεν θυμάμαι να έχει χρειαστεί να τα περάσω...

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα 7άρια τα έχω εγκαταστήσει κάμποσες φορές και όλα λειτούργησαν ρολόι. Εκτός από την πρώτη φορά που όντως ψιλομαύρισε η οθόνη (στην αρχή νόμιζα ότι έφαγα restart), χωρίς να ξέρω το λόγο. Όπως και να 'χει, η παύλα του cmd που αναβοσβήνει αχνοφαινόταν και έτσι μπόρεσα να κάνω δουλειά :) Αυτό μου το έκανε ΜΟΝΟ την πρώτη φορά, από τότε όλα κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now