Recommended Posts

Τα Windows XP Professional SP3 παραμένουν ένα από τα δημοφιλέστερα λειτουργικά για καθημερινή χρήση αλλά και για benchmarking φυσικά.

Πολλοί benchers βιάστηκαν να τα ξεγράψουν, αλλά τα XP είχαν διαφορετική άποψη :D

Τι θα ήταν καλό να τρέχει σε Windows XP x86 κανείς ?

Το πολυαγαπημένο 3D Mark2001SE φυσικά ( κανένα OS δεν πλησιάζει καν τα Windows XP σε αυτό το bench ).

Το wPrime με επεξεργαστές Core i3/i5/i7 και i9 στο μέλλον.

Το Hexus PiFast με οιονδήποτε επεξεργαστή.

Το SuperPi 32M ( πάνε το ίδιο καλά με ανάλογα tweaked Windows 2003 Server ).

Το SuperPi 1M με σύγχρονους επεξεργαστές ( Core i3/i5/i7/i9, Phenom I / II ) καλύτερα να το τρέχετε σε Windows 7 x86 ή Windows Vista x86 ;)

Επίσης ( αν και δεν έχω κάτσει να το κοιτάξω καλά, άρα δεν είναι 100% σίγουρο ) φαίνεται να πηγαίνουνε καλύτερα στο 3D Mark06 με nVIDIA ΜΟΝΗ ( μονοπύρηνη ) κάρτα γραφικών σε σχέση με τα υπόλοιπα Windows.

Τα κατεβάζετε από όπου σας βολεύει ( από τον FTP μου ή από το RapidShare ), κάνετε extract το ISO από το RAR και το κάνετε burn με οποιοδήποτε πρόγραμμα εγγραφής CD/DVD χρησιμοποιείτε.

Install & have fun.

Παρακαλώ να μην αναδημοσιευτεί το μήνυμα και τα links πουθενά δίχως την ενημέρωση & συγκατάθεση μου.

Enjoy:

File @ BenchZone:

http://www.benchzone.com/Downloads/Temp/3DxpMark.rar

File @ RS:

http://rapidshare.com/files/203741231/3DxpMark.rar

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...ευτυχως αυτην την εχω...και Vista εχω αλλα κανονικα οχι light version...

Ετοιμα καμμενα...ready for install...καλα εχω μουρλαθει στο triple boot...XP για 32αρι, XP για 3DM01 και Vista για wPrime...τωρα θα βαλω απο πανω και τα Win 7...

Περιττο να πω οτι καθε τρεις και λιγο εχει fixboot/fixmbr...:P:D

Thanks a lot Bill.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Όχι εδώ ερωτήσεις τέτοιου τύπου zen3.

Ναι μπορείς, αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για benching.

Είτε ξεχωριστό δίσκο για κάθε OS είτε έναν δίσκο και image backup/restore με software ( norton ghost, acronis true image, etc )

Link to comment
Share on other sites

Bill πολλά μπράβο.Για ακόμα μια φορά βοηθάς την κοινότητα με έργα και όχι λόγια.ΜΠΡΑΒΟ

Υ.Γ.:Ειδικότερα τα Xp με βοηθήσανε πολλές φορές να κάνω εξαιρετικά σκορ.....

Link to comment
Share on other sites

τρέξε το ".exe" με το -nosysteminfo. αλλα τότε δεν θα μπορείς να κανεις validation!

πέππα μπορούμε να κάνουμε κάτι για το system info πρόβλημα? κάποια άλλη "υλοποιηση" windows ίσως?

αυτό το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει και στα vista x86.

τα 7 x64 δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει όλους όλους τους drivers του συστήματος και έχεις τα τελευταία 3Dmark και πάλι δεν?

τα αντίστοιχα "πεποειδη" vista x86 και win7 x64 τα δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το system info ( κάτι αλλάχθηκε στην νεότερη version του ) το γνωρίζω, και υφίσταται μόνο στα Windows XP x86 & Windows 2003 Server και θα το φτιάξω με νέα release μάλλον, αλλά κάποια στιγμή αργότερα αφού δεν είναι ούτε καν κοντά στην κορυφή της λίστας μου το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now