billysoul

Αγορά Η/Υ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ειμαι κοντα στην αγορά ενος νέου υπολογιστή και θα ήθελα την γνωμη σας στην επιλογη μερικων hardware parts. Αυτό που εχω στο μυαλο μου ειναι το εξής:

Ενα καλο και σταθερο συστηματακι, που ομως θα δινει εμφαση στα γραφικα και στις υψηλες αποδόσεις στο gaming. Η ιδέα ειναι να αγοράσω το εξης:

CPU: Intel Core i5-750 (s1156, 2.66 MHz, Cache 8MB, Box)

GPU: Asus 5770 SVGA CU CORE (PCI-Express, 1GB)

RAM: 4GB στα 1333mhz (μαρκα τι προτεινετε?)(μηπως να επελεγα 1600mhz?)

HDD: τίποτα το ιδιαιτερο, εναν κανονικο και φθηνο 1TB, 7200rpm

Το πρόβλημα μου ερχεται στην επιλογη τροφοδοτικου και μητρικης. Θέλω μετα απο κανα 3μηνο να αγοράσω μια 23αρα lcd-tv monitor (μηπως ειναι πολυ μεγαλη για υπολογιστη? τοσο μεγαλη που να κατασρεφει τις επιδοσεις των 2 5770?) ωστε να εχω και τηλεοραση στο δωματιο και να του κολλησω μια δευτερη 5770 με crossfire ωστε να ειναι γαμαουα! (εκτος του οτι με την πρωτη αγορα του υπολογιστη δεν θα εχω το budget για να τις παρω και τις 2 απο τοτε, νομιζω οτι ειναι και πιο συμφερον και πιο αποδοτικο να εχω 2 5770 αντι για μια 5850 ξερω γω... ε?). Επομένως χρειαζομαι και μια μητρικη που να υποστηριζει crossfire σωστα? (τι παιζει με το crossfire X ??) Και στο τροφοδοτικο δεν εχω ιδεα! Ποσα watt χρειαζεται για να σηκωθει αυτο το συστημα? (θα παρω το τροφοδοτικο απο τωρα ωστε οταν ερθει και η δευτερη να μπορει να της σηκωσει και τις 2) Ποσα watt θελει? 750? 900? 1000???

Μπορειτε να με βοηθησετε? Και βασικα, πειτε μου γενικα τις ιδέες σας πανω σε αυτο, αν αξιζει ή οχι, αν θα υπάρχξουν προβληματα, αν συμφερει κλπ!

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό πήγαινε σε αυτό:

Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

μητρική υπάρχουν αρκετές λύσεις ανάλογα με το τι θες να κάνεις και με το κόστος

μνήμες θα πρότεινα να πας σε 1866+ ταχύτητα σε corsair,ocz

θα σου περισέψει κιόλας οπότε θα ζεσταίνεται λιγότερο ;)

με 2χ5770 είσαι πάνω κάτω σαν μια 5870 οπότε είναι πολύ καλά...

δεν μας είπες τι budget έχεις για μητρική,τροφοδοτικό,μνήμη και γενικότερα στο σύνολο...

overclocking θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο αυτο φαινεται καλο, αρκει να ειμαι σιγουρος οτι θα σηκωνει και τις 2 5770! (σορρυ αλλα δεν ξερω τι καταναλωση εχει η καθε μια για αυτο το λεω...)

Ειχα βρει και καποια στα 900~1000 περιπου 150 ευρω αλλα εδω που τα λεμε δεν ειναι και αμελητεο ενα πισι που καιει μερα νυχτα να τραβαει 1000watt.

Για μητρικη θέλω κατι αρκετα σταθερο, χωρις sata 3 και usb 3.0 (αυτα τα 2 εκτοξευουν τις τιμες) και φυσικα να υποστηριζει crossfire, να εχει μια νορμαλ καρτα ηχου κλπ... Εδω ειναι μερικες απο την ερευνα αγορας που εκανα:

121,00? MSI P55 GD55 (s1156, DDR3, P55)

148,00? Asus P7P55 D (s1156, DDR3, P55)

168,40? Asus P7P55 D Pro (s1156, DDR3, P55)

182,00? Asus P7P55D-E PRO (s1156, DDR3, P55)

193,00? Gigabyte P55 UD5 (s1156, DDR3, P55)

Εδω το λινκ που τις συγκρινει:

Σύγκριση Motherboards : MSI P55 GD55 (s1156, DDR3, P55) + Asus P7P55 D (s1156, DDR3, P55) + Asus P7P55 D Pro (s1156, DDR3, P55) + Asus P7P55D-E PRO (s1156, DDR3, P55) + Gigabyte P55 UD5 (s1156, DDR3, P55) -plaisio.gr

Οσον αφορα το κοστος, για την πρωτη αγορα υπολογιζω ενα 600αρι και για την αναβαθμιση μετα υπολογιζω στην μια 5770 + την lcd tv (για την οποια εχω εναν ενδοιασμο... φοβαμαι μηπως οι 23 ιντσες ειναι παρα πολλες ακομα και για 2 5770... δηλαδη ισως θα ηταν καλυτερα και απο θεμα αναλυσης και απο θεμα προστασια ματιων το να επιλεξω μια 21.5 ξερω γω... τι λετε?)

Overclocking θα κανω, αλλα οχι συντομα. Πρωτα θα πειραματιστω στο πισι το τωρινο (βλεπε signature) και ισως στου αδερφου μου :P και μετα αν ειναι βαζω χερι και στο δικο μου! Παντως στην ζυγαρια "υψηλες επιδοσεις - αξιοπιστη σταθεροτητα" τεινω λιγο προς την σταθεροτητα... Χωρις να σημαινει οτι δεν ειμαι λατρης των επιδοσεων φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή.

Καταρχάς, ακόμα και 1250W τροφοδοτικό να έπαιρνες για το σύστημά σου, αυτό δεν σημαίνει ότι το wattage αν πάσα στιγμή θα ήταν 1250W. Αν ήταν έτσι θα είχαμε καεί :D Τα τροφοδοτικά προσφέρουν μόνο όσο wattage χρειάζεται. Αν λοιπόν το σύστημά σου καίει 400W σε full load, τόσο θα δώσει το τροφοδοτικό ανεξαρτήτως της ισχύς του. Φαντάσου ότι Xeon W3520 @ 4.7GHz με νερό και 2 x Radeon HD 4870X2 @ CrossFireX, κατά την διάρκεια του 3DMark Vantage καίνε 960W.

Το δικό σου σύστημα, ακόμα και με την δεύτερη 5770 @ CrossFire άντε να καίει 400-450W, ίσως και κάτι παραπάνω. Όσο και να τις overclock-άρεις και με τον επεξεργαστή στα 4.2GHz θα είσαι υπερκαλυμένος με ένα καλό 750W PSU! ;) Π.χ.

Chieftec Super CFT-750-14CS PSU (750W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

ή

Thermaltake Toughpower W0116RE PSU (750W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

:T:

Για την οθόνη η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να σου πω. Εμένα οτιδήποτε μεγαλύτερο από 19" για οθόνη υπολογιστή μου φαίνεται υπερβολικό, όμως δεν είμαι gamer και δεν θέλω πάνω από 1280x1024. Εφόσον παίζεις παιχνίδια, μια απλή 22" είναι υπεραρκετή νομίζω (LG, TurboX, Samsung).

Όσον αφορά την μητρική προτείνω αυτήν MSI P55 GD 65 (s1156, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr. Ότι πρέπει για δυνατό 24/7 συστηματάκι και με πολλές δυνατότητες στο overclocking :)

Και για το CrossFireX που ρώτησες. CrossFire ονομάζεται η συστοιχία δύο καρτών γραφικών. CrossFireX είναι οτιδήποτε από τρεις και πάνω. Δηλαδή 2 x 5770 είναι το CrossFire. 3 x 5770 ή 4 x 5770 είναι το CrossFireX. Με τις διπύρινες κάρτες γραφικών, δεν υπάρχει CrossFire γιατί είναι ήδη διπύρινη. Υπάρχει όμως CrossFireX. 2 x 3870X2 ή 2 x 5970 είναι CrossFireX. 1 x 4870 + 1 x 4870X2 (τρεις GPU στο σύνολο) είναι CrossFireX πάλι. Ελπίζω να το ξεκαθάρισες :drinks:

Link to comment
Share on other sites

o george σου έλυσε όλες τις απορίες δεν πρόλαβα να απαντήσω :D

το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι από άποψη ανάλυσης έιτε πάρεις 21" είτε 23" οθόνη οι κάρτες στην ίδια μέγιστη ανάλυση θα τρέχουν 1920Χ1080

θα σου πρότεινα να πας σε μια έκθεση και να τις δεις...

σύγκρινε σε σχέση με την απόσταση που θα έχεις την οθόνη ποια σε βολεύει περισσότερο.

τα τροφοδοτικά που πρότεινε ο γιώργος είναι αξιοπρεπέστατα...μάλιστα είμαι ιδιοκτήτης ενός ΤΤ

Το corsair που σου πρότεινα ίσως να είναι ακριβότερο αλλά είναι το no 1 κατά την ταπεινή μου γνώμη

για μνήμες δες:

OCZ OCZ3P1866LV4GK 4GB (2X2GB) PC3-15000 XTC PLATINUM DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

PNY XLR8 4GB DDR3-2000 Ram Kit (PC3-16000, 9-9-9-24, KCDIM4GBN/16000/3-XL) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Corsair XMS 4GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (2 x 2GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMX4GXM2A1600C9) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Αυτά, καλές αγορές ^^

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε για Corsair τροφοδοτικο, καλυτερα απο την σειρα HX (σαν αυτο που σου εδειξε ο Γιωργος).

Απο διαφορα διαγραμματα που εχω δει, τα τροφοδοτικα αποδιδουν το μεγιστο efficiency τους περιπου στο 50% του φορτιου τους, οποτε φανταζομαι χρειαζεσαι κατι αναμεσα στα 700 με 900 watt για να αξιποιησεις καταλληλα τα χρηματα που θα δωσεις.

Επισης, αν δεν κανεις overclock, παρε 1333αρες μνημες αλλα με 7αρια timings.

Για μητρικη, Gigabyte P55-UD3 ή MSI P55 GD55 θα ελεγα (με μια κλιση προς την Gigabyte).

Link to comment
Share on other sites

Oκ νομιζω οτι πλεον ξεκαθάρισα το θεμα με τα τροφοδοτικα και θα κοιταξω κατι σε 750W σαν αυτα που μου έδειξε ο γιώργος (ευχαριστώ!) και ο vmatrix(ευχαριστω!) Πάντως δεν ηξερα οτι τα μερη του υπολογιστή καινε διαφορετικα watt αναλογα με την λειτουργια τους... Θεωρουσα οτι εφοσον εχουν σταθερη ταση V θα καταναλωνουν και σταθερα watt. Η αντε να εχουν πολυ πολυ μικρες διαφορες σε full load απο idle. Για να το λες παντως, κατι θα ξερεις παραπανω!

Οσο για το αν 2*5770 < 1*5850 << 5870 εισαι σίγουρος? Νομιζα οτι η συστοιχια των 2*5770 θα ηταν κατι αξιοπρεπες και λιγο καλυτερο απο την 5850! (η οποια οπως διαπιστωσαμε χθες δεν μπορει να παιξει το Napoleon με ολα φουλ - θελει a/a 4x και οχι 8x - βεβαια, σιγα το θεμα, αλλα λογος να γινεται...!) Αν λοιπον ισχυει αυτο που λες, μηπως να κοιταζα καλυτερα για μια άλλη καρτα γραφικων (μονή) ? Κατι σε nvidia ας πουμε?

Ειχα διαβασει οτι με το crossfire ειναι σαν να σπαει η οθονη στα 2, και καθε μισο της οθονης να αντιστοιχιζεται με μια καρτα γραφικων. Οποτε υπάρχουν καλυτερα αποτελεσματα... Και ειχα ακουσει επισης οτι υπαρχουν παιχνιδια που δεν υποστηριζουν crossfire (!!) και το θεωρησα ανοητο... Αλλα μετα το ακουσα και απο αλλου και τα ψιλο-επαιξα! Για παραδειγμα -λενε...- οτι το GTA το τελευταιο δεν υποστηριζει crossfire και γενικα οι 2πυρηνες καρτες σε αυτο το game εχουν προβλημα... Ξερω οτι δεν ειναι το καταλληλο φορουμ για gaming αλλα ξερετε αν στο μελλον θα βγαινουν παιχνιδια με τετοια κολληματα? Η αν θα λυθει καπως?

Σχετικα με τις μητρικες, οντως αυτη που μου προτεινε ο Γιώργος φαινεται πολυ καλη και αξιόπιστη. Αυτη που μου προτεινε ο EliasKir, η Gigabyte P55-UD3, φαινεται επισης πολυ καλη. Γενικα εχω μεινει με μια μονο απορια σχετικα με το raid (τι παιζει? ειναι αυτο για την συστοιχια δισκων? αξιζει? το πιθανοτερο να μην το χρησιμοποιήσω... οποτε να το αποφυγω? ή να επιλεξω καποια που να το εχει για καθε περιπτωση?) Επομενως εχω καταληξει στις εξης:

Gigabyte P55 UD3 (s1156, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr

MSI P55 GD55 (s1156, DDR3, P55) - Motherboards - plaisio.gr

MSI P55 GD 65 (s1156, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr

Asus P7P55 D (s1156, DDR3, P55) - Motherboards - plaisio.gr

...και δυσκολευομαι να αποφασισω!

Σχετικα με την οθονη το πιθανοτερο να παω να κοιταξω απο κοντα καποιες. Εχω κανει και εδω καποια ερευνα αγορας και θα παω να τις δω σε καποιο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και πάλι θα σου προτείνω την GD65 :D

Όσο για αυτό που λες για το CrossFire με τις 5770. Εντάξει ίσως φτάνουν και σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνούν την 5850. Όχι όμως την 5870 :)

Link to comment
Share on other sites

Ακούω για multi-GPU για gaming, και κυρίως για sub-5970 performance parts... ε όχι ρε παιδιά, φτάσαμε στο σημείο να προτιμάμε 2* 5770 αντί μιας 5870 ?

Και όλα αυτά για 23άρα οθόνη ?... :D

Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζετε...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι δεν ειπαμε οτι ειναι καλυτερες 2*5770 απο μια 5870 !!

Ειπαμε οτι ειναι περιπου ιδιες με μια 5850 και ισως ειναι ελαχιστα καλυτερες σε καμια μικροσημεια, και πως με βολευει εμενα προσωπικα να σπασω το budget στα 2!

Αλλα νομιζω ολοι συμφωνουμε (και ειπωθηκε πριν) οτι 5890 >> 2*5770

******ισως και 21αρα οθονη :P

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη ανάλυση της οθόνης είναι μικρή, κάνοντας αχρείαστη την αγορά δύο καρτών γραφικών ή μιας πολύ δυνατής κάρτας.

Αντίστοιχη αγορά με την αγορά σούπερ ντούπερ παπουτσιών μπάσκετ όταν εσύ παίζεις μπάσκετ 2 φορές τον χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειχα γράψει και πιο πανω οτι θα χρησιμοποιηθει και ως τηλεοραση... lcd tv-monitor για να εχω πληρη εμπειρια home theater στο δωματιο... και οκ μην μου πειτε να αγορασω απλα μια καρτα τηλεορασης για το πισι, γιατι ουτως η αλλως χρειαζομαι μια καινουργια οθονη! :)

Απλα αν ειναι, πειτε μου αν αξιζει καλυτερα μια 21αρα αντι μιας 23αρας μιας και εχουν την ιδια αναλυση και μιας και θα ειναι κοντα στα ματια μου...

Η μεγιστη αναλυση της οθονης ειναι μικρη αλλα νομιζω οτι και αντιστοιχα ειναι η μεγιστη δυνατη που μπορουν να βγαλουν οι καρτες σωστα?

Αρα ειναι σαν να αγοραζεις σουπερ ντουπερ παπουτσια μπασκετ για να παιξεις μπασκετ 2 φορες το χρονο, οταν ομως το 2 φορες το χρονο ειναι το μεγιστο δυνατο που μπορεις να εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγιστη αναλυση της οθονης ειναι μικρη αλλα νομιζω οτι και αντιστοιχα ειναι η μεγιστη δυνατη που μπορουν να βγαλουν οι καρτες σωστα?

Όχι ... η μέγιστη ανάλυση που μπορούν να δώσουν οι κάρτες γραφικών δεν είναι μόνο το 1920Χ1080 ή 1200 που έχουν οι 23άρες αυτή τη στιγμή... είναι πολύ παραπάνω... εκτός αυτού... αυτό που σου λέει ο bill είναι ότι και με μία 5770 θα είσαι υπερκαλυμμένος για την 23άρα οθόνη...

Φαντάσου εγώ δουλεύω με μια 4890 σε 24άρα και είναι κομπλέ.... το ίδιο και με την 4770 που έχω σε 23άρα...

P.S. από εμένα 23άρα πάρε... μην περιοριστείς στις ίντσες... το μάτι συνηθίζει γρήγορα και θα δεις ότι θα δουλεύεις ποιο ξεκούραστα μετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου λέει ο bill είναι ότι και με μία 5770 θα είσαι υπερκαλυμμένος για την 23άρα οθόνη...

Αυτο ισχύει και για gaming? Γιατι σαφως ειναι υπεραρκετη για εφαρμογες γραφειου και hd video ξερω γω, αλλα αν θελω να παιζω crysis στο full θα μπορω?

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με την 5770, πάρε αργότερα και την οθόνη και αν οι απαιτήσεις σου στα γραφικά δεν καλύπτονται παίρνεις αργότερα και τη 2η 5770 ;)

λογικά θα έχει πέσει και λίγο η τιμή με τις nvidia που θα βγουν

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Παιρνω την 5770 για την 17αρα που εχω τωρα (που δεν εχει ουτε hdmi :S) και αργοτερα παιρνω την 23αρα. Τρωω την πορωση, και αν δω οτι δεν φτανει η μια 5770 παιρνω και την δευτερη. Ολα αυτα σε βαθος χρόνου φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Ωπα λιγο, γιατι μου δημιουργηθηκε μια απορια. Εχουν σχεση οι ιντσες με το τι καρτα θα επιλεξει το παιδι? Δηλαδη αν παρει μια 21,5 ιντσων με αναλυση 1920x1080 θα παιζει πιο ευκολα παιχνιδια απο μια 32αρα πχ με την ΙΔΙΑ, full HD, αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το μαξ αναλυση που μπορω να εχω σε οποιαδηποτε οθονη ειναι η full hd 1980x1200 (ή μπορει να ειναι και 1980x1020) επομενως η αναλυση ειναι στανταρ.

Το θεμα ειναι ποια οθονη θα μου δειχνει καλυτερα? Η 23αρα επειδη εχει 23ιντσες? Η η 19αρα επειδη ειναι πιο κοντα στις διαστασεις της αναλυσης? (δεν ξερω μπορει να λεω και μπουρδες...)

Βασικα αν θεωρησουμε μια οθονη με 1980*1020 pixels σαν μεγεθος, τοτε η ιδια αναλυση σε μεγαλυτερη οθονη θα αναγκαζει καποια pixel να εμφανιζονται στις θεσεις περισσοτερων pixel, εφοσον δεν μπορει να υπαρξει αναλυση αντιστοιχη του μεγεθους της οθονης! (εχει μια λογικη αυτο που λεω, αλλα ισως και αν ειναι μπουρδες)

Επομενως, ειμαι απλα μπερδεμενος!

Link to comment
Share on other sites

Ωπα λιγο, γιατι μου δημιουργηθηκε μια απορια. Εχουν σχεση οι ιντσες με το τι καρτα θα επιλεξει το παιδι? Δηλαδη αν παρει μια 21,5 ιντσων με αναλυση 1920x1080 θα παιζει πιο ευκολα παιχνιδια απο μια 32αρα πχ με την ΙΔΙΑ, full HD, αναλυση?

Η ανάλυση είναι ανάλυση και οι ίντσες ίντσες... δεν είδα πουθενά μέσα να λέει κανείς αυτό που γράφεις... ίσα ίσα λέμε ότι οι max. αναλύσεις αυτή τη στιγμή στις προσιτές ως προς την τιμή οθόνες δεν ξεπερνούν την full HD ανάλυση... άντε 1920Χ1200 το πολύ... οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now