George_o/c

Gigabyte vs ASUS: Ο πόλεμος πωλήσεων των δύο γιγάντων!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Gigabyte vs ASUS: Ο πόλεμος πωλήσεων των δύο γιγάντων!]http://reviews.hwbox.gr/news/gigabyte.jpg[/NEWS_IMG]Σύμφωνα με έγκυρες πηγές στην βιομηχανία μητρικών καρτών της Ταϊβάν η Gigabyte, όσο περνά ο καιρός, κλείνει το κενό στις πωλήσεις που την χωρίζει από την ASUS. Μάλιστα το κενό μεταξύ των δύο γιγαντιαίων κατασκευαστών έχει μειωθεί τόσο πολύ που μπορεί σύντομα να δούμε πόλεμο στις τιμολογιακές πολιτικές που ακολουθούν! Τα shipments των Gigabyte motherboards άγγιξαν τα 3.1-3.2 εκατομμύρια μέσα στους πρώτους δύο μήνες του 2010, την στιγμή που τα shipments της ASUS κυμαίνονται από 3.2 μέχρι 3.3 εκατομμύρια.

Προκειμένου να διατηρήσει την ηγετικότητα που την διέπει η ASUS υπάρχει περίπτωση να ρίξει τις τιμές της, εξού και ο πόλεμος πάνω στις τιμολογιακές πολιτικές που αναφέραμε προηγουμένως. Παρόλο που η ASUS αρνήθηκε να σχολιάσει το γεγονός αυτό, η Gigabyte γεμάτη περηφάνια δήλωσε ότι τα νούμερα των marketing observers ταιριάζουν αρκετά με τα internal figures (τα πραγματικά νούμερα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να συγχωνευτούν, μετά ήταν να αγοράσει η gigabyte την asus, μετά ήταν να αγοράσει η asus την gigabyte.

Εν τέλει, έκλεισε η Abit και η DFI.... lol

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα για εμας τους χρηστες αλλα εφοσον η asus τελικα θα γινει εξολοκληρου asrock λογικο ειναι να ριξει λιγο τις τιμες . η gigabyte ειναι το θεμα τοτε τι θα κανει που " θα παιζει μπαλα μονη της " ;

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte X58A-UD3R πήρα πριν λίγες μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος για ότι προσφέρει και στην τιμή που την πήρα (187?) ,δεν ξέρω γιατί αλλά για μένα οι μητρικές της giga πάντα ήταν πιο αξιόπιστες,πιο απλές και ίσως και πιο σκυλιά!!!Με την asus και άλλες λοιπές μάρκες είχα προβλήματα κατα καιρούς,με giga ως τώρα δεν μου έχει συμβεί τίποτα περίεργο.Βέβαια δεν μιλάω για oc.Εκεί δεν ξέρω τι παίζει..

EDIT: Παιδιά στην συσκευασία της η giga διαφημίζει κάτι για 2Χπάχος μητρικής..τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ,τι ακριβώς σημαίνει αυτό?Βοηθάει σε κάτι περί oc ή αντοχής στον χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το 2oz copper PCB; Αυτό ουσιαστικά είναι μια επίστρωση χαλκού δύο ουγγιές που βοηθά στην μεταφορά της θερμότητας ώστε να παραμένει η μητρική πιο κρύα. Τώρα για το πόσο βοηθά στο overclocking, δεν νομίζω και ΠΑΡΑ πολύ - δηλαδή ότι αυτό θα κάνει την συνταρρακτική διαφορά.

Στο o/c έχω δει και DFI > ASUS > Gigabyte και Gigabyte > ASUS, είναι ανάλογα το τι μητρική θα σου κάτσει και κατά πόσο είσαι διατεθιμένος εσύ να ψαχτείς και να push-άρεις το σύστημα στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το 2oz copper PCB αναφέρθηκα Γιώργο.Κάθε τί νέο για καλό λέμε!Αν την διατηρεί πράγματι πιο κρύα έστω σε stock καταστάσεις καλό είναι!ίσως να ασχοληθώ και λίγο με oc τώρα που έβαλα κ την mugen 2 πάνω του.Thanks για την απάντηση.

edit: Την dfi ποιος την έχει αγοράσει?

Link to comment
Share on other sites

Και γω θεωρώ τις giga φοβερές μητρικές, το ίδιο και οι asus αλλά είναι πολύ βιτσιόζες γενικά, αυτές που μου έχουν κλέψει την καρδιά όμως είναι οι abit, κρίμα που έκλεισε.

Πάντως ανάμεσα στις δύο θα προτιμούσα την giga μόνο και μόνο για το dual bios και το ψυχολογικό αβαντάζ που σου δίνει να βάζεις και να βγάζεις bios με την σέσουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτη μητρική που είχα ήταν QDI,δεν είχα προβλήματα έπαιζε μια χαρά,ένας φίλος μου είχε soyo την οποία ακόμα και ώς σήμερα την χαρακτηρίζει κορυφαία της εποχής..την θυμάται κανείς άραγε??Έπειτα πήγα σε abit η οποια και έσκιζε!gigabyte για τα επόμενα 3 χρόνια (αφού μια msi δεν μας έκανε δουλειά με το dual ddr)και πρόσφατα δοκίμασα το flaming blade gti(είχα κάποια θέματα μέχρι που απεβίωσε) και πλέον είμαι πάλι με την σίγουρη giga και στο 1156 με asus.Από όλη αυτήν την διαδρομή βλέπω ότι λίγες εταιρείες αντέχουν στο πέρασμα του χρόνου και σίγουρα οι 2 κορυφαίες είναι αυτές του θέματος πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το 2oz copper PCB αναφέρθηκα Γιώργο.Κάθε τί νέο για καλό λέμε!Αν την διατηρεί πράγματι πιο κρύα έστω σε stock καταστάσεις καλό είναι!ίσως να ασχοληθώ και λίγο με oc τώρα που έβαλα κ την mugen 2 πάνω του.Thanks για την απάντηση.

edit: Την dfi ποιος την έχει αγοράσει?

Όχι μιλούσα από προσωπική εμπειρία.

DFI LP UT P35-T2R > ASUS P5K Deluxe > Gigabyte P35 DS4

Link to comment
Share on other sites

Όχι μιλούσα από προσωπική εμπειρία.

DFI LP UT P35-T2R > ASUS P5K Deluxe > Gigabyte P35 DS4

oc με dfi θέλει υπομονή αρκετή!!!Μια χαρά μητρικές είναι πράγματι,τα δίνουν όλα!!Έζησα μία κι εγώ για πολύ μικρό διάστημα επί εποχής amd thunderbird..

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμησατε τωρα...QDI?? http://driverscollection.com/?V=QDI&S=4 ¨-)

θυμαμαι επισης μερικες απο τις ανεκδιηγητες Chaintech -σειρα apogee-που επρεπε να κανεις ταμα στην μεγαλοχαρη για να bootαρει,μια-δυο Epox -εταιρεια που σεβομαι απεριοριστα ακομα και σημερα,μεχρι την πολυ γνωστη στην αγορα της Ασιας Elsa που η φημη της σε εκεινα τα μερη ειναι ισαξια με της evga στα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now