George_o/c

Arctic Cooling Accelero XTREME: Νέες εκδόσεις για Radeon HD 5870 & HD 5970

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Arctic Cooling Accelero XTREME: Νέες εκδόσεις για Radeon HD 5870 & HD 5970]http://reviews.hwbox.gr/news/arctic_cooling.jpg[/NEWS_IMG]Η Ελβετική Arctic Cooling κυκλοφόρησε επισήμως σήμερα δύο νέα coolers της σειράς Accelero XTREME, ένα για την Radeon HD 5870 και ένα για την Radeon HD 5970. Και στα δύο μοντέλα συναντά κανείς τρεις 92mm ανεμιστήρες που λειτουργούν από 900RPM μέχρι 2000RPM και θερμοαπαγωγική πάστα Arctic Cooling MX-2 (ήδη τοποθετημένη). Οι κεντρικές διαφορές τους εντοπίζονται στο μέγεθος (πράγμα φυσιολογικό λόγω του μεγέθους των VGAs), στον αριθμό των heatpipes και αλουμινένιων fins όπως επίσης και στην τιμή.

Έτσι το Accelero XTREME 5870 έχει διαστάσεις 290 x 104 x 56 χιλιοστά (Μ x Π x Υ), 5 χάλκινα heatpipes και 84 αλουμινένια πτερύγια, ενώ το XTREME 5970: 290 x 104 x 58, 8 και 119 αντίστοιχα. Το Accelero XTREME 5870 θα λανσαριστεί τον Απρίλη στην τιμή των 49.95?, με το Accelero XTREME 5970 να κάνει το ντεμπούτο του τον Μάιο στην τιμή των 56.95?. Αν συνυπολογίσουμε και το Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (21% πλέον) τότε οι τιμές ανέρχονται στα 60 και 68? αντίστοιχα!

Τέλος να αναφέρουμε ότι τα νέα coolers της AC καλύπτονται από εγγύηση καλής και απροβλημάτιστης λειτουργίας έξι χρόνων.

[img_ALT=Arctic Cooling Accelero XTREME: Νέες εκδόσεις για Radeon HD 5870 & HD 5970]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b9a468ef1055.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Arctic Cooling Accelero XTREME: Νέες εκδόσεις για Radeon HD 5870 & HD 5970]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b9a468f1e07b.jpg[/img_ALT]

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζι? :D

Vision studio οπως ειπε ο ανωθεν.

Σημειωσε πως θα ειναι ελαχιστα ακριβοτερη απτα 45 που ειπα (44.90 για την ακριβεια) μιας και το ΦΠΑ παιρνει πανω αλλες 2 μονάδες.

Αλλα και παλι για αεροψυκτρα θαρρω πως εχει καλη τιμη.

Τελη της βδομάδας αυτης θα μου πει ακριβως ποτε τις περιμενει.

Εχει ψαξει κανείς σας τεστ/ριβιους/αποτελεσματα?

Υ.Γ. το nick σου ειναι ολα τα λεφτα.Απτα ελαχιστα παιχνιδια που χω αγορασει γνησια το Deus Ex...

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της εταιριας ειναι ακρως ενθαρρυντικα.

Αν υποθεσουμε πως θαναι τραβηγμένα απτα μαλλια,διαφορα τεστς τριτων παρατηρούν και πτωση 20-30 βαθμους σε φορτιο.

Παντως αν μπορεσει και ριξει 20 βαθμους στην δικη μου,με τα 20db θορυβο που εχει (να χω δηλ περιπου 50 βαθμους σε φορτιο) τοτε θα ειμαι υπερευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Την έχει στο quietpc.com και σκέφτομαι να την αγοράσω..αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το όποιο ρίσκο έχει..είναι κ 25-30 βαθμούς κάτω ρε γμτ..δηλαδή ησυχία...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν κάνει για cf ρε Γιάννη ακόμα και αν μπαίνει..θα φράζει η μία κάρτα την πίσω της...το σύστημα που έχει βγάζει το αέρα έξω από το κουτί..αυτή θα το πετάει πάνω στην δεύτερη κάρτα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι CF compatible παντως,κι απ'οτι βλεπω απτη μητρικη μου (asus p5q deluxe) παρολο τα 5.6cm παχος της κάρτας, εχει άπλα απτην ομοσταυλη της σε CF.

Παντως παιδες με 30-40 βαθμους κατω σε φορτιο, δηλ απο 85 σε 45, δε θα με πειραζε να πεταει το "ζεστο" αερα πάνω στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

E ναι,3 φορές την περιμενα,3 φορές "σε 15-20 ημερες" ακουγα...

Ε πως περιμένουν να πουλησουν αυτοι? λες και ειναι τιποτα σπεσιαλ κομματια και θα βγαλουν λιγα στην παραγωγη.

Ηδη η 5870 ειναι στην αγορα ποσο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now