Recommended Posts

Μετά από ένα δοκιμαστικό session πριν 3 μέρες ήρθαν σήμερα και τα πρώτα αποτελέσματα.....:D:D

Όχι φοβερά αποτελέσματα αλλά για πρώτη φορά σε subzero καταστάσεις ήταν φοβερά....Ωραία εμπειρία....:D:D

Το μονοβάθμιο σκυλί τελείως!! Ενδεικτικά στο Spi 32M οι θερμοκρασίες ήταν γύρω στους -45 βαθμούς σταθερά....;)

Βέβαια είχαμε και τα περίεργα, φορμάτ, να σκαλώνει η μητρική και τέτοια διάφορα

αλλά είχα πλάκα.....:P

Θα υπάρξουν συχνά update με πιο σωστά run....:D:D

5200 ΜHz Validation

CPU-Z Validator 3.1

Super Pi 1M

11004ba29f67ed73a.jpg

Super Pi 32M

11004ba2a04a27c42.jpg

Pifast

11004ba2a04a5a8a0.jpg

....Fail wprime 32M με κλειστό HT....:hehe:

11004ba2a04a90baa.jpg

Setup

11004ba2a196290e0.jpg

PS. Εξηγείστε μου κάτι για να μην τρέχω.....Ενώ στο bios μπορώ και αλλάζω τα timings και για τα 2 dimm, στο cpuz στο spd βλέπει κανονικά και τα 2 dimm,

συνολικά βλεπει 4Gb(2x2gb) γιατί στα screenshot του cpuz αλλά και στην αρχή

στην πρώτη μαύρη οθόνη βγαίνοντας από το bios το λέει ως single channel!!??:que:...

Link to comment
Share on other sites

Άξιος! :D

Καλή αρχή, κι εις ανώτερα! :)

PS. Εξηγείστε μου κάτι για να μην τρέχω.....Ενώ στο bios μπορώ και αλλάζω τα timings και για τα 2 dimm, στο cpuz στο spd βλέπει κανονικά και τα 2 dimm,

συνολικά βλεπει 4Gb(2x2gb) γιατί στα screenshot του cpuz αλλά και στην αρχή

στην πρώτη μαύρη οθόνη βγαίνοντας από το bios το λέει ως single channel!!??

Μήπως δεν έχεις τοποθετήσει τις μνήμες στα κατάλληλα slots ώστε να παίζει dual channel η μητρική;! Για checkαρε το manual ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικος ο επεξεργαστης γα μονοβαθμιο . :)

Με wpime τι θερμοκρασιες ειδατε ????

Υγροποιηση ειχατε τιποτε ? ολα καλα ???

Πιες του το αιμα λεμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργη! Πολύ δυνατός ρει! :T:

zoro δεν γίνεται χωρίς μόνωση :) Αλλιώς η μητρική θα γίνει super wow water park :hehe: Απλά είναι η κεφαλή από το μονοβάθμιο και δεν φαίνεται καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

bravo! ωραιος. μονωση εχεις κανει? δεν φαινεται καλα

Μπροστά γόμα και ενα κομμάτι αρμαφλεξ....Πίσως 2 στρώσεις αρμαφλεξ αυτόλλητο...;)

Συμπαθητικος ο επεξεργαστης γα μονοβαθμιο . :)

Με wpime τι θερμοκρασιες ειδατε ????

Υγροποιηση ειχατε τιποτε ? ολα καλα ???

Πιες του το αιμα λεμε !!!!

Αν και fail run στο wprime με κλειστο το ht είδα -35 με -38 εκεί μέσα έπαιζε...;)

Αύριο βάζω vista και θα το δοκιμάσω με ht on....;)

Υγροποίηση πουθενά....:D:D Στο evaporator είχα 3 ανεμηστήρες να το φυσσάνε....:hehe:

Edit: @ jack_sparrow....Αυτό έλειπε να μην τις είχα στα σωστά slots.....;)

Θα μου πει κάνεις τώρα για το single channel που λεω στο πρώτο ποστ γιατί έχω

αγθωθεί....? :P

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάνεις τώρα για το single channel που λεω στο πρώτο ποστ γιατί έχω

αγθωθεί....? :P

Εγώ σου έχω απαντήσει, αλλά υποθέτω δεν είναι ικανοποιητική η απάντηση :(

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση, για την αποφυγη νεροκαταστασεων, εκτος απο γομα κλπ συνηθιζεται η μητρικη να εχει κλιση ή να ειναι καθετη ωστε οποια υγρασια να "πεσει" και να μην μενει πανω στα μονωτικα?

φυσικα δεν αναφερομαι σε dice/ln2

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ενός μονοβάθμιου, όπως στην δική μου περίπτωση, ή ενός cascade το evaporator

όσο και το enclosure αυτού είναι καλά μονωμένα οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει υγροποίηση εκεί....;)

Link to comment
Share on other sites

και τα XP και τα vista x86 από τον πέππα είναι κορυφαία! δοκίμασε και τα 2 γιατί έχω την εντύπωση ότι τα wprime32 και spi1M πάνε καλύτερα σε vista. εκτος και εξαρτάται και από το σύsτημα.

p.x. o P4 D s775 θέλει vista.

Link to comment
Share on other sites

Core 2 Duo/Quad/Extreme + wPrime = Windows Vista x86/x64 with chipset & VGA drivers

Core i3/i5/i7/i9 + wPrime = Windows XP with chipset & VGA drivers

SuperPi 1M σε Vista x86 & Win7 x86/x64 είναι πλέον το ίδιο καλό με τα Windows XP x86 και καμμιά φορά παίρνεις και έστω και λίγο καλύτερο best score λόγο καλύτερου timer resolution.

Link to comment
Share on other sites

PS. Εξηγείστε μου κάτι για να μην τρέχω.....Ενώ στο bios μπορώ και αλλάζω τα timings και για τα 2 dimm, στο cpuz στο spd βλέπει κανονικά και τα 2 dimm,

συνολικά βλεπει 4Gb(2x2gb) γιατί στα screenshot του cpuz αλλά και στην αρχή

στην πρώτη μαύρη οθόνη βγαίνοντας από το bios το λέει ως single channel!!??:que:...

Καλα κλοκια Boton.:)

Το CPU-Z παντως λεει οτι οι μνημες σου τρεχουν σε single channel, ποιο ειναι το μοντελο της μητρικης σου να ριξω μια ματια στο manual και σε ποια slot εχεις βαλει τις μνημες?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή αρχή και καλύτερα score :D

Thanx mate....:D

τα xp ειναι του peppa?

Oh yes....;)

Καλα κλοκια Boton.:)

Το CPU-Z παντως λεει οτι οι μνημες σου τρεχουν σε single channel, ποιο ειναι το μοντελο της μητρικης σου να ριξω μια ματια στο manual και σε ποια slot εχεις βαλει τις μνημες?

stealth

Msi p55-gd65....αλλά και πάλι επιμένω...τις μνήμες τι είχα στα slots που τις είχα τόσο

καιρό και φυσικά και τις έβλεπε ως dual channel....arono.....:lol

Link to comment
Share on other sites

Το manual λεει οτι με δυο dimm για dual channel πρεπει να χρησημοποιεις τα slots 1 & 3.

Eπισης λιγο πιο κατω λεει:

To enable successful system boot-up (Lynnfield CPU especially), always insert the memory modules into the DIMM1 first.

Για βγαλε μια τις μνημες και ξαναβαλτες με πρωτη την μνημη στο slot 1 μηπως και ελθη στα συγκαλα του.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eχεις το μονοβαθμιο επανω?Αν ειναι ευκολο βγαλτο και δοκιμασε με μια ψυχτρα να την ξεκινησεις με τις μνημες στα σωστα slots...μου εκανε και μενα καποια κουλα μερικες φορες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα το μονοβάθμιο, έβαλα ψύκτρα....

έβγαλα cpu, καθάρισα από γόμες, ίσιωσα και κάτι πιν και πάλι 4gb single channel....pfff

arono....:( Μάλλον καθάρισμα όλη η μητρική και στο πλαίσιο για check.....

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Λεποοοον.....:D:D

Το πρόβλημα λύθηκε....Το βλέπει πλέον το dual channel....:D:D:D

Για να βγει όμως αυτό και τι δεν της έκανα της καημένης της μητρικής....:hehe:

Ξεμόνωσα, την έκανα μπάνιο σε ασετόν, μετά την στέγνωσα με το πιστολάκι....:hehe:

Βασικά όμως το πρόβλημα φαίνεται να ήταν σε κάποια στραβωμένα pins στο socket όπως μου

είπαν και τα παιδιά....;) Thnx guys....:):)

ΥΓ. Τώρα καταλαβαίνω όλους εσάς που λέγατε για μόνωση και ξεμόνωση μητρικής και τι τραβούσατε....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now