stealth

Classified E762 & Phoenix-Award Bios Settings

Recommended Posts

Kαλησπερα:)

Eδω και δυο ωρες παιδευομαι να bootαρω απο το CD να φορτωσω win στην Ε762 και δεν τα καταφερνω.Η αληθεια ειναι οτι παντα ειχα μητρικες με ΑΜΙ bios αλλα δεν περιμενα οτι δεν θα καταφερνα να bootαρω απο το CD!!!

Μπορει καποιος να κοιταξει τα bios settings που δινω στα attachments και να μου πει τι κανω λαθος και τι settings θα πρεπει να βαλω γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα?

Οτι και να εχω κανει δεν μου βγαζει το μηνυμα "Press any key to boot from cd-rom".

Οταν bootαρει το PC το βλεπει το cd-rom αλλα στο bios δεν μπορω να το βρω πουθενα.Στο Hard Disk Priority δεν υπαρχει.

Επισης θα ηθελα αν μπορειτε να κοιταξετε το τευλευταιο attachment και να μου πειτε ποιο ειναι το memory voltage και ποιο το vtt voltage που δεν πρεπει να εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο 0.5V γιατι δεν ειμαι σιγουρος.

Ευχαριστω.

stealth

DSCN1460.jpg

DSCN1458.jpg

DSCN1459.jpg

DSCN1462.jpg

DSCN1461.jpg

DSCN1460.jpg

DSCN1458.jpg

DSCN1459.jpg

DSCN1462.jpg

DSCN1461.jpg

DSCN1460.jpg

DSCN1458.jpg

DSCN1459.jpg

DSCN1462.jpg

DSCN1461.jpg

DSCN1460.jpg.ffaf2311a52c0106ed4a9001325

DSCN1458.jpg.7a1928bd2f08a67c4e33ac5ea06

DSCN1459.jpg.cc79f0cf07b055ca248eb8890e6

DSCN1462.jpg.826b405af6e00ec913dd1dd3be3

DSCN1461.jpg.45e1bc851f303e5d4e91b96d029

Link to comment
Share on other sites

Το memory voltage ειναι αυτο που λεει Dimm Voltage.

To Vtt ειναι το Cpu Vtt Voltage κατω ακριβως απο το Cpu Vcore. Δωστου μια τιμη γυρω στο +250 η +300 και αστο εκει.

Οσο για τα αλλα δωσε τπτ παραπανω πληροφοριες!!

Το προβλημα ειναι οτι δεν "βλεπει" το dvd drive??

Για δωσε μας την οθονη απο την πρωτη αριστερα επιλογη μολις μπαινεις στο bios!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο:)

Στις μνημες μου πρεπει να δωσω 2.2V για παιξουν κοντα στα 1000MHz οποτε δεν ξερω αν αυτη η τιμη ειναι αρκετη.Οταν λες +250 η +300, ποσο ειναι η default τιμη για να μπορω να υπολογισω?

Οσο για το cd-rom...δεν εχω ιδεα που πρεπει να το δω στο bios και αν φαινεται πουθενα.Αυτα ειναι τα settings που εβαλα υπολογιζοντας οτι θα ειναι τα σωστα για να bootαρει απο το cd.Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Στην πρωτη οθονη απο αριστερα που λες εχει τα day, time, year e.t.c settings και τις sata ports, δεν υπαρχει κατι αλλο εκει και τον δισκο τον βλεπει κανονικα.

Ξεχασα να σας πω, το cd-rom ειναι IDE.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο:)

Στις μνημες μου πρεπει να δωσω 2.2V για παιξουν κοντα στα 1000MHz οποτε δεν ξερω αν αυτη η τιμη ειναι αρκετη.Οταν λες +250 η +300, ποσο ειναι η default τιμη για να μπορω να υπολογισω?

Οσο για το cd-rom...δεν εχω ιδεα που πρεπει να το δω στο bios και αν φαινεται πουθενα.Αυτα ειναι τα settings που εβαλα υπολογιζοντας οτι θα ειναι τα σωστα για να bootαρει απο το cd.Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Στην πρωτη οθονη απο αριστερα που λες εχει τα day, time, year e.t.c settings και τις sata ports, δεν υπαρχει κατι αλλο εκει και τον δισκο τον βλεπει κανονικα.

Ξεχασα να σας πω, το cd-rom ειναι IDE.

stealth

Δεν ξερω ποσο ειναι η default τιμη, ισως να υπαρχει σημειο πανω στην μητρικη για να μετρησεις.

Εχει κατι μικρα σημεια πανω ακριβως απο τα slots των μνημων, ακρη -ακρη για ριξε μια ματια.

Δεν εχω μπροστα μου την μητρικη τωρα, για να σου πω, οποτε ριξε και στο manual μια ματια.

Αν ειχες λειτουργικο εγκατεστημενο θα σου ελεγα να τρεξεις το e-leet, to vtt ειναι νομιζω η προ τελευταια ενδειξη του προγραματος. τελευταιο πρεπει να ειναι το Vdimm

Dωσε +350 στο vtt, αν και νπμιζω (συμφωνα και με τα λεγομενα του Peppas οτι μεχρι 300 ακουνε τα cpu ετσι κι αλλιως.

Και εγω αυτο το προβλημα ειχα με τον 950 και τις μνημες μου (cellshock me d9gtr) που ηθελαν γυρω στα 2,16 -2.18 για 1000Hz, για υτο αγορασα μια τριπλετα corsair 7-8-7-20 gia ta 2000, να μην εχω το αγχος για την διαφορα του 0,5 που λες κι εσυ.

Πες μας τι σου λεει το pc οταν δεν σου ξεκιναει την εγκατασταση, κατι πρεπει να σου λεει ρε μαν......

Kαπως ετσι ειναι τα σημεια που σου λεω...

Πρωτη φωτο στο second boot device για βαλε τον σκληρο σου!!

voltpoints.jpg

voltpoints.jpg

voltpoints.jpg

voltpoints.jpg.ee513c1978d09c98aebdd8c6e

Link to comment
Share on other sites

Stealth, η τάση που δίνεις στις μνήμες σου είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!!! Για καμιά ώρα bench και extreme ψύξη ΊΣΩΣ να μην υπάρχει πρόβλημα αλλά για συνθήκες 24/7 κινδυνεύεις να πάρεις τον επεξεργαστή μαζί με τις μνήμες στο χέρι...

While we were fearful about the memory overclockability of Core i7 CPUs we've found this not to be the case - we've hit 1,600MHz without even breaking a sweat on pre-production BIOSes and companies are already launching triple channel memory kits that are hitting 2,000MHz at a record low 1.65V. You can push the memory voltage, but Intel performance guru François Piednoel was keen to stress that the CPU voltage must be kept within a 0.5V potential difference to memory.

With CPU stock voltages at sub 1.2V this only allows an upper safe maximum of ~1.65-1.7V, however increase the CPU voltage to 1.4 or 1.5 (or more) with some extreme cooling (remember these CPUs are rated at a 130W TDP at ~1.2V) and you give yourself more breathing room to 1.9-2.0V on the memory.

That's not to say that exceeding the 0.5V rule will instantly kill a CPU, but it's like the effect of excessive VTT or PLL voltages to current Penryn CPUs - don't be surprised if they die without warning much sooner than you expect. By that rationale, AMD's Athlon 64s suffered the same fate with DDR2, but the effect was often exacerbated because the initial voltage difference was that much greater to begin with and greatly overvolting the memory to 2.3+V made it that much worse.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πάρε καλύτερα ένα κιτάκι μνήμες με χαμηλά V ( γύρω στο 1,65V ), για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...ακόμα και αν δεν είναι κάποιο καλό κιτάκι.

Για να bootάρεις από το DVD-ROM, μην πειράξεις τίποτα από το bios, απλώς όπως εκκινεί η μητρική πάτα το ESC κσι θα μπεις στο boot menu.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι σου λεει το pc οταν δεν σου ξεκιναει την εγκατασταση, κατι πρεπει να σου λεει ρε μαν......

Kαπως ετσι ειναι τα σημεια που σου λεω...

Πρωτη φωτο στο second boot device για βαλε τον σκληρο σου!!

Βρε παιδια δεν ξεκιναει καν να bootαρει απο το CD, δεν κανει τιποτα, δεν λεει τιποτα...παει να bootαρει απο τον σκληρο κατευθειαν χωρις να βγαζει καποιο μηνυμα.

Το δοκιμασα και με τον σκληρο στο second boot device χωρις καμια διαφορα.

Stealth, η τάση που δίνεις στις μνήμες σου είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!!! Για καμιά ώρα bench και extreme ψύξη ΊΣΩΣ να μην υπάρχει πρόβλημα αλλά για συνθήκες 24/7 κινδυνεύεις να πάρεις τον επεξεργαστή μαζί με τις μνήμες στο χέρι...

Για bench το θελω οχι για 24/7 το μηχανακι...απο αυτα που μου λετε ομως βλεπω οτι θελω χαμηλοβολτες μνημες.Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι πως υπολογιζω ακριβως αυτη την διαφορα του 0.5V ουτως ωστε να ξερω τι κανω.Aυτο το +250mv με τι εχει σχεση, +250mv απο ποια τιμη?:confused:

Μολις μου πειτε πως γινεται αυτο θα βαλω τις μνημες χαμηλα (~1333MHz) με χαμηλο voltage και θα προσπαθησω να φορτωσω win αν δεησει και bootαρει απο το CD.

To dvd-rom δουλευει σιγουρα, το δοκιμασα σε τρεις μητρικες και δουλευει μια χαρα οπως επισης και τα CD/DVD των win που εχω.Το μονο που μενει ειναι να εχω λαθος bios settings η να εχει προβλημα η μητρικη στον IDE connector.

Aν μπορειτε βοηθηστε να σιγουρευτω τι συμβαινει και δεν μπορω να bootαρω απο το CD και οτι δεν φταιω εγω και θα παει πισω με το ιδιο καραβι.Τα εχω παρει ηδη που μου εστειλαν μητρικη με ανοιχτο το κουτι και ολες τις ταινιες ασφαλειας σπασμενες οποτε...

Για να bootάρεις από το DVD-ROM, μην πειράξεις τίποτα από το bios, απλώς όπως εκκινεί η μητρική πάτα το ESC κσι θα μπεις στο boot menu.

Ευχαριστω sofo, θα το δοκιμασω και αυτο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Περιεργα ειναι ολα αυτα που λες.

Για βαλτου πανω εναν σκληρο με λειτουργικο, (αν εχεις) να δεις θα εκκινησει κανονοκα??

Οσο για τις μνημες σου ΑΝ ειναι με στοκ ρευμα 1,65 και τις παιζεις στα 2,2 πρατεις κακιστα!!

Θα παρεις τον IMC και τις μνημες στο χερι αργα η γρηγορα!!

ΑΝ ομως ειναι με MICRON οπως οι δικιες μου CELLSHOCK τοτε μια χαρα ειναι η ταση που τους δινεις!!

Απλα θα πρεπει να εχεις παντα στο μιαλο σου τον νομο του 0,5 που ειπαμε παραπανω.

Πως ξερεις οτι το προβλημα σου ειναι οτι προσπαθει να εκκινησει κατευθειαν απο τον σκληρο, αφου δεν σου βγαζει καποιο μυνημα??

Υπαρχει περιπτωση και να τα εχει φτυσει το cd της εγκαταστασης.

Δοκιμασε να βαλεις ενα αλλο cd/ λειτουργικο.

Με ολα auto, first boot device το cd, second τον σκληρο σου, και ενα καλο δισκο εγκαταστασης πρεπει να ξεκιναει η εγκατασταση. Αλλιως εχεις προβλημα hardware.

ο σκληρος σου εχει παλιο λειτουργικο μεσα, θα σου πει "press any key to start from cd"

Aυτη ειναι η κανονικη διαδικασια.

Αλλιως RMA!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργα ειναι ολα αυτα που λες.

Για βαλτου πανω εναν σκληρο με λειτουργικο, (αν εχεις) να δεις θα εκκινησει κανονοκα??

Ας τα παρουμε ενα-ενα γιατι μου εβαλες πολλα.:D

Toυ εβαλα δισκο με λειτουργικο...προσπαθει να μπει στα win αλλα φυσικα κρασαρει μολις παει να φορτωσει τους chipset drivers αφου ειναι απο αλλη μητρικη.

Οσο για τις μνημες σου ΑΝ ειναι με στοκ ρευμα 1,65 και τις παιζεις στα 2,2 πρατεις κακιστα!!

Θα παρεις τον IMC και τις μνημες στο χερι αργα η γρηγορα!!

ΑΝ ομως ειναι με MICRON οπως οι δικιες μου CELLSHOCK τοτε μια χαρα ειναι η ταση που τους δινεις!!

Oι μνημες δουλευουν με μαμα ρευμα 1.9V στα 1800MHz και εχουν Μicron D9GTR επανω, για να παιξουν στα 1000MHz θελουν 2.2V.

Απλα θα πρεπει να εχεις παντα στο μιαλο σου τον νομο του 0,5 που ειπαμε παραπανω.

Aυτο προσπαθω να μαθω, πως να υπολογιζω σωστα αυτη την διαφορα του 0.5V.

Πως ξερεις οτι το προβλημα σου ειναι οτι προσπαθει να εκκινησει κατευθειαν απο τον σκληρο, αφου δεν σου βγαζει καποιο μυνημα??

Oταν του βαζω στο bios το cd-rom first boot device και τον δισκο second boot device (η οποια αλλη ρυθμιση εχω δοκιμασει), στο boot δεν μου βγαζει το μηνυμα "Press any key to boot from cd-rom", παει στον δισκο και προσπαθει να bootαρει απο τον σκληρο.

Υπαρχει περιπτωση και να τα εχει φτυσει το cd της εγκαταστασης.

Δοκιμασε να βαλεις ενα αλλο cd/ λειτουργικο.

Το DVD drive και τα CD/DVD των λειτουργικων δουλευουν μια χαρα επανω στην P4C800, την A8N32-SLI Deluxe και στην Rampage Extreme που τα δοκιμασα, δεν ειναι εκει το προβλημα.

ο σκληρος σου εχει παλιο λειτουργικο μεσα, θα σου πει "press any key to start from cd"

Aυτη ειναι η κανονικη διαδικασια.

Αλλιως RMA!!

Ο σκληρος εχει μεσα μια corrupted κοπια Vista, οτι και να εχω δοκιμασει δεν μου βγαζει το "press any key to start from cd", προσπαθει να μπει στα win, ξεκιναει και μετα κρασαρει φυσικα.

Ο ιδιος δισκος σε αλλο μηχανημα φορτωνει μια χαρα Win.

Αυτο προσπαθω να μαθω, ειναι κατι που δεν κανω καλα εγω η εχει προβλημα η μητρικη?

Eυχαριστω πολυ για τον χρονο και την βοηθεια.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχω live cd linux αλλα τι να το κανω, αφου δεν bootαρει απο τo cd...:(Δεν boοtαρει απο ΧΡ, απο Vista, απο win7...θα δοκιμασω αυτο που λεει ο sofo το βραδυ που θα τελειωσω την δουλεια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το IDE ειναι πανω στον δευτερευοντα controler(δεν θυμαμαι τι ειναι,παντως οχι στον ICH) και αν δεν ειναι enabled απο το bios δεν παιζει το IDE.Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Το IDE ειναι πανω στον δευτερευοντα controler(δεν θυμαμαι τι ειναι,παντως οχι στον ICH) και αν δεν ειναι enabled απο το bios δεν παιζει το IDE.Για δες το.

Που ειναι αυτη η ρυθμιση γιατι δεν την βρισκω, κοιτα λιγο τα attachment στο πρωτο post να δεις πως εχω τους controllers.Δεν εχω βρει κατι αλλο εκτος απο αυτο.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδι βιαστικα να απαντησω και δεν ειδα τις φωτο.Ολα φαινονται ενταξη.Αν εχεις δοκιμασε κανενα sata cd rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω sata cd-rom...αλλα αφου το συγκεκριμενο δουλευει σε αλλες τρεις μητρικες που το δοκιμασα...την γκαντεμια μου μεσα, ολα τα τρελα σε μενα θα συμβουν...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω sata cd-rom...αλλα αφου το συγκεκριμενο δουλευει σε αλλες τρεις μητρικες που το δοκιμασα...την γκαντεμια μου μεσα, ολα τα τρελα σε μενα θα συμβουν...

stealth

και εγω στην evga με ide εκανα Boot δεν ειχα προβλημα γιαννη.

γιαννη στα first boot devise νομιζω δεν πρεπει να το εχεις να κανει boot απο cdrom αλλα αν θυμαμαι καλα αν πατησεις το enter εχει και αλλη μια επιλογη απο dvdrom .για δοκιμασε το.

αρε γιαννη την εδωσα για να σε βοηθησω αλλα νομιζω οτι στην τριτη οθονη εκει με τους controlers κατι δεν μου παει καλα ,καποια επιλογη της εχεις λαθος,γιατη οταν πειραζα εγω εκει κατι στην δικια μου θυμαμαι δεν μου εκανε boot απο cd και εμενα αλλα δεν θυμαμαι ποια απο ολες.παιξε λιγο με αυτες και δοκιμασε και αυτο που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασες το iso file του bios για να ειναι bootable το cd η εχεις κατεβαση το bin αρχειο και το εγραψες σε cd?

γιωργο δεν λεει για bios update αλλα θελει να περασει λειτουργικο και δεν του κανει καθολου boot απο cd.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασες το iso file του bios για να ειναι bootable το cd η εχεις κατεβαση το bin αρχειο και το εγραψες σε cd?

Oπως το λεει ο ΤΟΝΥ ειναι...windows προσπαθω να φορτωσω, τα ΧΡ και τα Vista που εχω ειναι γνησια και τα win7 του peppa...

@TONY,

Θα δοκιμασω το βραδυ μολις τελειωσω την δουλεια.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τα καταφερα να bootαρω απο το cd και να φορτωσω win (ευχαριστω subzero).Εκει που βαζεις first boot device δεν ηθελε να βαλω την επιλογη "CD-ROM", κατω-κατω στην λιστα υπηρχε το dvd-rom μου με το ονομα του, μολις το επελεξα bootαρε απο το cd κανονικα.

Φυσικα λειτουργει και απο τον boot manager (κρατωντας πατημενο το "Esc" στην εκκινηση) επιλεγοντας το σωστο boot device οπως μου ειπε ο sofo και ο crio (ευχαριστω πολυ παιδια).

Μετα προσπαθησα να βρω καποια ακρη με τις ρυθμισεις στο bios οπου γινεται ενας μικρος χαμος, θα σας δωσω φωτο βραδυ η αυριο να μου πειτε τι κανω σωστα και τι οχι.

Eκανα καποια runs σχεδον σε μαμα συχνοτητες (ειμαι με την ψυχτρα της Intel) στο 3DM03 και 05 και εδω ηλθε και το πρωτο κουφο, ενω τρεχει κανονικα 03 και 05 μολις παω να τρεξω το πρωτο test του 3DM01 (Nature) μου κρασαρει.Βεβαια μπορει να φταιει η GT210 που ειχα επανω οποτε θα πρεπει να βαλω μια καρτα λιγο της προκοπης για να δω τι γινεται.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τα καταφερα να bootαρω απο το cd και να φορτωσω win (ευχαριστω subzero).Εκει που βαζεις first boot device δεν ηθελε να βαλω την επιλογη "CD-ROM", κατω-κατω στην λιστα υπηρχε το dvd-rom μου με το ονομα του, μολις το επελεξα bootαρε απο το cd κανονικα.

Φυσικα λειτουργει και απο τον boot manager (κρατωντας πατημενο το "Esc" στην εκκινηση) επιλεγοντας το σωστο boot device οπως μου ειπε ο sofo και ο crio (ευχαριστω πολυ παιδια).

Μετα προσπαθησα να βρω καποια ακρη με τις ρυθμισεις στο bios οπου γινεται ενας μικρος χαμος, θα σας δωσω φωτο βραδυ η αυριο να μου πειτε τι κανω σωστα και τι οχι.

Eκανα καποια runs σχεδον σε μαμα συχνοτητες (ειμαι με την ψυχτρα της Intel) στο 3DM03 και 05 και εδω ηλθε και το πρωτο κουφο, ενω τρεχει κανονικα 03 και 05 μολις παω να τρεξω το πρωτο test του 3DM01 (Nature) μου κρασαρει.Βεβαια μπορει να φταιει η GT210 που ειχα επανω οποτε θα πρεπει να βαλω μια καρτα λιγο της προκοπης για να δω τι γινεται.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.:D

stealth

αρα ειχα δικιο που σου ελεγα πατα enter πιο κατω εχει και dvdrom ,μην σε μπερεδευει το cdrom.τελος καλο ολα καλα My friend....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now