stealth

Classified E762 & Phoenix-Award Bios Settings

Recommended Posts

Και η δικιά μου η μητρική έχει παρόμοιο backplate με κενό στη μέση και με μονωτική ταινία και 2

στρώσεις αρμαφλεξ δεν είχα πρόβλημα. Ίσως χρειάζεται για πάνω απο -100 βαθμούς αλλά

καλά του έκανες και έβαλες....;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προτιμω να σφιγγω με παξιμαδια πανω στη μητρικη τις βιδες.Ετσι δε χρειαζεται να κρατας κοντρα απο κατω τις βιδες οταν σφιγγεις το evaporator,συν το οτι ετσι στραβωνει λιγοτερο η μητρικη κατα το σφιξιμο(και εχε υπ'οψην σου οτι το 1366 θελει καλο σφιξιμο).

Κοντρα δεν χρειαζεται να κραταω, οι βιδες ειναι σφιγμενες με παξιμαδια επανω στο backplate και δεν γυρνανε γυρω-γυρω...τωρα για το στραβωμα που λες εχεις δικιο...ειχα ενα θεμα κυριως με την P4C800 που μολις στραβωνε λιγο παραπανω απο οσο επρεπε δεν bootαρε.

Ο λογος που δεν το εσφιξα επανω στην μητρικη ειναι γιατι μου ειπαν τα παιδια οτι με το σφιξε-ξεσφιξε θα φαγωθει η μονωση της μητρικης εκει που πατανε τα παξιμαδια και μπορει να βραχυκυκλωσει...δεν ειχα πλαστικες ροδελες να βαλω.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.:)

Να αλλάξει καπνό, είναι πολύ ελαφρύς αυτός :P

Mπα...φουμαρω σαν τσιμινιερα, αν παρω και πιο βαρυ καπνο...θα σκασω.:P

Καλη Ανασταση σε ολους παιδια.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που δεν το εσφιξα επανω στην μητρικη ειναι γιατι μου ειπαν τα παιδια οτι με το σφιξε-ξεσφιξε θα φαγωθει η μονωση της μητρικης εκει που πατανε τα παξιμαδια και μπορει να βραχυκυκλωσει...δεν ειχα πλαστικες ροδελες να βαλω.

Εννοειται οτι πρεπει να βαλεις πλαστικες ροδελες απο κατω και απο πανω μεταλικες για

να μην ανοιξουν οι πλαστικες.Επισεις εγω αφου σφιξω καλα τα παξιμαδια,βαζω και δευτερο παξιμαδι απο πανω για κοντρα,οστε να μη ξεσφιγγουν κατα το βιδωσε-ξεβιδωσε.Αυτο βεβαια δε χρειαζεται σε σενα εφοσον σφιγγουν καλα οι βιδες στο backplate:T:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες δοκιμες και ετρεξα καποια bench ομως δεν ειμαι σταθερος σε 3D πανω απο 4.85-4.9GHz.Μερικες φορες τρεχει το 3D Mark μια χαρα για να καρασαρει στο δευτερο run, ενω αλλες φορες κρασαρει με το που μπαινει στα windows.

Συμφωνα με το CPU-Z το bios που εχω ειναι το 6.00PG ενω το τελευταιο στο site της evga ειναι το Ε762_51, τελικα ποιο bios εχω εγω και υπαρχει τροπος να το επιβεβαιωσω?Στο bios δεν βρικα καπου που να λεει τι version εχει επανω η μητρικη?

stealth

χωρίς τίτλο4.JPG

χωρίς τίτλο4.JPG

χωρίς τίτλο4.JPG

57fd0778d764a_4.JPG.35ebc6f00ababe3b7b6b

Link to comment
Share on other sites

Το link που μου εδωσες λεει οτι "We're sorry, but the drivers you are searching for are not available"...

Εγω το Ε762_51 βρισκω.

οιμνημες πως πανε αορατο αγορι

(τρελλο παιδι ο Γιαννης,γνωριστηκαμε χτες απο κοντα

φωτογραφιες συντομα\)

Δεν τις δοκιμασα ακομα.

Να ανεβασεις την καλη φωτο ε?:P

stealth

Link to comment
Share on other sites

γιαννη τα bios σε αυτες τις evga τα καταλαβαίνεις τι εχεις απο την ημερομηνία στο cpuz του bios και απο οταν πας να κανεις update στο bios σου λεει πιο εχεις και πιο πας να περασεις.!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη αναστηθηκε!!!Της εβαλα μια ψυχτρα επανω, μια μονο μνημη, αλλαξα το καλωδιο sata του δισκου και εβαλα την καρτα στο δευτερο PCI-E και bootαρε!!!

Μπηκα στο bios και στα win και εκανα αρκετα reboot χωρις αλλα προβληματα.Δεν εχω ιδεα πιο ηταν το προβλημα και ειχε κολλησει στο "75"... μετα εβαλα παλι την καρτα στο πρωτο PCI-E να δω αν ηταν εκει το προβλημα αλλα δουλεψε κανονικα...:confused:

Να δουμε τι θα γινει μολις την βαλω στο μονοβαθμιο...

Εβαλα και τις Dominator GT που μου εδωσε ο subzero επανω...με 8-8-8-24 @ 2000MHz με 1.7V δεν μπορεσα να την κανω να bootαρει, πιο χαμηλα δουλευουν ενταξει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ειναι μπερδεγουει η ατιμες αλλα αμα τους βρεις το κουμπι της πανε @ιοντας;P..

Tο εχω βρει το κουμπι βρε...αυτο που λεει clear CMOS δεν ειναι?:P:hehe::hehe:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη αναστηθηκε!!!Της εβαλα μια ψυχτρα επανω, μια μονο μνημη, αλλαξα το καλωδιο sata του δισκου και εβαλα την καρτα στο δευτερο PCI-E και bootαρε!!!

Μπηκα στο bios και στα win και εκανα αρκετα reboot χωρις αλλα προβληματα.Δεν εχω ιδεα πιο ηταν το προβλημα και ειχε κολλησει στο "75"... μετα εβαλα παλι την καρτα στο πρωτο PCI-E να δω αν ηταν εκει το προβλημα αλλα δουλεψε κανονικα...:confused:

Αυτά είναι μες στο πρόγραμμα Γιαννιό! :)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και τις Dominator GT που μου εδωσε ο subzero επανω...με 8-8-8-24 @ 2000MHz με 1.7V δεν μπορεσα να την κανω να bootαρει, πιο χαμηλα δουλευουν ενταξει.

stealth

Επαιξαν τελικα ???

Μπορεις να μας γραψεις τι τασεις και ρυθμισεις που δινεις ?

Link to comment
Share on other sites

Tα πραγματα αρχισαν να πηγαινουν λιγο καλυτερα...για πρωτη φορα καταφερα και επαιξα πανω απο 5.0GHz...:D

Ισως με λιγο ψαξιμο ακομα να καταφερω να παιξω στα 5200+MHz 3D με HT on...μονο που ξεχασα να παρω φωτο απο το bios να σας δειξω τις ρυθμισεις που ειχα...next time.:)

stealth

Core i7 950-wPrime 32M.jpg

HD 4670-3DMark03.JPG

HD 4670-3DMark06.jpg

Core i7 950-wPrime 32M.jpg

HD 4670-3DMark03.JPG

HD 4670-3DMark06.jpg

Core i7 950-wPrime 32M.jpg

HD 4670-3DMark03.JPG

HD 4670-3DMark06.jpg

57fd077b7dd76_Corei7950-wPrime32M.jpg.2d

57fd077b8614e_HD4670-3DMark03.JPG.9b58f9

57fd077b8d6a8_HD4670-3DMark06.jpg.864c9e

Link to comment
Share on other sites

μια 5870 θες τώρα :D:D:D

Περιμενω να ελθη η SOC :D ...αλλα χρειαζομαι και μνημες χαμηλοβολτες που να παιζουν με 7αρια και ειναι ακριβες γαμωτο...:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε...πουθενα δεν επεσε κατω απο τους -50 γι'αυτο πιστευω οτι εχει και αλλο.Πρεπει να ψαχτω με την μητρικη αλλα δεν εχω πολυ χρονο για δοκιμες...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.:)

Καποιος με εχει γκαντεμιασει δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως, τιποτα δεν μου παει καλα. Χθες ηταν μια απο τις λιγες μερες που δεν δουλευω οποτε ειπα να benchαρω λιγο, ηθελα νε τρεξω 3D Mark 99 Μax, 3D Mark 2000 και 3D Mark 01 για τον διαγωνισμο στο bot. Αμ δε, λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο, ας τα παρουμε με την σειρα ομως...

Πρωτα εβαλα επανω την classified, μολις παταω το power δειχνει να ξεκιναει, στο lcd poster γραφει... F3...F6... και τελος. Δεν παει παρακατω οτι και να δοκιμασα, ακομα και με αερα την δοκιμασα αλλα παλι τα ιδια κανει. Αφου εφαγα κοντα μιση μερα προσπαθωντας να την ξεκινησω την παρατησα και ετοιμαζομαι να την στειλω για RMA, απελπιστηκα...:mad:

Αφου λοιπον δεν δουλευε η classified επιασα την REX, την σεταρισα, εβαλα επανω εναν E8500 και την 8800GTS (αυτη ξεκινησε κανονικα :D) και φορτωσα windows XP. Bαζω drivers, ανεβαζω τον επεξεργαστη στα 4.7GHz και παω να ξεκινησω δοκιμες. Δοκιμαζω να τρεξω 3D Mark 99 Μax, με το που παει να ξεκινησει το bench... blue screen. Δοκιμαζω 3D Mark 2000 και 3D Mark 01 παλι τα ιδια. Τα γυριζω ολα σε defaults και ξαναδοκιμαζω... ιδιο αποτελεσμα. Αλλαζω drivers (δοκιμασα 3-4 versions) αλλα οτι και να εκανα μου εβγαζε blue screen.

Ενω λοιπον το μηχανακι δεν τρεχει τα παραπανω bench ουτε σε defaults το περιεργο ειναι οτι τρεχει 3DMark 03 και 3DMark 06 στα 4.75GHz και με την καρτα στα 800/1200 χωρις προβλημα.

Εχεις κανεις ιδεα τι παιζει και πως να διορθωσω το προβλημα?

Η blue screen ειναι στο attachment.

Eυχαριστω.

stealth

DSCN1818.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

DSCN1818.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

DSCN1818.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

DSCN1818.jpg.0a5b6e83c21777f28e2279ce227

57fd079f7dca1_.JPG.93d4d4090a22d39fb22a2

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν και παραπανω Στελιο, τις εχω τρεξει μεχρι 1224 αλλα τοτε ηταν Αυγουστος και εβραζε ο τοπος, τωρα που εχει κρυωσει ο καιρος ισως πανε και πιο πανω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι , αλλα δε με πειθεις . :D

Δες στο hwbot ποσοι εχουν παιξει πανω απο 1150 τις μνημες ... Ειχα και εγω αυτη την καρτα και θυμαμαι οτι ηταν παραξενη .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now