stealth

Classified E762 & Phoenix-Award Bios Settings

Recommended Posts

Δεν ξερω γιατι , αλλα δε με πειθεις . :D

Δες στο hwbot ποσοι εχουν παιξει πανω απο 1150 τις μνημες ... Ειχα και εγω αυτη την καρτα και θυμαμαι οτι ηταν παραξενη .

Βρε τι δεν σε πειθω, αφου εχω ανεβασει bench με αυτην στα 1224, ρωτα και τον Χρηστο (crio) που την δοκιμασε οταν την μονταρησε.:D

Edit : To 03 που ανεβασα εδω ειναι το buggy...lol:p

stealth

8800GTS-3DM03a.jpg

8800GTS-3DM05.jpg

8800GTS-3DM03a.jpg

8800GTS-3DM05.jpg

8800GTS-3DM03a.jpg

8800GTS-3DM05.jpg

8800GTS-3DM03a.jpg.5111505abaa4651e7f103

8800GTS-3DM05.jpg.c99a3e2b0dc9c51cc4c350

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα αυτη ηθελε reverse vmem . Qimonda δε φοραει ???

Το θεμα ειναι απο που ειναι το ολο προβλημα . Φταιει η καρτα ή κατι αλλο ???

Nope, αν θυμαμαι καλα Sumsung... θα κοιταξω αργοτερα να βεβαιωθω.

Συνέχεια με OCP mod στην GTS του Γιάννη και molex για ευκολότερο διάβασμα ρευμάτων.Το OCP mod είναι παράλληλα και vdroop mod για όσες κάρτες έχουν.;)

H κάρτα του γιάννη με 1.3V στον πυρήνα και 2V στις μνήμες έπεξε 850/1250 το aq3.

Tι να φταιει η καρτα, αφου τρεχει το 06 εκει πανω θα επρεπε να τα τρεχει ολα χωρις προβλημα, εξαλλου και σε defaults παλι blue screen βγαζει...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ε κατι αλλο ειναι τοτε . Μηπως οι μνημες του συστηματος ? Κανα bios ???
Αφού η μπλε οθόνη αφορά κρασάρισμα των drivers της κάρτας...Τι άλλο μπορεί να είναι..?

Κατι αλλο ειναι αλλα τι? Το bios ειναι το ιδιο που εχω παιξει με την 8800GTX και με την Radeon 4670, με αυτες τις μνημες επαιζα παντα εκτος απο μια εποχη που μου ειχε δωσει ο subzero κατι GT. Και γιατι να βγαζουν ολα τα αλλα benchmarks και να κρασαρουν μονο σε αυτα τα τρια?

Σωστα, ο driver κρασαρει αλλα γιατι μονο στα παλια benchmarks και οχι στα υπολοιπα?

Χμμμ... τωρα που το σκεφτομαι... οταν ειχα παιξει στην classified τον Ιουλιο με την ιδια καρτα παλι μου κρασαρε το 01 και πιστεψα οτι ειχε φαει φλασια το λειτουργικο απο τα πολλα κρασαρισματα, παιζει να μην σηκωνουν αυτα τα bench το tweaking με το Riva Tuner και γι'αυτο να κρασαρει? Γιατι με το που εβαζα τους drivers εκανα τα tweaks στο Direct3D και OpenGL οπως επισης και απο το nVidia control panel και δεν δοκιμασα χωρις να το πειραξω...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουν και εγω, ισως βαζω καποια ρυθμιση λαθος και γι'αυτο δεν τρεχουν τα παλια benchmarks. Θα δοκιμασω χωρις να πειραξω τιποτα να δω τι θα γινει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eνα προβλημα λυνω δυο ξεπεταγονται...:(

Tελικα το προβλημα που δεν μπορουσα να τρεξω 3D Mark01 μαλλον εχει να κανει με καποια μα**κια που εκανα μεσα απο το Riva Tuner. Xθες βραδυ εβαλα παλι τους παλιους drivers που δεν μου ετρεχαν πριν, αφησα ολες τις ρυθμισεις στο Riva Tuner στις default και ετρεξε το 01 χωρις προβλημα με τον επεξεργστη στα 4.0GHz (με αερα) και την καρτα στα 800/1200. Δεν καταφερα να εντοπισω ποια ρυθμιση ηταν αυτη που δεν αρεσει στο 01 μιας και ξεπεταχτηκε νεο προβλημα στην REX.

Καποια στιγμη ακουμπησα τα mosfets (η οπως αλλιως δια*λο λεγονται) πανω απο το socket, αυτα δηλ. που δινουν ρευμα στον επεξεργαστη και μονο που δεν κολλησε το δαχτυλο μου επανω. Αυτα τα τετραγωνα πραγματακια (βλεπε πρωτο attch.) ζεματαγαν τοσο πολυ που δεν μπορουσα να αφησω το δαχτυλο μου πιο πολυ απο 1-2'' επανω τους.

Ξηλωσα μονωσεις κ.λ.π. απο την μητρικη και αρχισα να ψαχνω να βρω που ειναι το προβλημα, μετα απο καμποσo ψαξιμο ανακαλυψα οτι αυτα αρχιζαν να ζεσταινονται οταν ο επεξεργαστης ηταν under load, οταν ζοριζοταν καθως ετρεχα καποιο bench.

Παρατηροντας την μητρικη προσεχτικα μαλλον ανακαλυψα ποιο ειναι το προβλημα αλλα δεν ξερω πως να το διορθωσω. Απο το σφιξιμο στο μονοβαθμιο η μητρικη εχει στραβωσει (βλεπε δευτερο attach.), το αποτελεσμα ειναι η ψυτρα που βρισκεται πανω απο το κυκλωμα του ρευματος του επεξεργαστη να μην παταει καλα και προφανως γι'αυτο ζεματανε και αυτα τα τετραγωνα πραγματακια.

To θεμα ειναι οτι δεν ξερω με ποιο τροπο να κανω την ψυχτρα (η οποια αποτελει μερος του heatpipe της μητρικης και δεν βγαινει) να πατησει σωστα για να δω αν οντως αυτο ειναι το προβλημα και ζεσταινεται στο συγκεκριμενο σημειο.

Ξερει κανεις πως μπορω να ισιωσω την μητρικη η τουλαχιστον καποιον τροπο να κανει η ψυχτρα επαφη με στο συγκεκριμενο σημειο ωστε να δω αν θα λυθει το προβλημα?

Ολες οι ιδεες ευπροσδεκτες.:D

stealth

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg.2dc351410186b937d9936d243e4

DSCN1833.jpg.f5f3d6d500e409a099fd5322f69

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται απο τη στιγμη που λες οτι δεν παταει καλα η ψυκτρα , να ζεστενεται η ψυκτρα ???

Δεν ζεσταινεται η ψυχτρα Στελιο, η ψυχτρα ειναι παγωμενη. Αυτα τα τετραγωνα πηνια και συγκεκριμενα τα δυο στην μεση απο τα τεσσερα ζεματανε. Mολις ειδα την μητρικη στραβωμενη εκει ειδα οτι η ψυχτρα δεν κανει επαφη και υπεθεσα οτι μπορει να ειναι απο εκει το προβλημα.

Αν βρω τροπο να κανω την ψυχτρα να πατησει σωστα θα μπορω να βεβαιωθω αν οντως αυτος ειναι ο λογος που ζεσταινουν τα πηνια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οτι οταν παιζαμε με 1.8V και βαλε , ειμασταν χωρις ψυκτρες στα mosfet με μονοβαθμιο/cascade/ln2 . Και τα πηνια ηταν μια χαρα . Ουτε καψιματα στις μονωσεις , ουτε τιποτε .

Εχεις και ανεμιστηρες που ριχνουν αερα πανω στα πηνια και την ψυκτρα ??? Σωστα ?

Δε μπορει με 1.4vcore να ειναι αψογα , ενω με 1.45v να καιγεται το συμπαν ...

Επισης , αυτο το στραβοπατημα που αναφερεις , υπαρχει σχεδον σε ολες τις REX . Σε αλλες λιγοτερο , σε αλλες περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή που πειράζεις στο rivatuner και δεν μπορείς να το τρέξεις είναι το

Enable user mipmaps

Δοκίμασέ το και θα δεις :P είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το 01 :)

Ή αυτό είναι, ή αν έχει κλείσει τα DX8 features στην τελευταία καρτέλα του DirectX tweaking.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και ανεμιστηρες που ριχνουν αερα πανω στα πηνια και την ψυκτρα ??? Σωστα ?

Δε μπορει με 1.4vcore να ειναι αψογα , ενω με 1.45v να καιγεται το συμπαν ...

Nαι εχω ανεμιστηρες αλλα δεν κανουν τιποτα. Χθες βραδυ μετα το τηλ. που σε πηρα συνεχισα να το παλευω, αυτο που βρηκα ειναι οτι δεν εχει σημασια ποσο ρευμα δινω τελικα, δοκιμασα και με λιγοτερο απο 1.4V και παλι ζεσταινει, τα πηνια τελικα ζεσταινονται οταν το συστημα εχει φορτιο, οταν ζοριζεται καθως τρεχω καποιο bench.

Τι να πω... μπορει να ειναι απο αλλου το προβλημα... απλα αν μπορουσα να κανω την ψυχτρα να πατησει σωστα θα το τεσταριζα και θα ειμουνα σιγουρος αν ειναι απο εκει η οχι το προβλημα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να καταλαβετε γιατι αρχισα να ανησυχω για τις θερμοκρασιες σε αυτα τα πηνια... πριν λιγες μερες επαιζα στο μονοβαθμιο, μολις τελειωσα πηγα να βγαλω απο επανω την ροδελα αρμαφλεξ που μονωνει τo evaporator για να μην παιρνει αερα και ειδα οτι καπου ειχε κολλησει. H θερμοκρασια ειχε λιωσει ενα κομματι αρμαφλεξ απο αυτο που ειναι γυρω απο τον επεξεργαστη και ενα κομματι απο την ροδελα οπως βλεπετε και στις φωτο.

Κατι τετοιο δεν ειχε γινει ποτε πριν τοσες φορες που ειχα παιξει οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι φυσιολογικο και κατι πρεπει να εχει συμβει στην μητρικη.

stealth

DSCN1836.jpg

DSCN1840.jpg

DSCN1836.jpg

DSCN1840.jpg

DSCN1836.jpg

DSCN1840.jpg

DSCN1836.jpg.d27b8de677802161038584b2041

DSCN1840.jpg.12d0ceeefb11a639e1a3af7500b

Link to comment
Share on other sites

Στο auto ειναι, εκει το ειχα παντα. Ζεσταινει και το PCB μεχρι και την πισω πλευρα. Χθες βραδυ ειχα ανεμιστηρια να φυσανε το συγκεκριμενο κομματι της μητρικης απο ολες τις πλευρες αλλα δεν κανουν τιποτα. Μολις ζοριζεται και ζεσταινουν δεν εχω τροπο να ριξω τις θερμοκρασιες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και στο full phase... και ειναι ακομα χειρωτερα, η θερμοκρασιες μενουν καρφωμενες στους 58-60C ακομα και οταν δεν κανει τιποτα το συστημα. Oταν ειναι στο auto τουλαχιστον πεφτουν στους 27-32C οταν ειναι σε idle συμφωνα με το PC Probe II... αν και εχω την εντυπωση οτι δεν διαβαζει σωστα. Τις προαλλες εκαψα το δαχτυλο μου και αφησε σημαδι μολις το ακουμπησα επανω στα πηνια, νομιζω οτι πρεπει να ειχε παραπανω απο 55C που ελεγε εκεινη την ωρα το PC Probe II.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now