c3p0

Πρόβλημα με την γείωση του ρεύματος

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Εδώ και καιρό έχω το εξής πρόβλημα το οποίο το είχα παρατηρήσει αλλά το αμέλησα,

έχω το υπολογιστή μου συνδεμένο σε μια πρίζα η οποία μάλλον έχει πρόβλημα γείωσης (δλδ δε γειώνει), καλύτερα πρέπει πω ότι να έχει πρόβλημα όλη η γραμμή για τις συγκεκριμένες πρίζες του σπιτιού. Αυτό το διαπίστωσα μια μέρα που έκανα κάτι εργασίες στο case, όταν διαπίστωσα ότι κάτι με τσιμπάει όταν άγγιζα το case.

Όταν δοκίμασα κάποια άλλη πρίζα το πρόβλημα σταμάτησε.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι δυνατό να έχει προκληθεί στη μητρική μου κάποιο μηχανικό πρόβλημα (βλ. πυκνωτές, αντιστάσεις, κυκλώματα) διότι εδω και μερικές μέρες συμπεριφέρεται παράξενα, κυρίως στην επικοινωνία με τους δίσκους, έχω πρόβλημα τους intel sata controllers μου.

Οπιαδήποτε παρόμοια εμπειρία θα βοηθούσε...

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περιπέτεια είχα και γω σε ένα παλιό σπίτι που νοίκιαζα, κάποια μέρα ενώ έσκυψα να φτιάξω κάτι στο case και ακούμπησε το σαγόνι μου σε μια μεταλλική επιφάνεια με χτύπησε το ρεύμα. Με το χέρι δεν το καταλάβαινα.

Άλλαξα και εγώ πρίζα και όλα μια χαρά εκτός απο την κάρτα γραφικών που άρχισε να μου κάνει "tearing" στην επιφάνεια εργασίας. Μετά απο καιρό κάηκε. :hehe:

Ελπίζω στην περίπτωσή σου να μην έχεις πάθει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε πρίζα ή δες μήπως απλά έχει αποσυνδεθεί η γείωση στην υπάρχουσα...

το αν έχεις πάθει ζημιά θα το καταλάβεις στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, τελικά έπρεπε να καταλάβω τι διαφορά απο μεταξύ παλαιού τύπου πρίζας και τύπου σούκο! Να 'σται και πάλι καλά για το ενδιαφέρον σας.

ΥΓ: Μάλλον δεν γλύτωσα το μηχανικό πρόβλημα, η mobo τα έχει παίξει μάλλον στους sata controllers τουλάχιστον. Thanx again anyway!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας κα μιλατε για γειωσεις κλπ να ρωτησω κατι..

Το Tagan BZ 1300W φιλου εχει δικο του καλωδιο γειωσης με ενα μεταλικο πινακι στην ακρη κ ο φιλος το εχει μαγκωσει πισω απο το mobo tray!

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο σε τροφοδοτικο! Επειδη ειναι πολλα watt χρειαζεται γειωση κ αν ναι το εβαλε σωστα πανω στο κουτι??

Link to comment
Share on other sites

Μιας κα μιλατε για γειωσεις κλπ να ρωτησω κατι..

Το Tagan BZ 1300W φιλου εχει δικο του καλωδιο γειωσης με ενα μεταλικο πινακι στην ακρη κ ο φιλος το εχει μαγκωσει πισω απο το mobo tray!

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο σε τροφοδοτικο! Επειδη ειναι πολλα watt χρειαζεται γειωση κ αν ναι το εβαλε σωστα πανω στο κουτι??

Ρώτησε καλύτερα κάποιο φίλο σου ηλεκτρολόγο, στην γειτονιά σου όλο και κάποιος θα έχει κάποιο μικρο κατάστημα, αυτοί ξέρουν καθώς και μόνο απο την εμπειρία τους. Εγώ προσωπικά αν και πληροφορικός δεν είμαι ηλεκτρολόγος, πιστεύω ότι μάλλον έκανε σωστή σύνδεση. Να ξέρεις οτι εφόσον υπάρχει κάποιο συστατικό στο pc το οποίο δέχεται ρεύμα και δε γειώνεται σωστά αυτό μεταφέρεται σε κάθε αλλο συστατικό του pc, πιστύεω ότι θα το καταλάβει από το αν γειώνει ή όχι το case. Παράδειγμα σου θέτω ότι αν το πρόλβημα γείωσης το έχει η Mobo θα μεταφερθεί σίγουρα και στο δίσκο.

ΥΓ: Προσοχή με τα ρεύματα, καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κα μιλατε για γειωσεις κλπ να ρωτησω κατι..

Το Tagan BZ 1300W φιλου εχει δικο του καλωδιο γειωσης με ενα μεταλικο πινακι στην ακρη κ ο φιλος το εχει μαγκωσει πισω απο το mobo tray!

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο σε τροφοδοτικο! Επειδη ειναι πολλα watt χρειαζεται γειωση κ αν ναι το εβαλε σωστα πανω στο κουτι??

Σωστά το έβαλε.Το αν είναι απαραίτητο η όχι,τι να σου πώ,τόσα χρόνια μια χαρά γείωνε απ τις βίδες και την επαφή του στο κουτί.Δεν έχει να κάνει με τα watt

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now