WebHunter

AMD Phenom II X6 Black Edition: Περισσότερη δύναμη επί 6

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Phenom II X6 Black Edition: Περισσότερη δύναμη επί 6]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Πρόσφατα σας κάναμε μια πλήρη περιγραφή των επεξεργαστών της AMD που θα διαθέτουν έξι φυσικούς πυρήνες και θα αγωνιστούν για να κερδίσει η εταιρεία περισσότερο κοινό στη mainstream αγορά. Βέβαια, όπως και τότε έτσι και τώρα παρέμεινε ένα σκοτεινό σημείο το οποίο κάνει λόγο για την ύπαρξη ενός ακόμα επεξεργαστή που θα φέρει τα διακριτικά, Black Edition. Ας δούμε τι μάθαμε για τον συγκεκριμένο…

Η φιλοσοφία των έξι πυρήνων σε ένα μονό die είναι γνωστή εδώ και αρκετό καιρό στους επεξεργαστές που προσανατολίζονται στην επαγγελματική χρήση για servers και workstations χαρίζοντας ακαταμάχητες επιδόσεις, με το αζημίωτο πάντα. Η mainstream σειρά της AMD θα αποτελείτε από τρείς επεξεργαστές και έναν τέταρτο πιο υψηλών επιδόσεων. Όλοι διαθέτουν 512 KB L2 memory και 6 ΜΒ L3 shared memory. Ακολουθώντας τα πρότυπα της εταιρείας, ο άγνωστος επεξεργαστής θα ονομαστεί 1095Τ (χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί αυτή η πληροφορία), θα λειτουργεί στα 3.2 GHz και θα διαθέτει ένα ελαφρώς ανεβασμένο TDP, που θα αγγίζει τα 140 Watt.

Μια από τις εκδοχές που κυκλοφορεί αναφέρει πως πρόκειται για διαλεγμένους επεξεργαστές 1075Τ και θα απευθύνεται κυρίως στους extreme χρήστες, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο. Βέβαια, ακόμα οι πληροφορίες μας είναι ελλιπής, οπότε θα χρειαστούμε να αναμένουμε λίγο καιρό ακόμα για τα τελικά σχέδια της πράσινης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα ερθουν ελαδα οι καλυτεροι στα 300 ευρω??!!!

τοτε ολοι θα μπορουμε να εχουμε πολυ ψηλες επιδοσεις και μαλλον θα σπασει το μονοπολειο της ιντελ στην κορυφη...

Link to comment
Share on other sites

πολύ γουστάρω!!!

αν όντως ισχύει ddr2 support/am2+ socket και αυτές οι τιμές θα τιμήσουμε κανένα κομμάτι...

:kiss:...

;) Αυτό είναι το καλύτερο της υπόθεσης :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Φοβερά χαμηλά οι τιμές! :kiss:...

τοτε ολοι θα μπορουμε να εχουμε πολυ ψηλες επιδοσεις και μαλλον θα σπασει το μονοπολειο της ιντελ στην κορυφη...

Καιρός ήταν! Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Για τις DDR2 μνήμες το λένε ρει. Ξέρεις πόσα άτομα είναι ακόμα με DDR2; ;)

όπως λέει και η παροιμία "τα μεταξωτά βρακιά..."

που πας ορε καραμήτρο με DDR2, μου θες και 6 cores :P

Link to comment
Share on other sites

Οι Thuban όπως όλα δείχνουν θα είναι συμβατοί με AM3 και AM2+ μητρικές (μετά από update της έκδοσης του BIOS, μαλλον :) ) . Μένει να δούμε αν η νέα dynamic speed boost technology θα λειτουργήσει στις υπάρχουσες μητρικές .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μόνο εγώ πιστεύω ότι ο ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης για DDR2 είναι άχρηστος (τουλάχιστον στο κορυφαίο μοντέλο) κι αποτελεί τροχοπέδη στις επιδόσεις οι οποίες όπως και να το κάνουμε το χρειάζονται ένα boost (σε σχέση με το ότι προσφέρει o ανταγωνισμός, δηλαδή η Intel)!!! :(

Κατά την προσωπική μου άποψη (διορθώστε με αν κάνω λάθος), η απουσία του controller για DDR2 θα έδινε περισσότερο χώρο είτε για cache (π.χ. 12 MB αντί για 9) είτε για καλύτερη κατανομή των "υποσυστημάτων" εντός του επεξεργαστή άρα μικρότερη έκλυση θερμότητας είτε καλύτερη διάχυση της της τελευταίας στο περιβάλλον => ελαφρώς καλύτερο oc ability... :que:...

Μη πέσετε να με φάτε, δεν αμφισβητώ επ' ουδενί λόγο ότι δεν είναι καλή η backwards compatibility! Απλά μια υπόθεση κάνω... Έστω στα high end κομμάτια θα μπορούσαν να παραλείψουν τον DDR2 controller αν και μόνο αν αυτό τους έδινε έστω και μια μικρή ώθηση στις επιδόσεις. Εσείς τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ο DDR2 controller είναι φήμες του NORD! Η AMD δεν έχει ανακοινώσει ακόμα πως θα το υποστηρίξει πλήρως, υπάρχει γενικότερα μια αμφιλεγόμενη συζήτηση περί του θέματος. Τώρα οσον αφορά τις επιδόσεις, προτιμώ την υποστήριξη μνημών DDR2 στα 1200 με 4αρια, παρά 1333 ή 1600 με 8αρια-9αρια!

Όλο το σκηνικό θα ξεκαθαριστεί αρχές Απρίλη, που θα σκάσουν και τα πρώτα samples και από Ελλάδα πλευρά!

Link to comment
Share on other sites

θα υποστηρίζουν και τριπλό κανάλι DDR3?

ούτε εγώ θέλω vintage DDR2. εδώ περιμένω πως και πως να βγάλουν μνήμες DDR5!

a ρε GPU που τους χρειάζεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα οσον αφορά τις επιδόσεις, προτιμώ την υποστήριξη μνημών DDR2 στα 1200 με 4αρια, παρά 1333 ή 1600 με 8αρια-9αρια!

Τόσο άθλια είναι η υποστήριξη για DDR3 από πλευράς AMD... :(

Τότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

θα υποστηρίζουν και τριπλό κανάλι DDR3?

ούτε εγώ θέλω vintage DDR2. εδώ περιμένω πως και πως να βγάλουν μνήμες DDR5!

a ρε GPU που τους χρειάζεται. :)

Πίστεψέ με δεν είσαι ο μόνος!

Αλλά εδώ καλά καλά δεν μπορούν να υποστηρίξουν αξιοπρεπώς τις DDR3...:victory:...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα οσον αφορά τις επιδόσεις, προτιμώ την υποστήριξη μνημών DDR2 στα 1200 με 4αρια, παρά 1333 ή 1600 με 8αρια-9αρια!

Ουτε η intel υποστηριζει ταχυτητες πανω απο 1333 χωρις o/c

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now